PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεσσαλονίκη-Πολίχνη WIND, Forthnet η κάτι άλλο;Γνώμες!



Rm.Geko
04-09-13, 21:53
Καλησπερα ειμαι σε διλημα τη να κανω και θελω τη βοηθεια σας.Λοιπον εχω WIND double play 24αρι τα τευταια δυο χρονια(Πολίχνη-Παυλου Μελλα), το πρωτο χρονο πληρωνα 24 ευρω, το δευτερο χρονο με ειχαν αφησει με την αδιαφορια τους 3 βδομαδες χωρις ιντερνετ και μολις εκανα αιτηση μεταφορας με πειραν τηλεφωνο και μου δωσαν ενα μηνα τζαμπα και προσφορα στα 20 ευρω και εμεινα.Το θεμα ειναι οτι μολις ελειξε ο χρονος και με πειραν οτι ξαναπαει στα 24 ευρω και σκεφτομαι τι με συμφερει να κανω; Oλο αυτο το διαστημα δεν μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος με τη Wind μια μου καηκε το ρουτερ μετα απο ταλαιπωρια το αλλαξανε ειχε παλι αποσυνδεσεις,χαλια σημα, δε κλειδωνε, μπουκωνε κτλ(γνωστα προβληματα του ZTE)με αποτελεσμα να ειμαι με ενα παλιο Baudtec του ΟΤΕ με το οποιο παλι εχω αποσυνδεσεις ειδικα οταν ειμαι online αλλα πιο σπανιες και ταχυτητες μεσο ορο γυρω στο 6αρι ψηλοχαλια δηλαδη...
Το θεμα μου τωρα ειναι το εξης να μεινω οπως εχω και να παρω ενα ρουτερ της προκοπης με κανα 60αρι ευρω θα δω καμια διαφορα; η να κανω
αιτηση μεταφορας στη forthnet(θα μου βγει κανα 35αρι η μεταφορα) μπας και πετυχω καλυτερες ταχυτητες(η και προσφορα:whistle:);To router που δινει η
Forthnet αξιζει;

Τα στατιστικα της συνδεσεις μου με το Baudtec ειναι αυτα εδω:
128242

theopan
04-09-13, 22:22
Κάτσε εδώ που είσαι. Τα χάλια της έχει η γραμμή σου (δε βλέπω κάτι αξιοπερίεργο για να πω ότι είναι ευθύνη της Wind όμως), όπου και να πας πολύ καλύτερα δεν το κόβω να είσαι... Για 6 ψωροMbps τι λεφτά για ρούτερ καλύτερο να δίνεις τώρα και τι τέλη ενεργοποίησης για αλλαγές παρόχου... Δεν αξίζει... Ψάξε καλύτερα να δεις αν μπορείς να βάλεις vdsl (αν έχει καμπίνα μόνο).

Rm.Geko
04-09-13, 23:39
Router βασικα αν μεινω θα ζητησω καινουργιο μπας και στρωσει τουλαχιστον το σημα.Για καινουργιο router πιο πολυ για να ριξω το snr το σκεφτομουνα να το ζητησω απο αυτους να μου το ριξουν;Tι αλλες επιλογες εχω να ζητησω ελεγχο απο καποιο τεχνικο μπας και γινει τιποτα;

theopan
04-09-13, 23:56
Τι να ρίξεις από snr; 7dB είσαι. Παρακάτω μάλλον θα έχεις προβλήματα και δεν πρόκειται να κερδίσεις και κάτι αξιόλογο έτσι κι αλλιώς. Μπορείς τέλος πάντων να ζητήσεις από την Τ.Υ. να σε βάλουν σε προφίλ με 6άρι snr αν και πιστεύω ότι σε τέτοιο σε έχουν ήδη για αυτό και το 7 (απλά από την τελευταία αποσύνδεσή σου μειώθηκε ο θόρυβος). Και το καινούργιο ρούτερ που δίνουν εξίσου της πλάκας είναι από όσο διάβασα/έμαθα από τον αδερφό μου που το πήρε πρόσφατα. Για να μη σου μπουκώνει τουλάχιστον στα torrents, ρίξε τις ενεργές συνδέσεις στο torrent client που χρησιμοποιείς πολύ χαμηλά (20-30max). Να χάσεις σημαντικά σε ταχύτητα δεν πρόκειται γιατί με 6Mbps συγχρονισμό είσαι χαμηλά όπως είπα και δε θα κάνει διαφορά. 34dB attenuation (εφόσον είναι πραγματικό λόγω απόστασης και δεν οφείλεται σε καμιά χοντρή "πατάτα" στην καλωδίωση) δε γιατρεύεται...

