PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με νετφαστερ 2



bill27
13-09-13, 18:00
καλησπερα,χρειαζομαι αλλη μια φορα την πολυτιμη βοηθεια σας...
εχω χολ και εδω και καποιους μηνες μου κανει νερα το ρουτερ της χολ (νετφαστερ2)
τι εννοω????

εκει που ολα δουλευουν ρολοι,ξαφνικα αναβει κοκκινο το λαμπακι ον λαιν και σβηνει
το λαμπακι voip (εχω voip ) και για να επανερθει πρεπει να κανω ρισετ απο πισω...

επισης παρατηρησα πως αυτο γινετε συνηθως οταν ειμαι συνδεδεμενος με το λαπτοπ.

ζητησα αλλαφη ρουτερ απο χολ,και μου το φερανε σημερα,δουλεψε για κανα 2ωρο σωστα

αλλα πριν λιγο το ξαναεκανε...
μηπως πρεπει να ανανεωσω τους drivers της καρτας δικτυου του λαπτοπ????

και αν ναι πως το κανω???

καποια αλλη ιδεα??? ευχαριστω.:)

x_undefined
13-09-13, 18:13
Τρέχει κάτι στο laptop που δημιουργεί πολλές P2P συνδέσεις; Γιατί αυτό το router έχει μεγάλο πρόβλημα με αυτό. Μπορεί βέβαια να είναι και κάτι εντελώς άκυρο. Ακριβώς το ίδιο είχα πάθει μόλις πήρα καινούριο laptop (με το ίδιο router). Μόλις άνοιγα το laptop, μετά από 5 λεπτά επανεκκίνηση το router. Άλλαξα διάφορα στο laptop, απεγκατέστησα διάφορες βλακείες που είχε προεγκατεστημένες (βλ. mcAfee) και δε μου το ξαναέκανε από τότε.

bill27
13-09-13, 18:20
Τρέχει κάτι στο laptop που δημιουργεί πολλές P2P συνδέσεις; Γιατί αυτό το router έχει μεγάλο πρόβλημα με αυτό. Μπορεί βέβαια να είναι και κάτι εντελώς άκυρο. Ακριβώς το ίδιο είχα πάθει μόλις πήρα καινούριο laptop (με το ίδιο router). Μόλις άνοιγα το laptop, μετά από 5 λεπτά επανεκκίνηση το router. Άλλαξα διάφορα στο laptop, απεγκατέστησα διάφορες βλακείες που είχε προεγκατεστημένες (βλ. mcAfee) και δε μου το ξαναέκανε από τότε.

οχι δεν τρεχουν p2p συνδεσεις,και το λαπτοπ,απ οσο πιστευω ειναι καθαρο απο ιους,σκουλικια κτλ....

πιστευεις θα εκανε καλο να αλλαξω καναλι στο ρουτερ????(αληθεια πως γινετε)

εγω πιστευω πως κατι πρεπει να φταιει στην συνδεση του λαπτοπ και του ρουτερ γιατι οταν κολλαει

δεν επανερχεται,ενω αν κανει αποσυνδεση επανερχεται μονο του....

Vitruvian78
13-09-13, 18:21
Δεν φταιει το ρουτερ, ειναι θεμα antivirus....ποιο εχεις;

x_undefined
13-09-13, 18:23
Εννοούσα να κάνεις απεγκατάσταση του antivirus να δεις αν φταίει αυτό. Μπορεί να ακούγεται λίγο κουφό αλλά εμένα με έσωσε.

bill27
13-09-13, 18:25
θεμα antivirus????πως γινετε αυτο ρε παιδια???το αβαστ εχω.....

λοιπον θα αλλαξω το αβαστ με το microsoft να δω αν θα υπαρξει διαφορα.....

Vitruvian78
13-09-13, 22:02
Καποια ρυθμιση θελει το antivirus, αλλά δεν θυμαμαι να σου πω

bill27
13-09-13, 22:07
μπορω να το ψαξω καπου εδω στο φορουμ???????

Vitruvian78
14-09-13, 17:07
Παρε την τεχνική υποστηριξη, ανεφερε το προβλημα και πες οτι υποψιαζεσαι το antivirus κι αν μπορουν να σε βοηθησουν

sdikr
14-09-13, 17:10
Κόκκινο λαμπάκι στο ρούτερ και φταίει το antivirus;
Πρώτη φορά το ακούω, περάσαμε σε νέο επίπεδο απο το φταίει ο οτε :p

The King
14-09-13, 17:21
Ποιό antivirus φταίει για το netfaster iad2 .. μα τι του λέτε (επίμονα) του ανθρώπου, θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε.. καλό είναι να (προσπαθούμε να) βοηθάμε αλλά να σοβαρευτούμε λίγο..

