PDA

Επιστροφή στο Forum : Αισχος! Να που δινει το δημοσιο χρημα η κρατικη τηλεοραση...



Σελίδες : 1 [2]

manoulamou
09-02-07, 19:56
:clap: :clap: Καλα το παμε, ετσι να ανεβαινουν και τα νουμερα της τηλεθεασης!
Συνεχειστε την πολιτισμενη αντιπαραθεση, να τσιμπαμε σιγα-σιγα και διαφημισεις,
λιγα μπικικινια ακομη στο ταμειο:rolleyes: :mad:

Gordito
09-02-07, 20:07
Αυτό που λες δεν απαντάει στο αν υπάρχουν όρια στο τι δείχνουμε. Αν θέλει η κρατική τηλεόραση να συναγωνιστεί στο λαϊκισμό τα ιδιωτικά τότε να μου δίνει τη δυνατότητα τα 10 euro να μη της τα δίνω. Γιατί αποτελεί κρατική υπηρεσία και θα πρέπει να έχει όρια δεοντολογίας.

Αν θέλει να συναγωνίζεται σε λαϊκισμό τα ιδιωτικά ταυτοχρόνως να αντιμετωπίζεται το προϊον της ισότημα με τα άλλα και στο θέμα των προστίμων.

EDIT:
Ας βάλει την ταινία νωρίτερα και τις φανταστικού συνδυασμού θεαματικότητας&ποιότητας ενημερωτικές εκπομπές άλλη ώρα. Κάποιες από τις συγκεκριμένες btw αν έπρεπε να πληρώνω για κάθε εκπομπή που βλέπω δε θα πλήρωνα ποτέ για αυτές(εκτός από την πρώτη φορά που θα ήθελα να δω με τι καπνό φουμάρουν). Θα προτιμούσα άλλη ώρα την ταινία, επανάληψη το history channel, και το biography αν το παίζει ακόμα.
Και γιατι δε στελνεις ενα mail εκει στην ΕΡτ τι θελεις να βαζει και τι ωρες να τροποποιησουν το προγραμμα τους?
Εχεις δικιο στο θεμα για το προστιμα(ισοτιμια)-αλλα οπως ειπα και πριν απεχω απο την τηλεοραση και δεν μπορω να κρινω το περιεχομενο της εκπομπης της Κας Δρουζα

:clap: :clap: Καλα το παμε, ετσι να ανεβαινουν και τα νουμερα της τηλεθεασης!
Συνεχειστε την πολιτισμενη αντιπαραθεση, να τσιμπαμε σιγα-σιγα και διαφημισεις,
λιγα μπικικινια ακομη στο ταμειο:rolleyes: :mad:
Κα ΜΑνουλαμου (αν καταλαβα καλα το θεμα του μηνυματος σας) εχετε ιδεα τιο θα ηταν η τηλεοραση χωρις διαφημισεις?

giwrgosth
09-02-07, 20:12
Σχετικά με το κόστος των 15000 την εκπομπή, το αν είναι μικρό και ασήμαντο θα επιθυμούσα κάποιο Link,και info σχετικά με το τι συγκρίνουμε και με το τελικό αποτέλεσμα. Λίγο περισσότερα στοιχεία για τη φούσκα για το αν είναι φούσκα παρακαλώ.
Δεν έχω να σου δώσω κάποιο link, αλλά από την πείρα μου 18 χρόνια στην τηλεόραση, έστω και σαν τεχνικός, ξέρω ότι κάπου εκεί παίζουν αυτές οι παραγωγές.
Αλλά και έτσι να μην είναι, τα 15.000 ευρώ αμοιβή της παρουσιάστριας για κάθε εκπομπή είναι ένα ποσό που δεν το φαντάζετε ούτε αυτός με τις τιράντες στο CNN!
To τι γράφει η κάθε φυλλάδα είναι θέμα συμφερόντων του ιδιοκτήτη της, αν πχ την παραγωγή την έκανε η Έψιλον (ιδιοκτησίας Τεγόπουλου), δε νομίζω η Ελευθεροτυπία να έκραζε τη Δρούζα, ακόμη και αν όντως έπερνε τα 15.000 μόνη της!
Γενικά τα ποσά που ακούγοντε κατά καιρούς δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με την πραγματικότητα! Άλλες φορές είναι αερολογίες και άλλες είναι ένα καλό ξεπλυματάκι ;)

kenji
09-02-07, 20:26
Δε μίλησα για 15000 στην τσέπη της. Στην συζήτηση ανέφθηκαν θέματα όπως τι παίρνει για την κάθε παραγωγή της, πόσο κοστίζει έξω, τι αποτελέσμα έχει καθεμία, τι έσοδα φαίρνει. Άλλο το μικρό και ασήμαντο και άλλο είναι τα ίδια λεφτά.Δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω. Απλά μιας και γίνεται συγκεκριμένη συζήτηση τα απόλυτα στοιχεία βοηθάνε πάντα περισσότερο μια κουβέντα. Και εσύ που έχεις εμπειρία ίσως να έχει πρόσβαση-γνώση τέτοιων στοιχείων.

