PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM Αμπελοκήπων Αθηνών ...OFF!!! [10-13.07.2004]



Dromeas
14-07-04, 03:31
Καλημέρα, δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε κάποιον άλλο φίλο αλλά θέλω να εκφράσω το παράπονο μου για το DSLAM των Αμπελοκήπων, το οποίο για άγνωστη μέχρι στιγμής αιτία, λύγο πριν τις 15:00 του Σαββάτου [10.07.2004] έμεινε OFF μέχρι ΚΑΙ το μεσημέρι της Τρίτης, αφού αναγκάστηκα να καλέσω επανειλημμένες φορές στο 121 και το 134 για να τους αναφέρω τη βλάβη, μια κοπέλα μάλιστα [στο 121 νομίζω] μου είπε χαρακτηριστικά πως τις κάνει εντύπωση γιατί είμαι OFF αφού έχουν υπάρξει και άλλα παράπονα για το συγκεκριμένο DSLAM και ότι κανονικά έπρεπε να έχει λυθεί το πρόβλημα από τις 13:00 τις Δευτέρας.

Το ερώτημα που τίθεται σε τέτοιου είδους περιπτώσεις –μεταξύ άλλων- είναι αν κατά πόσο δικαιούμαστε μείωση του παγίου επειδή μείναμε χωρίς παρεχόμενη υπηρεσία από των OTE, στη προκειμένη περίπτωση, χωρίς να υπάρξει και καμία δικαιολογία εκ μέρους του, αφήνοντας –τουλάχιστον εμένα- χωρίς ADSL για σχεδόν 72 ώρες!!!

psyxakias
14-07-04, 03:36
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στην σύμβασή σου.. Αν και εμένα θα με ενδιέφερε να μην ξανασυμβεί αυτό και όχι τόσο η μείωση, διότι στην 384 η μείωση θα ήταν της τάξεως των 2,9-3 ευρώ για 3 ημέρες

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.adslgr.com/forum/post-52750.html#52750

dantouan
14-07-04, 03:38
η μείωση θα ήταν της τάξεως των 2,9-3 ευρώ για 3 ημέρες


Οντως η μειωση ειναι τοσο αμελητεα...

psyxakias
14-07-04, 03:43
Δεν δικαιούσαι για διάφορους λόγους πάντως:

1) Έπρεπε να στείλεις ΤΟΤΕ στην αρχή της βλάβης, επιστολή/e-mail/fax με την αναγγελία της βλάβης

2) Η βλάβη φτιάχτηκε πριν περάσουν οι δύο (2) εργάσιμες ημέρες λόγω του σαββατοκύριακου

3) Μη σου πω ότι θα σου αφαιρούσαν και την Δευτέρα λόγω της διακοπής της ΔΕΗ

Κοινώς είμαστε κερατάδες :deer που τους πληρώνουμε...

Dromeas
14-07-04, 03:56
Δεν δικαιούσαι για διάφορους λόγους πάντως:

1) Έπρεπε να στείλεις ΤΟΤΕ στην αρχή της βλάβης, επιστολή/e-mail/fax με την αναγγελία της βλάβης

2) Η βλάβη φτιάχτηκε πριν περάσουν οι δύο (2) εργάσιμες ημέρες λόγω του σαββατοκύριακου

3) Μη σου πω ότι θα σου αφαιρούσαν και την Δευτέρα λόγω της διακοπής της ΔΕΗ

Κοινώς είμαστε κερατάδες :deer που τους πληρώνουμε...

ΟΤΕ σου λένε μετά... tsk, tsk, tsk... :twisted:

Dromeas
14-07-04, 19:59
Περιττό να πω πως από τότε που φτιάξανε τη βλάβη ΔΕΝ πιάνο περισσότερο από 200 kbps ανεξαρτήτως ISP :evil: :twisted: :!:

Τι να κάνω με δαύτους???

