PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά Ups να πάρω για τις παρακάτω συσκευές;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13

chrisyah
24-03-06, 21:29
Πρόσφατα αγόρασα το "APC 1000 VA".

Αφού φόρτισε για περίπου 24 ώρες συνέδεσα τον υπολογιστή και έριξα το ρεύμα για να κάνω μια δοκιμή.

Όλα είναι μια χαρά.... Εκτός από την οθόνη (SONY Trinitron G420 19" CRT) η οποία ενώ δουλεύει μια χαρά , μου ακούγεται από πίσω σαν ένα ψιλοδυνατό σφύριγμα. Έχω το UPS αρκετά μακριά από την οθόνη και είμαι σίγουρος ότι δεν μπέρδεψα τον ήχο του ανεμιστήρα του UPS με αυτόν της οθόνης.

Φυσικά με συνδεδεμένο το UPS με την οθόνη άλλα με ρεύμα από το δίκτυο, ο θόρυβος εξαφανίζεται.

Έχω την εντύπωση ότι είναι από το μετασχηματιστή της οθόνης άλλα θα ήθελα την άποψη πιο ειδικών...

Ευχαριστώ.

n!ckk
24-03-06, 21:55
Πρόσφατα αγόρασα το "APC 1000 VA". Ερώτηση προς τους κατόχους του 1000αριού APC, σειράς smart:
Έχει ανεμιστηράκι, έτσι δεν είναι?
Το ανεμιστηράκι δουλεύει συνεχώς ή μόνο στις διακοπές?
Είναι θορυβώδες?


@chrisyah: Περίεργο μου ακούγεται, δεν ξέρω τι φταίει...
Το UPS σου δίνει ημιτονοειδή τάση, έτσι?
Ακόμα όμως κι αν δίνει τετραγωνικό παλμό, υποτίθεται ότι οι περισσότερες οθόνες δεν έχουν πρόβλημα... :hmm:

Re-Ti-Re
24-03-06, 23:03
@ chrisyah
Μου σφύριζε και εμένα η οθόνη και το πρόβλημα ήταν ότι δεν είχα βιδώσει (σφίξει) το καλώδιο από την κάρτα γραφικών (και στις δυο άκρες). Μήπως συμβαίνει το ίδιο αφού θα τα πείραξες (μετακίνησες) για να βάλεις το UPS :?:

chrisyah
25-03-06, 00:16
Ερώτηση προς τους κατόχους του 1000αριού APC, σειράς smart:
Έχει ανεμιστηράκι, έτσι δεν είναι?
Το ανεμιστηράκι δουλεύει συνεχώς ή μόνο στις διακοπές?
Είναι θορυβώδες?


@chrisyah: Περίεργο μου ακούγεται, δεν ξέρω τι φταίει...
Το UPS σου δίνει ημιτονοειδή τάση, έτσι?
Ακόμα όμως κι αν δίνει τετραγωνικό παλμό, υποτίθεται ότι οι περισσότερες οθόνες δεν έχουν πρόβλημα...

Το 1000 που έχω είναι της σειράς RS.

Το ανεμιστηράκι δουλεύει μόνο στις διακοπές...

Έχω σκεφτεί την περίπτωση της εξόδου της τάσης και πιθανής ασυμβατότητας με το μετασχηματιστή της οθόνης, και για αυτό θέλω μια απάντηση από "ειδικό" στα ηλεκτρικά... Είμαι ψιλοάσχετος με τα ηλεκτρικά :whistle:





@ chrisyah
Μου σφύριζε και εμένα η οθόνη και το πρόβλημα ήταν ότι δεν είχα βιδώσει (σφίξει) το καλώδιο από την κάρτα γραφικών (και στις δυο άκρες). Μήπως συμβαίνει το ίδιο αφού θα τα πείραξες (μετακίνησες) για να βάλεις το UPS :?:

Μου φαίνεται περίεργο το γεγονός ότι όταν το pc "παίρνει" ρεύμα από τη ΔΕΗ, η οθόνη είναι αθόρυβη...

Θα κοιτάξω πάντως τις συνδέσεις...

