PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Google ξέρει όλους τους Wi-Fi κωδικούς των Android χρηστών



NeK
17-09-13, 01:52
128818Νέα ζητήματα προστασίας δεδομένων και ασφάλειας βγήκαν στην επιφάνεια σχετικά με το Android λειτουργικό της Google. Ειδικοί υποστηρίζουν ότι τα εργαλεία για backup του λειτουργικού συστήματος επιτρέπουν στο να αποθηκεύεται ένα αντίγραφο του Wi-Fi κωδικού του χρήστη (http://blogs.computerworld.com/android/22806/google-knows-nearly-every-wi-fi-password-world)(ή τον κωδικό άλλων Wi-Fi δικτύων που συνδέεται) στους διακομιστές της Google. δυστυχώς, αυτό μπορεί να σημαίνει ότι η Google μπορεί νόμιμα να υποχρεωθεί να δώσει αυτά τα στοιχεία σε περίπτωση που δωθεί εντολή από την κυβέρνηση των Η.Π.Α. για οποιοδήποτε λόγο.

Στην έκδοση 4.2 του Android, το back up service κάτω από τις ρυθμίσεις, αναγράφει τους Wi-Fi κωδικούς ως μέρος των δεδομένων που συμπεριλαμβάνονται στην διαδικασία του backup, ενώ οι προηγούμενες εκδόσεις του λειτουργικού δεν αναφέρανε κάτι συγκεκριμένο. Αν και η λειτουργία αυτή μπορεί να απενεργοποιηθεί, οι χρήστες θα χάσουν άλλες χρήσιμες λειτουργίες όπως τα bookmarks κλπ.

Το κυρίως πρόβλημα δεν είναι στο ότι η Google αποθηκεύει τους κωδικούς. Η εταιρεία τους αποθηκεύει με τρόπο που καθιστά δυνατή την ανάγνωσή τους εάν το θελήσει. Αυτό είναι εύκολο να επιβεβαιωθεί από τον τρόπο με τον οποίο οι νέες Android συσκευές μπορούν να τραβήξουν παλιούς κωδικούς, δεδομένα πιστοποίησης (login) και ρυθμίσεις συσκευής από τους servers της Google, που συμβαίνει κατά την καταχώρηση του Gmail λογαριασμού.

Προφανώς αυτή η λειτουργία έχει και τα καλά της, δίνει την δυνατότητα με αυτόν τον τρόπο για εύκολη διαχείριση των κωδικών από διάφορες συσκευές και υπηρεσίες, αλλά σίγουρα αφήνει τα δίκτυα που χρησιμοποιούμε σε πολύ λιγότερη ασφαλή κατάσταση από όσο νομίζαμε. Αν και αυτό δεν είναι κάτι το συνταρακτικό, προκαλεί όμως έκπληξη που η Google αφήνει τους κωδικούς σε απλή μορφή που εύκολα μπορούν να διαβαστούν. Όπως επίσης και το ότι εκθέτει τον εαυτό της στη σίγουρη δημόσια κατακραυγή που θα έρθει ως συνέπεια εάν η κυβέρνηση των Η.Π.Α. την αναγκάσει ποτέ να τους παραδώσει.

Πηγή: Techspot (http://www.techspot.com/news/54016-google-knows-every-single-android-users-wifi-password.html)

Simpleton
17-09-13, 02:07
Γι' αυτό λέμε «ευχαριστώ, δεν θα πάρω» στην κάθε Google και κάνουμε τοπικό backup με άλλο τρόπο. Μπορεί να μην είναι εξίσου βολικό ή εύκολο (και αυτό θεωρώ ότι γίνεται εσκεμμένα), αλλά τουλάχιστον ξέρουμε πού βρίσκονται τα δεδομένα μας.

blade_
17-09-13, 02:09
οι dev της θα εχουν φρι ιντερνετ σε ολο το κοσμο!