Rm.Geko
05-09-13, 00:15
To snr γιατι τωρα το βγαζει στα 9+ σταθερο δε θα πρεπε να ειναι;
128263
Να μπουκωνε μονο στα τορεντ καλα θα ηταν ανοιγω το pc κολαει το playstation, κλεινω το pc κολαει μετα το κινητο δραμα η κατσταση...
Τα 34dB attenuation πως μπορουμε να μαθουμε να ειναι πραγματικα και δε παιζει κατι αλλο, με τηλεφωνο στη wind;

theopan
05-09-13, 11:09
Το snr θα ήταν σταθερό -περίπου γιατί πάντα υπάρχουν μικρές διακυμάνσεις- αν η γραμμή σου ήταν καλύτερη. Το ότι ανεβοκατεβαίνει δείχνει ότι έχεις μεταβαλλόμενο ποσό θορύβου. Αν φτάνει το 9 δεν είσαι σε 6άρι προφίλ, αλλά αν πας σε τέτοιο θα πέφτει και αρκετά κάτω από το 6 μάλλον οπότε θα έχεις αποσυγχρονισμούς. Βρες σε ποιό Α/Κ ανήκεις και δες χονδρικά πόσο μακριά είναι το σπίτι σου από αυτό -έστω και σε ευθεία- από το google earth.

Rm.Geko
05-09-13, 18:55
To A/K ειναι ιδιο με το dslam;
Kατα 99% ετσι οπως τα ειδα στο χαρτι απο εδω ανηκω στου Παυλου Μελλα:
128309

Και οι αποσταση που τι μετρησα σε ευθεια δε ξεπερναει τα 700 μετρα:
128308

αλλα ακομα και σε ευθεια να μη το παρουμε αλλα γυρω-γυρω παλι δεν ειμαι μακρια....τι λετε;

theopan
05-09-13, 23:33
Αν είναι έτσι, τότε το 34dB είναι απολύτως απαράδεκτο. Κάποιο πρόβλημα παίζει. Οι άλλοι -αν μένεις σε πολυκατοικία- ή κάποιοι γείτονες στα διπλανά σπίτια σε εσένα τι attenuation έχουν;

Rm.Geko
06-09-13, 19:43
Δεν εχω καποιον γνωστο η εστω καποιον να ασχολειται να τον ρωτησω απο εδω κοντα...
Ποια ειναι η πρωτη κινηση που πρεπει να κανω να παρω να μιλησω με καποιον τεχνικο; Υπαρχει περιπτωση να με εχουν συνδεσει σε καποιο μακρινο dslam και οχι σε αυτον που ειναι διπλα μου, αυτο μονο απο τη Wind μπορω να το μαθω;

- - - Updated - - -

Tα 34dB attenuation οπως μου βγαζει παρακατω ειναι γυρω στα 2,5 χιλιομετρα!:hmm:
128320

- - - Updated - - -

Kαι κατι αλλο γιατι τα εχω παρει πειγα να πληρωσω στη Wind και μου εκδοσανε λογαριασμο απο τα 20 που πληρωνα στα 34 ευρω για επομενο μηνα χωρις να συμφωνησουμε οτι συνεχιζω! Για να κανω αιτηση να παω στη Forthnet και να τους παει χαρτι οτι φευγω ειναι καλυτερα να παω σε καταστημα να κανω αιτηση για μεταφορα η και online να τη κανω ειναι το ιδιο πραγμα;