Σας ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις...

dpetka2001
26-03-06, 15:07
παιδιά για να φορτίσω το UPS πρέπει να είναι κλειστό?? ή να το έχω ανοιχτό?? λέει ότι πρέπει να το φορτίσω για 8 ώρες πριν το χρησιμοποιήσω αλλά δεν αναφέρει για το αν θα πρέπει να είναι ανοιχτό ή όχι...ευχαριστώ...

loudbass
26-03-06, 17:05
Κλειστό φορτίζει?
Μήπως εννοείς αν θα έχεις συνδέσει τις συσκευές ή όχι?
Τυπικά το αφήνεις χωρίς το pc να φορτίσει,αλλά πολλοί το κάνουν και με το pc συνδεδεμένο.

dpetka2001
27-03-06, 02:22
ευχαριστώ...απλά δεν ήξερα αν έπρεπε να είναι POWER ON...είχα την εντύπωση ότι ίσως φορτίζει και κλειστό όπως τα κινητά...ευχαριστώ για τη διευκρίνηση...

pelasgian
27-03-06, 04:23
Φυσικά με συνδεδεμένο το UPS με την οθόνη άλλα με ρεύμα από το δίκτυο, ο θόρυβος εξαφανίζεται.


Φως φανάρι! ο inverter του ups σου βγάζει πολύ «τετραγωνισμένη» προσέγγιση του συνημιτόνου του ρεύματος, οπότε σφυράει στα κυκλώματα της οθόνης.

Λένε ότι τα MGE της σειράς premium ellipse είναι πιο καλά σε αυτό το θέμα.

Επιπλέον παρατήρησα τελευταία ότι τα APC φτιάχνονται Ινδία και νομίζω ότι είναι λίγο «ινδιάνοι» στη ποιότητα αυτοί; Α, η έκδοση RS σημαίνει Russia αν δεν το ξέρατε.

Το MGE είναι designed & assembled in France!

chrisyah
27-03-06, 04:27
Φως φανάρι! ο inverter του ups σου βγάζει πολύ «τετραγωνισμένη» προσέγγιση του συνημιτόνου του ρεύματος, οπότε σφυράει στα κυκλώματα της οθόνης.



Δηλαδή να ανησυχώ ???

mrsaccess
27-03-06, 05:14
Pelasgian αυτό που λες όμως δεν ισχύει στην περίπτωση που το ups δίνει ρεύμα από την μπαταρία του;

Στα line interactive (λογικά τέτοιο έχει ο chrisyah) αν δεν υπάρχει πρόβλημα το ups δίνει στην έξοδό του το ρεύμα της εισόδου (της πρίζας) φιλτραρισμένο από συχνότητες.

Μόνο στα online νομίζω δίνει συνέχεια ρεύμα ο inverter.

chrisyah
27-03-06, 05:20
Pelasgian αυτό που λες όμως δεν ισχύει στην περίπτωση που το ups δίνει ρεύμα από την μπαταρία του;

Στα line interactive (λογικά τέτοιο έχει ο chrisyah) αν δεν υπάρχει πρόβλημα το ups δίνει στην έξοδό του το ρεύμα της εισόδου (της πρίζας) φιλτραρισμένο από συχνότητες.

Μόνο στα online νομίζω δίνει συνέχεια ρεύμα ο inverter.

Μα εγώ το είπα από την αρχή :

Μόνο όταν έχω ρεύμα από την μπαταρία, σφυράει η οθόνη....

Το UPS που έχω είναι Line Interactive.

Πείτε ρε παιδιά γιατί θα σκάσω, έδωσα ένα σκασμό λεφτά...

mrsaccess
27-03-06, 05:26
Α, οκ, δεν κατάλαβα καλά! Sorry!

Τώρα αν υπάρχει πρόβλημα ή όχι δεν ξέρω.
Σίγουρα καλό δεν είναι αλλά δεδομένης της μικρής χρήσης του ups (10-20 λεπτά το χρόνο;) δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα.

Re-Ti-Re
27-03-06, 07:48
...δεδομένης της μικρής χρήσης του ups (10-20 λεπτά το χρόνο

Για να ρωτήσω

Έχω το Mustek 1000VA και στο σπίτι μου γίνονται συχνές διακοπές ρεύματος. Έχω ρυθμίσει το πρόγραμμα να σβήνει τα PC μετά από 30 λεπτά. Τις περισσότερες φορές το χρονικό περιθώριο αρκεί.

