PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τη ταχύτητα



eklektosgr22
21-09-13, 01:34
Έχω adsl plus 24mbps και μετά από 2 μήνες αδράνειας της σύνδεσης λόγω διακοπών η ταχύτητα είναι τραγική και ειδικά το up δεν υφίστανται. Έχω δοκιμάσει τα πάντα με τα καλώδια και με αλλαγή router αλλά καμία διαφορά. Έχετε καμία ιδέα ?

128977

dikal
21-09-13, 09:28
Αν δεν είσαι πολύ μακριά από το κέντρο, δήλωσε βλάβη. Αυτή την ταχύτητα είχες και πριν τις διακοπές;

dkmaster
21-09-13, 10:03
Αποσυνδέεις τα πάντα από τις τηλεφωνικές πρίζες και βάζεις το ρούτερ κατευθείαν στην κεντρική με κοντό καλώδιο. Αν συνεχίζει το ίδιο φυσικά και δηλώνεις βλάβη.

jkoukos
21-09-13, 11:46
Εγώ θα έλεγα να τους πάρεις κατευθείαν τηλέφωνο μιας και προβλέπω κόλλημα της κάρτας στο DSLAM.
Εκτός του κακού συγχρονισμού σε βάζει σε ADSL2 (G.DMT.bis) αντί του ADSL2+.

eklektosgr22
22-09-13, 02:19
Αποσυνδέεις τα πάντα από τις τηλεφωνικές πρίζες και βάζεις το ρούτερ κατευθείαν στην κεντρική με κοντό καλώδιο. Αν συνεχίζει το ίδιο φυσικά και δηλώνεις βλάβη.
Το δοκίμασα καμία διαφορά.


Αν δεν είσαι πολύ μακριά από το κέντρο, δήλωσε βλάβη. Αυτή την ταχύτητα είχες και πριν τις διακοπές;
Είμαι κοντά στα 2χλμ από το κέντρο αλλά πριν τις διακοπές είχα κοντά στα 5mbps down 0,6mbps up. Μέσος όρος ταχύτητας περιοχής είναι 9mbps σύμφωνα με τον τεχνικό που μίλησα.


Εγώ θα έλεγα να τους πάρεις κατευθείαν τηλέφωνο μιας και προβλέπω κόλλημα της κάρτας στο DSLAM.
Εκτός του κακού συγχρονισμού σε βάζει σε ADSL2 (G.DMT.bis) αντί του ADSL2+.
Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν η γραμμή φαίνεται πεντακάθαρη και τους προβλημάτισε το υπερβολικά χαμηλό up. θα στείλουν τεχνικό Δευτέρα-Τρίτη για να μετρήσει.
Όσο για ADSL2 και ADSL2+ να τους πω κάτι? Δεν γνωρίζω και πολλά από δίκτυα.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον θα σας ενημερώσω με τα αποτελέσματα του τεχνικού.

psylos
22-09-13, 02:57
Το adsl 2 είναι πρότυπο για μέχρι 8Mbps. Το adsl 2+ είναι το έως 24.

δημητρης καππα
13-10-13, 01:36
εχω hol. εβαλα να ακουσω ενα τραγουδι στο ιντερνετ. μπηκα εδω για να βρισω. μετα απο μιση ωρα που εκανε να συνδεθει και να δημιουργησω τον λογαριασμο, μου φυγαν τα νευρα, μου εμεινε μια πικρια και μια στεναχωρια. το τραγουδι ακομα να φορτωσει. καλη σας νυχτα

psylos
13-10-13, 21:14
Και να ηθελε καποιος να σε βοηθησει, δεν υπαρχει τροπος. Αν δεν δωσεις στατιστικα απο το ρουτερ σου δεν μπορει κανενας να σε βοηθησει.. Το να βρισεις μια εταιρεια μεσα σε ενα forum επισης δεν εχει κανενα νοημα, γιατι εδω ειμαστε για να βοηθαει ο ενας τον αλλον. Οποτε αν θες παρεθεσε το προβλημα σου, τα στατιστικα σου και απο εκει και περα να δουμε τι θεμα υπαρχει.

Vitruvian78
14-10-13, 09:38
Και να ηθελε καποιος να σε βοηθησει, δεν υπαρχει τροπος. Αν δεν δωσεις στατιστικα απο το ρουτερ σου δεν μπορει κανενας να σε βοηθησει.. Το να βρισεις μια εταιρεια μεσα σε ενα forum επισης δεν εχει κανενα νοημα, γιατι εδω ειμαστε για να βοηθαει ο ενας τον αλλον. Οποτε αν θες παρεθεσε το προβλημα σου, τα στατιστικα σου και απο εκει και περα να δουμε τι θεμα υπαρχει.

Μα τα έχει παραθέσει! Τι δεν καταλαβαίνεις;; Έχει 54 attenuation. Και τα 3 που πιανει παλι καλά είναι.

Διορθωση: συγνώμη!! Νομιζα οτι αναφερόσουν στο πρώτο ποστ!!:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.