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
17-09-13, 02:15
Στην έκδοση 4.2 του Android, το back up service κάτω από τις ρυθμίσεις, αναγράφει τους Wi-Fi κωδικούς ως μέρος των δεδομένων που συμπεριλαμβάνονται στην διαδικασία του backup, ενώ οι προηγούμενες εκδόσεις του λειτουργικού δεν αναφέρανε κάτι συγκεκριμένο. Αν και η λειτουργία αυτή μπορεί να απενεργοποιηθεί, οι χρήστες θα χάσουν άλλες χρήσιμες λειτουργίες όπως τα bookmarks κλπ.

Το κάνει και σε Gingerbread :)

blade_
17-09-13, 02:17
και κατι ακομα..αυτο,ειναι κατι νεο?αυτο ισχυει προφανως για ολες τις πλατφορμες

senkradvii
17-09-13, 02:29
Άψογα! Ένα ένα σκάνε..

Περιμένω είδηση που θα λέει πως η google, apple, whatever, έβγαζε κρυφά φωτογραφίες τους χρήστες μέσω των smartphones και τις έστελνε στους servers για φακέλωμα και ταυτοποίηση. Tι μόνο στο fb θα τις δίνεται χύμα; :p

jimger
17-09-13, 03:09
Ρε παιδιά τα wifi τα αποθηκεύει με το backup. Δεν έχει σχέση με τα bookmarks Που τα κάνει sync που το ρυθμίζεις από το sync του google account σου...

Φανερός Πράκτωρ
17-09-13, 04:02
Περιμένω είδηση που θα λέει πως η google, apple, whatever, έβγαζε κρυφά φωτογραφίες τους χρήστες μέσω των smartphones και τις έστελνε στους servers για φακέλωμα και ταυτοποίηση. Tι μόνο στο fb θα τις δίνεται χύμα; :p

το νου σου που κοιτάζει η webcam και η κάμερα του κινητού/tablet... :p

DarkSky
17-09-13, 08:19
Άψογα! Ένα ένα σκάνε..

Πώς σκάνε ένα-ένα ? Αφού έχει ξεκάθαρη επιλογή (και αν θυμάμαι καλά, σε ρωτάει κατά το πρώτο setup του Google account) μέσα στις ρυθμίσεις του android (εδώ και πολύ καιρό)..

goku
17-09-13, 08:27
Τώρα τελευταία βλέπω μόνιμα παρκαρισμένο ένα μαύρο βανάκι έξω από το σπίτι μου. Επίσης έχω παρατηρήσει μια αισθητή πτώση στην ταχύτητα της συνδεσής μου. Λέτε να πάρω τηλέφωνο τον ΟΤΕ ή μπορεί να φταίει κάτι άλλο;

Το Wifi έχει περιορισμένη εμβέλεια, είναι τόσο πιθανό να έρθει "κάποιος" έξω από το σπίτι μας και να μας "κλέβει" ίντερνετ;

konenas
17-09-13, 08:34
Για νέο μας το λέει;
Όλοι μας κατασκοπεύουν και το ξέρουμε. Πώς έπαιρνε πληροφορίες από τα wifi δίκτυα το van της google?
Ακόμα ξέρουν που βρισκόμαστε. geolocation, google maps?
Αλλά συνεχίζουν να υπάρχουν άνθρωποι που να λένε ότι μας δίνεται επιλογή και είναι προτιμότερο να έχουμε και να μας κατασκοπεύουν παρά να μην έχουμε.

johnson
17-09-13, 08:36
Τόσο καιρό (βασικά, χρόνια; ) που κάθε φορά που έκανες restore στο κινητό και ξανά login στο gmail account σου και αμέσως είχες contacts κλπ. + wifi έτοιμα, τώρα τους έκανε εντύπωση;

Catchphrase
17-09-13, 09:21
Βέβαια, για να τα λέμε όλα, αυτή είναι μια υπηρεσία που θα προσφέρεται και από την Apple στο ios 7 που θα κυκλοφορήσει αύριο.