Μήπως προκαλώ ζημιά στα μηχανήματα :?:

chrisyah
27-03-06, 18:19
Για να ρωτήσω

Έχω το Mustek 1000VA και στο σπίτι μου γίνονται συχνές διακοπές ρεύματος. Έχω ρυθμίσει το πρόγραμμα να σβήνει τα PC μετά από 30 λεπτά. Τις περισσότερες φορές το χρονικό περιθώριο αρκεί.

Μήπως προκαλώ ζημιά στα μηχανήματα :?:

Αν δεν παρατηρείς κάποιου είδους δυσλειτουργία στα μηχανήματα πίσω από το UPS, όχι...

Για να είσαι σίγουρος μέτρησε και με πολύμετρο την τάση και τους κύκλους στο ρεύμα...

Re-Ti-Re
27-03-06, 20:47
Αν δεν παρατηρείς κάποιου είδους δυσλειτουργία στα μηχανήματα πίσω από το UPS, όχι...

Για να είσαι σίγουρος μέτρησε και με πολύμετρο την τάση και τους κύκλους στο ρεύμα...

Ευχαριστώ.
Θα βάλω των αδελφό μου να το μετρήσει. (δεν ξέρω να χειρίζομαι το πολυμετρό του) :redface:

blend
28-03-06, 02:18
Για να ρωτήσω

Έχω το Mustek 1000VA και στο σπίτι μου γίνονται συχνές διακοπές ρεύματος. Έχω ρυθμίσει το πρόγραμμα να σβήνει τα PC μετά από 30 λεπτά. Τις περισσότερες φορές το χρονικό περιθώριο αρκεί.

Μήπως προκαλώ ζημιά στα μηχανήματα :?:

Θα πρότεινα να κατεβάσεις τον χρόνο στα 15 λεπτά. Για να μην πεθάνει η μπαταρία πρίν την ώρα της.

pelasgian
28-03-06, 02:33
Σκέφτομαι να πάρω ένα MGE πάντως, το 800 ellipse premium.
Το πρόβλημά μου είναι ότι έχω ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ γαϊδούρι οθόνη 22" CRT diamontron με κάποια «ευαισθησία» στη ποιότητα του ρεύματος και φοβάμαι μήπως κάνα inverter «με κάνει μάγκα» με το τροφοδοτικό του μόνιτορ.

Το UPS θα έλεγα να το έχετε ίσα για να σώσετε τι κάνετε και να κάνετε shutdown. Όταν υπάρχει διακοπή, εγώ κλείνω μέχρι και το γενικό, γιατί σε αυτή τη χώρα είμαστε πολύ $%^&* με το ρεύμα και έχουν καεί τα μηχανάκια πολλών γνωστών.

Κατά καιρούς ένα APC power-regulator που έχει φάει κάτι πολυ ΧΟΝΤΡΑ γκολ (να ακούς τα ρελέ βύθισης και υπέρτασης να κάνουν κλα-κλα-κλα-κλακκκκ και να λες «με γάζωσαν»!) και νομίζω ότι είναι καιρός να πετάξω ένα UPS μετά το regulator, μήπως και γλυτώσει κάνα ηλεκτρονικό σε αυτό το σπίτι.

ΠΡΙΝ βάλετε οποιαδήποτε ΑΛΛΗ προστασία, να κοιτάτε τη ΓΕΙΩΣΗ! φέρτε έναν ηλεκτρολόγο να σας πει ΤΙ γείωση έχετε, να κάνει μετρήσεις, γιατί UPS ΧΩΡΙΣ γείωση και γενικά UPS με κ...ο ηλεκτρική εγκατάσταση είναι ΦΟΝΙΑΣ (σκάει, χύνονται υγρά και παίρνει μπάλα και οτιδήποτε έχεις μετά).

Πάντως αυτά τα «made in india» της APC δεν μου άρεσαν ΚΑΘΟΛΟΥ τώρα τελευταία. Θα προτείνω ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ προϊόντα, όπως το MGE που είναι γαλλικό.

