PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση για το How To: Firefox 0.9.x



Σελίδες : [1] 2

WAntilles
13-07-04, 02:12
Μπορεί να μην έχει τελειώσει ακόμα, να εξελίσσεται συνεχώς, αλλά τίποτα δεν σας εμποδίζει από το να ασκήσετε κριτική/σχόλια και να συζητήσουμε επ' αυτού από τώρα.

Ειδικότερα με ενδιαφέρουν:

- πόσο καλά αγγλικά να θεωρώ ότι ξέρει αυτός που θα το διαβάσει

- για το Linux περιμένω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ από τους Linux-άδες ΕΝΕΡΓΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ. Φυσικά και ο Slammer, εάν θέλει να κάνει υποδείξεις-παρατηρήσεις είναι πλήρως ευπρόσδεκτος.

aesir
13-07-04, 02:15
Επίσης σήμερα είδα αυτό http://texturizer.net/firefox/tips.html#oth_usb που λέει πως να τρέξεις το firefox από removable media (USBακι κλπ), αν θες πρόσθεσε το στο how to ή άστο εδώ.

JohnGR
13-07-04, 02:16
WAntilles μπορείς να βάλεις ένα link στο how-to που να οδηγεί εδώ, ώστε εκείνο να παραμείνει "καθαρό".

Αν εξηγείς/μεταφράζεις τις διάφορες επιλογές δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει πρόβλημα (συγνώμη αλλά δεν έχω προλάβει να το διαβάσω ολόκληρο)

Α, και καλή δουλειά so far! :guitar

JohnGR
13-07-04, 02:44
Λοιπόν, μετά από μια γρήγορη ματιά:

1. Proxy
Μπορείτε να διαβάσετε λεπτομέρειες εδώ: http://www.adslgr.com/forum/thread4031.html
Προσωπικά χρησιμοποιώ τον proxy της FORTHnet σχεδόν ένα μήνα τώρα χωρίς προβλήματα.

2. Remember Passwords
Υπάρχει κάποια "καθολική" επιλογή ώστε να μην σε ρωτάει κάθε φορά αν θέλεις να το αποθηκεύσεις; Θέλω δηλαδή να το απενεργοποιήσω.

3. Priveshop.gr
Έχει εξαφανιστεί από μπροστά μου από την μέρα που μπήκε στο site, το ίδιο και το banner της Vivodi.

4. Do this automatically for file types
Δεν μου δουλεύει. Παράδειγμα: έχω προσθέσει στη λίστα τα αρχεία rar. Όταν κάνω κλικ σε ένα μου βγαίνει παράθυρο για download ΜΕ τσεκαρισμένο το αντίστοιχο checkbox (save there?). Γιατί;

5. Resize large images
Πολύ καλό feature, όμοιο με εκείνο του ΙΕ, ειδικά για χρήστες που δουλεύουν σε μικρές αναλύσεις. Προσωπικά το έχω ενεργοποιημένο.

:snorkel

WAntilles
13-07-04, 03:14
WAntilles μπορείς να βάλεις ένα link στο how-to που να οδηγεί εδώ, ώστε εκείνο να παραμείνει "καθαρό".

Done.


Λοιπόν, μετά από μια γρήγορη ματιά:

1. Proxy
Μπορείτε να διαβάσετε λεπτομέρειες εδώ: http://www.adslgr.com/forum/thread4031.html
Προσωπικά χρησιμοποιώ τον proxy της FORTHnet σχεδόν ένα μήνα τώρα χωρίς προβλήματα.

Done.


2. Remember Passwords
Υπάρχει κάποια "καθολική" επιλογή ώστε να μην σε ρωτάει κάθε φορά αν θέλεις να το αποθηκεύσεις; Θέλω δηλαδή να το απενεργοποιήσω.

Εδώ τί ΑΚΡΙΒΩΣ θές;

Να μην τα κρατά καθόλου ή να τα κρατά χωρίς να σε ρωτά κάθε φορά;

Διότι αν θες το 1ο, πάς στο Privacy και ξετσεκάρεις το Remember Passwords.