Αρχικά σύνδεσε το στο σπίτι κάποιου άλλου που έχει hol αν υπάρχει κάποιος και δες το εκεί ή βάλε ένα άλλο router στο χώρο σου για να δεις αν φταίει είτε η καλωδιωσή σου είτε η συσκευή σου. Αν η συσκευη παίζει ΟΚ σε άλλου γραμμή ή άλλου συσκευή κάνει τα ίδια στη γραμμή σου συμβαίνουν τα ίδια, άρχισε στο σπίτι/γραφείο σουν να ελέγχεις βήμα-βήμα προς τα πίσω.. να τεστάρεις βύσματα, καλώδια, φίλτρα, το ζεύγος που ξεκινάει από τον κεντρικό πίνακα προς το δωματιό σου.

Εναλλακτικά φέρε κάποιον από HOL να μετρήσει το θόρυβο στα ζεύγη σου. Επίσης θεωρώ αυτονόητο πως στο νέο router δεν μετέφερες το configuration του παλιού, εάν το έκανες, ξαναβάλε τα factory settings και άσε το έτσι για λίγες ημέρες.

Ξέχνα ότι διάβασες για τα antivirus.. ακόμα κι αν στο πει κάποιο τζιμάνι της τηλεφωνικής υποστήριξης για να ξεμπερδεύει..

ΗΙΝΤ: Στο admin panel του Netfaster IAD2, εάν πας στην ενότητα "Status", μπορείς να δεις στοιχεία για την ποιότητα της σύνδεσης σου αλλά κυρίως μπορείς κάτω χαμηλά να δεις το Status Log αρχείο το οποίο θα σου δώσει πληροφορίες για το τι ακριβώς συμβαίνει όταν σου κοκκινίζουν τα λαμπάκια και νεκρώνει η σύνδεση σου.

dkmaster
14-09-13, 18:13
Επίσης με το νέο ρούτερ χρησιμοποιούμε πάντα το μετασχηματιστή που είχε μέσα το καινούργιο και όχι τον μετασχηματιστή του παλιού.

x_undefined
14-09-13, 19:02
Αρχικά σύνδεσε το στο σπίτι κάποιου άλλου που έχει hol αν υπάρχει κάποιος και δες το εκεί ή βάλε ένα άλλο router στο χώρο σου για να δεις αν φταίει είτε η καλωδιωσή σου είτε η συσκευή σου. Αν η συσκευη παίζει ΟΚ σε άλλου γραμμή ή άλλου συσκευή κάνει τα ίδια στη γραμμή σου συμβαίνουν τα ίδια, άρχισε στο σπίτι/γραφείο σουν να ελέγχεις βήμα-βήμα προς τα πίσω.. να τεστάρεις βύσματα, καλώδια, φίλτρα, το ζεύγος που ξεκινάει από τον κεντρικό πίνακα προς το δωματιό σου.

Εναλλακτικά φέρε κάποιον από HOL να μετρήσει το θόρυβο στα ζεύγη σου. Επίσης θεωρώ αυτονόητο πως στο νέο router δεν μετέφερες το configuration του παλιού, εάν το έκανες, ξαναβάλε τα factory settings και άσε το έτσι για λίγες ημέρες.

Από μόνος του είπε ότι το πρόβλημα συμβαίνει μόνο όταν συνδέει το laptop. Αν ήταν θέμα γραμμής, το πρόβλημα θα ήταν γενικό.


Ποιό antivirus φταίει για το netfaster iad2 .. μα τι του λέτε (επίμονα) του ανθρώπου, θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε.. καλό είναι να (προσπαθούμε να) βοηθάμε αλλά να σοβαρευτούμε λίγο..

Ξέχνα ότι διάβασες για τα antivirus.. ακόμα κι αν στο πει κάποιο τζιμάνι της τηλεφωνικής υποστήριξης για να ξεμπερδεύει..
Είπα από μόνος μου στην αρχή ότι είναι όντως κουφό και αυτό το router έχει ιδιοτροπίες. Κι εμένα αν μου το 'λεγες εκείνη τη στιγμή, πραγματικά δε θα το πίστευα. Και είχα δοκιμάσει οτιδήποτε ρυθμίσεις αφορούν το router και μετά πέρασα σε "κινήσεις απελπισίας" στο laptop. Μακάρι να μπορέσετε μαζί με την υποστήριξη να τον βοηθήσετε περισσότερο (τουλάχιστον βεβαιώθηκα ότι δεν πρότεινα μόνο εγώ αυτή τη λύση, τόσα χρόνια νόμιζα ότι μόνο εγώ είχα καταλήξει σε κάτι τέτοιο)

bill27
14-09-13, 21:15
παιδια ,δεν θα το πιστεψετε...
απο χτες που εβαλα το microsoft security essential δεν το εχει ξανακανει!!!:worthy:

