PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά από τον ΟΤΕ στην Forthnet και παλιό πρόβλημα με βρόχο



ki8aras
08-09-13, 21:24
Καλησπέρα

παλαιός συνδρομητής της Forthnet και τα τελευταία 3 χρόνια του οτε στην περιοχή Νέου Κόσμου. Η ιστορία έχει ως εξής...χαμηλό attenuation με ιδανική ταχύτητα τα 22Mbps. Η γραμμή κλείδωνε στα 10 το πολύ Mbps. Τους είχα ρωτήσει και μου είχαν πει ότι είχε πρόβλημα ο βρόχος. Η Forthnet δεν έκανε τίποτα να τον αλλάξει, παραμένοντας στην χαμηλή ταχύτητα. Με το που άλλαξα και πήγα στον ΟΤΕ, μου τον άλλαξε (το βρόχο) με συνδρομητή όπως μου πε, που δεν είναι συνδρομητής internet. Από τότε κλειδώνω στο ικανοποιητικό 15Mbps. Και ρωτάω...θέλοντας να ξαναγυρίσω στην Forthnet(λόγω Nova), το πρόβλημα αυτό έχει λυθεί ή θα ξαναπέσω στις τραγικές ταχύτητες; Καμία παρόμοια εμπειρία;;;

DVader
08-09-13, 21:30
Καλησπέρα

παλαιός συνδρομητής της Forthnet και τα τελευταία 3 χρόνια του οτε στην περιοχή Νέου Κόσμου. Η ιστορία έχει ως εξής...χαμηλό attenuation με ιδανική ταχύτητα τα 22Mbps. Η γραμμή κλείδωνε στα 10 το πολύ Mbps. Τους είχα ρωτήσει και μου είχαν πει ότι είχε πρόβλημα ο βρόχος. Η Forthnet δεν έκανε τίποτα να τον αλλάξει, παραμένοντας στην χαμηλή ταχύτητα. Με το που άλλαξα και πήγα στον ΟΤΕ, μου τον άλλαξε (το βρόχο) με συνδρομητή όπως μου πε, που δεν είναι συνδρομητής internet. Από τότε κλειδώνω στο ικανοποιητικό 15Mbps. Και ρωτάω...θέλοντας να ξαναγυρίσω στην Forthnet(λόγω Nova), το πρόβλημα αυτό έχει λυθεί ή θα ξαναπέσω στις τραγικές ταχύτητες; Καμία παρόμοια εμπειρία;;;

Εμπειρία δεν έχω αλλά λογικά μπορεί ! Κανονικά ο βρόχος σου ανήκει αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει ! Στην αλλαγή πάνω μπορεί να στον αλλάξουν η το πρόβλημα να μην ήταν στον βρόχο αλλά σε καμία πόρτα και αλλάζοντας πόρτα τώρα να έχεις πάλι πρόβλημα...

Δεν θα στο συνιστούσα !

ki8aras
08-09-13, 21:37
Κοινώς είμαι εγκλωβισμένος στον ΟΤΕ;

DVader
08-09-13, 22:26
Κοινώς είμαι εγκλωβισμένος στον ΟΤΕ;

Στατιστικά σου εξήγησα τι μπορεί να συμβεί ... Εγκλωβισμένος δεν είσαι ...Μπορείς να φύγεις

Απλά δεν μπορεί κανείς να σου εξασφαλίσει αν πας πάλι Forthnet δεν θα έχεις πρόβλημα ! Εξαρτάτε .NOVA δεν παίζει χωρίς Forthnet ?

ki8aras
09-09-13, 08:43
Απλά θέλω να βάλω το πακέτο της προσφοράς, γιαυτό. Και έρχεται αρκετά οικονομικά...

nedo2
09-09-13, 11:41
Εγώ θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις. Το δύσκολο ήταν να γίνει η αλλαγή του βρόχου και να σου δώσουν ένα καλύτερο. Τώρα που έγινε δύσκολα θα στο πάρει κάποιος πίσω από τη στιγμή που ξέρεις τι να περιμένεις από τη γραμμή σου.

maxtak
09-09-13, 12:08
το πιθανότερο να μην έχεις πρόβλημα και να κλειδώσεις(όπως τα λες γύρω στα 20) εκτός και σου κάνει καμια λαμογιά(στην διαδικασία αλλαγής) ο ΟΤΕς

DVader
09-09-13, 12:25
Εγώ θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις. Το δύσκολο ήταν να γίνει η αλλαγή του βρόχου και να σου δώσουν ένα καλύτερο. Τώρα που έγινε δύσκολα θα στο πάρει κάποιος πίσω από τη στιγμή που ξέρεις τι να περιμένεις από τη γραμμή σου.

