PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεα συνδεση hol...απογοητευση....



anaksagoras
21-09-13, 01:34
Καλησπερα σας.
Προ 2ημερων πραγματοποιηθηκε κατοπιν τεχνικου της hol συνδεση 24αρα και τηλεφωνο.Στο χαρτι το οποιο υπογραψα ο τεχνικος εγραψε οτι υπαρχει βλαβη ΟΤΕ και μου ειπε οτι θα διορθωθει μεσα σε 3εργασιμες μερες.

Στις μετρησεις εγραψε 128978

Mου ειχε πει επισης οτι μεχρι να διορθωθει δεν θα εχω τηλεφωνο(ενω ειχα...) και μετα απο μετρηση adsl την ιδια μερα σε διαφορα sites μου εβγαζε 8mbps.

Σημερα,μετα απο 2μερες,μου ερχεται μηνυμα απο τη hol που μου λεει οτι η βλαβη εχει αποκατασταθει και οτι ενεργοποιηθηκε η συνδεση :what: (2μερες που εμπαινα ιντερνετ και ειχα συνδεση απο που τα επαιρνα??!?)

Σημερα με καποιες μετρησεις που εκανα μου εβγαζε 3.3-4mpbs :vava::x (Μα ειναι δυνατον??)

Το ρουτερ που εχω ειναι της cellpipe(αυτο που δινει η hol),εχω βαλει αυτοματη ληψη ρυθμισεων στο ip4(στις ρυθμισεις της τοπικης συνδεσης) αντι για αυτα που γραφει στο βιβλιαρακι χρησης και στα στατιστικα μου δινει
128974128975128976

ενω οταν παταω για να δω λεπτομερειες σε διαφορα λινκ(αριστερα ) στο router βγαζει συνεχεια 400 Bad Request No request found.
To γεγονος οτι το κλεινω καθε φορα που δεν χρησιμοποιω ιντερνετ(το εχω στο ασυρματο λογω λαπτοπ) μπορει να δημιουργησει προβλημα στη συνδεση?

Να προσθεσω οτι δεν υπαρχει καποιο αλλο τηλεφωνο σε πριζα εκτος αυτης που δινεται και το adsl.
Καπου διαβασα οτι καλο θα ηταν να αλλαζα ρουτερ.Υπαρχουν διαθεσιμα τα thomson tg585 v7 και connex baudtec pstn/tw263r34-a2.Κανουν για adsl2+?


Ριξτε τα φωτα σας επειγοντως (μιας και εχω μαυρη νυχτα πανω σε αυτα)γιατι αν δεν καταφερω να το διορθωσω θελω να αποχωρησω ευγενως(ποσες μερες εχω για αποχωρηση?) απο αυτο το βασανο....

dikal
21-09-13, 09:25
Δεν πειράζει αν κλείνεις το ρούτερ.
Από την 1η εικόνα φαίνεται ότι έχεις συνδεθεί με ταχύτητα 13702 down, 814 up, ενώ δε φαίνεται να έχει πολλά σφάλματα η γραμμή σου.
Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις (πραγματικό, όχι μετρήσεις από τα διάφορα site που μετρούν ταχύτητες);

Vitruvian78
21-09-13, 12:54
Εγω θα σου συστηνα να επιδιωξεις να αλλαξεις ρουτερ. Το συγκεκριμενο ειναι γνωστό οτι τρωει mbps και γενικα οσοι γνωστοι μου το ειχανε, τελικα το αλλαξανε. Παρε την τεχνικη υποστηριξη και πες τους οτι το ασυρματο του ειναι αθλιο και οτι δεν πιανει εκει που το θελεις κι αν μπορουν να σου το αντικαταστησουν με ενα netfaster. Αυτο γι αρχή και μετα μας ξαναλες....δοκιμασε με τα ρουτερ που εχεις, νομιζω ισως χρειαζονται καποια αλλαγη στο PPoE ή στο Annex, δεν ειμαι σιγουρος

