PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέος στη Wind...



Fanfaras
24-09-13, 23:51
Καλησπέρα σε όλους...

Πρώτη μέρα σήμερα στο δίκτυο σταθερής της Wind. Μεταφορά από Cyta...

Η μετάβαση έκανε αρκετές ώρες (το ίντερνετ χαρακτηριστικά ενεργοποιήθηκε μετά από κανένα 5ωρο!)

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες εδώ, έχει να κάνει με μια παρατήρηση ότι το router συγχρονίζει πιο χαμηλά απ' ότι με τη Cyta.

Στη Cyta συγχρόνιζε στα 9,5 περίπου και τώρα στη Wind στα 8,1.

Πιο αναλυτικά έχω:
Downstream:
SNR: 8,7
Attenuation: 39,7
Data rate: 8110

Upstream:
SNR: 13,3
Attenuation: 20,7
Data rate: 1020

* Σημειωτέον δοκίμασα χωρίς και καμία συσκευή, παρά μόνο με το router συνδεδεμένο, χωρίς να αλλάξει κάτι...

Πως τα βλέπετε?

nyannaco
25-09-13, 08:39
Είναι το default SNR της Wind (9dB), γι'αυτό συγχρονίζεις χαμηλότερα. Πάρε τους τηλέφωνο και πες τους να το κατεβάσουν στο 6dB, οπότε θα επανέλθεις περίπου εκεί που ήσουν από συγχρονισμό. Ενδέχεται βέβαια να έχεις αστάθεια στη γραμμή σου μετά (αποσυνδέσεις), οπότε τους ξαναπαίρνεις να το επαναφέρουν στο 9.

Fanfaras
25-09-13, 16:29
Ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να βγάλω άκρη με τη τεχνική τους εξυπηρέτηση

theopan
25-09-13, 19:53
Εγώ πάντως θα το αποδώσω κυρίως στο ότι η Cyta σου έδινε voip τηλεφωνία και άρα το καλώδιό σου εκεί δεν είχε τάση. Εξ ιδίας εμπειρίας -από τη Netone παλιά- μια voip υλοποίηση -με τις υπόλοιπες παραμέτρους σταθερές εννοείται- δίνει καλύτερους συγχρονισμούς σε σχέση με μια "PSTN". Δοκίμασε να κατεβάσεις το snr αλλά δε νομίζω να δεις συγκλονιστικά καλύτερο συγχρονισμό. Καλός είναι ήδη για το attenuation που έχεις...

Fanfaras
26-09-13, 11:59
Λοιπόν, πήγαν το SNR στο 6 και αμέσως ανέβηκα στα 9370!!! Και αποσυνδέσεις τουλάχιστον για την ώρα δεν έχω. Μια χαρά! Ευχαριστώ τον nyannaco που μου το πρότεινε!

theopan κι εγώ πρώην Netone! Ακόμα τη νοσταλγώ αυτή την εταιρεία! :)

- - - Updated - - -

ΤΟ SNR σήμερα που το βλέπω, δείχνει 3.0 (παίζει από 3.0 ως 3.3). Είναι φυσιολογικό αυτό? Δεν έπρεπε να κρατιέται στο 6 που ζήτησα? Θα έχω αποσυνδέσεις?

nyannaco
26-09-13, 12:10
Την ώρα που συνδέεσαι, κλειδώνει η ταχύτητα με βάση το target SNR και το θόρυβο εκείνης της στιγμής. Αν μετά ανέβει ο θόρυβος, το SNR πέφτει ενώ η ταχύτητα παραμένει σταθερή. Αν ο θόρυβος ανέβει υπερβολικά, θα γίνει αποσύνδεση, και νέα σύνδεση σε χαμηλότερη ταχύτητα, ώστε να επανέλθει το SNR στο tagret (πάντα με τα δεδομένα θορύβου της στιγμής). Οσο πιο πολύ μεταβάλλεται ο θόρυβος σε μία γραμμή, τόσο περισσότερο βλέπεις τέτοια φαινόμενα. Αν δείξει ότι έχεις πολλές αποσυνδέσεις, ζητάς να στο επαναφέρουν.
Για το θόρυβο στη γραμμή συνήθως δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, δυστυχώς (εκτός αν παράγεται από δική σου πηγή και την εντοπίσεις).

theopan
26-09-13, 18:48
ΤΟ SNR σήμερα που το βλέπω, δείχνει 3.0 (παίζει από 3.0 ως 3.3). Είναι φυσιολογικό αυτό? Δεν έπρεπε να κρατιέται στο 6 που ζήτησα? Θα έχω αποσυνδέσεις?

Κι εγώ το ίδιο έχω πότε πότε. Γενικά αυτές οι μπακατέλες τα ΖΤΕ (αν έχεις βάλει τέτοιο) παρ' ότι μπακατέλες γενικά, κρατάνε το συγχρονισμό αρκετά καλά (έχω δει και 1,κάτι παλιότερα). Λογικά δε θα έχεις πρόβλημα. Το ότι πέφτει όμως τόσο χαμηλά, είναι ένδειξη ότι το 6άρι προφίλ "πουσάρει" τη γραμμή σου στα όριά της. Αν έχεις σοβαρά προβλήματα ζητάς επαναφορά του snr στο 9 απλά βέβαια.

Fanfaras
26-09-13, 20:26
Ok, οπότε το παρακολουθώ. Πάντως σήμερα όλη μέρα δεν είχα ούτε μια αποσύνδεση! Ελπίζω να πάει καλά...

*** Αυτή τη στιγμή το SNR είναι στο 2,9.......

@ ADSLgr.com All rights reserved.