theopan
06-09-13, 21:41
Η Wind σαφώς και μπορεί να σου πει σε ποιό dslam πέφτεις. Γενικά όμως -εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων- η δρομολόγηση του καλωδίου δεν αλλάζει κατά περίπτωση, είναι σταθερή από τότε που δημιουργήθηκε το τηλεφωνικό δίκτυο και σε καμία περίπτωση δεν αλλάζει από τον εκάστοτε πάροχο παρά μόνο από τον διαχειριστή του last mile (ΟΤΕ). Παίζει να είσαι στους λίγους άτυχους που ενώ έχουν Α/Κ (dslam) κοντά τους, λόγωλάθους της τοπολογίας του δικτύου της περιοχής συνδέονται σε κάποιο μακρυνότερο (μπορεί να βρίσκεται το σπίτι σου ακριβώς στο όριο που καλύπτεται από το μακρυνο Α/Κ δηλαδή). Όπως βλέπεις πάντως και στο διάγραμμα που ανέβασες ακόμα και για 34dB att ο συγχρονισμός σου είναι χαμηλός. 14 Mbps δίνει θεωρητικά αυτό έστω 10 σου λέω εγώ πλέον με τα τωρινά δεδομένα του crosstalking λόγω φόρτου θα έπρεπε να συγχρονίζεις.

Rm.Geko
07-09-13, 21:25
Στη forthnet παντως που πειρα τηλεφωνο για μια ενημερωση γιατι σκεφτομαι να μετακομισω μου ειπαν οτι ανηκω στου Παυλου Μελα δηλαδη σε αυτο που βλεπουμε στο χαρτι οτι ειναι διπλα μου στα 700 μετρα, στη Wind που μολις πειρα δε μπορουν να το δουν λενε :down:και αρχισαν να μου ζητανε margin,Line Attenuation κτλ και μου λεει ειναι μεγαλο τα 34dB και το λεω γιατι αφου ειμαι διπλα ρε φιλε και λεει θα το κοιταξουμε και θα σας παρουμε...Περιμενω και θα σας πω νεα!

- - - Updated - - -

Με πειρε και η συνομιλια που ειχαμε ειναι η εξης:

Wind:Γεια σας απο τι wind ειμαι που μιλησαμα πριν τελικα ειστε στου Παυλου Μελλα
Εγω: και γιατι ειναι τoσο χαλια τα στατιστικα μου;
Wind: Ειστε μακρια απο το σταθμο
Εγω:τι μακρια αφου σε ευθεια δεν ειναι πανω απο 700-800 μετρα απο το σπιτι μου του Παυλου Μελλα
Wind:Εδω βλεπω οτι ειστε στα 2,5 χιλιομετρα(λογικα εβαλε τα 34dB και του εβγαλε ειναι 2,5 χιλιομετρα οπως στο πινακακι παραπανω!)
Εγω:Και τωρα τι μπορει να γινει
Wind:Ισως αν βγαζατε το φιλτρο
Eγω:Αντε και το βγαζω να κερδισω τι 0,5mbps αντε να παω απο τα 6000 στα 6500
Wind:Toοτε ισως να φταει η μπριζα
Εγω:Μα και σε αλλη πριζα που το εβαλα τα ιδια μου βγαζει
Wind:Τι να σας πω δε μπορω να κανω κατι αλλο
Εγω:Eγινε γεια σας

Τρεχα γυρευε ακρη δε βγαλαμε, για να μου στειλει τεχνικο ουτε λογος!Θα ζητουσα εγω να στειλουν αλλα μολις τελειωσα και ειμαι σε αναμονη μπας και με κανουν καμια καλυτερη προσφορα για να δω αν θα μεινω!

Εσεις τι συμπερασμα βγαζετε απο την ολη συνομιλια τι αλλο μπορει να παιζει;

theopan
08-09-13, 00:34
Εσεις τι συμπερασμα βγαζετε απο την ολη συνομιλια τι αλλο μπορει να παιζει;

Πήγαινε στο κοντινό αυτό Α/Κ που (νομίζεις ότι) είσαι συνδεδεμένος και ρώτα κάποιον από το τεχνικό τμήμα του. "Μένω στην τάδε διεύθυνση, πέφτω εδώ σε σας; (Αν ναι) γιατί έχω τόσο μεγάλο attenuation;".

pgge3
20-09-13, 14:46
Δεν νομίζω να περνάει γραμμή του ΟΤΕ μέσα από το (πρώην) στρατόπεδο "Παύλου Μελά" για αυτό και η τόσο μεγάλη εξασθένιση. Ακολουθεί η γραμμή κυκλική πορεά μέχρι να φτάσει στο Α/Κ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.