Re-Ti-Re
28-03-06, 07:19
Θα πρότεινα να κατεβάσεις τον χρόνο στα 15 λεπτά. Για να μην πεθάνει η μπαταρία πρίν την ώρα της.
Όταν είμαι μπροστά στα PC και δουλεύουν δεν τα αφήνω πάνω από 5-10 λεπτά, τα σβήνω δεν περιμένω.

Όταν λείπω δουλεύει μόνο το ένα χωρίς οθόνη μαζί με το router. Αν το αφήσω για 30 λεπτά οι μπαταρίες έχουν υπόλοιπο 60 % η κατανάλωση είναι ~ 87-90 βατ από τα 625 που σηκώνει το UPS. Ποτέ δεν θα ξελίγωνα τις μπαταρίες γιατί όταν έρθει το ρεύμα θα πρέπει να περιμένω πολύ περισσότερη ώρα για να φορτίσουν ώστε να ανοίξω τα PC.


ΠΡΙΝ βάλετε οποιαδήποτε ΑΛΛΗ προστασία, να κοιτάτε τη ΓΕΙΩΣΗ! φέρτε έναν ηλεκτρολόγο να σας πει ΤΙ γείωση έχετε, να κάνει μετρήσεις, γιατί UPS ΧΩΡΙΣ γείωση και γενικά UPS με κ...ο ηλεκτρική εγκατάσταση είναι ΦΟΝΙΑΣ (σκάει, χύνονται υγρά και παίρνει μπάλα και οτιδήποτε έχεις μετά).
Κανόνας νούμερο ένα :oneup:
Δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα.

nnn
02-04-06, 23:34
Ένα ίσως ενδιαφέρον στατιστικό από το Apc ups μου.
Τις τελευταίες 24 εβδομάδες(6 μήνες) έχει ενεργοποιηθεί συνολικά 5 ώρες και 35 λεπτά.
Σε αυτό το διάστημα δεν υπήρξε κάποιο blackout,διακοπή,ή βγάλσιμο της πρίζας κλπ.
Είναι από μικροπροβλήματα τάσης από τα οποία αναγκάστηκε να λειτουργήσει.

alefgr
04-04-06, 02:58
Το UPS θα έλεγα να το έχετε ίσα για να σώσετε τι κάνετε και να κάνετε shutdown.

Όσοι δεν ξέρουν, το έχουν μόνο για αυτό τον λόγο. Όσοι ξέρουν, το έχουν για ώρες ... μέχρι να ξαναέρθει η τάση... :)

chrisyah
04-04-06, 17:09
Όσοι δεν ξέρουν, το έχουν μόνο για αυτό τον λόγο. Όσοι ξέρουν, το έχουν για ώρες ... μέχρι να ξαναέρθει η τάση... :)

Θέλεις να μοιραστείς μαζί μας τις γνώσεις σου ???

pelasgian
04-04-06, 17:37
Δεν είμαι σίγουρος ότι θα το ήθελα :p
Ας μη προκαλούμε τη τύχη μας, γιατί μπορεί και να το κάνει! :p

mrsaccess
04-04-06, 18:10
Ερώτηση σχετικά με regulators. Έχω έναν regulator που πήρα από τα tele. Φαίνεται ικανοποιητικής ποιότητας, αναλογικός (λειτουργεί από ότι ξέρω με πηνίο το οποίο ανάλογα με το feedback αυτορυθμίζεται -εν ανάγκη το κατσαβιδιάζω και στέλνω φωτό).

Ωστόσο έχω την εντύπωση ότι η έξοδός του έχει διαφορετική φάση από το υπόλοιπο σπίτι (μία φάση διαφορά ~=115V)!!!

Απόψεις;;; Λογικά σε ηλεκτρονικές συσκευές όπου λειτουργούν με dc από το τροφοδοτικό τους δεν θα πρέπει να υπάρχει prob διασύνδεσης, ε;

ΥΣ. Δεν έχω το πολύμετρο διαθέσιμο να επιβεβαιώσω!

alefgr
05-04-06, 04:22
Θέλεις να μοιραστείς μαζί μας τις γνώσεις σου ???

Μα είναι απλό!!! Προσθέτεις μεγάλες μπαταρίες στο UPS και έτσι αυξάνεις κατά πολύ το χρόνο που μπορείς να είσαι online μετά από διακοπή ρεύματος. Δοκιμασμένο...