3. Priveshop.gr
Έχει εξαφανιστεί από μπροστά μου από την μέρα που μπήκε στο site, το ίδιο και το banner της Vivodi.

:mrgreen:


4. Do this automatically for file types
Δεν μου δουλεύει. Παράδειγμα: έχω προσθέσει στη λίστα τα αρχεία rar. Όταν κάνω κλικ σε ένα μου βγαίνει παράθυρο για download ΜΕ τσεκαρισμένο το αντίστοιχο checkbox (save there?). Γιατί;

Δεν το έχω ψάξει γιατί είτε χρησιμοποιώ το extension Download Status Bar, είτε τα πετάω στο GetRight.


5. Resize large images
Πολύ καλό feature, όμοιο με εκείνο του ΙΕ, ειδικά για χρήστες που δουλεύουν σε μικρές αναλύσεις. Προσωπικά το έχω ενεργοποιημένο.

Προσωπικά μου τη δίνει όσο μεγάλη και να είναι κάποια εικόνα (αν και έχω μεγάλη ανάλυση -> 1280x960) να γίνεται έστω και λίγο blurred λόγω bicubic resampling.

JohnGR
13-07-04, 03:19
Done! Thanks! :lumberja:

sdikr
13-07-04, 03:21
ερώτηση (μην βαράτε!!!)
ελληνικό μενού μπορείς να βάλεις;
μπορεί εγω να είμαι αμετανόητος αλλά αν έχει ελληνικά θα το βάλω (τον firefox) σε φίλους

JohnGR
13-07-04, 03:25
sdikr οι ελληνικές εκδόσεις βγαίνουν κάπως καθυστερημένα. Όταν βγει θα σε ειδοποιήσω! :3d

sdikr
13-07-04, 03:26
sdikr οι ελληνικές εκδόσεις βγαίνουν κάπως καθυστερημένα. Όταν βγει θα σε ειδοποιήσω!

να μην το googlaro δηλαδή!! :mrgreen:
ευχαριστώ Γιάννη

JohnGR
13-07-04, 03:28
Το help - :desk πάντα στη διάθεσή σας :mrgreen:

WAntilles
13-07-04, 03:31
Πάντως από τα καινούρια emoticons του ADSLgr λείπει αισθητά ένα με lightsaber. :lol:

sdikr
13-07-04, 03:37
Πάντως από τα καινούρια emoticons του ADSLgr λείπει αισθητά ένα με lightsaber.

μα το είχα δεί, ο runerma (συγνώμη αν το γράφω λάθος) το έκανε ποστ

runnerma
13-07-04, 03:40
Ψάχνω να βρώ ένα για να μην παραπονιέται ;)

JohnGR
13-07-04, 03:42
Αυτό που πόσταρα πιο πάνω δεν σας αρέσει; :cry:

WAntilles
13-07-04, 03:48
Πριν δε δούλευε.

Αλλά τώρα που δουλεύει θα παίξω λίγο.


[BREATH]Obi-Wan never told you what happened to your father.[BREATH]

potis21
13-07-04, 03:55
Να δω ποσο ακομα θα σκισετε το αμοιρο το thread.... :mrgreen:

sdikr
13-07-04, 03:57
Να δω ποσο ακομα θα σκισετε το αμοιρο το thread....

αμ δεν θα μπορέσεις, θέλει firefox για να το δείς! :mrgreen:

sandman
13-07-04, 04:04
WAntilles, έτσι από περιέργεια γιατί δεν έχεις ανοιχτό το font antialiasing στα windows; Κουράστηκαν τα μάτια μου να βλέπω τέτοια fonts.

Για το linux ειδικά δεν νομίζω πως χρειάζεται να κάνουμε κάποια παρέμβαση μιας και οι ρυθμίσεις είναι ακριβώς οι ίδιες.