JohnPro
17-09-13, 09:37
Δεν σας πειραζει που συγχρονιζονται επαφες, μηνυματα κτλ, οι κωδικοι wifi σας μαραναν που στην τελικη που ειναι το κακο? Κωδικος wifi ειναι που τον αλλαζετε κιολας, λες και θα ερθουν απο την google εξω απο το σπιτι σας για να εχουν λιγο internet γιατι οι καημενοι δεν εχουν. Duuuh!

tzelen
17-09-13, 09:47
το νου σου που κοιτάζει η webcam και η κάμερα του κινητού/tablet... :p

Εγώ το κινητό το έχω στην κωλότσεπη. Good luck with that :twisted:

:p

nnn
17-09-13, 10:33
Την πρώτη φορά που το εντόπισα σε μια από τις συσκευές που έκανα review, με το που συνδέθηκα στον Google account τράβηξε πίσω όλα τα passwords από διάφορα wifi μου, παραξενεύτηκα, αλλά θυμήθηκα πως σε προειδοποιεί πως θα το κάνει όταν έχεις επιλέξει το backup settings κλπ.

DVader
17-09-13, 10:59
Ρε Παιδία για αυτό δεν πρέπει ποτέ να κάνεις ΠΟΥΘΕΝΑ ΜΑ ΠΟΥΘΕΝΑ backup σε κανένα ΑΣΧΕΤΟ Server ... ALWAYS LOCAL

:p

netlag
17-09-13, 11:21
Δεν μου κανει εντυπωση να πω την αληθεια. Νομιζω οτι ολοι λιγο πολυ γνωριζουμε οτι τετοια features εχουν ενα τιμημα. Στο Android 4.3 υπαρχει αυτοματο backup και τον φωτογραφιων, που τραβαμε με τη camera. Κατι αντιστοιχο υπαρχει και στο iOS.

Το τοπικο backup το οποιο οπως σωστα ειπωθηκε ειναι οτι καλυτερο για το privacy, δυστυχως δεν ειναι ευκολη υποθεση. Αν μιλαμε παντα για χειροκινητο backup, γιατι αν μιλαμε μεσω εφαρμογων τυπου goodsync allwaysync κλπ και αλλα κλειστα προγραμματα, δεν μπορουμε ποτε να ειμαστε σιγουροι. Βεβαια αν τα εμπιστευτουμε, τοτε ειναι παιχνιδακι το local (scheduled παντα) backup.

Δεν ξερω ομως κατα ποσο εχει νοημα να προστατευσουμε το privacy μας πλεον. Ειναι σαν μια βαρκα που μπαζει νερα. Με το που κλεισεις μια τρυπα, ηδη εχει ανοιξει και αλλη.

prodromosfan
17-09-13, 11:46
η λυση ειναι απλή
αφηστε ελευθερο το wifi*
ετσι δεν θα υπαρχει password για να αποθηκευσει η google.

*και κλειδωστε με mac address

konenas
17-09-13, 11:51
η λυση ειναι απλή
αφηστε ελευθερο το wifi*
ετσι δεν θα υπαρχει password για να αποθηκευσει η google.

*και κλειδωστε με mac address

είσαι κακός.
Δεν σκέφτεσαι τους γείτονες.

Όλοι δίνουμε ελεύθερο wifi στην εποχή της κρίσης

Catchphrase
17-09-13, 11:54
Σε κάθε περίπτωση είναι μια δωρεάν υπηρεσία που σκοπό έχει να διευκολύνει τους χρήστες. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις αν θα τη χρησιμοποιήσεις. Αν λοιπόν κάποιος αισθάνεται ανασφαλής με αυτή, μπορεί πάντα να την απενεργοποιήσει.

goku
17-09-13, 11:57
είσαι κακός.
Δεν σκέφτεσαι τους γείτονες.

