PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα PC



Σελίδες : [1] 2

Χάρης
13-07-04, 11:26
Επειδη ειμαι ετοιμος να παρω ενα καινουριο PC μεχρι 900Ε (μονο κεντρικη μοναδα Κουτι, τροφοδοτικο, καρτα γραφικων, σκληρο δισκο, CPU (prescott αξιζει?), mobo, dvdrw)

πειτε μου την γνωμη σας.

thanks

maria
13-07-04, 13:21
πολυ καλο κουτι αλλα μονο αγγλια: evercase ECE 4252
τροφοδοτικο: tagan ή zalman 400 (~100€)
dvdrw: nec 2500A (120€)
για τα αλλα δεν εχω ψαξει....

Ducklord
13-07-04, 13:42
Με €900; Και κάρτα και επεξεργαστή και μητρική και μνήμη (λογικά) και δίσκο και κουτί και τροφοδοτικό και DVD εγγραφής;

-ΜΗΝ- πεις πως θες και κάτι που "να σε κρατήσει 2-3 χρόνια" γιατι θα... γίνεις ανέκδοτο!

Δεν θέλω να γίνω προσβλητικός, και τα παραπάνω δεν τα αναφέρω με κακία. Απλά, για να πάρεις "καλό πράμα" θα χρειαστείς πάνω απο €1200-1500, χωρίς αυτό να σημαίνει πως με τα δικά σου χρήματα δεν μπορείς να πάρεις κάτι καλό. Απλά, θα είναι "το καλό του προηγούμενου μήνα", και όχι αυτό που διαπρέπει σήμερα.

Μια καλή πρόταση είναι το πισί που αναφέρουν στο PC-Master κάθε μήνα. Ξέρω, παιχνιδοπεριοδικό και απο πολλούς δεν θεωρείται και τόσο έγκυρο όσον αφορά το hardware, μα γνωρίζω προσωπικά το παιδί που γράφει τη στήλη και είναι "ψείρας" στα εξαρτήματα που προτείνει: δεν σου λέει μόνο το τι είναι φτηνό, μα το τι είναι και ταυτόχρονα αναγνωρισμένα καλό για τα χρήματά του. Ξεκίνα απο αυτά σαν μια καλή βάση, και αν θες και κάτι ακόμη φτηνότερο, απλά, πάρε... παλαιότερο τεύχος! Υπολόγιζε πάντως πως σε βλέπω για:

Athlon XP γύρω στα 2-2,5GHz
Radeon 9600Pro
DVD-RW Lite-On, Nec, Teac ή κάτι παραπλήσιο 4x ταχύτητας
Δίσκο WD 80-120GB

Φιλικά
Παπιάρχοντας

morfeas-dsl-
13-07-04, 13:43
ψιλοδιαφωνω
τροφοδοτικο xilence atx 500w
κουτι suntek light blue 655
cpu amd64 2800+
mobo οποιο να ειναι ολα καλα ειναι για amd64
καρτα γραφικων nvidia 5900 που επεσε πολυ η τιμη της
dvd rw παρε nec 2500

morfeas-dsl-
13-07-04, 13:45
κοντα στα 900 θα σου βγει ομως δεν εχω υπολογισει τη μνημη
εχω την εντυπωση οτι για τα λεφτα που δινεις ειναι πολυ καλο μηχανημα

WAntilles
13-07-04, 13:54
Οπωσδήποτε να πληρείς τα παρακάτω:

- RAM τουλάχιστο 1GB

- CPU ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ AMD x86-64 στα 1.8GHz

- Chipset ΟΧΙ nForce3-150 αλλά ένα από τα παρακάτω:
VIA K8T800
VIA K8T800 Pro
nForce3-250

- Δίσκο κάποιον από τη σειρά SATA WD-xxJD τουλάχιστο 120-160GB (μικρότεροι είναι ασύμφοροι)

- Κάρτα γραφικών ΟΧΙ nVidia. Πάρε μία ATi RADEON 9600 Pro 128MB

- κουτί full tower (6 φανερές 5.25 + 2 φανερές 3.5 + 4 κρυφές 3.5)

- τροφοδοτικό τουλάχιστο 400W καλό και με διακόπτη. Καλά θεωρούνται τα παρακάτω:
Heroichi
Tagan
Enermax
Antec True Power

Macgyver
13-07-04, 14:07
Με €900; Και κάρτα και επεξεργαστή και μητρική και μνήμη (λογικά) και δίσκο και κουτί και τροφοδοτικό και DVD εγγραφής;

-ΜΗΝ- πεις πως θες και κάτι που "να σε κρατήσει 2-3 χρόνια" γιατι θα... γίνεις ανέκδοτο!


Με 900 ευρώ μπορείς άνετα και ΧΩΡΙΣ να γίνεις ανέκδοτο, αρκεί να ΜΗΝ αρχίσεις να τα σκορπάς άσκοπα, προτιμώντας το 'τάδε' γιατί έχει δήθεν το 'δείνα' χαρακτηριστικό κλπ...
Μας πιάνουν κορόιδα ρεεεε, καταλάβετέ το

morfeas-dsl-
13-07-04, 14:09
για τους δισκους εχεις δικιο.ο 80ρης κανει δεκα Ε λιγοτερα απο τον 120ρη.
στα αλλα προτεινα συγκεκριμενες λυσεις επειδη ψαχνω τωρα και για το συστημα μου.