Η μόνη ένσταση που έχω είναι το ότι τουλάχιστον το 50% του howto λέει εντελώς προφανή πράγματα με αποτέλεσμα να κουράζει. Δεν είναι ανάγκη να γεμίζουμε screenshots και σχόλια αν είναι να λέμε αυτονόητα πράγματα.

Ένα πράγμα που έχω να προτείνω σε κάθε χρήστη του firefox και ίσως πρέπει να μπει στο howto είναι ένας τρόπος να μπουν όλα τα μενου και οι μπάρες σε μία "οριζόντια γραμμή" ώστε να πιάνουν λίγο χώρο από την οθόνη.
-δεξί κλικ στο toolbar-->customize
-βγάζουμε την navigation bar εντελως
-την προσθέτουμε δίπλα στο menu
-αν θέλουμε κάνουμε το ίδιο και για την search bar
-ξε-τσεκαρουμε από το menu view->toolbars->Navigation bar/bookmarks bar

Το σημαντικότερο είναι να κάνουμε disable μερικά από τα menu, όπως το help/file/edit που ούτως ή άλλως δεν χρησιμοποιούμε για να έχουμε περισσότερο οριζόντιο χώρο. Αυτό γινεται προσθέτοντας στο userChreme.css



menu[label="File"], menu[label="Go"],
menu[label="Help"],menu[label="Edit"] {
display: none !important;
}


Και θα βγει κάτι σαν το attachment.

potis21
13-07-04, 04:04
Μιά σιγουριά σε βρισκω οτι δέν είμαι με Mozilla....

runnerma
13-07-04, 04:15
Ένα πολύ καλό extension είναι το Super DragAndGo
http://update.mozilla.org/extensions/moreinfo.php?application=firefox&id=137&vid=266

WAntilles
13-07-04, 13:01
WAntilles, έτσι από περιέργεια γιατί δεν έχεις ανοιχτό το font antialiasing στα windows; Κουράστηκαν τα μάτια μου να βλέπω τέτοια fonts.

Ανοιχτό είναι πάντα. Απλά μόνο το κανονικό και όχι το ClearType. Το ClearType δεν μ' αρέσει.

Τώρα θες εδώ να "φορτώσω" για το antialiasing του Linux, που είναι σαφώς διαφορετικό και ίσως και λίγο κατώτερο;

Μου πήρε 2-3 βδομάδες να το συνηθίσουν και αυτό τα μάτια μου και να μην ενοχλούμαι.

Καλά δεν συζητάμε ότι αν δεν είχα βάλει τα TrueType της M$ στο Linux (και ειδικά το TrebuchetMS) θα είχα στραβωθεί τώρα.


Για το linux ειδικά δεν νομίζω πως χρειάζεται να κάνουμε κάποια παρέμβαση μιας και οι ρυθμίσεις είναι ακριβώς οι ίδιες.

Η μόνη ένσταση που έχω είναι το ότι τουλάχιστον το 50% του howto λέει εντελώς προφανή πράγματα με αποτέλεσμα να κουράζει. Δεν είναι ανάγκη να γεμίζουμε screenshots και σχόλια αν είναι να λέμε αυτονόητα πράγματα.

Συμφωνώ.

Και εμένα με κούρασε όταν τον έγραφα.

Αλλά σκοπός του είναι μεταξύ άλλων να απαγκιστρώσει ακόμα και άτομα που δεν γνωρίζουν ούτε αυτά τα αυτονόητα, από τα "καρκινώματα" όπως πολύ εύστοχα είχε πει σε άλλο thread ο TVelocity.

runnerma
13-07-04, 13:26
Και εμένα με κούρασε όταν τον έγραφα.

