PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετάβαση από ΟΤΕ (2Mbps) σε Wind Double Play M



greatst
16-09-13, 22:15
Μετά από χρόνια στον ΟΤΕ λέω να την κάνω προς Wind μεριά, και σκέφτομαι το Wind Double Play M και τη δελεαστική προσφορά που τρέχει μέσω του website της Wind στα 19,90 ευρώ/μήνα (με επιμερισμό του κόστους ενεργοποίησης μιλάμε για πραγματικό κόστος ~23ευρώ/μήνα άμα τα υπολόγισα σωστά). Η διαδικασία γίνεται ηλεκτρονικά, αλλά δεν θα έπρεπε να μπορώ να βρω κάπου τους όρους της προσφοράς (το "συμβόλαιο" που κάποια στιγμή θα κληθώ να υπογράψω; ). Ή μήπως εμφανίζεται στο τέλος της διαδικασίας; Και κάτι άλλο: πώς γίνεται η διαδικασία γενικά; Κάνω την online αίτηση και μετά; Φέρνει κάποιο courier τον εξοπλισμό; Την αίτηση πότε και πώς την υπογράφω; Τι δικαιολογητικά θέλει;

Επίσης, εάν υπάρχει κάτι γενικότερο σε μια τέτοια μετάβαση που πρέπει να προσέξω, τώρα είναι μια καλή στιγμή να μου το πείτε :whistle:

christakoss
17-09-13, 11:19
Μετά από χρόνια στον ΟΤΕ λέω να την κάνω προς Wind μεριά, και σκέφτομαι το Wind Double Play M και τη δελεαστική προσφορά που τρέχει μέσω του website της Wind στα 19,90 ευρώ/μήνα (με επιμερισμό του κόστους ενεργοποίησης μιλάμε για πραγματικό κόστος ~23ευρώ/μήνα άμα τα υπολόγισα σωστά). Η διαδικασία γίνεται ηλεκτρονικά, αλλά δεν θα έπρεπε να μπορώ να βρω κάπου τους όρους της προσφοράς (το "συμβόλαιο" που κάποια στιγμή θα κληθώ να υπογράψω; ). Ή μήπως εμφανίζεται στο τέλος της διαδικασίας; Και κάτι άλλο: πώς γίνεται η διαδικασία γενικά; Κάνω την online αίτηση και μετά; Φέρνει κάποιο courier τον εξοπλισμό; Την αίτηση πότε και πώς την υπογράφω; Τι δικαιολογητικά θέλει;

Επίσης, εάν υπάρχει κάτι γενικότερο σε μια τέτοια μετάβαση που πρέπει να προσέξω, τώρα είναι μια καλή στιγμή να μου το πείτε :whistle:

Το συμβόλαιο και τον εξοπλισμό στα φέρνει courier.
Χρειάζονται φωτοτυπία της ταυτότητας κ έναν πρόσφατο λογαριασμό ΟΤΕ.

greatst
17-09-13, 11:24
Το συμβόλαιο και τον εξοπλισμό στα φέρνει courier.
Χρειάζονται φωτοτυπία της ταυτότητας κ έναν πρόσφατο λογαριασμό ΟΤΕ.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Περίπου πόσος καιρός χρειάζεται για την μετάβαση (δηλαδή την ολοκλήρωση της φορητότητας). Επίσης, μετά την ολοκλήρωση του πρώτου 12μηνου της προσφοράς μεταβαίνει ο πελάτης αυτόματα σε αορίστου χρόνου;

christakoss
17-09-13, 11:28
Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Περίπου πόσος καιρός χρειάζεται για την μετάβαση (δηλαδή την ολοκλήρωση της φορητότητας). Επίσης, μετά την ολοκλήρωση του πρώτου 12μηνου της προσφοράς μεταβαίνει ο πελάτης αυτόματα σε αορίστου χρόνου;

15-20 μέρες συνήθως χρειάζονται για τη μετάβαση.
Μετά τους 12 μήνες περνάς σε αορίστου χρόνου αυτόματα.

