PDA

Επιστροφή στο Forum : Λέρν του σκέτς! (BIG ΕΙΚΟΝΕΣ!)



Ducklord
13-07-04, 04:07
Σύντεκνοι, συμ-φορουμίτες, λοιποί φίλοι που ψήνεστε μαζί μου στο ίδιο λάδι των 40βάλε - 40βγάλε βαθμών. Ψάχνοντας να βρω τι διάολο οδηγίες να γράψω, διότι βρέθηκα σε κλίμα συγγραφής ενός νέου "Οδηγού", αποφάσισα το πλέον κουλό: να σας δείξω πως έκανα όσα είχατε δει παλαιότερα... Πάμε;

sdikr
13-07-04, 04:08
χιτ ιτ!! :mrgreen:

Ducklord
13-07-04, 04:09
1. Τρέχουμε το Φωτοσόπι

2. Διαλέγουμε μολύβι, μικρή διάμετρο (δεξί κλικ στην οθόνη). Ζουμάρουμε για να βλέπουμε τι κάνουμε.

3. Σχεδιάζουμε το περίγραμμα ενός χαρακτήρα. Όπως βλέπετε, δεν θέλει και πολύ τέχνη ή φαντασία..! ;-)

Ducklord
13-07-04, 04:11
4. "Σχεδιάζουμε" τα μάτια και μόνο.

5. Προσθέτουμε "ψιλολεπτομέρειες" (και πάλι, απλά πράγματα - αν δεν σας βγαίνουν υπάρχει και undo! :-) )

6. Σχεδιάζουμε ένα απλό χαμόγελο. Όποιος είναι τσαντίλας, ας κάνει... ανάποδα την καμπύλη ;-)

Ducklord
13-07-04, 04:13
7. "Κλείνουμε" το στόμα. Αν θέλαμε απλό χαμόγελο θα έπρεπε να είχαμε σχεδιάσει χαμηλότερα την καμπύλη. Οι "τσαντίλες" ξέρουν ήδη πως τους έχει βγει το σχέδιο!

8. Υπάρχουν 2 καθιερωμένοι τρόποι να σχεδιάσεις ένα απλό στόμα: ο "βαρεμένος" θέλει μια μαύρη λωρίδα στη μέση.

9. Ο πιο "μερακλίδικος" θέλει τα κενά ανάμεσα στα δόντια να μοιάζουν κάπως σαν αστέρι - ή το... σήμα της Σιτροέν!

Ducklord
13-07-04, 04:16
10. Προσθέτουμε δύο αιωρούμενα, ξέμπαρκα φρύδια που να ταιριάζουν, κατά κάποιον ουτοπικό τρόπο, με τις κόρες των ματιών. Δείτε και θα καταλάβετε!

11. Χώνουμε δύο αυτιά στο μίξ - προεραιτική επιλογή!

12. Φτιάχνουμε ένα άφρο-λούκ που θα ζήλευε ο κάθε στάηλερ της Λορεάλ. Παίχτε με τη φαντασία σας, βάλτε τζέλ στη ζωή σας :-)

Ducklord
13-07-04, 04:19
13. Προσθέτουμε λαιμό και μια εντελώς χύμα μπλούζα. Παίχτε με ελεύθερο σχέδιο και κάτι, κάπως θα σας βγει - όπως βλέπετε, δεν είναι δύσκολο!

14. Προσθέτουμε δύο χέρια - τουλάχιστον τους "κορμούς" τους. Θα πρέπει να ακολουθούν την ευθεία της μπλούζας (απο τους "αγκώνες" και μετά), και να είναι φαρδύτερα στην μπλούζα και στενότερα στην άκρη.

15. Προσθέτουμε το γενικό σουλούπι χεριών. Προσέξτε στο αριστερά πως -ΔΕΝ- έχει αντίχειρα.