Περιμένω με αγωνία το κομμάτι με τα extensions :wink:

tvelocity
13-07-04, 18:50
Linux:
Edit -> Preferences (μή με ρωτάτε γιατί ΜΟΝΟ στην 0.9.x ξαφνικά το πήγαν εκεί το μενού -> διαστροφή)

Ο λόγος που το πήγαν εκεί, είναι για είναι consistent τα μενού του firefox με το υπόλοιπο linux (έτσι γίνεται σε όλα τα gnome apps). Για τον ίδιο λόγο που τα κουμπιά "Yes/No/Cancel" έχουν άλλη σειρά σε windows και άλλη σε linux, ανάλογα με το τί είναι πιο συχνό σε κάθε πλατφόρμα.

Great work btw.

WAntilles
13-07-04, 18:53
Linux:
Edit -> Preferences (μή με ρωτάτε γιατί ΜΟΝΟ στην 0.9.x ξαφνικά το πήγαν εκεί το μενού -> διαστροφή)

Ο λόγος που το πήγαν εκεί, είναι για είναι consistent τα μενού του firefox με το υπόλοιπο linux (έτσι γίνεται σε όλα τα gnome apps). Για τον ίδιο λόγο που τα κουμπιά "Yes/No/Cancel" έχουν άλλη σειρά σε windows και άλλη σε linux, ανάλογα με το τί είναι πιο συχνό σε κάθε πλατφόρμα.

Great work btw.

Αυτό με τα κουμπιά το είχα πάρει χαμπάρι, αλλά για το Preferences όχι.

Διορθώθηκε.

runnerma
13-07-04, 19:29
WAntilles, τι θα γίνει με τα extensions ??? Θα το κάνεις edit το post επιτέλους???

Έχω κάνει πάνω από 30 refresh στη σελίδα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Και είμαι και στη δουλειά με ένα αργό PIII@450 με win98 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Και 64k σύνδεση. Όποτε καταλαβαίνεις το μαρτύριο μου... χεχεχεχέ

WAntilles
13-07-04, 19:36
Και 64k σύνδεση. Όποτε καταλαβαίνεις το μαρτύριο μου... χεχεχεχέ

Δεν φταίει αυτό.


Και είμαι και στη δουλειά με ένα αργό PIII@450 με win98 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Τα 9x φταίνε. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


WAntilles, τι θα γίνει με τα extensions ??? Θα το κάνεις edit το post επιτέλους???

Έχω κάνει πάνω από 30 refresh στη σελίδα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Σοβαρά τώρα.

Το είχα μισο-γράψει και από βλακεία το έσβησα.

runnerma
13-07-04, 19:41
Τα 9x φταίνε. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

To ήξερα ότι θα πάρω κάτι τέτοιο για απάντηση, βασικά περίμενα πολύ χειρότερα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:




Σοβαρά τώρα.

Το είχα μισο-γράψει και από βλακεία το έσβησα.

Οκ θα περιμένω... μόνο, μόλις το κάνεις edit κάνε σε παρακαλώ ένα ποστ κι εδώ. :wink:

EvilHawk
15-07-04, 18:27
Αν θέλεις να πείσεις και εμάς τους αμετανόητους θα π΄ρεπει κάποια στιγμή να γράψεις το κομμάτι για τα extensions !!! ;-P

aesir
15-07-04, 18:35
Κοιτάξτε και εδώ Best Mozilla/Firefox/Thunderbird Extensions (http://www.mrtech.com/cgi-local/msgboard/ikonboard.cgi?act=ST&f=11&t=86)

sdikr
15-07-04, 18:35
EvilHawk, :shock:


Αν θέλεις να πείσεις και εμάς τους αμετανόητους θα π΄ρεπει κάποια στιγμή να γράψεις το κομμάτι για τα extensions !!! ;-P


δεν το πιστέυω !!

EvilHawk
15-07-04, 18:51
δεν το πιστέυω !!