Πρόσφατα δοκίμασα και την περίπτωση, 2 UPS (διαφορετικά μοντέλα) να έχουν κοινές εξωτερικές μπαταρίες! Κανένα πρόβλημα. Δουλεύουν μιά χαρά και τα δύο με 2 μεγάλες Bosch μπαταρίες μολύβδου στα 55Ah.

chrisyah
05-04-06, 10:40
Το να προσθέσεις μπαταρίες για να έχεις περισσότερο χρόνο είναι κάτι που εύκολα γίνεται κατανοητό, όμως έτσι δεν καταπονείς τις μπαταρίες σου ?

Τα δικά μου pc είναι κατά 60% για δουλειά και όχι κρίσιμη, άρα δεν με ενδιαφέρει η αυτονομία όσο η προστασία.

Και θα επαναλάβω την ερώτηση που έκανα πιο πάνω :

Πρόσφατα αγόρασα το "APC RS 1000 VA".

Αφού φόρτισε για περίπου 24 ώρες συνέδεσα τον υπολογιστή και έριξα το ρεύμα για να κάνω μια δοκιμή.

Όλα είναι μια χαρά.... Εκτός από την οθόνη (SONY Trinitron G420 19" CRT) η οποία ενώ δουλεύει μια χαρά , μου ακούγεται από πίσω σαν ένα ψιλοδυνατό σφύριγμα. Έχω το UPS αρκετά μακριά από την οθόνη και είμαι σίγουρος ότι δεν μπέρδεψα τον ήχο του ανεμιστήρα του UPS με αυτόν της οθόνης.

Φυσικά με συνδεδεμένο το UPS με την οθόνη άλλα με ρεύμα από το δίκτυο, ο θόρυβος εξαφανίζεται.

Είμαι σίγουρος ότι είναι από το μετασχηματιστή της οθόνης

Και το ζητούμενο είναι : Πειράζει ή δεν πειράζει ?

Ευχαριστώ

alefgr
05-04-06, 18:45
Η μεγάλη αυτονομία χρειάζεται όταν δουλεύεις servers στο σπίτι, καθώς και σε Dect συσκευές τηλεφώνου και δεν θέλεις σε κάθε μεγάλη διακοπή ρεύματος να ξεμένεις από επικοινωνία...

Όσο για τον θόρυβο που ακούς, σημαίνει πως η κυματομορφή της τάσης εξόδου του UPS όταν τροφοδοτείται από την μπαταρία, δεν είναι ημιτονικό αλλά πλησιάζει το τετραγωνικό σήμα. Φυσικά στην περίπτωση αυτή μαζί με τα 50 Hz, έχουμε και πλήθος αρμονικών. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτε επ' αυτού. Εξ’ άλλου ελάχιστα UPS μπορούν να βγάζουν πραγματικό ημίτονο στην έξοδό τους. Απλά σε άλλα ή τάση τους είναι πιο κοντά στον τετραγωνικό παλμό, άλλα βγάζουν σχετικά ημιτονική τάση και άλλα είναι κάπου στην μέση, που είναι και η πλειοψηφία των UPS της αγοράς.

chrisyah
05-04-06, 20:20
Όσο για τον θόρυβο που ακούς, σημαίνει πως η κυματομορφή της τάσης εξόδου του UPS όταν τροφοδοτείται από την μπαταρία, δεν είναι ημιτονικό αλλά πλησιάζει το τετραγωνικό σήμα. Φυσικά στην περίπτωση αυτή μαζί με τα 50 Hz, έχουμε και πλήθος αρμονικών. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτε επ' αυτού. Εξ’ άλλου ελάχιστα UPS μπορούν να βγάζουν πραγματικό ημίτονο στην έξοδό τους. Απλά σε άλλα ή τάση τους είναι πιο κοντά στον τετραγωνικό παλμό, άλλα βγάζουν σχετικά ημιτονική τάση και άλλα είναι κάπου στην μέση, που είναι και η πλειοψηφία των UPS της αγοράς.

Σε ευχαριστώ για την απαντησή σου. Πιστεύεις ότι αυτό κάνει κακό στην οθόνη ?

alefgr
06-04-06, 18:18
Δεν νομίζω. Συνήθως τα monitors δεν θέλουν τέτοιες πολυτέλειες για τέλειο ημιτονικό σήμα...

