PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρώτος Λογαριασμός ZISTO! Άλλα αντί άλλων



Godaemon
07-02-07, 19:22
Ενεργοποιήθηκα στις 10/1/07 για το πακέτο DSL+TEL (47Ε/Μήνα)

Σήμερα καθώς έμπαινα στο σπίτι βλέπω λογαριασμό ΤΕΛΛΑΣ.
Τι στο καλό λέω , απο τώρα?

Ανοίγω και κοιτάω :
Ημερομηνία έκδοσης : 15/1/07
Περίοδος χρέωσης : 30/11/06 έως 15/1/07
Πρόγραμμα : Tellas Zisto DSL!
Οι κλήσεις του τηλ χρεώνονται κανονικά!

Στις 8/1/07 ενεργοποιήθηκε το τηλ και στις 10/1 και το DSL.

Απο τις 8/1 έως τις 15 που βγήκε αυτός ο λάθος λογαριασμός έχει χρεώσει 40 ευρώ τα τηλέφωνα.

Τους πήρα τηλ και το παλικάρι στο τηλ έμεινε κοκκαλο.
Χίλια συγγνώμη κλτ κτλ έχει γίνει λάθος.Το προωθώ να ληφθεί υπόψη και θα σας καλέσουν (έδωσα το κινητό μου)

Μου αφαιρούσανε και ένα πάγιο! :rofl:
Τι να πώ...Πάντα κάτι να έχουμε να τρέχουμε..Ελπίζω να λυθεί άμεσα. :(

Chris_Nik
07-02-07, 19:31
Ελλαδαρα στο μεγαλιο σου.......:rofl: :rofl: :rofl:

villasg
07-02-07, 19:31
Ωχ τι εχουμε να δουμε.........

dikos
07-02-07, 19:33
Τουλάχιστον απ'ότι φαίνεται θα βγάλεις γρήγορα άκρη...

Spanos
07-02-07, 19:36
Μην ανησυχείς θα σε πάρουν στο κινητό σίγουρα...

polo_cult
07-02-07, 20:49
Ναι κράτα το φορτισμένο...

cakavera
07-02-07, 20:57
Ναι κράτα το φορτισμένο...


:rofl::rofl::rofl::rofl:

villasg
08-02-07, 10:52
Ναι θα σου παρουν κινητο ..χαααχαχαχαχαχα

Blackened
08-02-07, 16:17
Ωραία τ' αστεία, αλλά προτείνω σε όλους να έχετε το νου σας, γιατί παίζουν πολλές λαλακίες με τους λογαριασμούς της Tellas και πιστεύω πως θα έχουμε μέλλον και σ' αυτόν τον τομέα.

Nikko
08-02-07, 16:32
Καλά εμένα μου έστειλαν λογαριασμό -14,00e. ( με ένα μεγάλο ΑΚΥΡΟ στην τραπεζική επιταγή που έχει στο τέλος)
Λεώ και εγώ οτι είναι κανένα πιστωτικό για τον μήνα 01/07 που δεν είχα internet.
Αλλά μόνο 14ε!!!!!!!!!!!! ( ~ 30e έδινα )
Περιμένω να μου έρθει ο λογαριασμος να δω τι χρελωνουν και βλέπουμε...

Avvocato
08-02-07, 18:21
αληθεια ρε παιδια η εφορια δεν τους ελενχει ποτε αυτους?????

λογιστηριο δεν εχουν??????????

αν ειναι δυνατον

ermis333
08-02-07, 20:40
αληθεια ρε παιδια η εφορια δεν τους ελενχει ποτε αυτους?????

λογιστηριο δεν εχουν??????????

αν ειναι δυνατον

Επειδή δουλεύω σε λογιστήριο, ξέρεις πόσα λάθη γίνονται στα αυτόματα συστήματα έκδοσης λογαριασμών;;;

Στην εταιρία που δουλεύω απαιτούμε να μας φέρνουν καρτέλλα του λογαριασμού μας οι προμηθευτές μας κτλ όταν είναι να τους πληρώσουμε, ούτε καν μπορείς να φανταστείς πόσα λάθη γίνονταν πρίν, γι αυτό και έχουμε καθιερώσει αυτό το μέτρο.