Ηθική υποστήριξη βρέ είναι, δεν είδες τί κατάφερε ο Ρεχάνγκελ ??? :wink:

WAntilles
15-07-04, 20:34
Αν θέλεις να πείσεις και εμάς τους αμετανόητους θα π΄ρεπει κάποια στιγμή να γράψεις το κομμάτι για τα extensions !!! ;-P

Τώρα έχω 2πλο κίνητρο. :mrgreen:

Δεν το ξέχασα παιδιά. Απλά πλάκωσε πολύ δουλειά τις 3 τελευταίες μέρες ενώ η προηγούμενη βδομάδα ήταν η χαλαρότερη των 3 τελευταίων μηνών.

runnerma
17-07-04, 11:12
WAntilles, πιστεύω το Σαββατοκύριακο να βρεις λίγο χρόνο να το τελειώσεις το How-to. Βtw ξέρει κανείς τι γίνεται με το flashblock για τον 0,9???? Θα αργήσει να βγεί???

WAntilles
17-07-04, 11:27
WAntilles, πιστεύω το Σαββατοκύριακο να βρεις λίγο χρόνο να το τελειώσεις το How-to. Βtw ξέρει κανείς τι γίνεται με το flashblock για τον 0,9???? Θα αργήσει να βγεί???

Πήγαινε στη σελίδα των extensions του 0.8x στο texturizer.net (έχω link στο How-To) και βάλε το παλιό flash-block (αφού έχεις βάλει εννοείται το Show Old Extensions). Λειτουργεί κανονικότατα.

lazar
17-07-04, 13:09
Εύγε WAntilles για την προσεγμένη δουλειά, αναμένουμε τα υπόλοιπα.

Μήπως μπορείς να σπάσεις κάποιο URL που δεν κάνει wrap, γιατί μου είναι αδύνατον να το διαβάσω με συνεχές scroll δεξιά-ριστερά; Οι περισσότεροι δεν έχουν την δική σου υψηλή ανάλυση.

Αυτά είναι τα μειονεκτήματα όταν δουλεύεις σε υψηλές αναλύσεις. Αγνοείς τους κοινούς θνητούς, τον ...λαό, που εργάζεται σε ποταπή 17άρα με 1024X768.

lazar
17-07-04, 13:11
Το ξανείδα και μπορεί να πρόκειται για φαρδύ image. Do something, please

WAntilles
17-07-04, 13:48
Εύγε WAntilles για την προσεγμένη δουλειά, αναμένουμε τα υπόλοιπα.

Μήπως μπορείς να σπάσεις κάποιο URL που δεν κάνει wrap, γιατί μου είναι αδύνατον να το διαβάσω με συνεχές scroll δεξιά-ριστερά; Οι περισσότεροι δεν έχουν την δική σου υψηλή ανάλυση.

Αυτά είναι τα μειονεκτήματα όταν δουλεύεις σε υψηλές αναλύσεις. Αγνοείς τους κοινούς θνητούς, τον ...λαό, που εργάζεται σε ποταπή 17άρα με 1024X768.

Και εμένα με ενοχλούν αυτά, οπότε τα προσέχω. Από την άλλη, ένα σπασμένο URL είναι επίσης σπαστικό γιατί δεν μπορείς να το ανοίξεις αμέσως με ένα ροδελο-κλικ.

giorgosc61
19-07-04, 22:39
Έβαλα Firefox 0.9.2 και χρησιμοποιώ το Adblock extension με την εξής λίστα(κάντε τη copy και paste σε text αρχείο και import από το adblock):

[Adblock]
/\D\d{2,3}x\d{2,3}\D/
googlesyndication
us.yimg.com/a/
/\/buy_assets\//
/[\W\d_](top|bottom|left|right|)?banner(s|id=|\d|_)[\W\d]/
/[\W\d](double|fast)click[\W\d]/
/[\W\d]click(stream|thrutraffic|thru|xchange)[\W\d]/
/[\W\d]value(stream|xchange|click)[\W\d]/
/[\W\d]dime(xchange|click)[\W\d]/
/[\W\d](onlineads?|ad(banner|click|-?flow|frame|ima?g(es?)?|_id|js|log|serv(er|e)?|stream|_string|s|trix|type|vertisements?|v|vert|xchange)?)[\W\d]/