Το πιό μεγάλο πρόβλημα στα τροφοδοτικά των monitors είναι οι απότομες διακυμάνσεις της τάσεως.

chrispen
16-04-06, 12:05
2 pc το ένα 450W τροφοδοτικό , το άλλο 300W. Φυσικά ψάχνω για φθηνή λύση , τι προτείνετε λοιπόν;

HellV1L
16-04-06, 12:28
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701035

αυτο πιστευω να σε καλυψει

vgiozo
17-04-06, 14:25
Μια ερώτηση...

...έχω ένα APC 1200Av voltage regulator και σκεφτόμουν να βάλω κι ένα ήσυχο ups...στην περίπτωση αυτή αξίζει να πάρω line-int ή offline;
Συγκεκριμένα, σκεφτόμουν το εξής
http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.701310 - Μustek 1000Av offline
το οποίο όμως, όπως φαίνεται, δεν επικοινωνεί με τον υπολογιστή, άρα μάλλον κρατά τον υπολογιστή ανοιχτό μέχρι να αδειάσει η μπαταρία του...αν είχε επικοινωνία usb μάλλον δεν θα με προβλημάτιζε η αγορά του (έχει και βολικό σχήμα για τοποθέτηση κάτω απο το γραφείο)...
...δεν γνωρίζω αν αλλάζει κι η μπαταρία του..

Η δεύτερη περίπτωση είναι να πάρω ένα 800άρι Mustek line-int...είναι ήσυχο όπως έχει ειπωθεί, έχει και voltage reg...λίγο ογκώδες βέβαια...

αν έχετε να προτείνετε κάποιο καλό offline που συνδέεται με τον υπολογιστή (κι όχι ακριβό) - όμως τότε τίθεται το παραπάνω ερώτημα - ή κάποιο άλλο καλό και ήσυχο ups line-int, σας ακούω...(θα τοποθετηθεί σε κρεβατοκάμαρα-γραφείο)

freemannnn
18-04-06, 00:00
καλησπερα παιδια απο Ροδο. μολις αγορασα ενα τροφοδοτικο TAGΑN U22 580w και το κακομοιρο το UPS μου to MINUTEMAN 650 PRO δεν αντεξε και εσβυνε στις διακοπες ρευματος. ειπα να παρω αλλο. αν και ειχα σκοπο για APC παρολα αυτα μου φαινονται ακριβα. ειδα πολυ καλα σχολια για τo MUSTEK UPS POWERMUST 1000VA. επισης εχω σπιτι αυτη τη στιγμη το MGE NOVA 1100VA AVR και το δοκιμαζω. τι προτεινεται? εχω 19 TFT, 4 δισκους, 7600GT καρτα γραφικων, 1 dvdrw. αξιζει αραγε να δωσω παραπανω χρηματα και να παρω APC. η δουλεια γινεται και με τα φτηνα??? τα 1000va ειναι αρκετα?

alefgr
18-04-06, 16:24
Και εγώ την ίδια επιφύλαξη είχα με το Nova 1100 λόγω τιμής, αλλά εδώ και ένα μήνα που το έχω, τα πάει άψογα. Το μόνο μελανό του σημείο είναι ο θόρυβος του ανεμιστήρα, γι' αυτό και δεν το προτείνω σε κανένα που θέλει να έχει το UPS δίπλα του.

freemannnn
19-04-06, 00:54
τελικα το δοκιμασα το mge nova 1000 για μια ημερα. το φορτισα για 8 ωρες και εκανα μια διακοπη και κρατησε για 20 λεπτα το pc μου. το μονο που παρατηρησα οσο ειχα διακοπη ρευματος, ηταν οτι ακουγοταν κατι σαν σφυριγμα απο τα ηχεια του υπολογιστη (creative) τα οποια ηταν και αυτα συνδεμενα στο ups, η απο την οθονη που ηταν και αυτη φυσικα συνδεμενη στο ups. δεν μπορουσα να καταλαβω ακριβως απο που προερχοταν. παντως με το προηγουμενο μου ups (minuteman) δεν ειχα ξανακουσει τετοιο θορυβο. τι λετε? δεν ξερω τι να αποφασισω να παρω...!

