PDA

Επιστροφή στο Forum : Πειρατεία της ιδιωτικής ζωής εις το όνομα της προστασίας πνευμ. δικαιωμάτων;



zavarakatranemia
07-02-07, 20:09
Αυτό είναι ένα θέμα που με "τρώει" πολύ καιρό.

Κατά καιρούς έχω δει σε πολλά forums και στο adslgr άτομα που μιλάνε για απειλητικά e-mails από ISP's, εταιρείες διανομής ταινιών, παραγωγής μουσικής κλπ. Επίσης και εγώ ο ίδιος εχω δει πάρα πολλές φορές στο Peer Guardian μπλοκαρισμένες IP από εταιρείες όπως η Warner, η Safenet κ.α..

Τέλος πάντων, αυτό που πραγματικά με απασχολεί είναι: μπροστά στη δήθεν προστασία των πνευματικών δικαιωμάτων (που οι ίδιες οι εταιρείες καταπατούν κατάφορα πολλές φορές) επιτρέπεται η παραβίαση των προσωπικών μας ελευθεριών;

Με ποιο δικαίωμα αλήθεια προσπαθεί μία εταιρεία που είναι «Το Ίδρυμα της Προστασίας της Πληροφορίας» (safenet) να μπει στον δικό μου υπολογιστή; Στο όνομα της προστασίας των εταιρειών γράφουμε τα πάντα στα παλιά μας τα παπούτσια -για να μη πω κάπου αλλού-;

Και εν πάσει περιπτώσει, εδώ είναι Ελλάδα, από πού και έως πού επιτρέπεται μία εταιρεία από την Αμερική να κάνει έλεγχο στον δικό μου υπολογιστή;

Η παγκόσμια τρομοκρατία που επιμελώς προωθούν οι ΗΠΑ έχει εισέλθει και στο κόσμο του Internet, όλο αυτό είναι μέρος του Echelon ας πούμε;

Απλά ήθελα να εκφραστώ κάπου για αυτό το ζήτημα, και δεν σκέφτηκα καλύτερο χώρο από εδώ.

Αν κάποιος ξέρει περί νομικών ζητημάτων, υπάρχει τρόπος αντίδρασης ενός χρήστη που δέχτηκε επίθεση από μία εταιρεία στον υπολογιστή του;


ΥΓ: Το thread δεν έχει σαν στόχο την προώθηση της πειρατείας, προφανώς.

hedgehog
07-02-07, 21:28
Μα δεν νομίζω πως σου κάνουν επίθεση.
Δεν πιστεύω πως προσπαθούν να "σπάσουν" τον υπολογιστή σου.
Απλά προσπαθούν να κατεβάσουν από εσένα αυτά που εσύ έχεις επιλέξει να μοιράζεις στο internet!
Η μοναδική διαφορά είναι πως ενώ όλοι οι καλοί leechers θέλουν να κατεβάσουν αυτά που εσύ μοιράζεις για να τα δουν / ακούσουν / εγκαταστήσουν δωρεάν (και παράνομα), οι εταιρίες το κάνουν ώστε να σε κυνηγήσουν στην συνέχεια καθώς τους "στερείς" τα χρήματα που δικαιούνται :)

zavarakatranemia
07-02-07, 21:35
Και εγω το ιδιο πιστευα, μεχρις οτου διαβασα (και ειδα με τα ματια μου) οτι γινονται τετοιες προσπαθειες συνδεσης και την ωρα που δεν τρεχει καποιο προγραμμα p2p η torrent...

Παρεπιπτοντως σαφως και δεν αμφισβητω την παρανομια της πειρατειας, για τα software τουλαχιστον. Αυτο που με απασχολει ειναι τα αθεμιτα μεσα που χρησιμοποιουν οι βοηθοι των επιχειρησεων, και γιατι το αποδεχεται ετσι η κοινοτητα των χρηστων.

sdikr
07-02-07, 21:40
Και εγω το ιδιο πιστευα, μεχρις οτου διαβασα (και ειδα με τα ματια μου) οτι γινονται τετοιες προσπαθειες συνδεσης και την ωρα που δεν τρεχει καποιο προγραμμα p2p η torrent...