Εγώ ρώτησα για κόστος παραγωγής συγκριμένο με τι είδους εκπομπες. Αναφέρθηκαν πράγματα όπως το ποσό είναι μικρό και ασήμαντο συγκρινόμενο με άλλες εκπομπές. Και εγώ ρώτησα με ποιες.

DOU
09-02-07, 20:33
Ελατε ρε παιδια τωρα που η κρατικη τηελοραση ειναι καλυτερη απο τα ιδιωτικα, οτι σαβουρα υπαρχει απο δημοσιογραφους, μολις αυτοι απολυονται απο τα ιδιωτικα,εντελως μα εντελως τυχαια βρισκουν δουλεια στη ερτ!

Πηγε ξαφνικα τωρα και η δρουζα να μας το παιξει...χαρδαβελας με τα ουφο...

hayzel
09-02-07, 20:39
Πηγε ξαφνικα τωρα και η δρουζα να μας το παιξει...χαρδαβελας με τα ουφο...

Ναι ... μπήκε η καημένη η δρούζα στα λιμάνια του υπερεπιστήμονα-λόγιου-εξερευνητή-σοβαρού δημοσιογράφου-πολυπράγμονα-παντογνώστη Χαρδαβέλλα... :rofl::rofl::rofl::rofl:

pelasgian
09-02-07, 21:54
Σημείωση προς επεξήγηση:
Το ότι «υποστηρίζω» το «να βγάζει τα λεφτά της» μία εκπομπή, δεν σημαίνει πώς:
1ον η δημόσια τηλεόραση θα πρέπει να έχει ΜΟΝΟ τέτοιες εκπομπές
2ον πως ο,τι «βγάζει τα λεφτά του» θα πρέπει να είναι στο γυαλί
3ον πως ό,τι «βγάζει τα λεφτά του» είναι αναγκαστικά προϊόν του «παγκοσμιοποιημένου ιμπεριαλιστικού καπιταλισμού που καπιλεύεται τους αγώνες των φτωχών πλην αγνών αγωνιστών της ... κλπ κλπ»

Κατά τη ταπεινή μου γνώμη, η δημόσια τηλεόραση θα πρέπει:
1ον να αναλύει διεξοδικά τα δημόσια θέματα πολιτικού και οικονομικού ενδιαφέροντος και να παρουσιάζει το έργο της κυβέρνησης, της όποιας κυβέρνησης.
2ον να προσφέρει επιμορφωτικές εκπομπές που συμπληρώνουν τη δημόσια παιδεία και προάγουν τις «επιστήμες, τις τέχνες και τα γράμματα».
3ον να προσφέρει ποιοτική ψυχαγωγία που καλλιεργεί την δημόσια και οικιακή ηρεμία και ψυχική υγεία.
4ον να φροντίζει όλα τα παραπάνω να γίνονται με σεβασμό προς τη συνεισφορά των φορολογουμένων.

Εξυπακούεται ότι κάποιες «παθητικές» εκπομπές (ειδικού ενδιαφέροντος) πώς οφείλουν να συνεχίσουν να παράγονται και να διανέμονται, απλά καλό είναι να σκεφτούν πώς θα τις κάνουν να «πουλάν περισσότερο». Ακόμα και δύσκολα θέματα, αν τα διαπραγματευτεί ένας φέρει πειν επιστήμονας σαν τον Feynman μπορούν να γίνουν εξαιρετικά δημοφιλή.

Τέλος, (άσχετο) κάποιος να πει στο ΣΚΑΙ να σταματήσει να μεταγλωτίζει τον Jeremmy του Top Gear και το pimp my ride, γιατί καμιά ώρα θα σιφιλιαστώ σε τέτοιο βαθμό και θα πάω να τους δαγκώσω!

Επίσης, σχετικά με τη ποιότητα των δημοσιογράφων, αναφερόμαστε στο τμήμα δημοσιογραφικής έρευνας ή στη παρουσίαση;

Διότι αναφορικά με το πρώτο, πραγματικά ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ-ΘΕΛΩ-ΝΑ-ΠΑΘΑΝΟΥΝ οι τρομόλαγνοι διαστρεβλωτές της καθημερινής ζωής και οι οποίοι μας πουλάν «αίμα και σπέρμα» και γεμίζουν τις οθόνες μας με σκηνές επιλεγμένου και σκηνοθετημένου πλην αποσπασματικού αίσχους, ώστε μέσω του σοκ να αυξήσουν την «ακροαματικότητα».

Αναφορικά με το δεύτερο, τις ειδήσεις μου χαίρομαι να τις ακούω από τη κα Χούκλη κατά κύριο λόγο. Ούτε αξούριστους δημοσιογράφους θέλω να βλέπω, ούτε πασαρέλα μετεωρολόγες «με μπουτάκια», ούτε «ντεκολτάτες» ξανθιές, ούτε καλαμο-καβαλημένους «απίστευτο κι όμως αληθινό», ούτε δραματική μουσική θέλω να ακούω, ούτε να παίζουν με το «shock factor» για να μου «πουλήσουν».