anaksagoras
21-09-13, 16:48
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Σημερα παλευω να μπω στις ρυθμισεις του ρουτερ http://192.168.2.1/ αλλα μου βγαζει επανελημερα προβλημα φορτωσης της σελιδας...?!?
Το προβλημα ειναι οτι κολλανε οι σελιδες και αργει πολυ το youtube ακομα και σε χαμηλη αναλυση.
Σημερα δοκιμασα να κατεβασω με torrent και κατεβαζει με 70-120kb/s!Τα τορεντ που δοκιμασα να κατεβασω με φουλ ασυρματο σημα τα κατεβαζα την ιδια χρονικη στιγμη με ασυρματο δικτυο γειτονα με 2μπαρες στα 800-1100kb/s!!!(για να μην μπερδευτειτε απενεργοποιησα το δικο μου δικτυο και εβαλα του γειτονα)
Τρελες διακυμανσεις... :cry:
Ποιο τηλ να καλεσω για την αλλαγη του ρουτερ?Υπαρχει νουμερο χωρις χρεωση(εχω απεριοριστα αστικα υπεραστικα και δεν θελω 5ψηφιο γιατι υπαρχει χρεωση)?

psylos
21-09-13, 17:02
Από σταθερό HOL το 13844 είναι δωρεάν. Είναι η εξυπηρέτηση γενικά της HOL. Δοκίμασε να δεις και με τα υπόλοιπα ρουτερ που έχεις, αν κάποιο σου κάθεται καλά, να κάνεις και τη δουλειά σου.

anaksagoras
21-09-13, 17:05
Από σταθερό HOL το 13844 είναι δωρεάν. Είναι η εξυπηρέτηση γενικά της HOL. Δοκίμασε να δεις και με τα υπόλοιπα ρουτερ που έχεις, αν κάποιο σου κάθεται καλά, να κάνεις και τη δουλειά σου.

Το θεμα ειναι και τι ρυθμισεις πρεπει να τους βαλω.... :sorry:

psylos
21-09-13, 17:12
Δοκίμασε απλά να το κουμπώσεις πάνω. Η πιθανότητες λένε ότι θα δουλέψει. Μια δοκιμή δεν είναι δύσκολη. Έτσι κι αλλιώς μόνο ρούτερ και τροφοδοσία ρεύματος αλλάζεις. Δεν θέλει πολύ ώρα το στήσιμο. Εγώ πάνω σε wind που είχα βάλει το netfaster πριν γίνει η μετατροπή απευθείας δούλεψε το ρούτερ, χωρίς κανένα πρόβλημα.

dikal
21-09-13, 20:47
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Σημερα παλευω να μπω στις ρυθμισεις του ρουτερ http://192.168.2.1/ αλλα μου βγαζει επανελημερα προβλημα φορτωσης της σελιδας...?!?
Το προβλημα ειναι οτι κολλανε οι σελιδες και αργει πολυ το youtube ακομα και σε χαμηλη αναλυση.
Σημερα δοκιμασα να κατεβασω με torrent και κατεβαζει με 70-120kb/s!Τα τορεντ που δοκιμασα να κατεβασω με φουλ ασυρματο σημα τα κατεβαζα την ιδια χρονικη στιγμη με ασυρματο δικτυο γειτονα με 2μπαρες στα 800-1100kb/s!!!(για να μην μπερδευτειτε απενεργοποιησα το δικο μου δικτυο και εβαλα του γειτονα)
Τρελες διακυμανσεις... :cry:
Ποιο τηλ να καλεσω για την αλλαγη του ρουτερ?Υπαρχει νουμερο χωρις χρεωση(εχω απεριοριστα αστικα υπεραστικα και δεν θελω 5ψηφιο γιατι υπαρχει χρεωση)?

Αφού δε μπορείς να συνδεθείς ούτε στο ρούτερ, μην περιμένεις να συνδεθείς στο internet ....
Το πρόβλημά σου νομίζω ότι είναι στην ασύρματη σύνδεση με το ρούτερ. Για να βεβαιωθείς, συνδέσου με καλώδιο με το ρούτερ, κλείνοντας τελείως το ασύρματο (από το ρούτερ, όχι από το φορητό).
Αν λειτουργήσει έτσι, χωρίς να ανοίξεις το ασύρματο στο ρούτερ, κατέβασε αυτό: http://www.nirsoft.net/utils/wirelessnetview.zip και εγκατέστησέ το στο φορητό σου. Θα σου δείξει όλα τα ασύρματα δίκτυα που εντοπίζονται στο χώρο σου. Σημείωσε σε ποιά κανάλια λειτουργούν (1-13), και διάλεξε κάποιο κανάλι στο οποίο δεν εντοπίζεται κάποιο ασύρματο δίκτυο. Το κανάλι αυτό καταχώρησέ το στις ρυθμίσεις του ρούτερ σου, ώστε να λειτουργεί χωρίς παρεμβολές από άλλα γειτονικά ασύρματα δίκτυα.
Μετά από αυτά, άνοιξε το ασύρματο στο ρούτερ σου.
Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα...