Εγώ θα συμφωνήσω..Ρίσκο είναι !:cool:

maxtak
09-09-13, 13:12
Εγώ θα συμφωνήσω..Ρίσκο είναι !:cool:


εγώ θα πω πως λίγο-πολύ αυτή είναι η "διαφημιστική καμπάνια" του ΟΤΕ (εγώ το λέω "εκβιασμό"!) και όπου πιάσει.
"γέρασε" και μυαλό δεν έβαλε (ο ΟΤΕς)

DVader
09-09-13, 15:12
εγώ θα πω πως λίγο-πολύ αυτή είναι η "διαφημιστική καμπάνια" του ΟΤΕ (εγώ το λέω "εκβιασμό"!) και όπου πιάσει.
"γέρασε" και μυαλό δεν έβαλε (ο ΟΤΕς)

Κοίταξε να δεις η αλήθεια είναι λόγω εμπειρίας από πάρα πολλές περιπτώσεις πέρα του ΟΤΕ το χάος ...και σε αυτό σε φταίει ο ΟΤΕ μονάχα αλλά ΟΛΟΙ. Τώρα από (μην με φάτε όλοι υπάρχουν πολλοί που θα πουν ότι έχουν εμπειρία από το αντίθετο) εκεί και πέρα ο καθένας βάζει τις προτεραιότητες του και προχωράει....

skoupas
28-09-13, 18:18
Το ίδιο θέμα έχω κι εγώ. Είχα προβλήματα με τη HOL και μετά από κόπο και επίσκεψη τεχνικού στο σπίτι, μου έχουν φτιάξει τη γραμμή από τον ΟΤΕ μου είπαν και είμαι στα 9.2 mbps με 43 att και snr 9. Πολύ καλά για τη γραμμή ενώ πριν με hol και forthnet ήμουν στα 5-6 mbps. Τώρα λόγω nova θέλω να ξαναβάλω forthnet με κάποιο 3play πρόγραμμα αλλά φοβάμαι μη μου αλλάξουν βρόγχο και κατρακυλήσω πάλι στα 6. Μπορούν να μου διασφαλίσουν από forthnet ότι θα μου αφήσουν τον ίδιο βρόγχο άραγε? Ρίσκο νομίζω.

VASI
28-09-13, 22:36
Καλησπέρα

παλαιός συνδρομητής της Forthnet και τα τελευταία 3 χρόνια του οτε στην περιοχή Νέου Κόσμου. Η ιστορία έχει ως εξής...χαμηλό attenuation με ιδανική ταχύτητα τα 22Mbps. Η γραμμή κλείδωνε στα 10 το πολύ Mbps. Τους είχα ρωτήσει και μου είχαν πει ότι είχε πρόβλημα ο βρόχος. Η Forthnet δεν έκανε τίποτα να τον αλλάξει, παραμένοντας στην χαμηλή ταχύτητα. Με το που άλλαξα και πήγα στον ΟΤΕ, μου τον άλλαξε (το βρόχο) με συνδρομητή όπως μου πε, που δεν είναι συνδρομητής internet. Από τότε κλειδώνω στο ικανοποιητικό 15Mbps. Και ρωτάω...θέλοντας να ξαναγυρίσω στην Forthnet(λόγω Nova), το πρόβλημα αυτό έχει λυθεί ή θα ξαναπέσω στις τραγικές ταχύτητες; Καμία παρόμοια εμπειρία;;;
Το ιδιο θεμα συνεβενε σε μενα αλλα με την hol ,πηγα στον οτε, μου άλλαξαν την πόρτα,το διεκοψα μετα απο δυο μηνες, και πηγα στην Forthnet ,και με έχουν στην ιδια πορτα

@ ADSLgr.com All rights reserved.