Όλοι δίνουμε ελεύθερο wifi στην εποχή της κρίσης

Και αν ο γείτονας κάνει τίποτα παρανομίες, μετά θα πιάσουν εσένα. Πάντως αυτή η ιδέα, δηλαδή το wifi χωρίς κωδικό και κλείδωμα μόνο με mac address δεν είναι κακή.

nnn
17-09-13, 12:05
Και αν ο γείτονας κάνει τίποτα παρανομίες, μετά θα πιάσουν εσένα. Πάντως αυτή η ιδέα, δηλαδή το wifi χωρίς κωδικό και κλείδωμα μόνο με mac address δεν είναι κακή.

Καλύτερα άσε το ανοικτό, παρά με MAC filter.

- - - Updated - - -

Και για όσους φοβούνται πηγαίντε στα Seetings-->Backup & Reset και ξετικάρετε το backup my data, ώστε να μην αποθηκεύεται κάτι στον λογαριασμό Google.

grayden
17-09-13, 12:13
Mac spoofing και τα μυαλά στα κάγκελα.

GigaSat
17-09-13, 12:13
Την πρώτη φορά που το εντόπισα σε μια από τις συσκευές που έκανα review, με το που συνδέθηκα στον Google account τράβηξε πίσω όλα τα passwords από διάφορα wifi μου, παραξενεύτηκα, αλλά θυμήθηκα πως σε προειδοποιεί πως θα το κάνει όταν έχεις επιλέξει το backup settings κλπ.

Μία από τα ίδια, γιαυτό το λόγο δεν μου έκανε και τόσο εντύπωση η είδηση.

dimr
17-09-13, 12:23
Η Google ξέρει όλους τους Wi-Fi κωδικούς των Android χρηστών

:rofl: σαν ανεκδοτο με τον Τσακ Νορις ειναι ...

ο τσακ νωρις ξερει απο ποιο χωριο ειναι η χωριατικη σαλατα :ufoabduct

DVader
17-09-13, 12:34
η λυση ειναι απλή
αφηστε ελευθερο το wifi*
ετσι δεν θα υπαρχει password για να αποθηκευσει η google.

*και κλειδωστε με mac address

Και αν έχεις κάποιος που θέλεις να του δώσεις internet θα πρέπει να περνάω το καθενός το mac address ..... :evil:
Βαρετό δεν είναι ...Και θέλεις να το βάλεις σε κάποια εταιρεία ....Τι κάνεις εκεί ?

Δεν βολεύει το mac address

- - - Updated - - -

Νομίζω ότι μπορείς να το χειριστείς αλλιώς το θέμα ...και ψάχνω αρκετό καιρό την λύση !:cool:

netlag
17-09-13, 13:17
Router με guest mode για το wlan ρυθμισμενο να επιτρεπει μονο wan κινησεις και χωρις να κανει broadcast το SSID.

Ερχεται ο μουσαφιρης και τον κερναμε το SSID μας μονο.

minas
17-09-13, 13:40
Δεν αποτελεί είδηση ότι οι κωδικοί WiFi συμπεριλαμβάνονται στα δεδομένα που κρατάει backup. (Και όπως αναφέρθηκε το ίδιο κάνει και το IOS - και καλά κάνουν)
Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι στηρίχτηκα σε αυτό όταν έκανα ένα φλασάρισμα και δεν μου τα ανέκτησε ποτέ.

Κατά τα άλλα, είναι πολύ προτιμότερο να είναι κλειδωμένο το WiFi λόγω της κρυπτογράφησης όλων των δεδομένων που ανταλλάζουμε ασύρματα.

aroutis
17-09-13, 14:17
είσαι κακός.
Δεν σκέφτεσαι τους γείτονες.