Ducklord
13-07-04, 14:17
Wan, μόνο η μνήμη που λες κοστίζει γύρω στα €150-200 αν δεν κάνω λάθος για να είναι και καλή και σχετικά γρήγορη! Ο επεξεργαστής πάνω απο €100, το κουτί πάνω απο €50/€70, το τροφοδοτικό απο μόνο του γύρω στα €100...!!! Αν δεν κάνω λάθος, πες μου που τα βρήκες φτηνότερα γιατι ψάχνω και εγώ για κάτι φτηνό και καλό!

Macgyver, "ανέκδοτο" εννοούσα, ακριβώς, πως άλλο είναι να πάρεις κάρτα της Sapphire και άλλο της Manli, και η διαφορά (για ένα "καλό" μοντέλο στις 9600) ξεκινά απο 10 και φτάνει και τα €50. Βάλε τόσα απο εδώ, τόσα απο εκεί, μαζεύονται..!

Χάρη, ξέχασα να αναφέρω και κάτι άλλο - μα μάλλον οι υπόλοιποι θα ξέρουν να στα πουν καλύτερα: οτιδήποτε και αν πάρεις ΤΩΡΑ (αυτό το μήνα δηλαδή) θα είναι "dead" ως τα Χριστούγεννα, αφού πιθανότατα δεν θα έχει PCI-XPress κ.τ.ρ. προς τα οποία κινούνται οι εταιρίες. Παίζει, δηλαδή, το επόμενο καλοκαίρι να μην μπορούμε να βρούμε καν μια άλλη κάρτα γραφικών για το μηχάνημα!

Προς όλους: Δεν κάνουμε μια μαζική έρευνα αγοράς και να φτιάξουμε ένα θρέντ όπου θα υπάρχουν 2-3 πισιά, διαφορετικής κατηγορίας τιμής (π.χ. "κάτω απο €1000", "€2000" και "€3000") με τα προτεινόμενα εξαρτήματα και τα σημεία όπου τα βρήκαμε σε καλές τιμές;

Φιλικά
Παπιάρχοντας

sandman
13-07-04, 14:49
CPU (prescott αξιζει?)

Εξαρτάται, πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος που θέλεις να ζεστάνεις; :)

George978
13-07-04, 14:54
ρε παιδια καθεστε και αραδιαζετε συνθεσεις, τον υπολογιστη για να καταλαβουμε και εμεις καλυτερα , τι χρηση θα του κανεις????

Χάρης
14-07-04, 11:24
ρε παιδια καθεστε και αραδιαζετε συνθεσεις, τον υπολογιστη για να καταλαβουμε και εμεις καλυτερα , τι χρηση θα του κανεις????

Για Games-Programs-Folding :wink: και ολα τα αλλα.

Ο Prescott εχει καλες επιδοσεις η ειναι για "πεταμα"? Εαν εχει πολυ μεγαλες θερμοκρασιες (πουεχει σιγουρα)δεν με πειραζει καθολου.

maria
14-07-04, 12:57
Αν θες folding τοτε οσο πιο cool ο επεξεργαστης τοσο καλυτερα...

WAntilles
14-07-04, 13:35
Για οποιαδήποτε χρήση, μην ξεφύγεις από τις guidelines που σου γράφω παραπάνω.

Ducklord
14-07-04, 15:11
Wan, του λες "τι" να πάρει γενικώς, μα ορισμένα απο όσα λες μπορεί να του βγούν παγίδες!
Επισήμανση, λοιπόν, σε όσα σου είπε ο Wan:


Radeon, ναι, μα συγκεκριμένης μάρκας: Sapphire ή Asus κατά προτίμηση. Μακριά απο οτιδήποτε noname, Manli και διατηρώ επιφυλάξεις και για τις Club3D (μα έχω ελάχιστες εμπειρίες με δαύτες)

Μνήμη; Και στα πόσα; Μάλλον αξίζει να τα σκάσεις για Kingston στα 400, αφού η μνήμη είναι ένα απο τα σημαντικότερα κομμάτια του υπολογιστή που, ειδικά σε allways on καταστάσεις μπορεί να ευθύνονται για πολλά προβληματάκια. Σου προτείνω επίσης να πάρεις ψυκτρούλες για αυτήν, αν δεν χρησιμοποιήσεις άλλο σύστημα μείωσης της θερμοκρασίας τους.

Δίσκο μπορείς να τσιμπήσεις και ATA απλό, όχι κατ` ανάγκην SATA, αφού ακόμη δεν υπάρχουν τραγικές διαφορές - μα η διαφορά τιμής είναι πραγματικά αμελητέα. Καλοί μου έχουν βγεί επίσης οι IBM / Hitachi, παρά την περυσινή "άσχημη φουρνιά" τους που έμεινε στην ιστορία για τα τραγικά crash της και τις αλλαγές κομματιών.

Για chipset αξίζει να σκεφτείς το nforce 3 Pro που αν δεν απατώμαι εμπεριέχει, πέρα απο σύνδεση Gigabit, και firewall σε hardware επίπεδο για ακόμη υψηλότερη ασφάλεια - εκτός αν διάβαζα βλακείες ή ξέχασα "το μοντέλο". Πολύ χρήσιμο για aDSL καταστάσεις αν δεν έχεις ένα "πραγματικό" router μα ένα ρημάδι σαν το Jetspeed και "δεν σε παίρνει" για κάτι καλύτερο αυτή τη στιγμή.