greatst
17-09-13, 11:33
Ok! Σε ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις! :)

mariossss
17-09-13, 13:43
Και μην ξεχναμε οτι μετα τις 12 μηνες η τιμη ανεβαινει στα 34 ευρω το μηνα εκτος αν τους πεις οτι πας σε αλλη εταιρεια η κανεις αιτηση αλλου και σε παρουν για προσφορα

dionisis1925
17-09-13, 15:01
Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Περίπου πόσος καιρός χρειάζεται για την μετάβαση (δηλαδή την ολοκλήρωση της φορητότητας). Επίσης, μετά την ολοκλήρωση του πρώτου 12μηνου της προσφοράς μεταβαίνει ο πελάτης αυτόματα σε αορίστου χρόνου;

Θα σου στείλει η Wind μήνυμα στο κινητό με την ημερομηνία ενεργοποίησης,συνήθως είναι 10 ημέρες και ναι μετά το 12μηνο γίνεται αορίστου χρόνου και ανεβαίνει η τιμή στα 34 ευρώ.

Zinc
17-09-13, 16:14
Επίσης, εάν υπάρχει κάτι γενικότερο σε μια τέτοια μετάβαση που πρέπει να προσέξω, τώρα είναι μια καλή στιγμή να μου το πείτε :whistle:

Δε χρειάζεται να προσέξεις τίποτε. Το μόνο ότι θα εξοικονομείς σε μηνιαία βάση αρκετά χρήματα - αλλά αυτό θα το ξέρεις ήδη :)

iznodur
17-09-13, 20:56
Δε χρειάζεται να προσέξεις τίποτε. Το μόνο ότι θα εξοικονομείς σε μηνιαία βάση αρκετά χρήματα - αλλά αυτό θα το ξέρεις ήδη :)

ακριβώς, στην τιμή που παίζει το Μ είναι σκότωμα. Φίλες Greatst εύχομαι όλα να πάνε καλά που σίγουρα θα πάνε αφού το τελευταίο διάστημα μόνο θετικά ακούω για την Wind

greatst
17-09-13, 23:14
Παιδιά η παραγγελία έφυγε ήδη! Τώρα ξεκινάει η φάση της αναμονής ;-) Η τιμή είναι πράγματι τόσο καλή που δεν ξέρω μήπως έκανα λάθος που δεν την "έκλεισα" για περισσότερο από 12 μήνες από τώρα (από ότι κατάλαβα γινόταν)! Αλλά, από την άλλη, καινούργια εταιρεία (για μένα, ως πελάτη) είναι, ας μην δεσμευτώ από τώρα για περισσότερο από 12 μήνες. :)

Rm.Geko
18-09-13, 00:14
Eπειδη εισαι Κατερινη πιθανος τα χαρτια να στα στειλουν και να τα στειλεις με φαξ!

greatst
18-09-13, 00:47
Μπα, μου είπαν ότι με κούριερ θα γίνει η διαδικασία.

techgirl
19-09-13, 15:32
Και μην ξεχναμε οτι μετα τις 12 μηνες η τιμη ανεβαινει στα 34 ευρω το μηνα εκτος αν τους πεις οτι πας σε αλλη εταιρεια η κανεις αιτηση αλλου και σε παρουν για προσφορα

με βάση τη δική μπου και χωρίς τέτοια τερτίπια σου κάνουν...

greatst
19-09-13, 16:12
με βάση τη δική μπου και χωρίς τέτοια τερτίπια σου κάνουν...

Κι εγώ αυτό υποθέτω. Αλλά για μένα αυτά είναι πολύ πρώιμα ακόμη! :whistle:

ntinter
19-09-13, 17:24
Το μόνο που έχει αρχίσει να κυκλοφορεί τώρα είναι για κάποια προβληματάκια στο streaming. Ίσως να είναι και θέμα πιταρισμένων dslam.

greatst
23-09-13, 15:48
Ερώτηση παίδες: πήρα σήμερα που "έπεσαν οι υπογραφές" το ZTE ZXHN H108L (το έστειλαν με το κούριερ μαζί με το συμβόλαιο). Εάν θέλω να χρησιμοποιήσω ένα Belkin που έχω ήδη, πού μπορώ να βρω τις απαιτούμενες ρυθμίσεις; Επίσης, υπάρχει κάποιος λόγος να προτιμήσω να χρησιμοποιήσω το ρούτερ που μου έστειλαν αντί του Belkin που έχω ήδη;

christakoss
23-09-13, 15:56
Ερώτηση παίδες: πήρα σήμερα που "έπεσαν οι υπογραφές" το ZTE ZXHN H108L (το έστειλαν με το κούριερ μαζί με το συμβόλαιο). Εάν θέλω να χρησιμοποιήσω ένα Belkin που έχω ήδη, πού μπορώ να βρω τις απαιτούμενες ρυθμίσεις; Επίσης, υπάρχει κάποιος λόγος να προτιμήσω να χρησιμοποιήσω το ρούτερ που μου έστειλαν αντί του Belkin που έχω ήδη;

