PDA

Επιστροφή στο Forum : τι έπαθε η tv?



stavpal
12-07-04, 23:20
ρε παιδιά, μετά την διακοπή, ακόμα και τώρα η τηλεόραση έχει εικόνα κόκκινωπή στην μέση και πρασινοπή στις "άκρες" (πλευρές). Τι γίνεται? Η τάση είναι ακόμα κούκου ή έπαθε τίποτα η tv?

sdikr
12-07-04, 23:23
ρε παιδιά, μετά την διακοπή, ακόμα και τώρα η τηλεόραση έχει εικόνα κόκκινωπή στην μέση και πρασινοπή στις "άκρες" (πλευρές). Τι γίνεται? Η τάση είναι ακόμα κούκου ή έπαθε τίποτα η tv?

μήπως μαγνητίστηκε;
εμένα οταν μου το έκανε αυτό την πήγα βόλτα (την πήρα να την πάω στο service αλλά όταν έφτασα δούλευε μια χαρα)

potis21
12-07-04, 23:24
Θα την απομαγνητισει καποιος με πηνίο απομαγνητισμου (αντε παλι ελαφρωσες απο μερικα ευρα).

Στο μάστορα....

aesir
12-07-04, 23:36
Θυμάστε τον Antonis Papadopoulos και τα προβλήματα που είχε με το ρεύμα και οχι μόνο; Αναρωτιέμαι αυτή την φορά τι του έκαψε... :roll:

dantouan
12-07-04, 23:49
Αναρωτιέμαι αυτή την φορά τι του έκαψε...


Μαλλον του καηκαν ολα..... :3d :3d :3d

stavpal
13-07-04, 14:32
αυτόν τον "μαγνητισμό" όμως, πως τον παθαίνει? Γιατί και άλλες φορές είχε μπλάκαουτ αλλά δεν το είχε παρουσιάσει αυτό

djvalt
13-07-04, 15:08
Μιας που δουλευω στην τηλεοραση να βοηθησω κι εγω μια φορα ( ολο ρωταω και ρωταω σ'αυτο το φορουμ :) )
Φιλε Stavpal απλα απενεργοποιησε την τηλεοραση απο την stand up mode ( κλειστην δηλ. κι απο τον διακοπτη οχι μονο απο το τηλεκοντρολ) βγαλτην κι απο την πριζα και αστην ετσι για 1-2 ωρες. Θα επανερθει κανονικα αν και μερικες φορες χρειαζεται πανω απο 2 ωρες.
Το φαινομενο του μαγνητισμου ειναι πολυ συχνο μετα απο διακοπες ρευματος, ξερω ακομη και περιπτωσεις μαγνητισμου και μετα απο μεγαλο σεισμο.

stavpal
13-07-04, 15:54
ok, θα το κάνω
είναι το ίδιο με αυτό που παθαίνουν τα crt μόνιτορ και μετά κάνεις degauss?

mavlok
13-07-04, 16:01
Με τον τροπο που ειπε ο djvalt την εχω 'φτιαξει' κι εγω στο παρελθον, μονο που δεν χρειαστηκε πολυ ωρα, απλα μερικα ανοιγοκλεισιματα απο τον διακοπτη.

Παντως και καμμια σφαλιαρα καπου καπου δε βλαπτει γενικως... :mrgreen:

dantouan
13-07-04, 16:03
Μιας που δουλευω στην τηλεοραση να βοηθησω κι εγω μια φορα ( ολο ρωταω και ρωταω σ'αυτο το φορουμ :) )
Φιλε Stavpal απλα απενεργοποιησε την τηλεοραση απο την stand up mode ( κλειστην δηλ. κι απο τον διακοπτη οχι μονο απο το τηλεκοντρολ) βγαλτην κι απο την πριζα και αστην ετσι για 1-2 ωρες. Θα επανερθει κανονικα αν και μερικες φορες χρειαζεται πανω απο 2 ωρες.
Το φαινομενο του μαγνητισμου ειναι πολυ συχνο μετα απο διακοπες ρευματος, ξερω ακομη και περιπτωσεις μαγνητισμου και μετα απο μεγαλο σεισμο.