ειμαι ειδη ADSL UPTIME: 1:03:21:14

αρχιζω τελικα να πιστευω πως οντως ηταν το antivirus.....για να δουμε.....ο χρονος θα δειξει

- - - Updated - - -


Επίσης με το νέο ρούτερ χρησιμοποιούμε πάντα το μετασχηματιστή που είχε μέσα το καινούργιο και όχι τον μετασχηματιστή του παλιού.

εννοειτε.

- - - Updated - - -


Ποιό antivirus φταίει για το netfaster iad2 .. μα τι του λέτε (επίμονα) του ανθρώπου, θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε.. καλό είναι να (προσπαθούμε να) βοηθάμε αλλά να σοβαρευτούμε λίγο..

Αρχικά σύνδεσε το στο σπίτι κάποιου άλλου που έχει hol αν υπάρχει κάποιος και δες το εκεί ή βάλε ένα άλλο router στο χώρο σου για να δεις αν φταίει είτε η καλωδιωσή σου είτε η συσκευή σου. Αν η συσκευη παίζει ΟΚ σε άλλου γραμμή ή άλλου συσκευή κάνει τα ίδια στη γραμμή σου συμβαίνουν τα ίδια, άρχισε στο σπίτι/γραφείο σουν να ελέγχεις βήμα-βήμα προς τα πίσω.. να τεστάρεις βύσματα, καλώδια, φίλτρα, το ζεύγος που ξεκινάει από τον κεντρικό πίνακα προς το δωματιό σου.

Εναλλακτικά φέρε κάποιον από HOL να μετρήσει το θόρυβο στα ζεύγη σου. Επίσης θεωρώ αυτονόητο πως στο νέο router δεν μετέφερες το configuration του παλιού, εάν το έκανες, ξαναβάλε τα factory settings και άσε το έτσι για λίγες ημέρες.

Ξέχνα ότι διάβασες για τα antivirus.. ακόμα κι αν στο πει κάποιο τζιμάνι της τηλεφωνικής υποστήριξης για να ξεμπερδεύει..

ΗΙΝΤ: Στο admin panel του Netfaster IAD2, εάν πας στην ενότητα "Status", μπορείς να δεις στοιχεία για την ποιότητα της σύνδεσης σου αλλά κυρίως μπορείς κάτω χαμηλά να δεις το Status Log αρχείο το οποίο θα σου δώσει πληροφορίες για το τι ακριβώς συμβαίνει όταν σου κοκκινίζουν τα λαμπάκια και νεκρώνει η σύνδεση σου.

thanks,αν αποτυχη το πειραμα με το antivirus θα το δοκιμασω

dikal
15-09-13, 12:11
Μπορεί να έχετε όλοι δίκιο :crazy:

Εγώ έχω το Netfaster 1, και τηλεφωνία voip. Όταν είναι ενεργοποιημένο το ασύρματο στο ρούτερ (ειδικά το καλοκαίρι που κάνει ζέστη), κάθε 1-2 μέρες το netfaster κάνει επανεκκίνηση, συνήθως την ώρα που μιλάω στο τηλέφωνο. Χωρίς ενεργό ασύρματο μπορεί να κρατήσει ολόκληρο μήνα χωρίς επανεκκίνηση. Είναι φανερό ότι δεν την παλεύει, από κατασκευής :worthy:(έχω αλλάξει 3-4 φορές το ρούτερ με ακριβώς την ίδια συμπεριφορά).
Μπορεί λοιπόν στην περίπτωσή σου, ανάλογα με την κίνηση που προκαλεί το κάθε antivirus στο ασύρματο δίκτυο, να κολλάει περισσότερο ή λιγότερο συχνά.

x_undefined
15-09-13, 14:38
Μπορεί το wireless του να είναι για πέταμα αλλά είχε ευκολίες όπως printserver, file server (user interface που συμπαθούσε τον firefox :P) και το upload του κλείδωνε αρκετά ψηλά που μπορεί και να άλλαζα το alcatel που μου έδωσαν για αντικατάσταση με αυτό που το είχα πρώτα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.