Τέλος, δεν υπάρχει λόγος να ήμαστε φανατισμένοι και απόλυτοι: αν σκοπεύεις να δουλεύεις linux ή προσπαθείς να "κόψεις έξοδα" απο το σύνολο, κοίτα και τις geforce 5900 μα ψάχνοντας σε ευρωπαϊκά sites και αποθήκες, και όχι μόνο σε καταστήματα. Είναι όντως καλές κάρτες, απλά "όχι κορυφαίες" όπως οι αντίστοιχες της ATi, και αν είσαι πραγματικά τυχερός μπορεί να βρεις κομμάτια σε εξευτελιστικές τιμές (ναι, χαμηλότερα και απο τις 9600 Pro της ATi). Οι επιδόσεις θα είναι παραπλήσιες μα χειρότερες σε υψηλές αναλύσεις με ταυτόχρονο AA και AF, και είναι και <κάπως> καλύτερη η κατάσταση με τους drivers στο Linux. Έχουν και πιο πολύ υποστήριξη αν ασχολείσαι με εξομοίωση και σου αρέσει το PSOne και το N64 ;-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

WAntilles
14-07-04, 15:24
Radeon, ναι, μα συγκεκριμένης μάρκας: Sapphire ή Asus κατά προτίμηση. Μακριά απο οτιδήποτε noname, Manli και διατηρώ επιφυλάξεις και για τις Club3D (μα έχω ελάχιστες εμπειρίες με δαύτες)

Αλληλοσυμπληρωνόμαστε Πάπια.

2 συνεχόμενες φουρνιές ATi RADEON (8500 πριν και 9700 Pro as we speak τώρα) έχω-είχα σε Club3D. Πολύ καλή ποιότητα απεικόνισης σε 19άρα CRT Iiyama Vision Master Pro 450. Μιλάμε δηλαδή για:

desktop -> 1280x960x32@100Hz
games -> 1600x1200x32@85Hz


Μνήμη; Και στα πόσα; Μάλλον αξίζει να τα σκάσεις για Kingston στα 400, αφού η μνήμη είναι ένα απο τα σημαντικότερα κομμάτια του υπολογιστή που, ειδικά σε allways on καταστάσεις μπορεί να ευθύνονται για πολλά προβληματάκια. Σου προτείνω επίσης να πάρεις ψυκτρούλες για αυτήν, αν δεν χρησιμοποιήσεις άλλο σύστημα μείωσης της θερμοκρασίας τους.

Σωστά. Η μνήμη είναι κάτι που μένει και ξεζουμίζει πλήρως τις δυνατότητες του hardware.


Δίσκο μπορείς να τσιμπήσεις και ATA απλό, όχι κατ` ανάγκην SATA, αφού ακόμη δεν υπάρχουν τραγικές διαφορές - μα η διαφορά τιμής είναι πραγματικά αμελητέα. Καλοί μου έχουν βγεί επίσης οι IBM / Hitachi, παρά την περυσινή "άσχημη φουρνιά" τους που έμεινε στην ιστορία για τα τραγικά crash της και τις αλλαγές κομματιών.

Αφού η διαφορά τιμής είναι αμελητέρα και έχεις ήδη SATA controller, πήγαινε αβλεπεί για SATA.

Επίσης αβλεπεί για WD-xx00-JD.

Μακράν οι αξιοπιστότεροι και γρηγορότεροι δίσκοι της αγοράς εδώ και χρόνια (μαζί με τους αντίστοιχους ATA-100 WD-xx00-JB).


Για chipset αξίζει να σκεφτείς το nforce 3 Pro που αν δεν απατώμαι εμπεριέχει, πέρα απο σύνδεση Gigabit, και firewall σε hardware επίπεδο για ακόμη υψηλότερη ασφάλεια - εκτός αν διάβαζα βλακείες ή ξέχασα "το μοντέλο". Πολύ χρήσιμο για aDSL καταστάσεις αν δεν έχεις ένα "πραγματικό" router μα ένα ρημάδι σαν το Jetspeed και "δεν σε παίρνει" για κάτι καλύτερο αυτή τη στιγμή.

ΟΧΙ το 150.

ΜΟΝΟ το 250.


και είναι και <κάπως> καλύτερη η κατάσταση με τους drivers στο Linux.

Δεν είχα πρόβλημα με τις ATi RADEON στο Gentoo.


emerge -pvl --columns ati-drivers

George978
14-07-04, 15:33
[quote="WAntilles"]Οπωσδήποτε να πληρείς τα παρακάτω:



- CPU ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ AMD x86-64 στα 1.8GHz

δηλαδη τι να παρει οπτερον?

δικη μου προταση ειναι, ενα επεξεργαστη Α64 3000+ η ενα Ρ4 στα 3.0 γιγα, μητρικη με ΝΦ3 250 / ιντελ 865, καρτα γραφικων 9800 προ-καλυτερα sapphire , 1 γιγα μνημη, 1 dvdrw, 1 dvd-rom, ενα τροφοδοτικο Antec true power 430, και απο οθονες οτι σε βολευει εσενα. Κουτι heorichi 6A19-poly kalo

George978
14-07-04, 15:36
wantilles εχεις δει και αλλες 9700 προ και λες οτι η club εχει καλη ποιοτητα απεικονισης?

