PDA

Επιστροφή στο Forum : δίκτυο ανάμεσα σε pc-win7 και imac



tempo
15-09-13, 09:12
καλημέρα,

έχω δύο υπολογιστές (έναν με windows7 και έναν με macOS X 10.8.5). Οι δύο υπολογιστές είναι στο ίδιο δίκτυο (με powerline).

Θέλω να μου προτείνετε τον καλύτερο τρόπο για την σύνδεση τους (software) ώστε να μπορώ:

1. αν είναι δυνατόν να μην χρειάζεται να τρέχω κάποιο πρόγραμμα για να μπορώ να κάνω τα παρακάτω (δηλ. να φορτώνει κάποιο πρόγραμμα στην αρχή και να είναι μόνιμα στην μνήμη).

2. να ανταλλάσω αρχεία μεταξύ τους.

3. να μπορώ να τυπώνω με έναν εκτυπωτή που είναι συνδεδεμένος πάνω στο mac.

4. να έχω τον έλεγχο του ενός απο τον άλλον υπολογιστή

δεν είναι απαραίτητο να ισχύουν και τα 4 άλλα όσο πιο πολλά τόσο πιο καλά.....περιμένω προτάσεις!

jkoukos
15-09-13, 20:29
Δεν έχω MAC για ν' ασχοληθώ, μα στα γρήγορα βρήκα αυτό (http://macs.about.com/od/filesharing/ss/Share-Os-X-Lion-Files-With-Windows-7-Pcs.htm).

stel_0
17-09-13, 21:31
Για αρχεία παίζει το SMB. Αν και έχει κάποια θεματάκια σε μερικά συστήματα και είναι λίγο αργό. Για εκτύπωση, η Apple έπαιζε με το Bonjour για network devices αλλά πλέον μπορείς να σετάρεις και IP printer, οπότε μάλλον θα πρέπει να μπει στο δίκτυο ο υπολογιστής σου ή να βάλεις κάποιον printer server στον MAC που να είναι συμβατό με Windows. Για το 4ο που λες υπάρχει το Remote Desktop αλλά 99% παίζει μόνο για OSX, οπότε team viewer ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.