Δε χρειάζονται ρυθμίσεις.Προαιρετικά όταν σου στείλουν το user&pass τα βάζεις στο belkin.Το zte είναι δεν αξίζει.

greatst
23-09-13, 17:54
Δε χρειάζονται ρυθμίσεις.Προαιρετικά όταν σου στείλουν το user&pass τα βάζεις στο belkin.Το zte είναι δεν αξίζει.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Όταν λες προαιρετικά τι εννοείς; Μπορώ δηλαδή να αφήσω τα πεδία αυτά στο ρούτερ κενά;

christakoss
23-09-13, 19:22
Ευχαριστώ για την απάντηση! Όταν λες προαιρετικά τι εννοείς; Μπορώ δηλαδή να αφήσω τα πεδία αυτά στο ρούτερ κενά;
Κενά όχι.
Αν το αφήσεις με τους κωδικούς του ΟΤΕ θα λειτουργεί κανονικά.
Γενικά στα πεδία username και pass μπορείς να βάλεις το οτιδήποτε.

dionisis1925
23-09-13, 19:42
Ερώτηση παίδες: πήρα σήμερα που "έπεσαν οι υπογραφές" το ZTE ZXHN H108L (το έστειλαν με το κούριερ μαζί με το συμβόλαιο). Εάν θέλω να χρησιμοποιήσω ένα Belkin που έχω ήδη, πού μπορώ να βρω τις απαιτούμενες ρυθμίσεις; Επίσης, υπάρχει κάποιος λόγος να προτιμήσω να χρησιμοποιήσω το ρούτερ που μου έστειλαν αντί του Belkin που έχω ήδη;


Δεν κάνεις τίποτα ρυθμίσεις...τώρα γιατί να προτιμήσεις το ρούτερ της Wind,εγώ προσωπικά το έβαλα όταν διαπίστωσα ότι στο speedtouch το attenuation είναι 31.5 ενώ στο ZTE 28.9.

nicolaos
24-09-13, 07:35
Δοκιμη και στα δυο,πιθανον της wind να βγαζει καλητερα χαρακτηριστηκα,αλλα το wifi του με τη παροδο του χρονου βγαζει προβληματα..

iznodur
24-09-13, 09:31
Κοίτα γενικά το ρουτεράκι αυτό πολλοί το θάβουν, εμένα μου φαίνεται μια χαρά και με πιο ισχυρό σήμα από το παλιό speedtouch που έδινε ο ΟΤΕ τότε.

greatst
25-09-13, 21:27
Παίδες σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Βλέποντας και κάνοντας πράγματι με τα ρούτερ. Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ να χρησιμοποιήσω το Belkin, αλλά προφανώς εάν δω καλύτερες επιδόσεις με το ZTE θα χρησιμοποιήσω αυτό!

greatst
27-09-13, 21:18
Ερωτησούλα: την Τετάρτη (πριν δύο μέρες) έλαβα μήνυμα με αποστολέα WIND που γράφει ότι η νέα μου σύνδεση έχει προωθηθεί για υλοποίηση, και ότι σύντομα θα λάβω ειδοποίηση για την προγραμματισμένη ημερομηνία ενεργοποίησης. Πόσο σύντομα; Τι λέει η εμπειρία σας;

Ξέρω ότι για να ολοκληρωθεί η διαδικασία θέλει 10-15 ημέρες, δεν ρωτάω αυτό! Ρωτάω πότε να περιμένω την επόμενη ειδοποίηση/μήνυμα από WIND. ;)

Επεξεργασία: άκυρο παίδες το ερώτημα, πήρα τηλέφωνο στο 13800 και μου είπαν την εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης μου! :)

techgirl
30-09-13, 16:25
Δοκιμη και στα δυο,πιθανον της wind να βγαζει καλητερα χαρακτηριστηκα,αλλα το wifi του με τη παροδο του χρονου βγαζει προβληματα..

Εγώ πάντως το έχω καιρό και λειτουργεί κανονικά το wifi του...

greatst
30-09-13, 16:39
Εγώ πάντως το έχω καιρό και λειτουργεί κανονικά το wifi του...