Παρεπιπτοντως σαφως και δεν αμφισβητω την παρανομια της πειρατειας, για τα software τουλαχιστον. Αυτο που με απασχολει ειναι τα αθεμιτα μεσα που χρησιμοποιουν οι βοηθοι των επιχειρησεων, και γιατι το αποδεχεται ετσι η κοινοτητα των χρηστων.

Ναι αλλά ετρέχε πρίν ;)
Και επειδή όταν σταματήσεις το πρόγραμμα εσύ δεν στέλνει σε όλους αυτους που περιμένουν να κατεβάσουν εντολή οτι "γειά σας" αυτοί προσπαθούν να ξανασυνδεθούν

όπως επισής όταν κλείσεις το ρουτερ για να πάρεις νεα ip, μπορεί αυτή που πήρες να την είχε κάποιος που κατέβαζε.


και γιατι το αποδεχεται ετσι η κοινοτητα των χρηστων
Γιατί τους αρέσει το δωρεάν; :hmm:

kennyyy
08-02-07, 18:05
Δε δέχεσαι επίθεση από κάποια εταιρεία, απλά χρησιμοποιούν το ίδιο δίκτυο που χρησιμοποιούν και οι κοινοί χρήστες αλλά με άλλο σκοπό όπως προαναφέρθηκε.
Και επίσης μια παρανομία δεν νομιμοποιεί μια άλλη παρανομία. Και τα 2 παράνομα είναι:)
Δεν είναι πάντως μέρος κάποιας συνομωσίας, απλοί υπάλληλοι των εταιρειών είναι που καταγράφουν τις IPs δεν είναι και τπτ το φοβερό να το κάνεις...

Xouzouris
08-02-07, 18:52
Το φοβερο ειναι το πως αντιστοιχιζουν την ΙΡ με σενα και σου στελνουν τα δειγματα της τρομοκρατιας τους. Με την ανοχη/καλυψη ποιου γινεται κατι τετοιο? Ο φορεας που γινεται δεκτης ενος τετοιου αιτηματος δεν οφειλει να ερευνησει αν το αιτημα ειναι νομιμο? Αυτο ειναι το κρισιμο σημειο πιστευω.

sdikr
08-02-07, 18:58
Το φοβερο ειναι το πως αντιστοιχιζουν την ΙΡ με σενα και σου στελνουν τα δειγματα της τρομοκρατιας τους. Με την ανοχη/καλυψη ποιου γινεται κατι τετοιο? Ο φορεας που γινεται δεκτης ενος τετοιου αιτηματος δεν οφειλει να ερευνησει αν το αιτημα ειναι νομιμο? Αυτο ειναι το κρισιμο σημειο πιστευω.


Μα δεν ξέρουν οτι πχ ο sdikr κατέβάζει, ξέρουν απλά οτι η τάδε Ip είναι του τάδε πάροχου, στέλνουν μηνύμα σε αυτόν και ο πάροχος ή το αγνοοεί ή απλά στέλνει ενα Mail στον χρήστη (χωρίς φυσικά να πεί στην mpaa ποιος είναι ο χρήστης)

juan_86
25-02-07, 21:26
Να ρωτήσω κάτι.. Εαν έχεις Δράση Δίοδος, υπάρχει περίπτωση κάποιος μέσα απ' το πανεπιστήμιο να μπορεί να βλέπει το ιστορικό σου στο internet ή ακόμα και τα στοιχεία σου (όνομα, αρ. κινητού) σε κάποιο site που ήσουν υποχρεωμένος να τα βάλεις (π.χ. σε αγορά online)? Και τέλος, μπορεί να βρεί σε ποιον ανήκει το IP Address? Μόνο ο ISP δεν έχει τέτοια στοιχεία?

costaorf
26-02-07, 14:54
Μα δεν ξέρουν οτι πχ ο sdikr κατέβάζει, ξέρουν απλά οτι η τάδε Ip είναι του τάδε πάροχου, στέλνουν μηνύμα σε αυτόν και ο πάροχος ή το αγνοοεί ή απλά στέλνει ενα Mail στον χρήστη (χωρίς φυσικά να πεί στην mpaa ποιος είναι ο χρήστης)