Δεν αγοράζω!

manoulamou
09-02-07, 22:05
Ελατε ρε παιδια τωρα που η κρατικη τηελοραση ειναι καλυτερη απο τα ιδιωτικα, οτι σαβουρα υπαρχει απο δημοσιογραφους, μολις αυτοι απολυονται απο τα ιδιωτικα,εντελως μα εντελως τυχαια βρισκουν δουλεια στη ερτ! Πηγε ξαφνικα τωρα και η δρουζα να μας το παιξει...χαρδαβελας με τα ουφο...
Χαρδαβελας καποτε σοβαρος ρεπορτερ, τωρα της αρπαχτης:evil:!!!
Η κρατικη και καλους δημοσιογραφους εχει και σχετικα λιγα τους δινει...
Στα ιδιωτικα μενουν μονο για τα χρηματα και μην λεμε οτι θελουμε, απλα οι star των σαβουροκαναλων
ενδεχομενως δεν τα βρηκαν με τους ιδιοκτητες και αυτους προσεχουμε γιατι τους ξερουμε.
Ως γνωστον ο αδειος τενεκες πολυ θορυβο κανει;)...

kenji
09-02-07, 23:29
pelasgian συμφωνώ και επαυξάνω. btw η χούκλη πάρα πολύ καλή στη δουλειά της. Νομίζω ότι γίνεταιι να υπάρξει και το μη ελιτίστικο αλλά και το μη ξεφτιλίστικο ταυτόχρονα.


3ον πως ό,τι «βγάζει τα λεφτά του» είναι αναγκαστικά προϊόν του «παγκοσμιοποιημένου ιμπεριαλιστικού καπιταλισμού που καπιλεύεται τους αγώνες των φτωχών πλην αγνών αγωνιστών της ... κλπ κλπ»
Άσχετο με τη συζήτησή μας. Υποθέτω ότι έχεις κεκτημένη ταχύτητα από άλλες συζητήσεις.


1ον να αναλύει διεξοδικά τα δημόσια θέματα πολιτικού και οικονομικού ενδιαφέροντος και να παρουσιάζει το έργο της κυβέρνησης, της όποιας κυβέρνησης.
2ον να προσφέρει επιμορφωτικές εκπομπές που συμπληρώνουν τη δημόσια παιδεία και προάγουν τις «επιστήμες, τις τέχνες και τα γράμματα».
3ον να προσφέρει ποιοτική ψυχαγωγία που καλλιεργεί την δημόσια και οικιακή ηρεμία και ψυχική υγεία.
4ον να φροντίζει όλα τα παραπάνω να γίνονται με σεβασμό προς τη συνεισφορά των φορολογουμένων.

Εξυπακούεται ότι κάποιες «παθητικές» εκπομπές (ειδικού ενδιαφέροντος) πώς οφείλουν να συνεχίσουν να παράγονται και να διανέμονται, απλά καλό είναι να σκεφτούν πώς θα τις κάνουν να «πουλάν περισσότερο». Ακόμα και δύσκολα θέματα, αν τα διαπραγματευτεί ένας φέρει πειν επιστήμονας σαν τον Feynman μπορούν να γίνουν εξαιρετικά δημοφιλή.
H κ. Δρούζα για μένα δε πληρεί καμία από αυτές τις προϋποθέσεις. Είμαι απολύτως μαζί σου στη μη λογοκρισία της θεματολογίας. Αλλά να φέρνουμε επιστήμονες. Όχι να κάνουμε show για τα νούμερα.

btw σχετικά με το χαρδαβέλα, προσωπικά έχω δει αρκετές από τις εκπομπές του. Σε μερικές νομίζω ότι έχει αξιόλογους καλεσμένους και δεν αποτελούν σκέτα αρπακτές. Με τον τρόπο όμως που κάνει την παρουσίαση και τον συντονισμό και με ορισμένους καλεσμένους που έχει θα είχα μάλλον πρόβλημα αν ήταν στην κρατική τηλεόραση.

