PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματισμος για την εικονα των torrents ...



mjtir3
14-09-13, 16:39
Εδω και μια εβδομαδα στα στατιστικα της ταχυτητας κατεβασματος εχει εμφανιστει στην γραφικη απεικονιση απειλητικα το γνωστο πριονι .

Να μπηκε καποιος ρυθμιστικος μηχανισμος η να ειναι τυχαιο το γεγονος ?

deniSun
14-09-13, 17:09
Με τα torrents δεν μπορείς να βγάλεις άκρη.
Εξαρτάται τι και από που κατεβάζεις.
Επίσης παίζουν ρόλο οι ρυθμίσεις του προγράμματος torrent που χρησιμοποιείς και κατά πόσο ζορίζεις το ρούτερ.

mjtir3
14-09-13, 22:23
Κατανοητο ...

Παντως με hol 5 χρονια δεν ειχα τετοια θεματα ...

Απο τοτε που αναγκαστικα συνεχιζω με ΟΤΕ ποτε δεν επιασα την ποιοτητα στα downloads .

Αλλα τελευταια εχει παραγινει ...

Κανενας φιλος απο DSLAM τερψιθεας μηπως εχει το ιδιο θεμα ?

21706
15-09-13, 12:45
Μπορείς να δώσεις τα στατιστικά της γραμμής σου;

deniSun
15-09-13, 13:14
Κατανοητο ...

Παντως με hol 5 χρονια δεν ειχα τετοια θεματα ...

Απο τοτε που αναγκαστικα συνεχιζω με ΟΤΕ ποτε δεν επιασα την ποιοτητα στα downloads .

Αλλα τελευταια εχει παραγινει ...

Κανενας φιλος απο DSLAM τερψιθεας μηπως εχει το ιδιο θεμα ?

Για να σου φύγει κάθε περιέργεια κάνε τα τεστ από εδώ (http://www.measurementlab.net/tests)

mjtir3
17-09-13, 18:46
Μπορείς να δώσεις τα στατιστικά της γραμμής σου;

Δεν Εχω προβλημα στον συντονισμο ....

Η ταχυτητα συνδεσης ειναι ικανοποιητικη . Το download ανεξαρτητου πηγης torrent , ftp server , clound , ειναι προβληματικη ...

Θα δηλωσω προβλημα και βλεπουμε ...

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας ,,

21706
17-09-13, 19:24
Δεν είπα ότι έχεις πρόβλημα στον συντονισμό...

emeliss
17-09-13, 19:36
Γιατί προσπέρασες τα τεστ που σου πρότεινε ο deniSun;

valen_gr
17-09-13, 21:00
Επίσης παίζουν ρόλο οι ρυθμίσεις του προγράμματος torrent που χρησιμοποιείς και κατά πόσο ζορίζεις το ρούτερ.

σε συνέχεια του παραπάνω,
... αν και δεν νομίζω, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, χρησιμοποιείς το ίδιο ρουτερ που είχες επι hol ή έχεις συνδέσει κάποιο νέο που σου έχει δώσει ο ΟΤΕ?
Αν έχεις βάλει νέο, δοκίμασες με το παλαιό από hol να δεις εάν κάνει το ίδιο?

Επίσης, κάνε τα προαναφερθέντα τεστ!

mjtir3
19-09-13, 06:37
Υποσχομαι να επανελθω με περισσοτερες πληροφοριες .

Λογω στενοτης ελευθερου χρονου , θα μεταθεσω το troubleshooting για λιγο αργοτερα .

Ευχαριστω και παλι για την συμμετοχη σας .

ΥΓ. 1. Ειμαι απο τους λιγους που η HOL μου ζητησε τον router πισω μετα απο τοσα χρονια. Δουλευω τον ΖΤΕ H108NS

2. Το θεμα προεκυψε τις τελευταιες 10 ημερες .... και αφορα παντος τυπου download ...

dimangelid
19-09-13, 18:46
Παρομοίως και εγώ... Μια εβδομάδα περίπου πάνω από 300kb/s πάει με δυσκολία. Και δεν μιλάμε σε torrent με 10 seeds. Αυτή την στιγμή έχω torrent με 714 seeds και 249 leechers και ΔΕΝ πάει πάνω από 300kb/s . Από private tracker πάλι τα ίδια. Από http και ftp servers με 1 connection κατεβάζω με το full της γραμμής μου ( 1,5-1,6 mb/s ) . Χωρίς καμία απολύτως αλλαγή στον εξοπλισμό και τις ρυθμίσεις μου, κατέβαζα με το ful της γραμμής μου αν ήταν καλό torrent. Και για να προλάβω καταστάσεις: modem, router, pc είναι τσεκαρισμένα. Το κατεβαστήρι είναι συνδεδεμένο με καλώδιο CAT 6 σε gigabit θύρα του router. Αρχίσανε πάλι τα κοψίματα στα μουλωχτά, όπως έχουν ξανακάνει. Δεν πρόκειται να μπω στον κόπο να πάρω τηλέφωνο, ξέρω και ξέρετε από τώρα το τι θα πουν.