Ducklord
14-07-04, 15:37
George, όσα λες α) δεν είναι "επεκτάσιμα" στο μέλλον (βλέποντας την τωρινή κατάσταση) και β) είναι ακριβά μα, συνάμα, όχι "βιώσιμα" (η 9800 προ έχει αρκετά υψηλή τιμή μα είναι ήδη "προηγούμενης γενεάς"). Όσο για το "ό,τι οθόνη τον βολεύει", θεωρούμε πως ΕΧΕΙ οθόνη. Αλλιώς, εγώ θα έλεγα να πάρει μια -ΚΑΛΗ- οθόνη με όλα όσα έχει και μετά απο κανά 6μηνο να πάρει το πισί!

Πριν με πεις ανώμαλο (χεχε), σκέψου: θα έπαιρνες γυαλιά για τα μάτια σου αν είχες πρόβλημα; Βάζεις γυαλιά ηλίου για να κοιτάξεις τον ήλιο; Βάζεις το χέρι σου μπροστά στα μάτια σου όταν κάτι πετάγεται προς αυτά; Γιατί, λοιπόν, να πάρεις μια οθόνη "ό,τι να` ναι" όταν μιλάμε για έναν προβολέα που θα σημαδεύει τα μάτια σου καθημερινά; Οι οθόνες είναι ΑΛΛΟ ένα σημείο όπου "το μέγεθος -ΔΕΝ- αρκεί" ;-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

WAntilles
14-07-04, 15:38
Οπωσδήποτε να πληρείς τα παρακάτω:



- CPU ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ AMD x86-64 στα 1.8GHz

δηλαδη τι να παρει οπτερον?

Είδες πουθενά να λέω για Opteron αποκλειστικά;

Ο Athlon64 2800+ π.χ. δεν είναι AMD x86-64 με συχνότητα >= 1.8GHz;

George978
14-07-04, 15:39
ρε μαστορα εσυ δεν φωναζες να μεινουμε μακρια απο σοκετ 754 σαν μανιακος?

George978
14-07-04, 15:42
George, όσα λες α) δεν είναι "επεκτάσιμα" στο μέλλον (βλέποντας την τωρινή κατάσταση) και β) είναι ακριβά μα, συνάμα, όχι "βιώσιμα" (η 9800 προ έχει αρκετά υψηλή τιμή μα είναι ήδη "προηγούμενης γενεάς"). Όσο για το "ό,τι οθόνη τον βολεύει", θεωρούμε πως ΕΧΕΙ οθόνη. Αλλιώς, εγώ θα έλεγα να πάρει μια -ΚΑΛΗ- οθόνη με όλα όσα έχει και μετά απο κανά 6μηνο να πάρει το πισί!

Πριν με πεις ανώμαλο (χεχε), σκέψου: θα έπαιρνες γυαλιά για τα μάτια σου αν είχες πρόβλημα; Βάζεις γυαλιά ηλίου για να κοιτάξεις τον ήλιο; Βάζεις το χέρι σου μπροστά στα μάτια σου όταν κάτι πετάγεται προς αυτά; Γιατί, λοιπόν, να πάρεις μια οθόνη "ό,τι να` ναι" όταν μιλάμε για έναν προβολέα που θα σημαδεύει τα μάτια σου καθημερινά; Οι οθόνες είναι ΑΛΛΟ ένα σημείο όπου "το μέγεθος -ΔΕΝ- αρκεί" ;-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας,
οτι και να παρεις τωρα δεν νομιζω να ειναι επεκτασιμο εκτος απο Α64 που θα δειξει με τα windows 64bit. Τι να παρει 775 σοκετ, δεν θα εχει καρτα γραφικων καλη, σοκετ 939...οταν πιασει το λοττο ισως. Ειναι καλη εποχη να παρεις ενα συστημα δυνατο σε σχετικα καλη τιμη και να σου μεινει σιγουρα ενα χρονο.

ΥΓ. το καινουριο δεν σημαινει και καλυτερο

WAntilles
14-07-04, 15:42
George, όσα λες α) δεν είναι "επεκτάσιμα" στο μέλλον (βλέποντας την τωρινή κατάσταση)

Εγώ το ξέρω αυτό Πάπια αλλά άμα πω πάλι για Opteron και Socket 940 θα πέσουν πάλι τα κοράκια να με φάνε.


Όσο για το "ό,τι οθόνη τον βολεύει", θεωρούμε πως ΕΧΕΙ οθόνη. Αλλιώς, εγώ θα έλεγα να πάρει μια -ΚΑΛΗ- οθόνη με όλα όσα έχει και μετά απο κανά 6μηνο να πάρει το πισί!

Πριν με πεις ανώμαλο (χεχε), σκέψου: θα έπαιρνες γυαλιά για τα μάτια σου αν είχες πρόβλημα; Βάζεις γυαλιά ηλίου για να κοιτάξεις τον ήλιο; Βάζεις το χέρι σου μπροστά στα μάτια σου όταν κάτι πετάγεται προς αυτά; Γιατί, λοιπόν, να πάρεις μια οθόνη "ό,τι να` ναι" όταν μιλάμε για έναν προβολέα που θα σημαδεύει τα μάτια σου καθημερινά; Οι οθόνες είναι ΑΛΛΟ ένα σημείο όπου "το μέγεθος -ΔΕΝ- αρκεί"

Συμφωνώ και επαυξάνω για την οθόνη.

ΔΕΝ ΤΣΙΓΚΟΥΝΕΥΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ.

ΑΦΟΡΑ ΑΜΕΣΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ.