Όλοι δίνουμε ελεύθερο wifi στην εποχή της κρίσηςSpeak for yourself. Το δικό μου ειναι καρακλειδωμένο. Εισαι accountable για την ip σου νομικά.

blade_
17-09-13, 15:47
Τώρα τελευταία βλέπω μόνιμα παρκαρισμένο ένα μαύρο βανάκι έξω από το σπίτι μου. Επίσης έχω παρατηρήσει μια αισθητή πτώση στην ταχύτητα της συνδεσής μου. Λέτε να πάρω τηλέφωνο τον ΟΤΕ ή μπορεί να φταίει κάτι άλλο;



μηπως εχεις κανα συμβολαιο με τη μαφια? :p

NeK
17-09-13, 16:21
Δεν αποτελεί είδηση ότι οι κωδικοί WiFi συμπεριλαμβάνονται στα δεδομένα που κρατάει backup. (Και όπως αναφέρθηκε το ίδιο κάνει και το IOS - και καλά κάνουν)
Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι στηρίχτηκα σε αυτό όταν έκανα ένα φλασάρισμα και δεν μου τα ανέκτησε ποτέ.

Κατά τα άλλα, είναι πολύ προτιμότερο να είναι κλειδωμένο το WiFi λόγω της κρυπτογράφησης όλων των δεδομένων που ανταλλάζουμε ασύρματα.

Η είδηση είναι ότι οι κωδικοί αποθηκεύονται ως απλό κείμενο (plain text) και όχι κρυπτογραφημένοι. Που σημαίνει ότι η google μπορεί να τους διαβάσει, που σημαίνει ότι άσχετα αν εμπιστεύεσαι την Google, μπορεί να υποχρεωθεί να δώσει τους κωδικούς εάν της ζητηθεί από την NSA.

minas
17-09-13, 17:40
Καταλαβαίνω πώς το λες, και η παρατήρησή μου δεν ήταν μομφή για την είδηση.
Στο δικό μου μυαλό δεν υπήρχε ποτέ αμφιβολία για αυτό, αφού και στην ίδια τη συσκευή αποθηκεύονται χωρίς κρυπτογράφηση (Γι' αυτό και μπορούν να λειτουργήσουν εφαρμογές όπως αυτή: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ryanamaral.wifi.passwords) Επιπλέον, εάν ήταν κρυπτογραφημένα, δεν θα μπορούσες να τα ανακτήσεις εάν έχανες το τηλέφωνο και ξέχναγες το google κωδικό (κάτι που αποδεδειγμένα μπορείς).

Προσωπικά δε με ενοχλεί, γιατί -σε σχέση με άλλες πληροφορίες που έχει η google- ο κωδικός μερικών WiFi είναι πιο ανώδυνος, ενώ και η ευκολία είναι σημαντική (όταν θυμάται να δουλέψει)

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
17-09-13, 22:44
Η είδηση είναι ότι οι κωδικοί αποθηκεύονται ως απλό κείμενο (plain text) και όχι κρυπτογραφημένοι. Που σημαίνει ότι η google μπορεί να τους διαβάσει, που σημαίνει ότι άσχετα αν εμπιστεύεσαι την Google, μπορεί να υποχρεωθεί να δώσει τους κωδικούς εάν της ζητηθεί από την NSA.
Το δημοσίευμα δεν αναφέρει επί λέξει ότι η Google τους αποθηκεύει σε plaintext.
Ο ισχυρισμός του αρθρογράφου στηρίζεται στο ότι η Google δεν ανέφερε κάτι σχετικό με κρυπτογράφηση στα κλειδιά.

Απορώ βέβαια γιατί να θέλει τα κλειδιά η Google σε plaintext...τσιγκουνιά;...:hmm:

Dark Demis
18-09-13, 00:43
Το δημοσίευμα δεν αναφέρει επί λέξει ότι η Google τους αποθηκεύει σε plaintext.
Ο ισχυρισμός του αρθρογράφου στηρίζεται στο ότι η Google δεν ανέφερε κάτι σχετικό με κρυπτογράφηση στα κλειδιά.