giwrgosth
10-02-07, 12:46
Στην συζήτηση ανέφθηκαν θέματα όπως τι παίρνει για την κάθε παραγωγή της, πόσο κοστίζει έξω, τι αποτελέσμα έχει καθεμία, τι έσοδα φαίρνει. Άλλο το μικρό και ασήμαντο και άλλο είναι τα ίδια λεφτά.
Κοίτα, το πως θα διαχειριστεί το κανάλι την παραγωγή είναι δικό του θέμα. Είναι πολλά που παίζουν ρόλο, η πρόσβαση στις διαφημιστικές εταιρείες, το εμπορικό τμήμα του καναλιού κλπ. Δεν έχω δει ποτέ τη Δρούζα στη ΝΕΤ και δεν ξέρω τι διαφημίσεις έχει, ούτε έχω κοιτάξει ποτέ την τηλεθέαση που έχει, αλλά αν εκμεταλεύετε σωστά την εκπομπή της η ΝΕΤ πιστεύω ότι θα έχει σημαντικό κέρδος από αυτή, με βάση αυτά που ακούω ότι τη βλέπουν την εκπομπή.
Τώρα απόλυτα νούμερα δεν μπορούν να υπάρξουν για πολλούς λόγους. Αν δεις τα οικονομικά των εταιρειών παραγωγής θα δεις ότι όλοι έχουν ζημιές! Μα είναι δυνατόν? Είναι, γιατί οι εταιρείες παραγωγής πολλές φορές πουλάνε την εκπομπή σαν πακέτο, δηλαδή το κανάλι πληρώνει μόνο τον παραγωγό και τίποτα άλλο. Πχ τη Δρούζα μπορεί να μην την πληρώνει η ΝΕΤ αλλά η εταιρεία που κάνει την παραγωγή.
Πάει λοιπόν στη Δρούζα και της λέει: "πόσα θες για κάθε εκπομπή?" 1.000 ευρώ λέει αυτή. Ωραία, πάρε 2.000 και κόψε μου ένα δελτίο παροχής των 10.000... Θα πει όχι? Δε νομίζω... Έτσι λοιπόν η κάθε εκπομπή έχει πραγματικό κόστος πχ 10.000 και στα "χαρτιά" 20.000, οπότε να πως θα βγει χρεωμένη η εταιρεία παραγωγής, ή το κανάλι κλπ. Έτσι λοιπόν ακούμε κάποια αστρονομικά νούμερα, τα οποία τις πιο πολλές φορές είναι στα χαρτιά και μόνο, για λόγους που καταλαβαίνεις πολύ καλά! Το ίδιο δε γίνετε και στα σκυλάδικα? Ακους την κάθε τραγουδιάρα να πέρνει κάτι χιλιάδες ευρώ κάθε βράδυ. Ο καταστηματάρχης είναι ζημιωμένος κάθε χρόνο και πληρώνει λιγότερο φόρο και από μένα που είμαι μισθωτός.
Ξεκινήσαμε όμως να μιλάμε για το ότι η Δρούζα βγάζει 15.000 τη μέρα, κάτι που είναι πέρα ως πέρα ψέμα. Γράφω και πιο πάνω πως ότι δεν μπορούμε να φτάσουμε το χτυπάμε να πέσει!

kenji
10-02-07, 12:57
Από το φέρνει τρελά λεφτά στο κανάλι και τρέφει τους υπολοίπους φτάσαμε στο ότι σίγουρα δε παίρνει τόσα. Ποσός και με ενδιαφέρει να σου πω τι κάνει και παίρνει όταν παρουσιάζει όσα παρουσιάζει ανα καιρούς. Δηλαδή αν ήταν τσάμπα στην κρατική τηλεόραση θα μπορούσε να παρουσιάζει ότι της καπνίσει?


Γράφω και πιο πάνω πως ότι δεν μπορούμε να φτάσουμε το χτυπάμε να πέσει!
Στο forum αυτό δεν είμαστε ούτε ο τεγόπουλος, ούτε ο μπόμπολας, όυτε ο λαμπράκης. Δε καταλαβαίνω. Δε μπορούμε να κρίνουμε το προϊον για το οποίο φορολογομούστε?
Μάλλον έχεις μπερδέψει τη συζήτηση. Σαφώς και διαφωνώ μαζί σου στο τι είναι ψηλά και τι είναι χαμηλά.

giwrgosth
10-02-07, 16:18
Στο forum αυτό δεν είμαστε ούτε ο τεγόπουλος, ούτε ο μπόμπολας, όυτε ο λαμπράκης. Δε καταλαβαίνω. Δε μπορούμε να κρίνουμε το προϊον για το οποίο φορολογομούστε?
Μάλλον έχεις μπερδέψει τη συζήτηση. Σαφώς και διαφωνώ μαζί σου στο τι είναι ψηλά και τι είναι χαμηλά.
Όχι όχι δεν το λέω για σένα και τους υπόλοιπους εδώ, αλλά για τη φυλλάδα που το έγραψε. Να ήταν η ζήλια ψώρα, να είχε την παραγωγή η δική μας εταιρεία, να έπαιζε η εκπομπή στο δικό μας κανάλι κλπ.

DOU
27-07-07, 00:50
H διοικηση της Ελληνικης Ραδιοφωνιας Τηλεορασης, ανακοινωσε με περηφανια την συμφωνια της με τις 2 κατα τεκμηριο κορυφαιες Ελληνικες ποδοσφαιρικες ομαδες, τον Ολυμπιακο και τον Παναθηναικο, για την εξασφαλιση των τηλεοπτικων τους δικαιωματων. Ο Ολυμπιακος συμφωνησε στα 14,5 εκατομμυρια Ευρω για την περιοδο 2006-2008, ενω ο Παναθηναικος (συμφωνα με δημοσιογραφικες πηγες) στα 16 εκατομμυρια Ευρω για το διαστημα 2007-2010. Η ειδηση μαλιστα επικοινωνηθηκε απο τους κρατικους τηλεοπτικους & ραδιοφωνικους σταθμους ως ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ της ΕΡΤ & απαρχη μιας νεας εποχης για το αθλητικο τμημα της.


Τι σημαινει αυτο για σενα αγαπητε Ελληνα πολιτη, ποδοσφαιροφιλε η μη?