alefgr
19-04-06, 01:55
Μην περιμένεις μεγάλη αυτονομία από τα UPS της αγοράς, χωρίς εσωτερική επέμβαση. Όσο για το σφύριγμα, το έχω ξαναπεί ότι αυτό οφείλεται από τις αρμονικές που έχει η τάση εξόδου του UPS. Σε άλλες συσκευές δεν το αντιλαμβάνεσαι καθόλου και σε άλλες ακούς ένα μικρό σφύριγμα. Λογικά το Nova λόγω της χαμηλής τιμής του, δεν πρέπει να έχει και τις καλύτερες ποιοτικά μπαταρίες.

loudbass
21-04-06, 21:19
Φοβάμαι πως δεν καταπονούνται οι πρόσθετες μπαταρίες,αλλά το κύκλωμα που τις φορτίζει.

iJohnnyCash
22-04-06, 12:47
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701035

αυτο πιστευω να σε καλυψει

Δεν θα το προτεινα, ακομη και οταν το κλεινεις δουλευουν οι ανεμιστηρες και ισως για καποιους ειναι προβλημα ....

alefgr
22-04-06, 20:02
Δεν θα το προτεινα, ακομη και οταν το κλεινεις δουλευουν οι ανεμιστηρες και ισως για καποιους ειναι προβλημα ....

Λόγω θορύβου, το μηχανάκι αυτό απευθύνεται σε όσους βάζουν το UPS σε μιά αποθήκη, όπως το δικό μου που κάνει παρέα σε ένα παλιότερο μοντέλο της MGE και μοιράζεται μαζί του 2 BOSCH εξωτερικές μπαταρίες. Άστο να θορυβεί. Δικό του πρόβλημα…

iJohnnyCash
22-04-06, 20:17
ε; σε αποθηκη; χμμ εγω το εχω διπλα απο το PC στο δωματιο που κοιμαμε ... Δεν νομιζω ολοι να εχουμε την πολυτελεια να το βαζουμε σε αποθηκη ...

chrispen
23-04-06, 12:02
όχι εγώ για δουλειά το θέλω δε με νοιάζει να κάνει θόρυβο

homer_k
24-04-06, 15:49
Καταρχήν, καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

Το πρόβλημα: Ένας φίλος αγόρασε ενα APC Back UPS 500 πριν 2 χρόνια περίπου. Παρατήρησα οτι κάνει ένα θόρυβο σαν τσιτρτσίρισμα, σαν σφύριγμα, πώς να το πω δεν ξέρω! Δεν είναι πολύ δυνατό. Επειδή όμως ενδιαφέρομαι να αγοράσω UPS και θα μπει στο δωμάτιο που κοιμάμαι, τέτοιος θόρυβος θα μου σπάει τα νεύρα.

Θα ήθελα τη γνώμη των σχετικών με το αντικείμενο καθώς απο UPS έχω μαύρα μεσάνυχτα. Θέλω να αγοράσω ένα για να προστατεύσω το PC + Οθόνη + ADSL router. Η αυτονομία δεν με ενδιαφέρει (ας είναι και 3 λεπτά). Το μόνο που θέλω είναι να μην καεί τίποτα απο αστάθεια της τάσης.

Με το UPS του φίλου μέτρησα οτι το PC μου τραβάει 140watts σε 100% CPU utilization. Άλλα 115watts θέλει το monitor σύμφωνα με τον κατασκευαστή. Σύνολο 255watts + το router (AVM Fritz!Box).

Έχεται να μου προτείνετε κάποια μάρκα/τύπο έτσι ώστε να καλύπτει τις ανάγκες μου αλλά να είναι και τελείως αθόρυβο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

EDIT: Το monitor μάλλον θα αλλαχτεί σύντομα με TFT επομένως θα θέλει αρκετά λιγότερα Watts

aiolos.01
25-04-06, 00:43
Έχεται να μου προτείνετε κάποια μάρκα/τύπο έτσι ώστε να καλύπτει τις ανάγκες μου αλλά να είναι και τελείως αθόρυβο;