Η ΟΘΟΝΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑ ΧΡΟΝΙΑ (5-6-7+) ΚΑΙ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΗΣ.

Ξέρετε πόσο άνετα εργάζομαι στα 1280x960x32@100Hz καί σε Windows καί σε Gentoo με την Iiyama A901HT Vision Master Pro μου;

George978
14-07-04, 15:44
ασε την οθονη και απαντησε μου , εσυ πριν 2 μηνες φωναζες οτι ειναι ηλιθια αγορα το 754 και μαλιστα το εβγαζες πεθαμενο. τωρα μας το συστηνεις?

Χάρης
14-07-04, 15:47
HDD: WESTERN DIGITAL 120GB WD1200JD 7200rpm SATA->97.48
RAM: 2xKINGSTON KVR400X64C3 512MB PC3200 400MHz VALUE RAM->100.66x2=201.32
VGA: GIGABYTE RADEON 9600PRO - 128MB - R96P128->157.38 (ειναι καλη?)
CPU:?
MOBO:?
PowerSupply: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ TAGAN TG480-U01 480W BLACK->97.63
KOYTI:AKASA CRYSTAL CLEAR ATX MIDI TOWER->117.58

Βασικα θελω χελπ για τα εξης(ολες οι διορθωσεις ευπροσδεκτες):
CPU, MOBO, VGA

Αυτη η μαρκα ειναι καλη?
HIS EXCALIBUR

Αυτο το τροφοδοτικο καλο ειναι? η θα δωσω τοσα ευρω για το τιποτα?
http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.700206

George978
14-07-04, 15:49
βγαλε απο το κουτι τα 60 ευρω και παιρνεις αυτο που σου ειπα. βαλε τα 60 στη καρτα γραφικων και παρε 9800 προ.

Ducklord
14-07-04, 15:56
Χάρη, ειδικά για την VGA, αυτή έχω και εγώ και... υπολειτουργεί! Ο φτωχός μου Duron 1300 ΔΕΝ μπορεί να την εκμεταλλευτεί πλήρως! Απο 2GB και πάνω βέβαια σε CPU, η 9600 θα αρχίσει να "μπουκώνει" και να δείχνει την "μέση κατηγορία" στην οποία υπάγεται, μα θα μπορείς να βλέπεις ανετότατα στα περισσότερα παιχνίδια που έχουν κυκλοφορήσει έως σήμερα 1024x768 με full AA/AF. Όσο για ποιότητα 2D, ΔΕΝ είναι Matrox (ναι, εξακολουθώ να τις θεωρώ καλύτερες), μα σίγουρα μια εξαιρετική κάρτα της κατηγορίας της. Θα σου αρέσει και το προγραμματάκι για overclocking που τη συνοδεύει "με τις ευχές της μαμάς"..!!! Αν, δε, δεν απατώμαι, στο πακέτο της θα βρεις και τα TR:AOD, R6:Raven Shield και PowerDVD.

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Τσέκαρε, όπως είπα και παραπάνω, και για τις 5900. Την 9600 την έχω εδώ και 6-7 μήνες και την πήρα μόλις €10 παραπάνω απο ό,τι τη βρήκες! Σίγουρα θα μπορέσεις να βρεις γρηγορότερη (μα όχι κατ` ανάγκη και "ποιοτικότερη") κάρτα με τα ίδια χρήματα, αν σε ενδιαφέρουν καθαρά τα FPS σε ΤΩΡΙΝΑ παιχνίδια. Για μελλοντικά όμως (π.χ. HL2, Doom3 κ.λπ.), μάλλον η R9600Pro θα σου βγει επένδυση.

WAntilles
14-07-04, 17:35
ασε την οθονη και απαντησε μου , εσυ πριν 2 μηνες φωναζες οτι ειναι ηλιθια αγορα το 754 και μαλιστα το εβγαζες πεθαμενο. τωρα μας το συστηνεις?

Με δουλεύεις;

Πριν από 2 εβδομάδες. Όχι 2 μήνες.

Ακόμα τα ίδια λέω.

Ότι είναι πεθαμένο.

Αλλά αφού θέλει να πάρει σοβαρό μηχανάκι με 900 ευρώ.

Ε μερικά πράγματα είναι αδύνατο να γίνουν. Δεν μπορεί π.χ. να πετάξει ο γάιδαρος.

WAntilles
14-07-04, 17:39
Χάρη, ειδικά για την VGA, αυτή έχω και εγώ και... υπολειτουργεί! Ο φτωχός μου Duron 1300 ΔΕΝ μπορεί να την εκμεταλλευτεί πλήρως! Απο 2GB και πάνω βέβαια σε CPU, η 9600 θα αρχίσει να "μπουκώνει" και να δείχνει την "μέση κατηγορία" στην οποία υπάγεται.

Με τον Barton 1.66GHz που έχω η 9700 Pro δείχνει πλήρως τα δόντια της. Παίζω άνετα σε 1600x1200x32@85Hz με vSync -> ON.


βγαλε απο το κουτι τα 60 ευρω και παιρνεις αυτο που σου ειπα. βαλε τα 60 στη καρτα γραφικων και παρε 9800 προ.

Άκου τον George978.

Πολύ σωστό αυτό που είπε.

Πάρε ένα οποιοδήποτε full tower κουτί με τα specs που σου λέω παραπάνω (γύρω στα 60 ευρώ) και ρίξε τα αυτά στην κάρτα γραφικών.