Σημαινει ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ οτι καλεισαι να ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ 30,5 εκατομμυρια Ευρω (και κατι ψιλα), ητοι 10,4 δις δραχμουλες , στην επομενη 3ετια. Λεφτα τα οποια η (ηδη υπερχρεωμενη απο υπεραριθμο προσωπικο κ τηλεοπτικα πανηγυρακια) ΕΡΤ δεν υπαρχει περιπτωση να βρει απο αλλους πορους, πλην των μηνιαιων εισφορων σου!!


Την στιγμη που ο ΑLPHA (ιδιωτικος σταθμος με πληρως οργανωμενο τμημα πωλησης διαφημιστικου χρονου) καταφερε φετος να εισπραξει λιγοτερα απο 2,3 εκατομμυρια Ευρω για τα αντιστοιχα παιχνιδια του Ολυμπιακου (περιπου 145.000 Ευρω ανα παιχνιδι), η ΕΡΤ καλειται να εισπραξει τα υπερτριπλασια απλα για να μην ζημιωθει!!! Δηλαδη 485.000 Ευρω ανα αναμετάδοση, κατι πρακτικως αδύνατον με βαση το κοστος μοναδας του τηλεοπτικου χρονου + την διαρκεια της αναμεταδοσης. Τα ιδια φυσικα θα ισχυσουν και για το πακετο του Παναθηναικου.


Σημειωτεον οτι ο ανταγωνιστης της ΕΡΤ στα δικαιωματα του Ολυμπιακου (ALPHA) προσεφερε λιγοτερα απο 5 εκατομμυρια Ευρω....με αλλα λογια, η ΕΡΤ προσεφερε 45% περισσοτερα απο τον ανταγωνιστη, χωρις ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΡΟΦΑΝΗ ΛΟΓΟ για την μεγαλη αυτη διαφορα....


Η φραση-κλισε "κοινωνικη προκληση" σε περιοδους ανεχειας & ανεργειας, μαλλον ωχρια...


Ο κ. Παναγοπουλος - προεδρος/τσαρος/αυτοκρατωρ της ΕΡΤ- δηλωσε οτι ΑΔΙΑΦΟΡΕΙ για τις αντιδρασεις των πολιτων (βλ. εμμεσων μισθοδοτων) και οτι "το σχεδιο ανατασης της ΕΡΤ θα προχωρησει με καθε κοστος!"


Καθε κοστος λοιπον? ΝΟ PROBLEM mister. Γιατι εγω ΔΕΝ προτιθεμαι να χρηματοδοτησω το γαιτανακι δημοσιων σχεσεων σας αγαπητε κυριε Τζεγκις Χαν-καναλαρχη. ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΝΩ ΣΥΝΔΡΟΜΗ:


Η διαδικασία που μπορεί κάποιος να ακολουθήσει για να ΜΗΝ πληρώνει την ΕΡΤ μέσω λογαριασμού της ΔΕΗ έχει να κάνει με την άρνηση αναγνώρισης χρέους. Δηλαδή: εάν κάποιος σου χρεώνει μια υπηρεσία ή ένα προϊόν που εσύ δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις ( π.χ. τηλεοπτικό πρόγραμμα) μαζί με μια υπηρεσία που αποδέχεσαι και χρησιμοποιείς (π.χ. ηλεκτρικό ρεύμα) με ένα ενιαίο τιμολόγιο, λογαριασμό ή οτιδήποτε μπορείς να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ να πληρώσεις ΜΟΝΟ το δεύτερο. Σε περίπτωση που ο πιστωτής δεν δεχτεί την πληρωμή, πηγαίνεις στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων και ΚΑΤΑΘΕΤΕΙΣ μόνο το ΠΟΣΟ της υπηρεσίας που αποδέχεσαι (ηλεκτρικό ρεύμα) και όχι το υπόλοιπο. Το ΤΠκΔ ενημερώνει τον πιστωτή για την κατάθεσή σας και αυτός δεν έχει πλέον δικαίωμα να απαιτεί αυτά τα χρήματα (οπότε και να σου κόψει το ρεύμα). Το υπόλοιπο ποσό ΜΠΟΡΕΙ να το διεκδικήσει δικαστικά!

ΚΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ Η ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ.

ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΝΑ «ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ» ΔΙΚΑΣΤΙΚΑ.

ΕΝΑ ΔΕΔΙΚΑΣΜΕΝΟ και ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ!


ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΗΘΕΙΤΕ ΛΟΙΠΟΝ. ΚΟΦΤΕ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΝΑ ΣΤΡΩΣΟΥΝ.....ΝΑ ΔΩ ΜΕΤΑ ΣΧΕΔΙΟ ΑΝΑΤΑΣΗΣ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ ΦΟΥΚΑΡΑ .