Πρόσφατα αγόρασα ένα Mustek powermust 800.
Για την αξιοπιστία του δεν μπορώ να πώ τίποτα γιατί το έχω μόνο λίγες μέρες, αλλα γενικά στο thread θα διαβάσεις καλά λόγια.
Θόρυβο δεν κάνει καθόλου (δεν έχει ανεμιστήρα) αν εξαιρέσεις τον κλασσικό θόρυβο 50Hz που κάνουν οι μετασχηματιστές, αλλα είναι πολύ αδύναμος και πρέπει να έχεις το αυτί σου δίπλα στο UPS για να τον ακούσεις.
Για τα W που θές ίσως να σε καλύπτει και το 600αρι, αν και καλύτερα να έχεις και κάποιο περιθώριο.

homer_k
25-04-06, 18:05
Πρόσφατα αγόρασα ένα Mustek powermust 800.
Για την αξιοπιστία του δεν μπορώ να πώ τίποτα γιατί το έχω μόνο λίγες μέρες, αλλα γενικά στο thread θα διαβάσεις καλά λόγια.
Θόρυβο δεν κάνει καθόλου (δεν έχει ανεμιστήρα) αν εξαιρέσεις τον κλασσικό θόρυβο 50Hz που κάνουν οι μετασχηματιστές, αλλα είναι πολύ αδύναμος και πρέπει να έχεις το αυτί σου δίπλα στο UPS για να τον ακούσεις.
Για τα W που θές ίσως να σε καλύπτει και το 600αρι, αν και καλύτερα να έχεις και κάποιο περιθώριο.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Τελικά παρήγγειλα κι εγώ ενα Mustek UPS 800.

dfinikis
26-04-06, 08:15
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Τελικά παρήγγειλα κι εγώ ενα Mustek UPS 800.

Περιμένουμε εντυπώσεις ... :D

homer_k
29-04-06, 01:25
Το Powermust 800 είναι πολύ καλό τελικά. Αθόρυβο (αφού δεν έχει ανεμιστηράκι βέβαια)! Ο ήχος που κάνει (λόγω της μορφής της εξόδου του σήματος αν κατάλαβα καλά απο προηγούμενα posts) είναι ελάχιστος. Πρέπει να έχεις το αυτί σου απο πάνω για να το ακούσεις. Στο δωμάτιο που είναι το UPS κοιμάμαι κιόλας. No problem!

Ένα μειονέκτημα βρήκα μόνο: Αυτό το WinPower δεν μου γέμισε το μάτι....

Έχει κάποιος να προτείνει κανένα άλλο πρόγραμμα συμβατό με Mustek;

Re-Ti-Re
29-04-06, 01:32
Ένα μειονέκτημα βρήκα μόνο: Αυτό το WinPower δεν μου γέμισε το μάτι....

Τι θα ήθελες να κάνει παραπάνω από αυτά που κάνει :?:

mrsaccess
29-04-06, 03:50
Και εγώ έχω μια χαρά εντυπώσεις από το λογισμικό της Mustek.
Υπάρχει σε έκδοση windows αλλά και linux.

Προσφέρει πλήρη διαχείριση και data logging. Μάλιστα υποστηρίζει remote management. Έτσι έχω λείψει πολλές μέρες από το σπίτι και παρακολουθούσα το ups για περίπτωση ανάγκης.

iJohnnyCash
29-04-06, 08:01
Σας ζηλεύω, εμένα το UPS, δεν έχει ουτε καν θύρα επικοινωνίας :(

aiolos.01
29-04-06, 21:36
Εμένα πάντως το winpower δε μου δούλεψε με τίποτα (δε φόρτωνε το monitor). Ούτε το commander pro έβλεπε το ups (ούτε serial ούτε usb).
Ευτυχώς βρήκα το ups control που είναι μικρό και ελαφρύ (χωρίς να βάζει 4 services...) και δουλεύει μια χαρα. Έχει μόνο τα βασικά βέβαια, αλλα δε χρειάζομαι παραπάνω.

homer_k
30-04-06, 00:00
Τι θα ήθελες να κάνει παραπάνω από αυτά που κάνει :?:

Βασικά είχα δει σε ένα φίλο το software της APC (Powerchute), και μου είχε αρέσει περισσότερο. Ίσως να φταίει το interface...

Μπορεί να φταίω εγώ και να είμαι παράξενος! :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.