PDA

Επιστροφή στο Forum : Netgear Προβλημα με Netgear DGN2200v4 n300



f15
05-09-13, 21:57
Σήμερα αγόρασα το Netgerar DGN2200v4 N300 Και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα :

Δεν μπορώ να συνδεθώ στο μενού του router (routelogin.net) .
Ιντερνετ έχω (δοκίμασα το παλιό μονδεμ) τα λαμπάκια του dgn2200 είναι όλα σωστά (πρασινα )
Επίσης βλέπω και το εξής :όταν συνδέω το μόντεμ στον υπολογιστή με το ethernet περνώ ένα μήνυμα ότι δεν βρέθηκε πρόγραμμα οδήγησης.
Firewall antivirus απενεργοποιημενα .
Δοκίμασα και σε άλλον υπολογιστή και πάλι τα ίδια.
Μάλλον έπεσα σε ελαττωματική συσκευή ?

lalenium
05-09-13, 22:27
Επίσης βλέπω και το εξής :όταν συνδέω το μόντεμ στον υπολογιστή με το ethernet περνώ ένα μήνυμα ότι δεν βρέθηκε πρόγραμμα οδήγησης.
F

Πρόγραμμα οδήγησης για ποιο πράγμα? οδηγούς για το ethernet έχεις εγκαταστήσει?

f15
05-09-13, 22:36
Στον συγκεκριμένο υπολογιστή έχω τοποθετήσει αρκετά routers (ote , netgrearWPN824N κλπ) τώρα είμαι συνδεδεμένος με ένα huawei 520 ,χωρίς κάποιο πρόβλημα .

- - - Updated - - -

Όταν κουμπώνω το ethernet βγάζει μετά από λίγο το μήνυμα ''NETGEAR DGN2200V4 N300 δεν βρέθηκε οδηγός συσκευής ''

lalenium
05-09-13, 22:38
Για πάτησε σε αυτήν την διεύθυνση http://www.routerlogin.com/ και δες αν μπαίνει.

f15
05-09-13, 23:08
Αυτή βάζω (σύμφωνα με τις οδηγίες) επίσης δοκίμασα ,όλες τις υπόλοιπες διευθύνσεις (www.routerlogin.com ,hhtp://routerlogin.net ) είμαι έτοιμος να το βάλω κάτω να το πατήσω (χαχχαχα) :hammered:
Επίσης δοκίμασα και ασύρματα να μπω (υπάρχει και αυτή η δυνατότητα ) αλλα παλι έφαγα πορτα με το giene (ετσι το λεει η netgear το software που κάνει setup )
Επίσης δοκίμασα και τον κλασικό τρόπο ...192.168.0.1 αλλά και πάλι τίποτα ...

- - - Updated - - -

Το μοντεμ γενικά όταν το ανοίγεις δείχνει οτι συγχρονίζει με τον οτε (λαμπακι DSL ειναι πράσινο) επίσης το wirrles ειναι ανοικτό (ετσι ζητάνε οι οδηγίες )αλλά κάτι συμβαίνει με το ethernet ...
δοκίμασα και καλώδια ...

lalenium
05-09-13, 23:14
Το μοντεμ γενικά όταν το ανοίγεις δείχνει οτι συγχρονίζει με τον οτε (λαμπακι DSL ειναι πράσινο) επίσης το wirrles ειναι ανοικτό (ετσι ζητάνε οι οδηγίες )αλλά κάτι συμβαίνει με το ethernet ...
δοκίμασα και καλώδια ...

Εαν δοκίμασες και ασύρματα φαντάζομαι δεν είναι θέμα έθερνετ.

f15
05-09-13, 23:25
Μάλλον , αλλά δεν είναι θέμα υπολογιστή γιατί έχω δοκιμάσει να συνδεθώ στο ρουτερ με δυο διαφορετικους !

HackFreak
05-09-13, 23:50
Άνοιξε το cmd.exe, απο την εκτέλεση και γράψε μέσα ipconfig. Σου βγάζει ip, kai gateway; Αν ναι βάλε την ip που βλέπεις στο gateway, να δείς αν μπεί. Ειδάλλως ίσως να μην έχει dhcp, ενεργοποιημένο. Reset του ρούτερ στις εργοστασικές ρυθμίσεις δοκίμασες;

f15
06-09-13, 00:34
Άνοιξε το cmd.exe, απο την εκτέλεση και γράψε μέσα ipconfig. Σου βγάζει ip, kai gateway; Αν ναι βάλε την ip που βλέπεις στο gateway, να δείς αν μπεί. Ειδάλλως ίσως να μην έχει dhcp, ενεργοποιημένο. Reset του ρούτερ στις εργοστασικές ρυθμίσεις δοκίμασες;

Bγαζει ip 192.168.0.1 ...και reset εκανα με το μικρο κουμπακι με ενα μολύβι.... Τίποτα
Παει να ξεκινήσει λίγο το genie άλλα κολαει.....ξαναδοκιμαζω αλλά μετα δεν βρίσκει τίποτα ο browser
Το πρωι το πάω πλάισιο για να το τσεκαρουν και βλέπουμε....

HackFreak
06-09-13, 00:37
Bγαζει ip 192.168.0.1 ...και reset εκανα με το μικρο κουμπακι με ενα μολύβι.... Τίποτα
Παει να ξεκινήσει λίγο το genie άλλα κολαει.....ξαναδοκιμαζω αλλά μετα δεν βρίσκει τίποτα ο browser
Το πρωι το πάω πλάισιο για να το τσεκαρουν και βλέπουμε....

ping μπορεί να κάνει; Δοκίμασε να κάνεις ping στην ip του ρούτερ γράφωντας:
ping 192.168.0.1

f15
06-09-13, 21:20
Σήμερα επισκέφτηκα το Πλαίσιο ,πήγα στο service τους είπα τα συμπτώματα και με συνοπτικές διαδικασίες το modem αντικαταστηθικε με καινούργιο μέσα σε 20 λεπτά !(σωστοί επαγγελματίες)
Το βράδυ θα γίνει η εγκατάσταση.
Anyway ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια !!! :)

- - - Updated - - -

To modem συνδέθηκε όλα λειτουργούν !!! Το πρόβλημα λύθηκε :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.