Συμφωνω απολυτα με ολα τα παραπανω..(απο αλλο forum..):oneup::whistle:

Sirakawa
29-07-07, 01:12
Σωστό και αυτό.
Απλά μη κάνουμε άλλη μια φορά το ελληνικό θαύμα , Κυριακή ψηφίζουμε και Δευτέρα βρίζουμε , αυτούς που ψηφίσαμε την προηγούμενη :angryr: :wall: :chair:

mistral
29-07-07, 03:21
Η κυρια Αννα Δρουζα αμοιβεται με ....15.000Ε ημερισιως παρακαλω, για να μας παρουσιαζει ....γεμιστες ''πιπεριες με κοτοπουλο".!,ΟΥΦΟ,το γυριζει ξαφνικα στα μεταφυσικα φαινομενα και τους σατανιστες και μετα παλι ...''Διαγωνισμος Μαγειρικης''.!

15.000Ε??????? που πανε τα λεφτα οεο?:down: :nono: :mad:

Εϊσαι σίγουρος ? Για το ποσόν ; ΚΑΙ για το "την ημέρα" ?
Βρε είσαι σίγουρος ???
Μήπως είναι τον μήνα ? την εβδομάδα ??

mistral
29-07-07, 03:29
H διοικηση της Ελληνικης Ραδιοφωνιας Τηλεορασης, ανακοινωσε με περηφανια την συμφωνια της με τις 2 κατα τεκμηριο κορυφαιες Ελληνικες ποδοσφαιρικες ομαδες, τον Ολυμπιακο και τον Παναθηναικο, για την εξασφαλιση των τηλεοπτικων τους δικαιωματων. Ο Ολυμπιακος συμφωνησε στα 14,5 εκατομμυρια Ευρω για την περιοδο 2006-2008, ενω ο Παναθηναικος (συμφωνα με δημοσιογραφικες πηγες) στα 16 εκατομμυρια Ευρω για το διαστημα 2007-2010. Η ειδηση μαλιστα επικοινωνηθηκε απο τους κρατικους τηλεοπτικους & ραδιοφωνικους σταθμους ως ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ της ΕΡΤ & απαρχη μιας νεας εποχης για το αθλητικο τμημα της.


Τι σημαινει αυτο για σενα αγαπητε Ελληνα πολιτη, ποδοσφαιροφιλε η μη?


Σημαινει ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ οτι καλεισαι να ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ 30,5 εκατομμυρια Ευρω (και κατι ψιλα), ητοι 10,4 δις δραχμουλες , στην επομενη 3ετια. Λεφτα τα οποια η (ηδη υπερχρεωμενη απο υπεραριθμο προσωπικο κ τηλεοπτικα πανηγυρακια) ΕΡΤ δεν υπαρχει περιπτωση να βρει απο αλλους πορους, πλην των μηνιαιων εισφορων σου!!


Την στιγμη που ο ΑLPHA (ιδιωτικος σταθμος με πληρως οργανωμενο τμημα πωλησης διαφημιστικου χρονου) καταφερε φετος να εισπραξει λιγοτερα απο 2,3 εκατομμυρια Ευρω για τα αντιστοιχα παιχνιδια του Ολυμπιακου (περιπου 145.000 Ευρω ανα παιχνιδι), η ΕΡΤ καλειται να εισπραξει τα υπερτριπλασια απλα για να μην ζημιωθει!!! Δηλαδη 485.000 Ευρω ανα αναμετάδοση, κατι πρακτικως αδύνατον με βαση το κοστος μοναδας του τηλεοπτικου χρονου + την διαρκεια της αναμεταδοσης. Τα ιδια φυσικα θα ισχυσουν και για το πακετο του Παναθηναικου.


Σημειωτεον οτι ο ανταγωνιστης της ΕΡΤ στα δικαιωματα του Ολυμπιακου (ALPHA) προσεφερε λιγοτερα απο 5 εκατομμυρια Ευρω....με αλλα λογια, η ΕΡΤ προσεφερε 45% περισσοτερα απο τον ανταγωνιστη, χωρις ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΡΟΦΑΝΗ ΛΟΓΟ για την μεγαλη αυτη διαφορα....


Η φραση-κλισε "κοινωνικη προκληση" σε περιοδους ανεχειας & ανεργειας, μαλλον ωχρια...


Ο κ. Παναγοπουλος - προεδρος/τσαρος/αυτοκρατωρ της ΕΡΤ- δηλωσε οτι ΑΔΙΑΦΟΡΕΙ για τις αντιδρασεις των πολιτων (βλ. εμμεσων μισθοδοτων) και οτι "το σχεδιο ανατασης της ΕΡΤ θα προχωρησει με καθε κοστος!"