Απορώ βέβαια γιατί να θέλει τα κλειδιά η Google σε plaintext...τσιγκουνιά;...:hmm:

σιγά μην είναι από τσιγκουνιά απλός πχ οποιοδήποτε της τα ζητήσει "κυβερνητικοί" πχ θα τους δώσει ότι χρειαζετε... φαντάσου να σε ονομάζουν "τρομοκράτη" γιατί απλός είπες κάπου ότι πόλεμος που κανουν είναι κακό και είσαι κατά και το είπες κάπως επιθετικά και να scannaroun όλη την κίνηση σου με το ετσι θέλω έχοντας τα κλειδιά σου
ένα παράδειγμα ήταν αυτό

+ αυτό που λένε μερικοί δεν εχω να κρύψω κάτι δεν κάνω παρανομίες είναι λάθος σκεπτικό τελείως ποιος ξέρει τι θα θεωρούν μελλοντικά λάθος και τι σωστό μπορεί αν πεις πχ Obama είναι μα... να θεωρείτε τρομοκρατία

aiolos.01
18-09-13, 01:57
Είμαι εντελώς εναντίον του cloud backup και κάθε τρεις και λίγο βγαίνουν ειδήσεις που επιβεβαιώνουν την επιλογή μου. Αναγνωρίζω οτι έχει πλεονεκτήματα, αλλά τα μειονεκτήματα (κυρίως στην ασφάλεια και ιδιωτικότητα των δεδομένων) είναι απείρως μεγαλύτερα.

bxenos
18-09-13, 02:03
Βρε παιδιά, θα παρέχει υπηρεσία wifi on the go (όπου πας να έχεις free wifi)...

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
18-09-13, 02:04
σιγά μην είναι από τσιγκουνιά απλός πχ οποιοδήποτε της τα ζητήσει "κυβερνητικοί" πχ θα τους δώσει ότι χρειαζετε... φαντάσου να σε ονομάζουν "τρομοκράτη" γιατί απλός είπες κάπου ότι πόλεμος που κανουν είναι κακό και είσαι κατά και το είπες κάπως επιθετικά και να scannaroun όλη την κίνηση σου με το ετσι θέλω έχοντας τα κλειδιά σου
ένα παράδειγμα ήταν αυτό

Και ο κυβερνητικός θα έρθει με ένα βανάκι έξω από το σπίτι σου για να πάρει πρόσβαση στο WiFi σου και έπειτα να αποκτήσει πρόσβαση στο σύστημά σου;
Πιο εύκολο τρόπο δεν έχει;

bxenos
18-09-13, 02:07
Είμαι εντελώς εναντίον του cloud backup και κάθε τρεις και λίγο βγαίνουν ειδήσεις που επιβεβαιώνουν την επιλογή μου. Αναγνωρίζω οτι έχει πλεονεκτήματα, αλλά τα μειονεκτήματα (κυρίως στην ασφάλεια και ιδιωτικότητα των δεδομένων) είναι απείρως μεγαλύτερα.κάνε ένα προγραμματάκι να γεμίζει γιγαμπίτια με τυχαία δεδομένα και ανέβαζε τα μέχρι να γεμίσουν οι δίσκοι της NSA...
Για ονόματα αρχείων βάζε ονόματα Αμερικάνικων πόλεων, κυβερνητών, προέδρων, αεροδρομίων κλπ...
Να μην τους φτάνει η υπολογιστική ισχύς και να αναγκάζονται συνεχώς σε νέες αγορές.
Να δουλέψει και ο "κλάδος" λίγο!:p

dchatz
18-09-13, 11:30
Εχω βαρεθεί να ακούω για φακέλωμα πια.
Το κράτος ξέρει τα πάντα για εμάς, οι τράπεζες που έχουμε ή είχαμε λογαριασμούς επίσης, οι εταιρείες τηλεφωνίας και κινητής τλεφωνίας ξέρουν ένα κάρο στοιχεία μας και κολλάμε στο wifi password.
Εδω το facebook ξέρει τοσα και τοσα για μας, τα cloud services με τις φωτό που ανεβάζουμε ξερουν που πηγαμε και με ποιους ήμασταν. Και στο κάτω κάτω αν ηθελημένα δωσεις σε κάποιον να αποθηκεύσει σε δικό του χώρο κάποια προσωπικά σου δεδομένα είναι αυτονόητο ότι αν αποφασίσει να τα ψάξει θα δει τι του έδωσες.

minas
18-09-13, 12:47
Το δημοσίευμα δεν αναφέρει επί λέξει ότι η Google τους αποθηκεύει σε plaintext.
Ο ισχυρισμός του αρθρογράφου στηρίζεται στο ότι η Google δεν ανέφερε κάτι σχετικό με κρυπτογράφηση στα κλειδιά.