9800 Pro 128MB με 240 ευρώ τελική.

George978
14-07-04, 18:10
wanilles αυτα ειναι δικα σου λογια

Και τσάμπα να μου τα έδινες, να μου τα χάριζες δηλαδή, δεν θα τα έπαιρνα γιατί είναι ΝΕΚΡΟ το 754.


Μπορούν να πάρουν 940. Ίδια λεφτά με το 754 και ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ ΜΑΚΡΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΖΩΗΣ + ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΙΜΟΤΗΤΑΣ. Χώρια τις καλύτερες επιδόσεις με dual channel memory, ΠΛΗΡΕΙΣ L2 caches κλπ.

Το 754 πέθανε. Είναι γνωστό πριν από την έλευση του 2004 αυτό. Θα υπάρχει ΜΟΝΟ για 32-bit.
Μήπως γιατί ξέρεις και εσύ πολύ καλά ότι θα μείνεις με το π***λί (διόρθωση με το 754) στο χέρι, και τρέχεις να το ξεφορτωθείς όσο είναι καιρός πριν ξυπνήσει ο κόσμος και χαμπαρίσει τί γίνεται;

Και αλήθεια, τί θα πάρεις για σένα στην θέση αυτού εδώ;

Γιατί είμαι σίγουρος ότι ό,τι και να πάρεις, δεν το παίρνεις για λόγους επιδόσεων αφού θα έχει ένα +20% π.πχ. επάνω, σημαντικό μεν αλλά όχι mind-blowing δε.

Το παίρνεις το καινούριο, για να έχει διάρκεια ζωής και αναβαθμισιμότητα. Σωστά;

Μην ξεχνάς ότι δεν τρώμε κουτόχορτο.
Αλλά όπως είπαμε, Π-Ε-Θ-Α-Ν-Ε το 754. Όποιος πάρει αυτά που προσφέρεις, σε ένα χρόνο θα μείνει με το π***λί στο χέρι λόγω ανυπαρξίας λύσεων αναβάθμισης.

και τωρα ερχεσαι και προτεινεις στον φιλο μας να παρει εναν Α64... :roll:

WAntilles
14-07-04, 18:23
wanilles αυτα ειναι δικα σου λογια

Και τσάμπα να μου τα έδινες, να μου τα χάριζες δηλαδή, δεν θα τα έπαιρνα γιατί είναι ΝΕΚΡΟ το 754.


Μπορούν να πάρουν 940. Ίδια λεφτά με το 754 και ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ ΜΑΚΡΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΖΩΗΣ + ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΙΜΟΤΗΤΑΣ. Χώρια τις καλύτερες επιδόσεις με dual channel memory, ΠΛΗΡΕΙΣ L2 caches κλπ.

Το 754 πέθανε. Είναι γνωστό πριν από την έλευση του 2004 αυτό. Θα υπάρχει ΜΟΝΟ για 32-bit.
Μήπως γιατί ξέρεις και εσύ πολύ καλά ότι θα μείνεις με το π***λί (διόρθωση με το 754) στο χέρι, και τρέχεις να το ξεφορτωθείς όσο είναι καιρός πριν ξυπνήσει ο κόσμος και χαμπαρίσει τί γίνεται;

Και αλήθεια, τί θα πάρεις για σένα στην θέση αυτού εδώ;

Γιατί είμαι σίγουρος ότι ό,τι και να πάρεις, δεν το παίρνεις για λόγους επιδόσεων αφού θα έχει ένα +20% π.πχ. επάνω, σημαντικό μεν αλλά όχι mind-blowing δε.

Το παίρνεις το καινούριο, για να έχει διάρκεια ζωής και αναβαθμισιμότητα. Σωστά;

Μην ξεχνάς ότι δεν τρώμε κουτόχορτο.
Αλλά όπως είπαμε, Π-Ε-Θ-Α-Ν-Ε το 754. Όποιος πάρει αυτά που προσφέρεις, σε ένα χρόνο θα μείνει με το π***λί στο χέρι λόγω ανυπαρξίας λύσεων αναβάθμισης.

και τωρα ερχεσαι και προτεινεις στον φιλο μας να παρει εναν Α64... :roll:

Εάν δεν μπορώ να πάρω κάτι καλό με €900, και δεν έχω να δώσω παραπάνω, είναι πολύ απλό.

ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ.

aesir
14-07-04, 18:36
Mην αρχίσουμε τα ίδια πάλι, το έχουμε χιλιοξαναπεί, το 754 όντως πέθανε όσον αφορά τα 64bit, αφού από εδώ και πέρα θα παίρνει Sempr0n. Δεν εννοεί κανείς οτι αποσύρθηκε τελείως. Θα είναι πλατφόρμα 32bit.

Χάρης
14-07-04, 19:26
βγαλε απο το κουτι τα 60 ευρω και παιρνεις αυτο που σου ειπα. βαλε τα 60 στη καρτα γραφικων και παρε 9800 προ.