Να πούμε ακόμα ότι είναι πιθανό, σε περίπτωση δικαστικής αίτησης, τα στοιχεία του συνδρομητή να δοθούν από τον πάροχο (που είναι υποχρεωμένος να τηρεί αρχεία δύο ετών) στην εταιρεία.
Αυτό είναι το πρόβλημα. Το πώς δηλαδή η απλή IP γίνεται ονοματεπώνυμο φυσικού προσώπου με μια απλή αίτηση κάποιου τρίτου. Το πώς κάποιος τρίτος, έστω και με δικαστική συνδρομή, μπορεί να αποκτήσει πληροφορίες για κάποιον που με βάση τα πρωτόκολλα του Internet πρέπει να έχει μόνο μια ΙΡ.
Θα μου πείτε ότι θα μπορούσε να είναι ο οποιοσδήποτε εγκληματίας και καλώς έχουν τα πράγματα. Ποιός όμως καθορίζει τί είναι έγκλημα;
Και γιατί ο πάροχος να είναι υποχρεωμένος να δίνει πληροφορίες για τον πελάτη του (που τον πληρώνει για τις υπηρεσίες του-αλλά και για τη διετἠ τήρηση αρχείων χρήσης) τη στιγμή που προσφέρονται ανώνυμα hotspots ή τη στιγμή που πολλά (οικιακά) ασύρματα δίκτυα παραμένουν ανοικτά;
Τί τις κάνει αυτές τις πληροφορίες η εταιρεία (πέρα από το ενδεχόμενο δικαστικό μέρος);

immortal1979
26-02-07, 18:11
costaorf απλα οι παροχοι φοβουνται την RIAA και MPIA (Καπως ετσι δηλαδη, δεν θυμαμαι πως γραφονται), αυτο ειναι το 2ο!!!! Το 1ο ειναι για να μας ελεγχει το καθε κρατος (οποιοσδηποτε κρατικος μηχανισμος), διοτι ζουμε στο 1984(Οργουελ - με την ευκαιρια φοβερο βιβλιο).


Προσωπικα τους εχω χεσμ@#*&^!!!!!!!!!!! και κατεβαζω τα παντα (οτι επιτρεπει η ταπεινη μου συνδεση -768) :twisted:

anon
27-02-07, 12:54
Να πούμε ακόμα ότι είναι πιθανό, σε περίπτωση δικαστικής αίτησης, τα στοιχεία του συνδρομητή να δοθούν από τον πάροχο (που είναι υποχρεωμένος να τηρεί αρχεία δύο ετών) στην εταιρεία.
Αυτό είναι το πρόβλημα. Το πώς δηλαδή η απλή IP γίνεται ονοματεπώνυμο φυσικού προσώπου με μια απλή αίτηση κάποιου τρίτου. Το πώς κάποιος τρίτος, έστω και με δικαστική συνδρομή, μπορεί να αποκτήσει πληροφορίες για κάποιον που με βάση τα πρωτόκολλα του Internet πρέπει να έχει μόνο μια ΙΡ.
Θα μου πείτε ότι θα μπορούσε να είναι ο οποιοσδήποτε εγκληματίας και καλώς έχουν τα πράγματα. Ποιός όμως καθορίζει τί είναι έγκλημα;
Και γιατί ο πάροχος να είναι υποχρεωμένος να δίνει πληροφορίες για τον πελάτη του (που τον πληρώνει για τις υπηρεσίες του-αλλά και για τη διετἠ τήρηση αρχείων χρήσης) τη στιγμή που προσφέρονται ανώνυμα hotspots ή τη στιγμή που πολλά (οικιακά) ασύρματα δίκτυα παραμένουν ανοικτά;
Τί τις κάνει αυτές τις πληροφορίες η εταιρεία (πέρα από το ενδεχόμενο δικαστικό μέρος);

Μήπως με εισαγγελική εντολή; Πάρτε το χαμπάρι, δεν υπάρχει ανωνυμία στο Ιντερνετ. (ούτε και το Τορ). Το εαν έχεις ανοικτό το οικιακό σου ασύρματο δίκτυο, και μέσω αυτού, κάποιος τρίτος έχει παρυσφρήσει και χρησιμοποιήσει για άνομους σκοπούς, είναι δυνατό, και σίγουρα μια καλή δικαιολογία σε περίπτωση δίωξης . Αλλά ακόμη δεν έχουμε φτάσει εκεί, στην Ελλάδα τουλάχιστον...

@ ADSLgr.com All rights reserved.