Η πιο σωστη λυση...(μαζι με αυτην με τον μαγνητη) :wink:

Ducklord
13-07-04, 16:35
(black humor on)
Να σου πω και εγώ μια λύση..! Ξεβίδωσε το πίσω κομμάτι της τηλεόρασης, βρες που καταλήγουν τα καλώδια τροφοδοσίας και, έχοντας βγάλει την πρίζα, κόψτα και τύλιξέ τα στα δάχτυλά σου. Μετά, φώναξε ένα φίλο σου και πές του να βάλει την πρίζα. Δεν θα χρειαστείς ποτέ πια τηλεόραση..! Αυτό έκανα και εγώ, όταν ήμουν...εκεί....στο ίδρυμα.......!
(/black humor off)



Φιλικά
Παπιάρχοντας

teacake
13-07-04, 18:23
<humor>
Duckie, νομίζω ότι το σωστό είναι <blackhumor></blackhumor>
</humor>

giwrgosth
13-07-04, 19:35
Υπόψιν ότι χτες όταν ήρθε το ρεύμα είχε για μισή ώρα 260 V! Τουλάχιστον στην περιοχή μου. Μπορεί από την υπέρταση να έπαθε κάποια ζημιά. Το να έχει μαγνητιστεί το βλέπω λίγο απίθανο, αν και δεν το αποκλείω, αλλά με αυτό που λες καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει σύμπτωση στα πυροβόλα της λυχνίας ή ότι δεν έχει το μπλε και όχι ότι έχει μαγνητιστεί. Οι σύγχρονες κάνουν απομαγνήτιση από μόνες τους όταν τις ανοίγεις. Όταν ανοίγεις τη δική σου ακούς ένα περίεργο ήχο? Κάτι σαν να αφήνεις ένα ελατήριο? Αν ναι έχει δικό της απομαγνητιστή και μάλλον θέλει μάστορα... (και μήνυση στη ΔΕΗ με κάποια βεβαίωση για τη βλάβη ότι προήρθε από υπέρταση από τον τεχνικό!)

stavpal
13-07-04, 21:26
ok, thanks, την έβγαλα για καμιά ώρα απ' την πρίζα και τώρα είναι ok. Είναι μια Philips του '96. Και δεν έπαθε τίποτα από υπέρταση γιατί την έχω σε surge protector.


Μιας που δουλευω στην τηλεοραση να βοηθησω κι εγω μια φορα ( ολο ρωταω και ρωταω σ'αυτο το φορουμ :) )
Φιλε Stavpal απλα απενεργοποιησε την τηλεοραση απο την stand up mode ( κλειστην δηλ. κι απο τον διακοπτη οχι μονο απο το τηλεκοντρολ) βγαλτην κι απο την πριζα και αστην ετσι για 1-2 ωρες. Θα επανερθει κανονικα αν και μερικες φορες χρειαζεται πανω απο 2 ωρες.
Το φαινομενο του μαγνητισμου ειναι πολυ συχνο μετα απο διακοπες ρευματος, ξερω ακομη και περιπτωσεις μαγνητισμου και μετα απο μεγαλο σεισμο.

potis21
13-07-04, 21:50
ξερω ακομη και περιπτωσεις μαγνητισμου και μετα απο μεγαλο σεισμο.

Ναι, ειναι αληθεια. Το είχα δει στην δικιά μου το '94 (6.3Ριχτερ, κεντρο κρητικου πελάγους, 30 χμ πάνω απο την Αγία πελαγία)

Το κουλό ειναι οτι εμένα μαγνητίστηκε ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ ΠΡΙΝ!!! τηλεοραση που προβλέπει σεισμους πρωτη φορα είδα :shock: :shock: :shock:

Θεός σχωρέστη (Την ΤιΒι), ΙΤΤ του 81, ειχε καψει μ/τ υψηλης και πηγε η μανα μου να την κατεβασει, αλλα της γλυστρισε και επεσε...

nnn
13-07-04, 23:26
και νόμιζα ότι τα έχω ακούσει όλα :shock:
τηλεόραση να προβλέπει σεισμό ?
η θεωρία λέει ότι η προσεισμική δραστηριότητα προκαλεί διαταραχές του μαγνητικού πεδίου,αλλά να έχει τόση ευαισθησία η τηλεόραση ?

φίλε potis21 δεν έπρεπε να την πετάξεις,θα την πατεντάριζες και θα την πουλούσες στσ σεισμολογικά ινστιτούτα. :mrgreen:

pelasgian
14-07-04, 00:05
Ρε Βαρώτσε, τσάμπα τράβαγες τα μαλλιά σου με το ΒΑΝ. Μία ΙΤΤ του 81 ήθελες! :mrgreen:

Desperado
15-07-04, 18:47
καμια τιβι που να προβλεπει το καιρο παιζει? :mrgreen:

Gothic
16-07-04, 04:01
Έχω ένα ραδιόφωνο που προβλέπει τους αριθμούς του ΛΟΤΤΟ :lol: :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.