PDA

Επιστροφή στο Forum : Kαλησπερα σας!!!



mitsakosgt
24-09-13, 12:10
Καλησπερα στα μελη του adslgr!!!
Eιμαι νεος στο χωρο και θα ηθελα την βοηθεια σας.Προσφατα αλλαξα παροχο και ταχυτητα ιντερνετ.Πριν ημουν στα 2Mps και απλα σερνοτανε το ιντερνετ η δεν μπορουσα να συνδεθω απο το κινητο μου....Μολις αλλαξα η ταχυτητα πηγε 4κατι και ολα καλα....
Μια ερωτηση:υπαρχει περιπτωσει να ανεβει και αλλο η μεχρι εκει φτανουν οι δυνατοτητες του δικτιου????
Ευχαριστω εκ των προτερων,
Δημητρης.

nyannaco
24-09-13, 12:20
Πρέπει να ποστάρεις τα στατιστικά (ταχύτητες συγχρονισμού, attenuation, SNR) από το Interface του modem σου για να σου πει κάποιος.

Edit: τώρα είδα τα βασικά στο προφίλ σου. Εχεις ψηλό attenuation, είτε λόγω μεγάλης απόστασης από το DSLAM, είτε λόγω προβλήματος (συνήθως στην εσωτερική καλωδίωση). Αν μπορείς μάθε από κάποιο γείτονα με Wind σε τί ταχύτητα συγχρονίζει, και με τί attenuation. Αν υπάρχει σημαντική διαφορά, αρχίζεις να ψάχνεις την εσωτερική σου καλωδίωση. Αν όχι, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις από την τηλεφωνική εξυπηρέτηση να σου κατεβάσει το SNR στο 6, για ένα σχετικά μικρό όφελος στην ταχύτητα. Αν μετά από αυτό έχεις αστάθεια στη γραμμή (πολλές αποσυνδέσεις), ζητάς να στο επαναφέρουν εκεί που είναι (το default SNR target είναι 9dB στη Wind).

mitsakosgt
24-09-13, 12:36
Καλησπερα και ευχαριστω για τις πληροφοριες.Παλιοτερα ειχε ερθει ανθρωπος και τσεκαρε τισ καλωδιωσεις απο το κουτι στον δρομο μεχρι το σπιτι αλλα δεν βρηκε καποιο θεμα....Ο υπαλληλος που μιλησα στην εξυπηρετηση μου ειπε οτι απεχω 2800 μετρα απο το κεντρο...Αυτο δειχνει το modem τωρα....

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 510/3733 kbps
Noise Margin (Up/Down) 22.3/8.4 dB
Modulation Type ADSL_G.dmt.bis
Line Attenuation (Up/Down) 24.9/42.8 dB
Output Power (Up/Down) 12.1/19.2 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 949/3964 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 0



Πρέπει να ποστάρεις τα στατιστικά (ταχύτητες συγχρονισμού, attenuation, SNR) από το Interface του modem σου για να σου πει κάποιος.

Edit: τώρα είδα τα βασικά στο προφίλ σου. Εχεις ψηλό attenuation, είτε λόγω μεγάλης απόστασης από το DSLAM, είτε λόγω προβλήματος (συνήθως στην εσωτερική καλωδίωση). Αν μπορείς μάθε από κάποιο γείτονα με Wind σε τί ταχύτητα συγχρονίζει, και με τί attenuation. Αν υπάρχει σημαντική διαφορά, αρχίζεις να ψάχνεις την εσωτερική σου καλωδίωση. Αν όχι, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις από την τηλεφωνική εξυπηρέτηση να σου κατεβάσει το SNR στο 6, για ένα σχετικά μικρό όφελος στην ταχύτητα. Αν μετά από αυτό έχεις αστάθεια στη γραμμή (πολλές αποσυνδέσεις), ζητάς να στο επαναφέρουν εκεί που είναι (το default SNR target είναι 9dB στη Wind).

nyannaco
24-09-13, 13:13
Τότε δοκίμασε με το κατέβασμα του Attenuation στο 6.

mariossss
24-09-13, 14:21
Τότε δοκίμασε με το κατέβασμα του Attenuation στο 6.

Εννοεις του snr στο 6 αλλιως αν εννοεις το att θα πρεπει να παρει το σπιτι του να το παει διπλα απο το Α/Κ! :p

nyannaco
24-09-13, 14:30
Εννοεις του snr στο 6 αλλιως αν εννοεις το att θα πρεπει να παρει το σπιτι του να το παει διπλα απο το Α/Κ! :pΣωστά :oops:

mitsakosgt
01-10-13, 19:43
Μετα την χτεσινη βροχη τα specs στο μοντεμ ειναι:
Link Status Connected
Rate (Up/Down) 509/4533 kbps
Noise Margin (Up/Down) 22.2/8 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 24.9/39.8 dB
Output Power (Up/Down) 12.1/19.2 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 954/4580 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 0

Ακουω γνωμες...