με καλά αποτελέσματα!!! :D

yiapap
26-07-04, 10:18
Επίσης καλό extension είναι αυτό που πρότεινε ο arcanum εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/thread8285.html&highlight=
Μαζί και με τις προσθήκες των smilies μου δεν παίζεται 8)

Nuperibo
26-07-04, 12:26
Βρε παιδιά κάθε φορά που ανανεώνω το Firefox, πρέπει να ξαναεγκαταστήσω τα extensions... Μόνο σε εμένα γίνεται αυτό;

Κάνει απίστευτα δύσκολο το update του Firefox..

aesir
26-07-04, 12:35
Eμένα κάθε φορά που το κάνω install το πρόβλημα του cache size παραμένει, οτι cache size >64MB και να δηλώσω το cache folder ποτέ δεν ξεπερνά τα 64MB. Επίσης κατά καιρούς το σβήνει τελείως... :roll:

WAntilles
26-07-04, 14:31
Βρε παιδιά κάθε φορά που ανανεώνω το Firefox, πρέπει να ξαναεγκαταστήσω τα extensions... Μόνο σε εμένα γίνεται αυτό;

Κάνει απίστευτα δύσκολο το update του Firefox..

Εάν έχεις φτιάξει δικό σου (όχι το default) profile σε δικό σου (όχι το default) folder και εάν εγκαθιστάς όλα τα extensions στο profile σου, τότε δεν χρειάζεται.

Όλα τα παραπάνω τα έχω τονίσει πολλάκις με μεγάλα μαύρα bold !!! ΠΡΟΣΟΧΗ !!! γράμματα, στο σχετικό how-to.

Nuperibo
27-07-04, 00:28
Κάτσε να τα ξαναδιαβάσω τότε και να δοκιμάσω ένα update. Εγώ χρησιμοποιούσα τα default, αλλά αυτό έγινε αρκετά πριν γραφτώ στο adslgr :oops: :oops:

Πόσο «ευχρηστό» είναι όμως για τον καθένα να κάνει όλη αυτή την ιστορία απλά και μόνο για να κρατά τα extensions και να έχει εύκολο update; Ειδικά τα extensions με τα tabs και τα mouse gestures έπρεπε να είχαν ενσωματωθεί! :|

Πάντως, σκέφτομαι, ένα πολύ ωραίο feature θα ήταν installation των extensions με script. Ας πούμε, αφού επιλέξω τα καλύτερα κατά τη γνώμη μου extensions, να μπορώ να φτιάξω ένα αρχείο, να το στείλω στον φίλο μου και με αυτό να μπορεί αυτοματοποιημένα να κατεβάσει τα extensions. Πολλά θέλω ε;

WAntilles
27-07-04, 00:35
Κάτσε να τα ξαναδιαβάσω τότε και να δοκιμάσω ένα update. Εγώ χρησιμοποιούσα τα default, αλλά αυτό έγινε αρκετά πριν γραφτώ στο adslgr :oops: :oops:

Πόσο «ευχρηστό» είναι όμως για τον καθένα να κάνει όλη αυτή την ιστορία απλά και μόνο για να κρατά τα extensions και να έχει εύκολο update;

Ενώ δεν είναι δύσκολο, είναι καταρχήν πολύ έξυπνο γιατί έχεις αλλού, σε άλλο partition, το profile σου και ό,τι και να πάθει η εγκατάσταση, έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και το profile σου πάντα εκεί, ακέραιο για πάντα.

Δεν καταλαβαίνω πού είναι η "δύσχρηστη" διαδικασία.

Σου φαίνονται πολλά και "δύσχρηστα" επειδή είναι γραμμένα για πολύ dummies. Εάν κάτσεις και τα διαβάσεις προσεκτικά μια φορά, θα δεις ότι είναι απλούστατο.