Καθε κοστος λοιπον? ΝΟ PROBLEM mister. Γιατι εγω ΔΕΝ προτιθεμαι να χρηματοδοτησω το γαιτανακι δημοσιων σχεσεων σας αγαπητε κυριε Τζεγκις Χαν-καναλαρχη. ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΝΩ ΣΥΝΔΡΟΜΗ:


Η διαδικασία που μπορεί κάποιος να ακολουθήσει για να ΜΗΝ πληρώνει την ΕΡΤ μέσω λογαριασμού της ΔΕΗ έχει να κάνει με την άρνηση αναγνώρισης χρέους. Δηλαδή: εάν κάποιος σου χρεώνει μια υπηρεσία ή ένα προϊόν που εσύ δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις ( π.χ. τηλεοπτικό πρόγραμμα) μαζί με μια υπηρεσία που αποδέχεσαι και χρησιμοποιείς (π.χ. ηλεκτρικό ρεύμα) με ένα ενιαίο τιμολόγιο, λογαριασμό ή οτιδήποτε μπορείς να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ να πληρώσεις ΜΟΝΟ το δεύτερο. Σε περίπτωση που ο πιστωτής δεν δεχτεί την πληρωμή, πηγαίνεις στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων και ΚΑΤΑΘΕΤΕΙΣ μόνο το ΠΟΣΟ της υπηρεσίας που αποδέχεσαι (ηλεκτρικό ρεύμα) και όχι το υπόλοιπο. Το ΤΠκΔ ενημερώνει τον πιστωτή για την κατάθεσή σας και αυτός δεν έχει πλέον δικαίωμα να απαιτεί αυτά τα χρήματα (οπότε και να σου κόψει το ρεύμα). Το υπόλοιπο ποσό ΜΠΟΡΕΙ να το διεκδικήσει δικαστικά!

ΚΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ Η ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ.

ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΝΑ «ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ» ΔΙΚΑΣΤΙΚΑ.

ΕΝΑ ΔΕΔΙΚΑΣΜΕΝΟ και ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ!


ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΗΘΕΙΤΕ ΛΟΙΠΟΝ. ΚΟΦΤΕ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΝΑ ΣΤΡΩΣΟΥΝ.....ΝΑ ΔΩ ΜΕΤΑ ΣΧΕΔΙΟ ΑΝΑΤΑΣΗΣ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ ΦΟΥΚΑΡΑ .



Συμφωνω απολυτα με ολα τα παραπανω..(απο αλλο forum..):oneup::whistle:


Λοιπόν αυτό το νταβατζηλίκι κάποτε πρέπει να σταματήσει. :oneup:

DOU
29-07-07, 13:29
Εϊσαι σίγουρος ? Για το ποσόν ; ΚΑΙ για το "την ημέρα" ?
Βρε είσαι σίγουρος ???
Μήπως είναι τον μήνα ? την εβδομάδα ??

Η εκπομπή της Άννας -εξαδέλφης Αλογοσκούφη- Δρούζα κοστίζει 15.000 ευρώ την ημέρα!
Eτσι ειναι πιο σωστα διατυπωμενο. Για καθε επεισοδεο, λαθος το εγραψα κ βγαινει αλλο νοημα.:whistle:

ΟΝ: Με τα ανεξήγητα φαινόμενα ασχολήθηκε για νιοστή φορά τη φετινή σεζόν (μέχρι τώρα, διότι έχουμε μέλλον) η Αννα Μπορώ και Κονομάω Δρούζα. ΖΑΠ Πράγματι, είναι ανεξήγητο φαινόμενο πώς η δημόσια τηλεόραση φιλοξενεί τέτοιου είδους εκπομπές στο πρόγραμμά της και μάλιστα τις χρυσοπληρώνει. Μόλις 15.500 ευρώ το επεισόδιο.:stunned:
http://www.enet.gr/online/online_text/c=113,id=42541740





Bεβαια αυτη η εκπομπη ειναι του ιδιου επιπεδου με τυπου λιακοπουλου, χαρδαβελα κλπ ισως κ χειροτερη... Αλλα οταν εισαι εξαδελφη του κυριου Αλογοσκουφη...

Sirakawa
29-07-07, 13:40
ΟΝ: Με τα ανεξήγητα φαινόμενα ασχολήθηκε για νιοστή φορά τη φετινή σεζόν (μέχρι τώρα, διότι έχουμε μέλλον) η Αννα Μπορώ και Κονομάω Δρούζα. ΖΑΠ Πράγματι, είναι ανεξήγητο φαινόμενο πώς η δημόσια τηλεόραση φιλοξενεί τέτοιου είδους εκπομπές στο πρόγραμμά της και μάλιστα τις χρυσοπληρώνει. Μόλις 15.500 ευρώ το επεισόδιο.:stunned:
http://www.enet.gr/online/online_text/c=113,id=42541740

Το ανεξήγητο δεν κατάλαβα. Άμα δεις και τα υπόλοιπα έξοδα της ΕΡΤ ,ανά έτος , ανά εκπομές και εκδηλώσεις θα καταλάβεις και εσύ. Δε θυμάμαι πόσους διευθυντές έχει , με μισθό βαρβάτο πάντα. Από την τσεπη τους τα δίνουν άλλωστε ; :p

giwrgosth
29-07-07, 14:08
Η εκπομπή της Άννας -εξαδέλφης Αλογοσκούφη- Δρούζα κοστίζει 15.000 ευρώ την ημέρα!
Και ποιος είπε ότι είναι πολλά τα 15.000 για μια εκπομπή? Ένα λογικότατο ποσό είναι, μην πω ότι είναι και λίγα.

Sirakawa
29-07-07, 14:14
Και ποιος είπε ότι είναι πολλά τα 15.000 για μια εκπομπή? Ένα λογικότατο ποσό είναι, μην πω ότι είναι και λίγα.