Nice to know... :oneup:

greatst
07-10-13, 15:00
Ενεργοποιήθηκα σημερα!



Type: Interleave Path
Downstream Upstream
Data rate(Kbps) 15861 1021
Noise Margin 9 11
Output power(dBm) 0 0
Attenuation(dB) 17 7


το μόνο που μου κάνει εντύπωση είναι το attenuation (down) που πήγε από 15 σε 17 (μάλλον αλλού είναι οι πόρτες των εναλλακτικών; ).

nyannaco
07-10-13, 15:06
Με το ίδιο modem? Γιατί διαφορετικά modem "διαβάζουν" διαφορετικά την ίδια γραμμή.

greatst
07-10-13, 15:15
Με το ίδιο modem? Γιατί διαφορετικά modem "διαβάζουν" διαφορετικά την ίδια γραμμή.

Με το ίδιο, με μόνη αλλαγή το username+password (άρα ... καμία για το συγκεκριμένο θέμα). Βέβαια η προηγούμενη (ΟΤΕ) γραμμή ήταν 2άρα ενώ αυτή 24άρα, εάν κάνει κάποια διαφορά (πχ: διαφορετικός φυσικός χώρος εγκατάστασης; ).

lex_luthor
07-10-13, 15:55
Εγώ πάντως το έχω καιρό και λειτουργεί κανονικά το wifi του...

Τα ίδια και από εδώ. Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

Καλορίζικος φίλε greatst :)

greatst
07-10-13, 15:57
Τα ίδια και από εδώ. Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

Καλορίζικος φίλε greatst :)

Ευχαριστώ! :-)

Zinc
07-10-13, 17:39
Καλορίζικος και από εμένα ;) Πιστεύω ότι έκανες καλή επιλογή.

greatst
07-10-13, 21:09
Ερώτηση: στο http://ipa.tellas.gr/ipa/ πώς μπαίνουμε; Και ... τι είναι; Μου ήρθε ένα μήνυμα σήμερα που ενεργοποιήθηκα που έχει στο τέλος το εξής: "... ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗΣ - Username: xyz@tellas.gr Password: secret". Αυτά χρησιμοποιούμε και στη σελίδα αυτή; (γιατί τα δικά μου δεν τα δέχεται!)

Στη σελίδα έχει μια "Σημαντική ενημέρωση" όπου ζητάει τους χρήστες με @tellas.gr να πάνε να φτιάξουν email της μορφής @windtools.gr. Αυτό απαιτείται και για να μπούμε μήπως και στην σελίδα http://ipa.tellas.gr/ipa/;

dionisis1925
07-10-13, 21:44
Τα στοιχεία σύνδεσης είναι για την γραμμή σου,τώρα για το για το άλλο που αναφέρεις δεν έχω ιδέα,εμένα μόνο για windtools.gr μου είχανε στείλει μήνυμα που δεν το χρησιμοποίησα,απλά φτιάχνεις email.

greatst
07-10-13, 22:17
Τα στοιχεία σύνδεσης είναι για την γραμμή σου,τώρα για το για το άλλο που αναφέρεις δεν έχω ιδέα,εμένα μόνο για windtools.gr μου είχανε στείλει μήνυμα που δεν το χρησιμοποίησα,απλά φτιάχνεις email.

OK! Μάλλον δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία το http://ipa.tellas.gr/ipa/ εξάλλου ούτε εμένα μου το ανέφεραν αυτό στο μήνυμα, το βρήκα κάπου στο διαδίκτυο. Βασικά θέλω να γραφτώ και στο mywind, απλά περιμένω να έρθει ο πρώτος λογαριασμός για να δω και τον κωδικό ενεργοποίησης ebill γιατί δεν ξέρω εάν μπορεί να προστεθεί εκ των υστέρων.

dionisis1925
07-10-13, 22:33
OK! Μάλλον δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία το http://ipa.tellas.gr/ipa/ εξάλλου ούτε εμένα μου το ανέφεραν αυτό στο μήνυμα, το βρήκα κάπου στο διαδίκτυο. Βασικά θέλω να γραφτώ και στο mywind, απλά περιμένω να έρθει ο πρώτος λογαριασμός για να δω και τον κωδικό ενεργοποίησης ebill γιατί δεν ξέρω εάν μπορεί να προστεθεί εκ των υστέρων.

