PDA

Επιστροφή στο Forum : Netgear Αγορά router



kostthem
09-09-13, 22:32
Καλησπερίζω τα παιδιά στο forum.

Μετά από πολλά χρόνια που βολευόμουν με τα routers των ISP's, αποφάσισα να αγοράσω ένα και να δουλέψω με αυτό. Σημείωση, είμαι στο δίκτυο της HOL.

Σαν value for money, αξίζει το http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/adsl-modem-router/Netgear-DGN2200-100PES-Wireless-Modem-Router-N-300Mbps-Annex-A-DGN2200-100PES.htm ???? (Αλήθεια, πέρνει πείραγμα snr? )
Ζητούμενο για μένα η σταθερότητα και το γρήγορο "n" πρωτόκολλο. Με το router της hol, όταν παίζω μέσω iPhone / apple tv / airplay ένα βαρύ παιχνίδι στην tv, έχω αποσυνδέσεις. Φυσικά και δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος..

Θα ήθελα την γνώμη σας και τί άλλο έχετε να μου προτείνετε σε αυτό το budget (με σειρά προτεραιότητας θα με ενδιέφεραν: η σταθερότητα, το γρήγορο "n" πρωτόκολλο, μετά η υποστήριξη VDSl, η αλλαγή του SNR και δεν με ενδιαφέρει καθόλου το Gigabit Ethernet, usb printing / sharing).

babis3g
10-09-13, 00:15
καλο ειναι για αυτα τα χρηματα ... το εχω και εγω και σαν μοντεμ για adsl ειναι το καλυτερο ... εχω αγορασει αλλα πιο ακριβα του ειδους, αλλα αυτο για το modem & τη συνδεση ειναι απο τα καλυτερα που εχω δουλεψει ... για wifi δεν το δοκιμασα (εχω αλλο router σε σειρα που δουλευω το wifi) αλλα μερικοι αναφερουν οτι στο wifi κολλαει οταν κανει βαρια κατεβασματα
Δεν εχω πειραματιστει με το wifi του αν οφειλεται στο ram (περιορισμενη μνημη) η μετα την αναβαθμηση λογισμικου αν θελει master reset πριν περαστουν οι ρυθμισεις

Παντως η netgear εχει κανει αναβαθμιση που του εχουν προσθεση ipv6 (δεν ξερω αν η HOL δινει) και φανταζομαι το wifi να ειναι οκ τωρα με το τελευταιο γνησιο λογισμικο

- σταθεροτητα... Ναι (την ρυθμιζεις και με το snr)
- "n" πρωτοκολλο ... το n ειναι παντα πιο γρηγορο σε ολα τα μοντεμ, αλλα δες αλλες γνωμες αν καλλαει στο συγκεκριμενο μοντελο
αλλαγη snr ... ναι στο γνησιο λογισμικο με τελνετ (δεν το εχω δοκιμασει) η με amod λογισμικο που τα εχει ηδη μεσα στις ρυθμισεις
- υποστηριξη vdsl ... οχι ...

αν θελεις να εχει & vdsl για το μελλον προσωπικα συστηνω το Draytek 2760n (ακριβο) ...Η... το ZYXEL P-870HN-51B (δεν ειμαι σιγουρος αν αλλαζει snr ειναι ομως σταθερο και δεν ειναι gigabit ethernet) και ειναι broadcom σαν το netgear που εχεις σκοπο να παρεις
http://www.e-shop.gr/product?id=PER.613895

Περιμενε αλλες γνωμες .... αν το παρεις τηλεφωνησε τους να ειναι το dgn2200ν3 νομιζω εχει πιο μεγαλη μνημη απο το απλο 2200

kostthem
10-09-13, 00:43
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές και τον χρόνο που διέθεσες!

deniSun
13-09-13, 09:07
Καλησπερίζω τα παιδιά στο forum.

Μετά από πολλά χρόνια που βολευόμουν με τα routers των ISP's, αποφάσισα να αγοράσω ένα και να δουλέψω με αυτό. Σημείωση, είμαι στο δίκτυο της HOL.

Σαν value for money, αξίζει το http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/adsl-modem-router/Netgear-DGN2200-100PES-Wireless-Modem-Router-N-300Mbps-Annex-A-DGN2200-100PES.htm ???? (Αλήθεια, πέρνει πείραγμα snr? )
Ζητούμενο για μένα η σταθερότητα και το γρήγορο "n" πρωτόκολλο. Με το router της hol, όταν παίζω μέσω iPhone / apple tv / airplay ένα βαρύ παιχνίδι στην tv, έχω αποσυνδέσεις. Φυσικά και δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος..

Θα ήθελα την γνώμη σας και τί άλλο έχετε να μου προτείνετε σε αυτό το budget (με σειρά προτεραιότητας θα με ενδιέφεραν: η σταθερότητα, το γρήγορο "n" πρωτόκολλο, μετά η υποστήριξη VDSl, η αλλαγή του SNR και δεν με ενδιαφέρει καθόλου το Gigabit Ethernet, usb printing / sharing).

Σταθερό: βράχος
VDSl: όχι
αλλαγή του SNR: δεν το είδα κάπου
Gigabit Ethernet: όχι
usb printing: όχι
usb sharing: ναι
ασύρματο: για το λίγο που το δοκίμαζα πήγαινε μια χαρά

Επίσης:
Πολύ καλό και πραγματοποιήσιμο QoS
Φιλτράρισμα σελίδων με βάση keywords ή domains (επιλογή που βρίσκεις σε πιο ακριβά ρούτερ)
Παίζει με dmt/orbmt
Περιμένουμε και το custom fw, αν και προσωπικά αυτό που φοράει είναι πολύ καλό

babis3g
13-09-13, 13:49
δεν εννoω να γινει μπερδεμα αλλα πρεπει να ρωτηθει στο μαγαζι αν ειναι το απλο 2200 η το ν3 γιατι νομιζω το απλο δεν κυκλοφορει αλλο οποτε πρεπει να ειναι v3

Αν ειναι το απλο (δεν το εχω) αλλα εδω στο φορουμ υποστηριζουν οτι υπαρχει & custom firmware που αλλαζει και το snr μεσο usb
http://www.adslgr.com/forum/threads/462521-Modfs_-DD-WRT-Porting-on-DGN3500-2200?highlight=2200+wrt

kostthem
13-09-13, 13:58
Τους έστειλα ερώτημα.
Σας ευχαριστώ πολύ!

deniSun
13-09-13, 16:35
Αυτή την στιγμή πάντως κυκλοφορεί το ν4.
Πάνω στο κουτί αναφέρει ότι είναι το ν4.

@ ADSLgr.com All rights reserved.