PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ενεργοποίηση ADSL σύνδεσης μέσω ΑΡΥΣ



wizard1
07-02-07, 18:41
Γειά σας παιδιά...
Εδω και δύο εβδομάδες περίπου αντιμετωπιζω το ακόλουθω πρόβλημα που κοντεύει να με τρελλάνει.
Στο παρελθόν ήμουν συνδρομητής στην Vivodi μέσω ΑΡΥΣ.Αφού μετά από αρκετό καιρό από την στιγμή που έκανα αίτηση διακοπής,διεκόπη επιτέλους η ADSL γραμμή μου και το router μου έπαψε να συγχρονίζει, και αφού επαλήθευσα μέσω του 134 ότι στην τηλεφωνική μου γραμμή δεν υπάρχει πλέον ADSL σύνδεση σύμφωνα με τον ΟΤΕ,έστειλα αίτηση ενεργοποίησης σε άλλη εταιρεία και πάλι μέσω ΑΡΥΣ.Η εταιρεία ωστόσο με ενημέρωσε ότι η αίτηση μου απορρίφθηκε από τον ΟΤΕ με την αίτιολογία ότι υπάρχει σύνδεση ADSL στην τηλεφωνική μου γραμμή.Αυτό έχει ήδη επαναληφθεί 3 φορες ενώ έχουν ήδη περάσει 20 περίπου ημέρες από την διακοπή της σύνδεσης ADSL από τον ΟΤΕ σύμφωνα και με τα επίσημα στοιχεία του.
Έχει τύχει ποτέ σε κανέναν από εσάς κάτι ανάλογο;Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω;
Οποιαδήποτε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη...
Ευχαριστώ.....

No-Name
07-02-07, 18:47
Σε ποιο πάροχο πήγες αν επιτρέπεται?
Πόσες μέρες αφου το 134 είδε καθαρή γραμμη έστειλε ο νέος πάροχος την αίτηση?

wizard1
07-02-07, 18:50
Πήγα στην ALTEC.....
Τελευταία φορά που έστειλε την αίτηση η ΑΛΤΕΚ και απορρίφθηκε ήταν σήμερα...
Μου λένε στο 134 ότι έχει γίνει η διακοπή στις 22 Ιανουαρίου..

No-Name
07-02-07, 18:52
Αλτεκ...συγνωμη δεν έχω προσβση να δώ τις συνδεσεις ΑΡΥΣ της Αλτεκ :sorry:

Ποιά απόρριψη έχεις από τις 2:
Λειτουργεί ήδη ΑΡΥΣ
Αίτημα Τ/Φ σε εξέλιξη

wizard1
07-02-07, 18:56
Τους λένε ότι υπάρχει ήδη σύνδεση ΑΡΥΣ για λογαριασμό άλλης εταιρείας και υποθέτω ότι θα εννοούν την προηγούμενη(Vivodi)

No-Name
07-02-07, 18:59
Τότε δεν έχει περάσει στο WCRM η κατάργηση.Υπομονή είναι θέμα λίγων ημερών.
Απλά το 134 έχει άλλο λογισμικό που βλέπει τις γραμμές και οι πάροχοι πάιζουν με άλλο( το WCRM)
Αν δηλαδή το αίτημα της vivodi εμφανίζεται ακόμα ως "Προς υλοποίηση" και όχι ως "Ολοκληρωμένη" δεν θα μπορεσει να προχωρήσει η αίτηση της Αλτεκ.

wizard1
08-02-07, 13:12
Υπάρχει τρόπος να μάθω πότε θα έχει περάσει στο WCRM η κατάργηση για να ξέρω πότε να ζητήσω από την εταιρεία να ξαναστείλει την αίτηση για λογαριασμό μου;Υπάρχει κάποιο τμήμα του ΟΤΕ με το οποίο θα μπορούσα να επικοινωνήσω εγώ σαν ιδιώτης;

No-Name
08-02-07, 13:16
Μπορείς να μιλήσεις με το τμήμα εγχωριων παρόχων του ΟΤΕ,αν θέλουν μπορύν να σε εξυπηρετήσουν.
Κάλεσε στο Μέγαρο και ζήτησε σύνδεση με Παρόχους!!!!

Καλή δύναμη :oneup:

wizard1
08-02-07, 13:21
Ευχαριστώ....
Αν και το βλέπω δύσκολο να βγάλω άκρη μαζί τους...

No-Name
08-02-07, 13:26
Μην ανησυχείς εκείνοι βλέπουν επιτόπου όλα τα αιτήματα οπότε και μπροούν να σε εξυπηρετήσουν καλύτερα!!!

wizard1
08-02-07, 23:24
Σε αυτό το χρονικό διάστημα που φαίνεται ότι μου έχει κοπεί η γραμμή έχω παρατηρήσει ότι κάποιες ημέρες και για λίγες ώρες το router μου συγχρονίζει αλλά σε μικρότερη ταχύτητα από αυτήν που ήταν η γραμμή μου και μετά χάνεται και πάλι η σύνδεση..Δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποια εξήγηση για αυτό και εάν αυτός είναι ο λόγος που κάποιο τμήμα του ΟΤΕ βλέπει να υπάρχει ακόμα ADSL σύνδεση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.