Με 1 εκατομμύριο πελάτες που έχει η Tellas δεν νομίζω να είναι εύκολο να προσέξει κανείς τυχών λάθη στις καρτέλες των πελατών.

Στα λογιστικά γίνονται πολύ συχνά λάθη, το καλό λογιστήριο δεν είναι αυτό που δεν κάνει λάθη (εκτός από αυτά που επισύρουν πρόστιμα :rtfm: ), αλλά αυτό που τα αντιμετωπίζει σωστά. Όποιος δουλεύει κάνει λάθη...απλά πράγματα.


Άμα βρίσκετε λάθη ή δε συμφωνείτε σε κάτι που βλέπετε τηλέφωνο έχουν να τους πάρετε να τα βρείτε.


ΥΓ. Υπέρμαχος των λογιστών;)

polo_cult
08-02-07, 21:53
Καλά στην Tellas είναι τραγικωμικοί!!!

Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός ο οποίος χρεώνει τη μάνα του και τον πατέρα του και μάλιστα με ένα μήνα δωρεάν...

Καλά δεν την παλεύουν καθόλου...

Ενεργοποιήθηκα 28/12 και μου έχουν στείλει ένα λογαριασμό με χρέωση μέχρι 15/3 (!!!) με κόστος 105,64!!!!

Πριν δύο μέρες μου ήρθε και λογαριασμός από τον ΟΤΕ ο οποίος χρεώνει μέχρι 7 Γενάρη!!!

Ποιός κοροϊδεύει ποιόν?

Γιατί με έχουν χρεώσει μέχρι τα μέσα Μάρτη???

ermis333
08-02-07, 22:46
Καλά στην Tellas είναι τραγικωμικοί!!!

Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός ο οποίος χρεώνει τη μάνα του και τον πατέρα του και μάλιστα με ένα μήνα δωρεάν...

Καλά δεν την παλεύουν καθόλου...

Ενεργοποιήθηκα 28/12 και μου έχουν στείλει ένα λογαριασμό με χρέωση μέχρι 15/3 (!!!) με κόστος 105,64!!!!

Πριν δύο μέρες μου ήρθε και λογαριασμός από τον ΟΤΕ ο οποίος χρεώνει μέχρι 7 Γενάρη!!!

Ποιός κοροϊδεύει ποιόν?

Γιατί με έχουν χρεώσει μέχρι τα μέσα Μάρτη???

Προπληρώνεις τους 2 επόμενους μήνες γι αυτό. Αν ο λογαριασμός εκδόθηκε τον Ιανουάριο σωστά έχει χρέωση μέχρι Μάρτη.

polo_cult
08-02-07, 22:49
Αν και μου φαίνεται κουλαμάρα όντως έτσι είναι. Ο επόμενος λογαριασμός θα έρθει Μάρτη και θα χρεώνει από 16/3 μέχρι και 15/4, προπληρώνεις δλδ.

Όσο για τα 105, έκανα λάθος, είναι 105 - το ένα πάγιο οπότε βγαίνει 82 και κάτι ψιλά.

evans1
09-02-07, 05:34
Τουλάχιστον απ'ότι φαίνεται θα βγάλεις γρήγορα άκρη...

:rofl: :rofl: :rofl: Νά είσαι....σίγουρος ότι θά βρεί άκρη!!!!!!(Εμένα μέ χρέωσαν μέ 20 ημέρες επί πλέον όταν πήγα στήν ΤΕΛΛΑΣ,καί περιμένω νά αφαιρέσουν τήν χρέωση από τόν ΟΚΤ τού 2005!!!!!) Αλλά μέ τό τηλέφωνο....λύνονται όλα όπως λέει ο φίλος μας ο ΕΡΜΗΣ..(γι'αυτό,πάρτε στό 090 τής ΤΕΛΛΑΣ)ΣΥΓΝΩΜΗ!!!!!!!στό 13800 ήθελα νά πώ...:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

lakis
09-02-07, 09:45
Ωχ φαντάζομαι εξώ τι θα πληρώσω, και έχω βάλει και αυτόματη εξόφληση μέσω κάρτας!!!:cry:
Για να δούμε ....

gpan
09-02-07, 10:06
Tellas Ksisto rulezzzzzz!