Σωστος. :)

George978
14-07-04, 19:51
λοιπον ακουσε με λιγακι, κοιτα τιμες και αν θελεις παρτα
κουτι Heorichi 6A19=40.14
τροφοδοτικο antec true power 430=95.76
dvdrw nec 2510(dual layer) =85.9
cpu A64 3000= 209(plaisio)
motherboard chaintech vnf3 250= 95
gfx 9800 pro = 203
hdd WD 160 gb= 89
mem 512 mb ddr 400(για αρχη μετα απο κανα μηνα η δυο παιρνεις και αλλα 512)= 85

συνολο 902 € χωρις ΦΠΑ που ειναι αλλα 106 €. κανε λιγο κρατει και παρτα, θα εχεις ενα πολυ καλο συστημα.

a_x
14-07-04, 20:35
Χάρη.
Αντε μεγειά σου.
Είδες τι κάνουν τα βρισ*δια!!!
Μέχρι και πετάει ο Γάιδαρος..WAntilles;
Αν και παραφωρτομένοι με άφθονο ανοιξιάτιξο γρασίδι.
Γιώργο978 εύγε.

WAntilles
14-07-04, 20:39
Χάρη δώσε και άλλα 30 ευρώ να πάρεις ένα Plextor PX-116A DVD-ROM drive για να μην τρώει τα ψωμιά του το NEC καί για διάβασμα.

Και πρόσεξε ο δίσκος να είναι από τη σειρά SATA της WD, δηλαδή η WD-xx00-JD.

George978
14-07-04, 20:44
και για να τελειωσω τα καταστηματα που εχουν τα παραπανω ειναι πλαισιο , ram-shop, e-shop.Το πρωτο και το τελευταιο να τα προτιμας γιατι ειναι αριστ στην πολιτικη επιστροφων, κατι που αν σου παει στραβα ενα υλικο θα δεις οτι ειναι ολα τα λεφτα, πλαισιο rulez σε αυτο το χωρο.

George978
14-07-04, 20:46
wan το νεκ καιει μεχρι και γρατζουνισμενα σιντι. Βεβαια το πλεξτορ και εγω νομιζω οτι ειναι κορυφη απο θεμα ποιοτητας. Ο σκληρος ειναι wd αυτος που εγραψα.

WAntilles
14-07-04, 20:50
wan το νεκ καιει μεχρι και γρατζουνισμενα σιντι.

Δεν είπα ότι δεν είναι πολύ καλό σαν writer. Άριστο είναι. Απλά να το προφυλάξει για να μην φάει πρόωρα τα ψωμιά του.


Βεβαια το πλεξτορ και εγω νομιζω οτι ειναι κορυφη απο θεμα ποιοτητας.

Σωστά.

Ταχύτατο DVD-Decrypting - ripping και ταχύτατο και ακριβέστατο Digital Audio Extraction.


Ο σκληρος ειναι wd αυτος που εγραψα.

ΟΚ.

Χάρης
14-07-04, 22:22
και για να τελειωσω τα καταστηματα που εχουν τα παραπανω ειναι πλαισιο , ram-shop, e-shop.Το πρωτο και το τελευταιο να τα προτιμας γιατι ειναι αριστ στην πολιτικη επιστροφων, κατι που αν σου παει στραβα ενα υλικο θα δεις οτι ειναι ολα τα λεφτα, πλαισιο rulez σε αυτο το χωρο.

Χαλαρα e-shop! Γιατι πως να το κανουμε στο Plaisio ειναι ολιγον ακριβουτσικοι (προσωπικα ετσι νομιζω).

DVD rom εχω λιγο παλιο βεβαια αλλα την δουλεια του την κανει μια χαρα. ASUS DVD-E616 16x40

Εχω ενα τροφοδοτικο (τωρα το θυμηθηκα,που το ειχα παρει 88ευρω περιπου). Herolchi HEC-450LR-AT (450Watt) ρε πως ειναι δυνατον να το ξεχασω. Τελικα πρεπει να κανω αναβαθμιση στον εγκεφαλο μου. :shock:

Οποτε εχουμε και λεμε (με φπα):
WESTERN DIGITAL 120GB WD1200JD 7200rpm SATA = 97.48
AMD ATHLON 64 3000+ 2.00GHz BOX = 242.13
ASUS K8V SE DELUXE = 133.2 (δεν βρηκα αυτη που λες george978)
2χ KINGSTON KVR400X64C3 256MB PC3200 400MHz VALUE RAM = 98.66 (και βαζω και αλλη πιο μετα)
ATI OEM RADEON 9800 PRO 128MB DVI + TVOUT RETAIL=240
Ενα κουτι 65ευρω.

Βγαινει στα 780Euro με φπα. +100 ενα DVDR (πειτε μου τθ ξεχασα)

ααααα!!! χρειαζομαι και ενα πληκτρολογιο τα εφτυσε το παλιο μου (εδω ειναι τα μεγαλα εξοδα :shock: ...λολ)

JohnGR
14-07-04, 22:27
Χάρης οι σκληροί δίσκοι στο Πλαίσιο είναι φθηνότεροι (ήταν τουλάχιστον πριν λίγες μέρες που κοίταξα).

George978
14-07-04, 22:29
χαρη δεν την εχουν στο σιτε του πλαισιου την ψchaintech, μονο στα μαγαζια. Το κουτι γιατι δεν μας ακους το 6Α19 ειναι απο τα καλυτερα που κυκλοφορουν στην τιμη τους, ακουσε με ειναι αψογο.

George978
14-07-04, 22:31
οχι 2*256, ενα 512 σκετο και μετα το δευτερο 512, το τριτο σλοτ στην ΝΦ3 ειναι για ddr333 μονο

Χάρης
14-07-04, 22:33
Χάρης οι σκληροί δίσκοι στο Πλαίσιο είναι φθηνότεροι (ήταν τουλάχιστον πριν λίγες μέρες που κοίταξα).