Κι ύστερα, το "απλά και μόνο για να κρατά τα extensions και να έχει εύκολο update" δεν είναι ανάξιο σημασίας όπως το παρουσιάζεις.

Ξέρεις πόσο χρήσιμο είναι να ξέρεις ότι όποια καινούρια έκδοση του Firefox και να βγει, θα την βάλεις από πάνω από την παλιά, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΙΡΑΧΤΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΛΕΣ ΟΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ PROFILE ΣΟΥ;

Nuperibo
27-07-04, 01:17
Μα δεν εννοούσα ότι είναι ανάξιο σημασίας!! Το αντίθετο! εννοούσα ότι είναι τόσο στοιχειώδες που έπρεπε να γίνεται «by default»! (ακόμα και με το default profile :wink: )

Π.χ: «Μα είναι δυνατό να πρέπει να κάνω 15 κλικς, απλά και μόνο για να κάνω save;;» = «Πόσο εύχρηστο μπορεί να είναι να πρέπει να κάνεις 15 κλικς, απλά και μόνο για να κάνεις save;»

Όπως το έγραψα καταλαβαίνω γιατί έγινε παρεξήγηση. Απλά, γνώμη μου, θα έπρεπε και στο default folder να παραμένουν ανεπηρέαστα τα extensions μετά από updates. Και άσε μετά τον εκάστοτε χρήστη να κρίνει εάν θέλει ή όχι χρησιμοποιήσει άλλο profile σε άλλο partition.

Π.χ. εγώ τους browsers τους χρησιμοποιώ σαν «greenware». Σημαίνει ότι γενικά δεν θέλω καν να τους κάνω setup. Άρα στη δική μου δομή στο δίσκο, όλος ο browser θα είναι σε άλλο partition - μαζί με όλα τα άλλα «greenware» programs και profiles.

lazar
03-08-04, 13:11
http://cf.olympus-europa.com/consumer/digimg/home.cfm

Εάν μπορείτε πηγαίνετε στην παραπάνω σελίδα και πείτε εάν κατεβαίνει το βελάκι αριστερά, κάτω από το search, που γράφει All Digital Cameras.

Με mozilla δουλεύει (και με Opera), αλλά όχι με Firefox. Θέλω να δω μήπως φταίνε τα extensions. Κάποιος με native firefox, ας πει επίσης τι συμβαίνει.

WAntilles
03-08-04, 13:16
http://cf.olympus-europa.com/consumer/digimg/home.cfm

Εάν μπορείτε πηγαίνετε στην παραπάνω σελίδα και πείτε εάν κατεβαίνει το βελάκι αριστερά, κάτω από το search, που γράφει All Digital Cameras.

Με mozilla δουλεύει (και με Opera), αλλά όχι με Firefox. Θέλω να δω μήπως φταίνε τα extensions. Κάποιος με native firefox, ας πει επίσης τι συμβαίνει.

Εννοείς εάν ανοίγει αυτή η λίστα;

Ναί ανοίγει κανονικότατα.

Μόλις τώρα το δοκίμασα με Firefox 0.9.1 από Gentoo, και με πολλά extensions.

lazar
03-08-04, 13:26
Gentoo??

Δοκίμασε από windows, όταν μπορέσεις.

yiapap
03-08-04, 13:26
Firefox 0.9.2, WinXP με λίγα extensions, ανοίγει

<edit>
Από τότε που έβγαλα το extension Googlebar, γλύτωσα αρκετά προβλήματα/crashes. Μήπως κατά τύχη το έχεις;
</edit>

lazar
03-08-04, 13:31
όχι, δεν το έχω, αλλά δεν έχω και λίγα:

Adblock, Allow Right-click, Basics 1.0, Duplicate Tab, ChromEdit, Web Developer, LoremIpsum...

Μήπως το παράκανα; :oops:

Αααα, έχω και 2 themes. Αυτά υποπτεύομαι, κυρίως.

@ ADSLgr.com All rights reserved.