PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπολογιστης ανοιγει αλλα τιποτα στην οθονη



mariakos7
14-09-13, 13:21
Χαιρετε παιδια. Ο υπολογιστης μου ανοιγει αλλα δεν δειχνει τιποτα στην οθονη. Εχς δοκιμασει την καρτα γραφικων και το vga καλωδιο στον υπολογιστη ενος φιλου μου και δουλευουν κανονικα .Επισης εχω βγαλει και επανατοποθετησει τισ καρτες μνημης και εχω κανει και reset το Bios. Δεν ξερω τι να κανω αν μπορει καποιος ας βοηθησει.

tanST
14-09-13, 13:27
Μιας και τα τσέκαρες όλα τα υπόλοιπα, για κοίτα και την οθόνη σου τότε...:hmm:

mariakos7
14-09-13, 13:28
Δοκιμασα να τον συνδεσω στην τηλεοραση και παλι τιποτα....

cranky
14-09-13, 13:39
Μήπως πρέπει να ρυθμίσεις την τηλεόρασή σου για να δείς εικόνα απο το πισί ;


Καί, :welcome:

mariakos7
14-09-13, 13:44
Παιδια αφου σας ειπα τον συνεδεσα και με την τηλεοραση οπου παλια φαινοταν κανονικα. Και ουτε στην οθονη του υπολογιστη ουτε στην τηλεοραση δειχνει τιποτα. Εν τω μεταξυ να προσθεσω οτι το ανεμιστηρακι της καρτας γραφικων γυρναει κανονικα οταν τον ανοιγω και δεν φαινεται ουτε καν η αρχικη οθονη με τα μαυρα γραμματα για να μπω στο bios. Πραγματικα δεν ξερω τι παιζει. Καμια αλλη ιδεα?

- - - Updated - - -

Καλως σας βρηκα!

cranky
14-09-13, 13:48
Ο υπολογιστης μου ανοιγει αλλα δεν δειχνει τιποτα στην οθονη.

Εν τω μεταξυ να προσθεσω οτι το ανεμιστηρακι της καρτας γραφικων γυρναει κανονικα οταν τον ανοιγω και δεν φαινεται ουτε καν η αρχικη οθονη με τα μαυρα γραμματα για να μπω στο bios.
Το οτι δουλεύουν οι ανεμιστήρες (κουτιού, επεξεργαστή, κλπ), δεν σημαίνει οτι «ανοίγει το pc».
Νοιώθεις τον δίσκο να δουλεύει ;
Αν το αφήσεις λίγο, ακούς τον ήχο των Windows όταν ανοίγουν ;

mariakos7
14-09-13, 13:52
Ναι τον ακουω. (Οταν ομως παταω το κουμπι για να κλεισει δεν κλεινει απο μονος του. Ακουω τον ηχο των Windows που κανουν οταν κλεινει αλλα δεν ολοκληρωνεται η απενεργοποιηση του υπολογιστη. κολαει σε ενα σημειο και μετα τον κλεινω μονος μου. Δεν ξερω αν εχει σχεση αυτο απλα το αναφερω. Αν σας μπερδευει μην το λαμβανεται υποψην σας καν μπορει να ειναι ασχετο.) Ανοιγει παντως!

cranky
14-09-13, 14:05
Υπάρχει δυνατότητα να δοκιμάσεις άλλο τροφοδοτικό ;

mariakos7
14-09-13, 14:06
Ναι παιζει και να βρω αλλα θα ειναι απο παλιο υπολογιστη. Παιζει ρολο? Τωρα προσφατα αρχισα να εξοικιωνομαι με τ hardware του υπολογιστη και δεν ξερω και πολλα..

cranky
14-09-13, 14:07
Όχι, αρκεί να είναι σίγουρα λειτουργικό.

mariakos7
14-09-13, 14:08
Οκ αν ειναι θα το δοκιμασω και θα σας πω!

cranky
14-09-13, 14:11
Αν το βύσμα ΑΤΧ για την μητρική, είναι 20pin στο παλιό τροφοδοτικό, πές μου να σου πώ πώς θα το συνδέσεις.

mariakos7
17-09-13, 12:54
Δεν δοκιμασα ακομη τροφοδοτικο αλλα σημερα καταφερα να ανοιξω τον υπολογιστη μεσω της μητρικης. (Συνεδεσα το vga στη μητρικη, εβγαλα την καρτα γραφικων και ανοιγει κανονικα ο υπολογιστης) Εχετε να μου προτινετε να δοκιμασω κατι αλλο μεχρι να βρω τροφοδοτικο?

alexgk
27-09-13, 11:44
Δεν δοκιμασα ακομη τροφοδοτικο αλλα σημερα καταφερα να ανοιξω τον υπολογιστη μεσω της μητρικης. (Συνεδεσα το vga στη μητρικη, εβγαλα την καρτα γραφικων και ανοιγει κανονικα ο υπολογιστης) Εχετε να μου προτινετε να δοκιμασω κατι αλλο μεχρι να βρω τροφοδοτικο?

Aφού ανοίγει κανονικά ο υπολογιστής γιατί να δοκιμάσεις με άλλο τροφοδοτικό; Το πρόβλημα από όσο δείχνει είναι με την κάρτα γραφικών

mariakos7
27-09-13, 23:38
Ναι αλλά την κάρτα γραφικών την δοκίμασα στον υπολογιστή ενός φίλου μου και δουλεύει κανονικά. Αν έχει καμία ιδέα κάποιος ας μου απαντήσει γιατί ακόμα δεν έχω βρει τι φταίει και είμαι με την κάρτα γραφικών της μητρικής.

biggeo65
28-09-13, 08:52
Όπως έγραψε κι ο Cranky , κι εγώ τροφοδοτικό υποψιάζομαι.
Μήπως δεν δίνει σωστό ρεύμα στην κάρτα, αν και δεν είπες ποιά κάρτα είναι.
Kαι ποιά μητρική έχεις;

ckbond
28-09-13, 11:11
Μιας και δουλεύει η onboard VGA και απ' ότι λες δοκίμασες την κάρτα σου και δουλεύει τότε ίσως το πρόβλημα να είναι στο PCI slot... Μια απέλπιδα προσπάθεια θα μπορούσε να είναι να καθαρίσεις από σκόνες το PCI slot... Φύσηξε το όσο μπορείς ή με κάποιο πινέλο... Ξέρω είναι long shot αλλά μου έχει δουλέψει στο παρελθόν...

SirAggelos
28-09-13, 12:48
Τσεκαρε τα καλωδια που παιρνει ρευμα η μητρικη.Μου το εκανε και εμενα αυτο το προβλημα προσφατα εκει που σερφαρα αρχισαν να εμαφανιζονται κατακορυφες γραμμες να ξεθωριαζουν τα γραμματα να κανουν παρτυ τα artifacts με τα πολλα στα επομενα 2 Restarts δεν εδειχνε τπτ στην οθονη και ενω ελεγα οτι φταιει η καρτα γραφικων η το τροφοδοτικο αποσυνδεω τα καλωδια που παιρνει ρευμα η μητρικη τα φυσαω και να σου παλι το συστημα ετρεχε κανονικα.Οποτε τσεκαε και αυτο μπορει να ειναι προβλημα συνδεσης ή κακης επαφης

@ ADSLgr.com All rights reserved.