Blackened
09-02-07, 13:25
Σας το είπα πως θα έχει συνέχεια το έργο, δεν σας το είπα; Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί να προπληρώνουμε. Κι αν εγώ θελήσω να φύγω; Αναφέρεται κάτι γι' αυτό στα συμβόλαια; :hmm:

ermis333
09-02-07, 13:35
Σας το είπα πως θα έχει συνέχεια το έργο, δεν σας το είπα; Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί να προπληρώνουμε. Κι αν εγώ θελήσω να φύγω; Αναφέρεται κάτι γι' αυτό στα συμβόλαια; :hmm:

Πριν το 12μηνο πληρώνεις ρήτρα, μετά γίνεται αορίστου που απλά χρειάζεται ειδοποίηση 1 μήνα πρίν τη διακοπή(το μήνα το χρεώνεσαι), ότι άλλο σου έχει χρεωθεί σου επιστρέφεται μετά.

Godaemon
09-02-07, 14:11
Λοιπόν με πήρανε τηλεφώνο και μου ζήτησαν να στείλω ένα FAX στο οποίο να περιγράφω τι ακριβώς έχει συμβεί και απο οτι μου είπε ο λογαριασμός αυτός θα ακυρωθεί στον επόμενο που θα έρθει και στον οποίο θα έχει γίνει η διόρθωση και θα με έχουν βάλει στο πρόγραμμα που επέλεξα.

Μου είπε επίσης να αποφεύγω όσο γίνεται τα τηλέφωνα μέχρι να λυθεί το πρόβλημα.
Αλλά αυτο που με ανησυχεί και τους το έγραψα και στο FAX είναι το γεγονός πως και μετά τις 15/1 που βγήκε ο λάθος λογαριασμός οι κλήσεις που έχω κάνει (μιλάμε για πάρα πολλές) συνέχισαν να χρεώνονται αφού το πρόβλημα διαπιστώθηκε προχθές που είδα τον λογαριασμό.

Το έγραψα ρητά πως σε καμία περίπτωση δεν αναλαμβάνω την εξόφληση τόσο του λογαριασμού όσο και τον κλήσεων που γίνανε μετά την έκδοση του λογαριασμού αφού ευθύνονται αυτοί για το λάθος που είχανε κάνει , ενώ εγώ πίστευα οτι με έχουν στο DSL +TEL και οι κλήσεις δεν χρεώνονταν. :(

Τους το έστειλα εχθές.
Για να δούμε.

ermis333
09-02-07, 15:20
Λοιπόν με πήρανε τηλεφώνο και μου ζήτησαν να στείλω ένα FAX στο οποίο να περιγράφω τι ακριβώς έχει συμβεί και απο οτι μου είπε ο λογαριασμός αυτός θα ακυρωθεί στον επόμενο που θα έρθει και στον οποίο θα έχει γίνει η διόρθωση και θα με έχουν βάλει στο πρόγραμμα που επέλεξα.

Μου είπε επίσης να αποφεύγω όσο γίνεται τα τηλέφωνα μέχρι να λυθεί το πρόβλημα.
Αλλά αυτο που με ανησυχεί και τους το έγραψα και στο FAX είναι το γεγονός πως και μετά τις 15/1 που βγήκε ο λάθος λογαριασμός οι κλήσεις που έχω κάνει (μιλάμε για πάρα πολλές) συνέχισαν να χρεώνονται αφού το πρόβλημα διαπιστώθηκε προχθές που είδα τον λογαριασμό.

Το έγραψα ρητά πως σε καμία περίπτωση δεν αναλαμβάνω την εξόφληση τόσο του λογαριασμού όσο και τον κλήσεων που γίνανε μετά την έκδοση του λογαριασμού αφού ευθύνονται αυτοί για το λάθος που είχανε κάνει , ενώ εγώ πίστευα οτι με έχουν στο DSL +TEL και οι κλήσεις δεν χρεώνονταν. :(

Τους το έστειλα εχθές.
Για να δούμε.

Δεν θα έχεις πρόβλημα, από τη στιγμή που έστειλες ΦΑΞ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.