Άμα γυρίζεις το 24 ή το επόμενο star trek ίσως :p. Όχι μια εκπομπή του δικού της είδους, με τη μόνη αλλάγη να βρίσκεται στο θέμα της. 15.000/εκπομπή που πάνε δηλαδή.

giwrgosth
29-07-07, 14:26
Άμα γυρίζεις το 24 ή το επόμενο star trek ίσως :p. Όχι μια εκπομπή του δικού της είδους, με τη μόνη αλλάγη να βρίσκεται στο θέμα της. 15.000/εκπομπή που πάνε δηλαδή.
Θες να σου το αναλύσω?
Τα ποσά που απαιτεί μια ζωντανή εκπομπή είναι μεγάλα, μπορεί τα 15.000 να ακούγοντε (και να είναι ίσως, με 50.000 αγόρασα σπίτι) τεράστια, αλλά αυτή είναι η αλήθεια.
Τα δημοσιεύματα της συγκεκριμένης φυλλάδας είναι στημένα γιατί η ΕΡΤ δεν έκλεισε κάποια συνεργασία με την εταιρεία παραγωγής του Τεγόπουλου, την Ε.
Θα μπορούσε πχ αντί να γράφει πόσο στοιχίζει η κάθε εκπομπή της Δρούζα, να γράφει και το κόστος για παρόμοιες εκπομπές άλλων καναλιών. Τότε θα υπήρχε μέτρο σύγκρισης και θα βλέπαμε αν τα 15.000 είναι υπερβολικά.
Αυτά όλα φυσικά είναι άσχετα με το ότι παρόμοιες εκπομπές δεν έχουν θέση στην ελληνική τηλεόραση και πόσο μάλλον στην κρατική!

Sirakawa
29-07-07, 14:32
Τα δημοσιεύματα της συγκεκριμένης φυλλάδας είναι στημένα γιατί η ΕΡΤ δεν έκλεισε κάποια συνεργασία με την εταιρεία παραγωγής του Τεγόπουλου, την Ε.

Δεν αποκλείεται και αυτό. Πάντως αν ξέρεις ρίξε και μία ανάλυση , έτσι να μάθουμε και εμείς οι απέξω κάτι :)

mistral
29-07-07, 14:40
Θες να σου το αναλύσω?
Τα ποσά που απαιτεί μια ζωντανή εκπομπή είναι μεγάλα, μπορεί τα 15.000 να ακούγοντε (και να είναι ίσως, με 50.000 αγόρασα σπίτι) τεράστια, αλλά αυτή είναι η αλήθεια.
Τα δημοσιεύματα της συγκεκριμένης φυλλάδας είναι στημένα γιατί η ΕΡΤ δεν έκλεισε κάποια συνεργασία με την εταιρεία παραγωγής του Τεγόπουλου, την Ε.
Θα μπορούσε πχ αντί να γράφει πόσο στοιχίζει η κάθε εκπομπή της Δρούζα, να γράφει και το κόστος για παρόμοιες εκπομπές άλλων καναλιών. Τότε θα υπήρχε μέτρο σύγκρισης και θα βλέπαμε αν τα 15.000 είναι υπερβολικά.
Αυτά όλα φυσικά είναι άσχετα με το ότι παρόμοιες εκπομπές δεν έχουν θέση στην ελληνική τηλεόραση και πόσο μάλλον στην κρατική!


Σ ω σ τ ό ς ! ! !
Πάντα να κοιτάμε και ποιός τα γράφει και γιατί τα γράφει ότι γράφει και λέει

giwrgosth
29-07-07, 14:47
Δεν αποκλείεται και αυτό. Πάντως αν ξέρεις ρίξε και μία ανάλυση , έτσι να μάθουμε και εμείς οι απέξω κάτι :)
Μα αν διαβάσεις την κυρία που κάνει τις αναλύσεις για τα τηλεοπτικά όλο στην ΕΡΤ τα χώνει, για το πόσο ακριβές και χάλια είναι οι παραγωγές, πως τρώνε τα λεφτά του ελληνικού λαού κλπ.
Ανάλυση για τα ποσά για να σου κάνω θα πρέπει να δω χαρτιά, αυτή τη στιγμή δεν μπορώ γιατί θα πρέπει να τα ζητήσω, αλλά να λάβεις υπόψιν ότι για μια εκπομπή πληρώνεις studio, κάμερες, φώτα, γεννήτριες, σκηνικά, οπερατερ, ηχολήπτες, τεχνικούς ζεύξεων, φροντιστές, τεχνίτες σκηνικών, μακιγιέρ, κομμώτριες, δημοσιογράφους κλπ κλπ κλπ. μιλάμε ότι μια εκπομπή μπορεί να απασχολεί στο studio και 50 άτομα.
Να σου πω μόνο ότι ένα studio έχει κόστος ενικοίασης περίπου στα 1.000 ευρώ τη μέρα, γεννήτρια κανένα 300άρι, OBVAN (κάμερες κλπ) 2.000 κλπ.
Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι τα ποσά είναι μεγάλα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.