FuS
01-10-13, 20:39
To modulation μάλλον πρέπει να το έχεις στο autοmatic.
Θα σου πρότεινα να το βάλεις σταθερά στο adsl2+.
Επίσης, το upload είναι το μισό...

mitsakosgt
03-03-14, 23:23
Μετα απο μερικους μηνες στη Wind επανερχομαι με νεα στατιστικα απο το μοντεμ:

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 510/4117 kbps
Noise Margin (Up/Down) 22.2/7.4 dB
Modulation Type ADSL_G.dmt.bis
Line Attenuation (Up/Down) 24.2/42.2 dB
Output Power (Up/Down) 12.1/19.1 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 949/4312 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 7

Nα θυμησω οτι απεχω 2800 μετρα απο το κεντρο διανομης.
Δεν δοκιμασα καποια αλλαγη απλα παρατηρησα οτι εχω καποια σκαμπανεβασματα στα νουμερα....

africa_twin
04-03-14, 10:48
To modulation μάλλον πρέπει να το έχεις στο autοmatic.
Θα σου πρότεινα να το βάλεις σταθερά στο adsl2+.
Επίσης, το upload είναι το μισό...


Μετα απο μερικους μηνες στη Wind επανερχομαι με νεα στατιστικα απο το μοντεμ:

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 510/4117 kbps
Noise Margin (Up/Down) 22.2/7.4 dB
Modulation Type ADSL_G.dmt.bis
Line Attenuation (Up/Down) 24.2/42.2 dB
Output Power (Up/Down) 12.1/19.1 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 949/4312 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 7

Nα θυμησω οτι απεχω 2800 μετρα απο το κεντρο διανομης.
Δεν δοκιμασα καποια αλλαγη απλα παρατηρησα οτι εχω καποια σκαμπανεβασματα στα νουμερα....
Την απάντηση να συγχρονίσεις παραπάνω στην έδωσε ο @FuS (γύρισε το modulation σε ADSL2+) και επίσης ζήτησε να σου κατεβάσουν το snr στο 6. Αν κάνεις αυτά θα δεις τουλάχιστον 2mbps συγχρονισμό παραπάνω.

mitsakosgt
09-03-14, 02:04
Την απάντηση να συγχρονίσεις παραπάνω στην έδωσε ο @FuS (γύρισε το modulation σε ADSL2+) και επίσης ζήτησε να σου κατεβάσουν το snr στο 6. Αν κάνεις αυτά θα δεις τουλάχιστον 2mbps συγχρονισμό παραπάνω.


Καλησπερα και ευχαριστω για την βοηθεια σας.
Μπορω να γυρισω το modulation μονος μου η πρεπει να μιλησω με τη wind??? Αν ναι πως? Εχω το ZXV10 H108L router!

mitsakosgt
04-07-14, 01:27
Καλησπερα και παλι,τελικα εγινε αλλαγη σε vdsl και τωρα νομιζω ειμαι οκ.....

141603

nyannaco
04-07-14, 08:48
141609

kmpatra
04-07-14, 10:54
εισαι 2800 μέτρα από το κέντρο,έκανες αλλαγή σε vdsl και σου βγάζει αυτά τα στοιχεία? Μήπως μετακόμισες και κοντά στο κέντρο ταυτόχρονα? Εκτός αν έβαλαν δίπλα σου καμπίνα vdsl και παίρνεις από εκεί πλέον. Πάντως στην προηγούμενη κατάσταση (adsl) πρέπει να είχες κάποιο πρόβλημα τεχνικό,έπιανε πολύ λιγα σε σχέση με την δυνατότητα της γραμμής,ειδικά το 510 στο upload εδειχνε πρόβλημα. Τελος πάντων αφού τώρα είσαι οκ δεν υπάρχει θέμα.
Υ.Γ. Τόσο πολύ βγαίνουν τα max rate στις καλές vdsl γραμμές? Κάτι έπαθα με το 27/83 mbps up/down :p

mitsakosgt
04-07-14, 12:54
Τι να πω....δεν ξερω,παντως δεν μετακομισα αυτο ειναι το μονο σιγουρο.... Μου ειχαν πει οτι θα εχω γυρω στα 10-12Mbps αλλα μολις συνδεθηκα και ειδα αυτα τα νουμερα ησυχασα.....επιτελους θα εχω ιντερνετ σωστο αυτη τη φορα.....ματι μη το πιασει.....

theopan
04-07-14, 12:59
Η εξήγηση είναι προφανής. Τοποθετήθηκε καμπίνα κοντά στο σπιτί σου οπότε συνδέθηκες σε αυτήν αντί στο Α/Κ.

- - - Updated - - -



Υ.Γ. Τόσο πολύ βγαίνουν τα max rate στις καλές vdsl γραμμές? Κάτι έπαθα με το 27/83 mbps up/down :p

Και λίγο είναι. 100/100 δίνουν max rate (ίσως και παραπάνω) οι "καλές" γραμμές από όσο θυμάμαι. Απλά απέχει προφανώς λίγο παραπάνω ο φίλος από την καμπίνα που συνδέεται και για αυτό έχει και 12dB attenuation. Άλλοι έχουν 1-2-3dB...

@ ADSLgr.com All rights reserved.