Αυτό που βρήκες πρέπει να είναι παλιό,για το mywind τουλάχιστον στην φόρμα εγγραφής τον κωδικό e-bill δεν τον έχει σαν υποχρεωτικό πεδίο,για δοκίμασε με κινητό και ΑΦΜ.

https://www.wind.gr/gr/mywind/registration/step-1/

greatst
07-10-13, 22:47
Αυτό που βρήκες πρέπει να είναι παλιό,για το mywind τουλάχιστον στην φόρμα εγγραφής τον κωδικό e-bill δεν τον έχει σαν υποχρεωτικό πεδίο,για δοκίμασε με κινητό και ΑΦΜ.

https://www.wind.gr/gr/mywind/registration/step-1/

Ναι, δεν είναι υποχρεωτικό το e-bill. Αλλά ΘΕΛΩ να το ενεργοποιήσω. Γίνεται και μετά; Δηλαδή να ενεργοποιήσω τώρα μόνο το mywind και μετά (όταν έρθει ο πρώτος λογαριασμός) να ενεργοποιήσω και το ebill? edit: Τελικά γίνεται από ότι βλέπω και μετά η ενεργοποίηση του ebill.

greatst
12-10-13, 13:13
Παίδες, μια ερωτησούλα: επειδή χρησιμοποιώ ρούτερ του εμπορίου (όχι αυτό που μου έστειλαν), στο ppoE (αυτό δεν προτιμούμε; ) τα VPI/VCI είναι προφανώς 8/35 (αλλιώς δεν θα λειτουργούσε νομίζω!) αλλά πείτε μου λίγο αν το encapsulation πρέπει είναι LLC (έτσι το έχω) και πόσο πρέπει να είναι το MTU (τώρα το έχω στο 1492) ;

NexTiN
13-10-13, 21:48
Ενεργοποιήθηκα σημερα!



Type: Interleave Path
Downstream Upstream
Data rate(Kbps) 15861 1021
Noise Margin 9 11
Output power(dBm) 0 0
Attenuation(dB) 17 7


το μόνο που μου κάνει εντύπωση είναι το attenuation (down) που πήγε από 15 σε 17 (μάλλον αλλού είναι οι πόρτες των εναλλακτικών; ).

Αν ζητήσεις να σου κατεβάσουν και το Downstream Noise Margin στα 6dB θα κλειδώσεις και παραπάνω...

greatst
13-10-13, 21:58
Αν ζητήσεις να σου κατεβάσουν και το Downstream Noise Margin στα 6dB θα κλειδώσεις και παραπάνω...

Πόσο παραπάνω; :hmm:

christakoss
13-10-13, 22:54
Πόσο παραπάνω; :hmm:

1.5-2 mbps.

greatst
14-10-13, 00:28
Παίδες, μια ερωτησούλα: επειδή χρησιμοποιώ ρούτερ του εμπορίου (όχι αυτό που μου έστειλαν), στο ppoE (αυτό δεν προτιμούμε; ) τα VPI/VCI είναι προφανώς 8/35 (αλλιώς δεν θα λειτουργούσε νομίζω!) αλλά πείτε μου λίγο αν το encapsulation πρέπει είναι LLC (έτσι το έχω) και πόσο πρέπει να είναι το MTU (τώρα το έχω στο 1492) ;

Ειδικά για το παραπάνω ερώτημα με το MTU, μπορεί να δει παρακαλώ κάποιος που χρησιμοποιεί τα προρυθμισμένα ρούτερ που δίνει η Wind σε τι τιμή το έχουν; Ευχαριστώ!

theopan
14-10-13, 11:49
Ειδικά για το παραπάνω ερώτημα με το MTU, μπορεί να δει παρακαλώ κάποιος που χρησιμοποιεί τα προρυθμισμένα ρούτερ που δίνει η Wind σε τι τιμή το έχουν; Ευχαριστώ!

1492 το έχουν. Μην πειράζεις τίποτα και μην ασχολείσαι άλλο. Εντάξει είσαι όπως τα έχεις.

greatst
14-10-13, 15:13
1492 το έχουν. Μην πειράζεις τίποτα και μην ασχολείσαι άλλο. Εντάξει είσαι όπως τα έχεις.

Ωραία! :-)

@ ADSLgr.com All rights reserved.