Ducklord
13-07-04, 04:22
(Αυτό, αφηρημένα, το είχα ονομάσει "666"...!!! ΟΟΟΥΥΥΥΥ, διαβόλοι και τριβόλοι, ΟΟΟΟΥΥΥΥΥ ωξαπωδώ!)...

16. Χώνουμε εντός της παλάμης το γενικό σχήμα ενός φραπεδοπότηρου ;-)

17. ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΕΝΑ ΝΕΟ LAYER (κλικ στο "+" κάτω δεξιά, στο παράθυρο των layers του Φωτοσοπίου) και ΣΕ ΑΥΤΟ σχεδιάζουμε τον αφρό και τον αντίχειρα. Γιου γουηλ ση..!

Ducklord
13-07-04, 04:26
18. Εδώ, προς ενημέρωσήν σας, βλέπετε ΜΟΝΟ το νέο λέηερ με τον αφρό της φράπας και τον αντίχειρα. Γκότ ιτ;

19. Όταν, τώρα, επιλέξουμε το "κουβαδάκι" για να γεμίσουμε τα διάφορα σχήματα, ξεκινάμε απο το πρώτο layer και μετά συνεχίζουμε με το 2ο. Αφού το 2ο βρίσκεται "πάνω" απο το πρώτο, δεν χρειάζεται να "καθαρίζουμε" τον αφρό της φράπας ή τον αντίχειρα απο τις μαύρες γραμμές των χεριών και του σέηκερ που μπορεί να έμπαιναν στη μέση - το 2ο λέηερ, τα σχήματα και τα χρώματά του "τις καλύπτουν"..!

20. Συνεχίζουμε να προσθέτουμε χρωματάκια που θέλουμε στα διάφορα "σχήματα" του σκίτσου.

Ducklord
13-07-04, 04:29
21. Επιλέγουμε το Lasso Tool και κάνουμε κλικ στις περιοχές που θέλουμε να "βελτιώσουμε" με πατημένο το shift (ώστε να διαλεχτούν όλες μαζί - προσέξτε, μην επιλέγετε "διπλανές" για να έχετε περισσότερο έλεγχο, π.χ. το μαλλί και τα πόδια, τα χέρια και τα μάτια κ.λπ.). Μετά χώνουμε την Paintbrush σε Color Dodge mode με επιλεγμένο το λευκό. Μεγαλώνουμε λίγο το μέγεθός της (πάλι δεξί κλικ στην οθόνη) και...

22. Αρχίζουμε να μπογιατίζουμε ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ του σχεδίου, έτσι ώστε, π.χ., τα επάνω αριστερά σημεία του σώματος του κανακάρη μας να είναι φωτεινότερα απο τα κάτω δεξιά.

23. Καταλήγουμε αντιστρόφως με Normal Mode στην Paintbrush και μαύρο χρώμα, προσθέτωντας σκιές στην ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΠΛΕΥΡΑ (π.χ. κάτω και δεξιά).

Άντε ρε, καλή ανεργία σαν εμένα! Τα καταφέρατε!

Μια κενωνική προσφορά
Παπιάρχοντα

psyxakias
13-07-04, 04:31
Άπαιχτος

runnerma
13-07-04, 04:33
:!: :!: :!: :!: :!: :!:

Χρησιμοποιείς tablet ή με το mouse???

zouzouni
13-07-04, 04:38
Τώρα άμα προτείνω ο Ducklord να κάνει τις καρικατούρες των avatars των mods/admins/owner? :wink: :lol:

JohnGR
13-07-04, 04:43
Εγώ θα πρότεινα να μπει αυτό: http://www.adslgr.com/features/Ducklord_Skitsa/index.html?id=1 στο μενού.

runnerma
13-07-04, 04:47
Έγω μόλις είδα αυτό http://www.adslgr.com/features/Ducklord_Skitsa/index.html?id=18 και θυμήθηκα τί ώρα είναι :shock: :shock: Άντε τα λέμε το πρωί ...

