PDA

Επιστροφή στο Forum : vpn και προβλημα με το δικτυο του ote



jemadux
09-09-13, 19:48
γενικα δεν μπορω να σε ορισμενα sites οταν εχω ανοικτο το vpn ..
αυτο γινεται μονο απο το ote connex που εχω .
ενω οταν ειμαι σε αλλα δικτυα στα sites αυτα μπαινει μια χαρα ενεργοποιημενο το vpn ..
το router που εχω ειναι huawei του ote . υπαρχει καποιος τροπος για να κανω login σε αυτα τα sites


τα site ειναι τo chesscube και το twitter
ακομα οταν στελνω email δεν μπορουν να σταλθουν με το vpn ενεργοποοιημενο . ενω στου γειτονα το δικτυο στελνονται

sdikr
09-09-13, 20:57
Απο την στιγμή που έχεις κάνει το vpn τότε δεν σου φταίει ο πάροχος που κάνεις την σύνδεση στο δίκτυο
Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι τα Ip που έχεις στο vpn και στο δικτύο με τον Οτε να είναι τα ίδια, πχ το δίκτυο στο vpn 192.168.1.x το δίκτυο σου που είσαι με το modem του Οτε πάλι το ίδιο, θα έλεγα να αλλάξεις όποιο σου είναι ποιο εύκολο για δοκιμή.

τα email πάλι είναι άλλο θέμα, δοκίμασε να ενεργοποιήσεις τον έλεγχο χρήστη για τον λογαριασμό στον smtp server

jemadux
09-09-13, 22:33
μπα ειναι αλλος nameserver !

DVader
09-09-13, 23:16
γενικα δεν μπορω να σε ορισμενα sites οταν εχω ανοικτο το vpn ..
αυτο γινεται μονο απο το ote connex που εχω .
ενω οταν ειμαι σε αλλα δικτυα στα sites αυτα μπαινει μια χαρα ενεργοποιημενο το vpn ..
το router που εχω ειναι huawei του ote . υπαρχει καποιος τροπος για να κανω login σε αυτα τα sites


τα site ειναι τo chesscube και το twitter
ακομα οταν στελνω email δεν μπορουν να σταλθουν με το vpn ενεργοποοιημενο . ενω στου γειτονα το δικτυο στελνονται

Εγώ που έχω ote δεν είναι ποτέ πρόβλημα με κάτι ...Και δοκίμασα και το chesscube.com ... Το μόνο που μπροω΄να σκεφτώ είναι ότι στην VPN σύνδεση που έχεις ανοίξει ...έχεις αφήσει ανοικτό το "Use Default Gateway on remote network" και για αυτό ίσως για κάποιο λόγο δεν το επιτρέπει το remote network τα συγκεκριμένα site... Αν στέλνεις email και έχεις σαν smtp server τον οτε τότε μπορεί να μην σε αφήνει για αυτό ! Ετσι και αλλιώς αν από το remote network θέλεις απλά local access δεν το νοιάζει αυτή η επιλογή οπότε βγάλε την !

sdikr
09-09-13, 23:40
μπα ειναι αλλος nameserver !

Δεν είπα για nameserver, αλλά για ip στο δίκτυο (εσωτερικά)

@ ADSLgr.com All rights reserved.