anaksagoras
21-09-13, 22:09
Λοιπον μπηκα με το thomson αυτη τη στιγμη.Δεν ηθελε τιποτα ρυθμισεις απλα μπηκα ασυρματα χωρις χρηση κωδικου(ισως να ηταν προρυθμισμενο).
Μπαινω στο 198...... και μου βγαζει username και password.Eπειδη δεν εχω εγχειριδιο τι παταω για να μπω στις ρυθμισεις κ να δω τα χαρακτηριστικα της γραμμης μου ωστε να τα συγκρινω?

HackFreak
21-09-13, 22:34
Λοιπον μπηκα με το thomson αυτη τη στιγμη.Δεν ηθελε τιποτα ρυθμισεις απλα μπηκα ασυρματα χωρις χρηση κωδικου(ισως να ηταν προρυθμισμενο).
Μπαινω στο 198...... και μου βγαζει username και password.Eπειδη δεν εχω εγχειριδιο τι παταω για να μπω στις ρυθμισεις κ να δω τα χαρακτηριστικα της γραμμης μου ωστε να τα συγκρινω?
Αν δεν κάνω λάθος για thomson είναι
Administrator (κεφαλαίο το πρώτο)

Αφήνεις κενό το password

Vitruvian78
21-09-13, 22:35
Username: admin
Password: γυρνας αναποδα το ρουτερ και βαζεις το password που δινει. Θα αναρωτηθεις ποιό απ όλα....ενα απο αυτα θα δουλεψει, εκτός κι αν ειχες δωσει δικο σου

anaksagoras
22-09-13, 00:08
Αν δεν κάνω λάθος για thomson είναι
Administrator (κεφαλαίο το πρώτο)

Αφήνεις κενό το password

Επιασε :oneup:

Bρηκα και τα στατιστικα της γραμμης μου τελικα....
129018
Πως τα βλεπετε?

Aυτο το wds να το ενεργοποιησω?Επισης εχει firmware 7.4.2.7.Nα κανω update?

- - - Updated - - -

Aυτη τη στιγμη υπαρχουν ανεβοκατεβασματα σε ληψη torrent (με κλειστα explorer και antivirus) της ταξεως 250kb/s-400kb/s...?!?? :vava:

psylos
22-09-13, 02:55
Τα torrents δεν είναι επαρκές τεστ για την γραμμή, γιατί επηρεάζει την απόδοσή σου η δυνατότητα να σου στέλνουν οι άλλοι δεδομένα και το κατά πόσο το ρούτερ μπορεί να διαχειριστεί τις πάρα πολλές συνδέσεις που ανοίγουν ταυτόχρονα.

Αν θες δοκίμασε να κατεβάσεις ένα driver με κάποιο download manager από ΑΤΙ ή nVidia. Με βάση τα στατιστικά του Thomson πρέπει να πιάσεις κάτι σε 1,2-1,4 MB/s.

dikal
22-09-13, 09:06
Παιδιά, αυτές όλες οι μετρήσεις που λέτε γίνονται έχοντας συνδέσει τον υπολογιστή και το ρούτερ με καλώδιο, και όχι ασύρματα ...