Ενταξει μπορει να ειναι αλλα δεν ειμαι απο Αθηνα η Θεσ/νικη να παω πχ στην στουρναρη και να αρχισω να παιρνω τα εξαρτηματα απο το καταστημα που τα εχει πιο φθηνα. Αν πχ τα παραγγειλω απο διαφορετικα στο τελος θα πληρωσω παραπανω γιατι υπαρχουν και αυτα τα εξοδα αποστολης.

Παντως Thanks

George978
14-07-04, 22:36
τοτε παρτα ολα απο το πλαισιο, η μητρικγ που σου λεω ειναι καλυτερη απο αυτην που θελεις, με αυτην θα κανεις και οβερκλοκ στο χαλαρο. Α μονο 9800 προ δεν εχει το πλαισιο...ε ενταξει αυτην παρτην απο το εσοπ :mrgreen:

JohnGR
14-07-04, 22:36
Και η microland εδώ στη Λαμία είναι αρκετά φθηνή, ίσως να έπρεπε να κοιτάξεις και τις δικές τους τιμές.

Χάρης
14-07-04, 22:54
Και η microland εδώ στη Λαμία είναι αρκετά φθηνή, ίσως να έπρεπε να κοιτάξεις και τις δικές τους τιμές.

Θα παω να ριξω και μια ματια απο κει. Κοντα ειναι η Λαμια.

George και η ASUS εχει καλο overclocking ριξε μια ματια:
Τοποθέτηση: ATX με διαστάσεις 30.5cm x 24.5cm.
Υποδοχή CPU: Socket 754.
Υποστηριζόμενοι επεξεργαστές: AMD Athlon 64.
Ταχύτητα FSB: 800MHz.
Chipset: VIA K8T800, VIA VT8237.
Θύρες επικοινωνίας: 5xPCI 2.2, 1xAGP8x, 1xASUS Wi-Fi, S/PDIF out connector, 1 παράλληλη, 1 σειριακή, 1x1394 Firewire, 1xAudio I/O, 4 x USB 2.0 (4 επιπλέον με χρήση ειδικού καλωδίου), 1 x RJ-45 Port, GAME/MIDI connector, COM2 connector.
Υποστήριξη δίσκων: South Bridge: 2 x ATA133, 2 x SATA (RAID 0, RAID 1), Promise R20378 RAID controller: 1xUltraDMA133 supports one hard drive, 2xSATA (RAID 0, RAID 1, RAID 0+1).
Υποδοχές μνήμης: 3 x 184-pin DIMM Sockets. Υποστηρίζει PC3200/PC2700/PC2100 DDR SDRAM και μέχρι 3GB DDR SDRAM.
Πρόσθετα Χαρακτηριστικά: Ενσωματωμένη κάρτα δικτύου Marvell 88E8001 GbLAN. Δυνατότητα αναβάθμισης σε ασύρματη κάρτα δικτύου. Ενσωματωμένη κάρτα ήχου ADI AD1980 SoundMAX 6-channel CODEC S/PDIF out interface. Διαθέτει τις τεχνολογίες της ASUS AI NET, AI BIOS, ASUS MyLogo2, ASUS POST Reporter, ASUS C.P.R., ASUS EZ Flash, ASUS CrashFree2 BIOS, ASUS Instant Music, ASUS Multi-language BIOS, ASUS Q-Fan. Δυνατότητες overclocking: ASUS JumperFree, ASUS C.P.R.(CPU Parameter Recall), Memory και AGP voltage adjustable, SFS (Stepless Frequency Selection) από 100MHz έως 250MHz στο 1MHz. Απεικόνιση της θερμοκρασίας του συστήματος και της CPU, ενδείξεις τάσης και ταχύτητας ανεμιστήρων.
Συνοδευτικό Λογισμικό: ASUS PC Probe, Trend Micro PC-cillin 2002 anti-virus software.
BIOS: 4Mb Flash EEPROM, AMI BIOS with enhanced ACPI,DMI,PnP.

Το κουτι που λες σε πιο μαγαζι ειναι?

George978
14-07-04, 22:58
κοιτα χαρη αν παρεις καρτα γραφικων με ΑΤΙ τσιπακι τοτε ξεχνα το οβερκλοκ με το Κ8Τ800. Μονο με νφ3 θα μπορεσεις να κανεις και οβερκλοκ και να εισαι και ησυχος μη σου καει κανας δισκος. Παρε τηλεφωνο στο πλαισιο και ζητα να σου την ταχυδρομησουν. Το κουτι ειναι στο ραμ-σοπ, www.ram-shop.gr

Χάρης
14-07-04, 23:08
κοιτα χαρη αν παρεις καρτα γραφικων με ΑΤΙ τσιπακι τοτε ξεχνα το οβερκλοκ με το Κ8Τ800. Μονο με νφ3 θα μπορεσεις να κανεις και οβερκλοκ και να εισαι και ησυχος μη σου καει κανας δισκος. Παρε τηλεφωνο στο πλαισιο και ζητα να σου την ταχυδρομησουν. Το κουτι ειναι στο ραμ-σοπ, www.ram-shop.gr

Μαλλον θα κανω αυτο που μου ειπες θα παραγγειλω την mobo απο το πλαισιο. Ωραιο το κουτι! Ειχες δικαιο

George978
14-07-04, 23:10
το μαυρο ετσι... :twisted:

@ ADSLgr.com All rights reserved.