Απορώ βέβαια γιατί να θέλει τα κλειδιά η Google σε plaintext...τσιγκουνιά;...:hmm:

Δεν είναι ακριβώς έτσι, και ο λόγος φαίνεται σε αυτό που έγραψα πριν από το μήνυμά σου:
Για να μπορούν να ανακτηθούν (χωρίς 1. το τηλέφωνό σου 2. τον κωδικό σου) σημαίνει ότι ακόμα κι αν αποθηκεύονται με κρυπτογράφηση στους servers της google, αυτή είναι αναστρέψιμη και μόνο από τους ίδιους, χωρίς δική σου παρέμβαση. Εξάλλου αποδείξαμε ότι στο τηλέφωνο δεν είναι κρυπτογραφημένοι.
Νομίζω περισσότερο το κάνουν για την ευκολία των χρηστών, παρά επειδή έχουν φετίχ με τα προσωπικά δεδομένα γενικότερα.

Για όσους αμφισβητούν τη χρησιμότητά του για υπηρεσίες όπως η NSA, στα διάφορα άρθρα που κυκλοφορούν τον τελευταίο καιρό, αναφέρεται ότι η επιτόπου συλλογή δεδομένων παραμένει η πιο αποδοτική μέθοδος - το θέμα είναι ότι λογικά δεν θα ζήταγαν από τη google κωδικούς WiFi (αφού δεν είναι ο πάροχος της υπηρεσίας) και επίσης είναι σχετικά τετριμμένο για την NSA να σπάσει ακόμα και το WPA2 στα περισσότερα access points της αγοράς.

Dark Demis
18-09-13, 16:46
Και ο κυβερνητικός θα έρθει με ένα βανάκι έξω από το σπίτι σου για να πάρει πρόσβαση στο WiFi σου και έπειτα να αποκτήσει πρόσβαση στο σύστημά σου;
Πιο εύκολο τρόπο δεν έχει;

είναι ο ευκολότερος σε κάποιες χώρες...........

dpa2006
18-09-13, 20:20
Επιλέγουμε ποιος θα μας κατασκοπεύει...:roll:

knbsep
18-09-13, 21:26
Και να' ταν τα μόνα που ξέρει...

blinky
23-09-13, 08:04
Ρε παιδιά τι συζητάμε; Εδώ κατεβάζεις ια εφαρμογή για android για κάτι αθώο πχ για να παρακολουθείς τη φόρτιση της μπαταρίας και ζητάει άδεια για να βλέπει τις επαφές και τα μυνήματα και να έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο, αφού πατήσεις να ακυρωθεί η εγκατάσταση πας και ελέγχεις την εφαρμογή και βλέπεις ότι την έχουν κάνει εγκατάσταση μερικά εκκατομύρια χρήστες.

Με λίγα λόγια ο απλός ο κόσμος πατάει ναι σε ότι του πουν. Σε άλλο νήμα ένας συμφορουμίτης έγραψε "ας το δώσουν τσάμπα και ας με παρακολουθούν"!
Μα ακόμα πιο απλά λόγια το παιχνίδι είναι χαμένο γιατί οι χρήστες δεν ξέρουν τι τους γίνεται και δεν έχουν την παιδεία ή την φαντασία να σκεφτούν ότι οι επιλογές τους έχουν και συνέπειες.

Με 4 λέξεις: Το μέλλον είναι μαύρο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.