Vitruvian78
22-09-13, 09:22
Αν παρεις τη hol και ζητήσεις να σου ριξει το snr θα ανεβεις κι αλλο λογικα

dikal
22-09-13, 09:30
Αν παρεις τη hol και ζητήσεις να σου ριξει το snr θα ανεβεις κι αλλο λογικα
Μα τώρα συγχρονίζει στα 13000 και κατεβάζει με 250-400. Ακόμη και στα 24000 να συγχρονίσει, πάλι με 400 θα κατεβάζει :whistle:

Dr_power
25-09-13, 01:25
Τα κανάλια στο wifi πρέπει να ειναι 1 η 6 η 11 οτιδηποτε αλλο γινεται overlap με τα ενδιάμεσα.

dikal
25-09-13, 18:00
Τα κανάλια στο wifi πρέπει να ειναι 1 η 6 η 11 οτιδηποτε αλλο γινεται overlap με τα ενδιάμεσα.
Μπορείς σε παρακαλώ να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα; :hmm:
Εγώ αυτό που ήξερα είναι ότι πρέπει να προτιμηθεί κάποιο ελεύθερο κανάλι, κατά προτίμηση 3 κανάλια απόσταση από αυτά που είναι εντός εμβέλειας. Δηλαδή αν κάποιος άλλος εκπέμπει στο 6, πρέπει να επιλεγεί κανάλι 1-3 ή 9-13. :)

jkoukos
25-09-13, 19:05
Στη μπάντα των 2.4GHz έχουμε (στην Ευρώπη) συνολικά 13 κανάλια διαθέσιμα (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/93/2.4_GHz_Wi-Fi_channels_%28802.11b,g_WLAN%29.png) προς χρήση.
Κάθε κανάλι έχει ένα εύρος συχνοτήτων ±11MHz από την κεντρική συχνότητα, άρα συνολικά , κάθε κανάλι έχει εύρος 22MHz.

Βλέποντας λοιπόν το διάγραμμα των καναλιών, καταλαβαίνουμε ότι κανονικά έχουμε στη διάθεσή μας το πολύ 3 μη επικαλυπτόμενα (http://www.radio-electronics.com/info/wireless/wi-fi/wifi-channels-overlap.gif) κανάλια (1, 6 και 11).
Στην πραγματικότητα γίνεται χρήση μόνο των 20MHz σε κάθε κανάλι, οπότε κάλλιστα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε 4 μη επικαλυπτόμενα κανάλια (1, 5, 9 και 13).
Αν χρησιμοποιούμε συσκευές 11n (40MHz) τότε πέφτουμε σε έως 2 (http://www.radio-electronics.com/info/wireless/wi-fi/wifi-channels-802-11n-overlap.gif) το πολύ μη επικαλυπτόμενα κανάλια (3 και 11).

Με απλά λόγια θέλουμε ±4 κανάλια διαφορά ή ±6 (για το 11n).

dikal
25-09-13, 22:16
Dr_power, jkoukos, Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! :respekt:
Βέβαια αν μένει κανείς σε πυκνοκατοικημένη περιοχή, είναι ζήτημα να βρεθεί κανάλι ελεύθερο, πόσο μάλλον 3 ή 4 ή 6 συνεχόμενα ελεύθερα κανάλια ...
Πάντως ακόμη και σε γειτονικό ελεύθερο κανάλι πρακτικά νομίζω ότι υπάρχει σημαντική βελτίωση στην απόδοση του wifi.

anaksagoras
26-09-13, 14:18
Πηρα τη hol (παρολο που υπηρχε μια αναμονη ηταν πολυ εξυπηρετικοι) και τους ζητησα να κατεβασουν το snr στο 9.
Τα καινουρια στατιστικα της γραμμης μου
129226129227

Ειναι καλυτερα?

Μου ζητησε να κανω μετρηση ταχυτητας μεσω speedtest της hol(μου δειχνει 9000-11000kbps).

Του ειπα να μου αλλαξει το ρουτερ σε netfaster iad2 λογω προβληματος ασυρματου και μου ειπε οτι μπορει να το αλλαξει μονο σε wlan3,καθως τα iad2 δινονται σε χρηστες με void.

Eκανα καλη επιλογη ή να ακυρωσω την αντικατασταση και να κρατησω το cellpipe?Mε ενδιαφερει πολυ το ασυρματο καθως μονο ετσι συνδεομαι.

Vitruvian78
27-09-13, 11:26
Οχι, καλά έκανες. Το netfaster έχει καλύτερο ασύρματο απο το cellpipe....γενικά θεωρώ το netfatser καλύτερο σαν ρούτερ

@ ADSLgr.com All rights reserved.