Ducklord
13-07-04, 04:53
Ποντικάκι Λότζιτεκ παιδιά, όχι τάμπλετ, και το σκίτσο έγινε σε 10 λεπτά. Μάπα είναι, ήθελα μόνο να δείξω το πως τα βγάζω - και ΔΕΝ είναι "ο καλός ο τρόπος". Αν θέλει κανείς, θα κάτσω να στήσω κανονικότατο μάθημα με σκίτσο στο χέρι, μεταφορά στο πισί, "πέρασμα" απο Ιλουστρέητορ, μεταφορά σε Φωτοσόπι και αναλυτικότερη επέμβαση στα χρώματα. Θέλει πολύ, ΠΟΛΥ δουλειά όμως για να το κάνω σε σχέση με τον ελεύθερο χρόνο μου! Βολευτείτε με αυτό προς το παρόν..!

Φιλικά
Παπιάρχοντας... Φηλ δε φήρ..! ΚΟΥΑΚ!


Υ.Γ.: Οι μοντεράτορες μπορούν να χαρούν ένα επιπλέον, αδημοσίευτο σκίτσο που -ΔΕΝ- υπάρχει και στο μενού που πρότεινε ο JohnGR και που -ΔΕΝ- σκοπεύω να δημοσιεύσω διότι είναι "κάπως" και ορισμένοι θα ενοχληθούν... ;-) :twisted:

JohnGR
13-07-04, 04:56
Πολύ καλά ΟΛΑ τα σκιτσάκια!

http://www.adslgr.com/forum/thread7164.html

AsGoodAsItGets
13-07-04, 12:01
Παπιάρχοντα να με συγχωρείς, αλλά διαφωνώ ως προς την προσέγγισή σου.
Ακόμα και χωρίς Corel ή Illustrator, καλύτερα κανείς να δουλεύει τις γραμμές του σκίτσου στο φωτοσόπι (ή για τους οπαδούς του open-source το gimp) με paths.

Ducklord
13-07-04, 13:36
Αζγκούντα, τότε δεν έχεις καλό έλεγχο στο πάχος των γραμμών - ή, για την ακρίβεια, έχεις μα είναι πιο "χειροκίνητος" και ψιλο-παίδεμα... ;-) Εξάλλου, ο τρόπος που ανέφερα είναι η σύγχρονη μεταφορά του κλασσικού "μολυβιάσματος - μελλανώματος - επιχρωμάτισης" που χρησιμοποιείται στα κόμιξ - και προϋποθέτει και σχετικά καλό σκίτσο στο χέρι.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

AsGoodAsItGets
13-07-04, 13:44
Δεν έχεις καλό έλεγχο στο πάχος των γραμμών; Τουναντίον, δοκιμάζεις ότι πάχος θέλεις (Stroke path)! Για να μη μιλήσω για τα "περίεργα" brushes!

Επιπλέον τα σύγχρονα comics γίνονται ως επί το πλείστον με vector γραφικά, για να μπορούν μετά να τα κάνουν ότι θέλουν.

Εννοείται φιλικά. :mrgreen: :guitar

Ducklord
13-07-04, 23:18
Βρε Αζγκούντα, "αρ γιου γίδινγκ μη";;; :-)
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως για αυτό ανέφερα το Illustrator!
Illustrator = λεπτομερής vector σχεδίαση!
Μετά μεταφέρεις τα σχεδιασμένα με αυτό paths στο Photoshop και συνεχίζεις απο εκεί! Τα εργαλεία path του Photoshop είναι, απλώς, υποτυπώδη σε σχέση με το Illustrator!

Σε περίπτωση που σου έχει διαφύγει (διότι μάλλον για κάτι τέτοιο το κόβω), και τα δύο προγράμματα είναι της Adobe. Το Illustrator αφορά την vector σχεδίαση, το Photoshop την bitmap. Και τα δύο περιέχουν ελάχιστη λειτουργικότητα το ένα απο το άλλο, οπότε ίσως για αυτό μπλέχτηκες.

