PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM Μαρούσι



bytelord
08-02-07, 10:23
Καλημέρα σε όλους,

Στην εταιρία που είμαι έχω ένα κύκλωμα του ΟΤΕ στα 2mbit με σύνδεση HOL. Ο εξοπλισμός μου είναι cisco 837 (psdn) και φυσικά χωρίς backup γραμμή (μιας που είναι psdn).

Εδώ και πολύ καιρό έχω ένα τρομερό πρόβλημα με το κύκλωμα... οι ταχύτητες από τις 9:30 το πρωί και μετά ... έως το απόγευμα είναι θλιβερές ... σε σημείο που δεν μπορώ να κάνω ούτε Ping!
Σε κάποιες ενδιάμεσες ώρες δουλεύω καλά για καμιά ώρα και μετά πάλι τα ίδια ...

Στην αρχή πίστευα ότι το πρόβλημα ήταν στο cisco μου και άρχησα να το ψάχνω ... έφθασα σε σημείο να τον ξαναπρογραμματίσω (σημ. Δεν χρεισιμοποιώ web interface ή SDM, Μόνο ios).
Κοίταγα τα traffic logs, packets analyzing ... Μπλα μπλα μπλα ... όλα καλά ...

Επειδή έχω snmp κοιτάζω να δω τι Traffic έχει ο router ... κοιτάω ... 40kbit upstream ... 60kbit downstream ... και σέρνομαι ... συνδέω τον router μόνο με το pc μου ... πάλι τα ίδια ... κοιτάω το θόρυβο της γραμμής ... σε βατά επίπεδα ... Δοκιμάζω άλλο modem ... εμ ... πάλι τα ίδια ...!! Δηλαδή η γραμμή μου όχι είναι στο 1/3 όπως λέει ο ΟΤΕ ... είναι στο 1/100!!!!

Εδώ και αρκετό καιρό δηλώνω βλάβη στον ΟΤΕ ... από το DSLAM μου λένε είναι ΟΚ ... φαίρνω τεχνικό εδώ ... του ΟΤΕ ... συνδέουμε δικό του Modem ... Πάλι τα ίδια ... με κωδικό ΟΤΕnet φυσικά ... κατεβαίνουμε στο κατανεμητή ... θόρυβος στη γραμμή, ο οποίος δεν φαίνεται ψηφιακά (πάντα το αυτί έχει μια καλύτερη άποψη)!

Το πρόβλημα πρωτοπαρουσιάστηκε με τις αναβαθμίσεις των κυκλωμάτων, κάπου τον Οκτώμβρη εάν δεν κάνω λάθος ...

Επίσης τους έβαλα στον ΟΤΕ και μου άλλαξαν τόσο πόρτα για το DSLAM όσο και όριο στη γραμμή και την τοποθετήσαμε αλλού ... εμ ... πάλια τα ίδια!!!

Φοβάμαι ότι στο Τηλεφωνικό κουτί του κτιρίου ... που είδα ... τα καλώδια είναι τόσο μακαρονάδα και μήπως υπάρχει πρόβλημα ηλεκτρικών/μανητικών πεδίων.

Τέλος θα ήθελα να σας πω ότι δοκίμασα και χωρίς splitter. Οι ταχύτητες είναι τόσο θλιβερές που ούτε Ping δεν μπορώ να κάνω ... με αποτέλεσμα ... να χάνονται και οι mail servers μου. Οι Mobile χρήστες με κυνηγάνε και άλλα τέτοια ...

Αυτή τη στιγμή έχω παραγγείλει hol 8mbit (μόνο για το κύκλωμα το θέλω) over ISDN και περιμένω ενεργοποίηση.

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;;;

Υ.Σ: Τα workstations και οι server είναι virus/trojan/etc free ... δεν τίθετε τέτοιο θέμα ...
Υ.Σ.2 : Το voice έχει θόρυβο ... και πάνω στο κτίριο, και στον κατανεμητή.
Υ.Σ.3.: Ο cisco κάνει μόνο routing φυσικά και δεν το έχω φορτώσει ... εξάλου έχω PIX και ISA από πίσω για να κάνουν όλη την υπόλοιπη δουλειά...
Υ.Σ.4: DSLAM Siemens

Ευχαριστώ,

Νίκος

@ ADSLgr.com All rights reserved.