21706
19-09-13, 18:49
Αν θέλεις δώσε μας το τόρεντ με 714 seeds και 249 leechers
να το δοκιμάσουν και άλλοι.

dimangelid
19-09-13, 19:26
Αν θέλεις δώσε μας το τόρεντ με 714 seeds και 249 leechers
να το δοκιμάσουν και άλλοι.

Δημόσια δεν μπορώ. Έχεις επίσης απενεργοποιήσει τα pm και δεν μπορώ να στο στείλω

- - - Updated - - -


Παρομοίως και εγώ... Μια εβδομάδα περίπου πάνω από 300kb/s πάει με δυσκολία. Και δεν μιλάμε σε torrent με 10 seeds. Αυτή την στιγμή έχω torrent με 714 seeds και 249 leechers και ΔΕΝ πάει πάνω από 300kb/s . Από private tracker πάλι τα ίδια. Από http και ftp servers με 1 connection κατεβάζω με το full της γραμμής μου ( 1,5-1,6 mb/s ) . Χωρίς καμία απολύτως αλλαγή στον εξοπλισμό και τις ρυθμίσεις μου, κατέβαζα με το ful της γραμμής μου αν ήταν καλό torrent. Και για να προλάβω καταστάσεις: modem, router, pc είναι τσεκαρισμένα. Το κατεβαστήρι είναι συνδεδεμένο με καλώδιο CAT 6 σε gigabit θύρα του router. Αρχίσανε πάλι τα κοψίματα στα μουλωχτά, όπως έχουν ξανακάνει. Δεν πρόκειται να μπω στον κόπο να πάρω τηλέφωνο, ξέρω και ξέρετε από τώρα το τι θα πουν.

Να συμπληρώσω κάτι εδώ... Έχω αλλάξει 3-4 φορές τις πόρτες που χρησιμοποιεί ο torrent client μου, έχω forced ενεργοποιημένη την κρυπτογράφηση και συνεχίζει το ίδιο παραμύθι. Ο client είναι η έκδοση 1.3.6 του Deluge για Linux. Θα δοκιμάσω τώρα και στο laptop μου με άλλον client να δούμε τι παίζει

- - - Updated - - -


Αν θέλεις δώσε μας το τόρεντ με 714 seeds και 249 leechers
να το δοκιμάσουν και άλλοι.

Πάρε ένα νόμιμο torrent να δοκιμάσεις. http://releases.ubuntu.com/13.04/ubuntu-13.04-server-amd64.iso.torrent . Στον server μου με το deluge έχει τρελά σκαμπανεβάσματα: 160kb/s, 220 kb/s, 400kb/s, 560kb/s, 316kb/s, 409kb/s, 279kb/s κ.λ.π. Δεν κρατάει ποτέ μια σχετικά σταθερή ταχύτητα (π.χ. να κυμαίνεται από 270-300kb/s ) .

21706
19-09-13, 19:42
Πάρε ένα νόμιμο torrent να δοκιμάσεις. http://releases.ubuntu.com/13.04/ubuntu-13.04-server-amd64.iso.torrent . Στον server μου με το deluge έχει τρελά σκαμπανεβάσματα: 160kb/s, 220 kb/s, 400kb/s, 560kb/s, 316kb/s, 409kb/s, 279kb/s κ.λ.π. Δεν κρατάει ποτέ μια σχετικά σταθερή ταχύτητα (π.χ. να κυμαίνεται από 270-300kb/s ) .

Ταχύτητα 180-210 kB/s. Η γραμμή μου είναι 2Mbps.

mjtir3
20-09-13, 20:16
Λοιπον μετα απο διεξοδικες μετρησεις κανοντας χρηση τοσο των προτασεων των φιλων στα παραπανω νηματα , οσο και αλλων εργαλειων , αυτο που επιβεβαιωνεται ειναι η <<αυξομειουμενη>> καμπυλη .

Ετσι εχω λαβει μετρησεις απο 1,2 mbps εως στην καλυτερη περιπτωση 9,5 mbps ενω πριν σταθερα ελαμβανα κοντα στα 17 mbps με ταχυτητα συντονισμου τα 17,6 .

Μετρησεις εγιναν και στις 03.00 τα ξημερωματα με τα ιδια αποτελεσματα.

Μετα απο επικοινωνια με την εξυπηρετηση πελατων , το μονο που καταφερα ειναι να συντονιζω πλεον στα 14,3 mbps ....


Τα συμπερασματα δικα σας ...

ΥΓ. Εκτος και αν μας σπρωχνουν στο VDSL ....

mjtir3
23-09-13, 18:48
Η ηρεμια επανηλθε μετα απο επαναφορα του snr και της ταχυτητας συντονισμου στα παλαια επιπεδα ..

Προηγηθηκε επικοινωνια τεχνικου απο το dslam με καλη διαθεση και προθυμια.

Το download φτανει τα 15 mbps λιγο πιο κατω απο πριν αλλα σταθερα ...

Επισης τα torrents επανηλθαν στα φυσιολογικα τους ...

Τελος καλο ολα καλα λοιπον για την δικια μου περιπτωση ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.