Πολύ καλό είναι επίσης, μα έχω χρόνια να το τσεκάρω, το Canvas της Deneba (νομίζω τώρα το πήρε η Corel), που είναι ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ Illustrator και Photoshop, μα και... Quark XPress!!!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

AsGoodAsItGets
14-07-04, 00:05
Παπιάρχοντα με προσβάλλεις! (κι αυτό σηκώνει αίμα, αλλά επειδή είμαι καλό παιδί θα δώσω τόπο στην οργή :mrgreen: )

Άκου το Illustrator και το Photoshop είναι της Adobe! Κι εγώ που νόμιζα ότι ήταν της συγχωρεμένης της Aldus (για όσους θυμούνται το Photostyler :lol: )

Απλά εσύ έγραψες ένα τιουτόριαλ αμιγώς για φωτοσόπι. Και αν έχεις μόνο το φωτοσόπι, όπως ο περισσότερος κόσμος που δε χρησιμοποιεί ιλλουστρέιτορ, καλύτερα να δουλεύεις με τα παθς μέσα στο φωτοσόπι, όσο κι αν αυτά είναι σαφέστερα υποδεέστερα του ιλλουστρέιτορ. :D

Κι αν ψάχνεσαι για ένα φοβερό προγραμματάκι κάπου ενδιάμεσα που πάω στοίχημα ότι δε θα το ξέρεις, τσέκαρε το Expression της Creature House (την οποία αγόρασε πολύ έξυπνα η μάικροσοφτ - φτου κακά, ουυυυυυυ, ο οξαποδώ :mrgreen: ).

Ducklord
14-07-04, 00:20
Καλά ρε, πάς καλά ρε που δεν ξέρω ρε το Εξπρέσιον ρε;
(μιλώντας σε στιλ "Ρόδα, Τσάντα και Κοπάνα"...)
Εεε.... Τι κάνει αυτό; ;-)

Σοβαρά, τι είναι; Λέει; Τι παίζει; Και ναι, σε παρεξήγησα, μα μην πετάγεσαι ρε συ μετά απο αθώο τουτόριαλ και μπλέκεις "τα παιδιά" (ξέρεις, "αυτά, με τις απορίες") για το τι είναι τα πάθς και πως να σκιτσάρουν με διανυσματικά γραφικά (ε; Χμούργκ; )...! Άαααστο, άστο απλό! Αργότερα, πάμε και σε αντβάνσντ!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

AsGoodAsItGets
14-07-04, 00:57
Ναι, έχεις δίκιο, mea culpa. :roll:

Εννοείται ότι τέτοιου είδους τιουτόριαλς είναι ευπρόσδεκτα και αξιέπαινα, και η αλήθεια είναι ότι δε θα καθόμουν τώρα εγώ να φτιάξω τόσα πολλά σκρίνσοτς για να εξηγήσω στον κόσμο πως να φτιάχνει κόμικς! :mrgreen:

Το Εξπρέσιον που λες, εγώ το ξέρω από τα γεννοφάσκια του, μιλάμε πολλά (μα πολλά) χρόνια τώρα, αλλά σε κάποια φάση το είχα παρατήσει γιατί παρόλο που ήταν απίστευτο και χρόνια μπροστά από την εποχή του, δε συνεργαζόταν καλά με τα υπόλοιπα (Corel, Illustrator, κλπ.). Είναι στη βάση του vector based, αλλά άμα δεις ζωγραφιές (γιατί περί αυτού πρόκειται) θα νομίσεις ότι τις έχουν κάνει στο Painter. No wonder που τους αγόρασε η Microsoft τους τυπάκους.

Είμαι σίγουρος ότι ήδη θα το έχεις ψάξει στο γκούγκλ. :3d
Στο μουλάρι κυκλοφορεί και η τελευταία φουλ έκδοση πριν την εξαγορά του κακού Μπιλ. :mrgreen:

@ ADSLgr.com All rights reserved.