william
27-07-04, 18:43
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΝΕΟΠΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ FORUM ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ADSL ΘΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΟΝΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΚΟΥΣΕΙ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ADSL ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΑΛΛΑ ΤΖΙΦΟΣ.ΒΕΒΑΙΑ, ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΤΡΑΒΟΥ ΤΟ ΔΙΚΙΟ,ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ(Η ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΠΑΙΡΝΑ Η ΣΤΟ INTERNET ΚΟΙΤΟΥΣΑ).ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ, ΕΝΩ ΤΟ SITE ΤΟΥ ΟΤΕ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ISDN : 21069-XXXXX ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΠΗΓΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ 12 ΜΕΡΕΣ(14/07/2004).ΟΛΟ ΤΣΑΝΤΙΛΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΣΤΗΣ 20/07/2004 ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΑ ΓΚΑΖΙΑ.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ = ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ADSL.KAI ΙΔΟΥ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ :
1) ΤΟ 134 ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΣΗΜΕΡΑ(ΟΝΤΩΣ ΣΥΝΔΕΘΗΚΑ ΜΕ ΕΝΑ ALCATEL ΚΑΙ ISP : ACN
2)TAXYTHTEΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ(MAXIMUM DOWNLOAD 26 kbps)
3)ΠΑΙΡΝΩ 121 ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΟΤΙ :
α)Η ΓΡΑΜΜΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ Η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
β) ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ ΜΠΑΙΝΩ ΜΕ ISDN ΚΑΙ ΟΧΙ ADSL(ΑΝΤΕ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ-ΤΙ ACN ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ,TI TI ALCATEL TΟΥ ΕΛΕΓΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΟΣ....ΤΟ ΧΑΒΑ ΤΟΥ.ΠΙΑΣΤΟ ΤΟ ΑΥΓΟ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΥΤΟ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ.

ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ???????????????????

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
Βασιλης

Valder
27-07-04, 19:06
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΝΕΟΠΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ FORUM ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ADSL ΘΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΟΝΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΚΟΥΣΕΙ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ADSL ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΑΛΛΑ ΤΖΙΦΟΣ.ΒΕΒΑΙΑ, ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΤΡΑΒΟΥ ΤΟ ΔΙΚΙΟ,ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ(Η ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΠΑΙΡΝΑ Η ΣΤΟ INTERNET ΚΟΙΤΟΥΣΑ).ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ, ΕΝΩ ΤΟ SITE ΤΟΥ ΟΤΕ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ISDN : 21069-XXXXX ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΠΗΓΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ 12 ΜΕΡΕΣ(14/07/2004).ΟΛΟ ΤΣΑΝΤΙΛΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΣΤΗΣ 20/07/2004 ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΑ ΓΚΑΖΙΑ.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ = ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ADSL.KAI ΙΔΟΥ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ :
1) ΤΟ 134 ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΣΗΜΕΡΑ(ΟΝΤΩΣ ΣΥΝΔΕΘΗΚΑ ΜΕ ΕΝΑ ALCATEL ΚΑΙ ISP : ACN
2)TAXYTHTEΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ(MAXIMUM DOWNLOAD 26 kbps)
3)ΠΑΙΡΝΩ 121 ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΟΤΙ :
α)Η ΓΡΑΜΜΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ Η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
β) ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ ΜΠΑΙΝΩ ΜΕ ISDN ΚΑΙ ΟΧΙ ADSL(ΑΝΤΕ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ-ΤΙ ACN ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ,TI TI ALCATEL TΟΥ ΕΛΕΓΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΟΣ....ΤΟ ΧΑΒΑ ΤΟΥ.ΠΙΑΣΤΟ ΤΟ ΑΥΓΟ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΥΤΟ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ.

ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ???????????????????

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
Βασιλης

Καλως όρισες γείτονα Βασίλη στο φόρουμ. Καταρχήν να σε προτρέψω να αποφεύγεις τα κεφαλαία διοτι στο Διαδίκτυο,αυτό υποδηλώνει οτι φωνάζεις.

Τι δουλειά μπορεί να έχει ο ΟΤΕ στο σπίτι σου για την ενεργοποίηση της γραμμής; Αρλούμπες λένε μωρέ;

Για την ταχύτητα που είναι πολύ χαμηλή (όντως είναι 26kbps ή εννοεις οτι κατεβάζεις με 26kbytes/sec;)

Στην πρώτη περίπτωση κοίτα εδω που τα λέει ο άνθρωπος καλά:

http://www.adslgr.com/forum/thread6075.html

Στη δευτερη περίπτωση είναι γεματο το DSLAM

Αλήθεια σε ποιόν ΟΤΕ πήγες; Στην οδό Λασκαρίδου;

wintech2003
27-07-04, 19:08
Θα προτιμουσα πάντως να είχες γράψει όλο το κείμενο με μικρά γράμματα και το ονομα σου με μεγάλα παρά όπως το έγραψες..
Μου βγήκαν τα μάτια!! :shock: :shock:

AC9800PBA
27-07-04, 20:26
Καλά όποιος θέλει να ακούσει κουφά ή ανέκδοτα να γελάσει και λίγο πρέπει να πάει στον οτε να κάνει 2-3 τεχνικές ερωτήσεις εγώ αυτό έχω καταλάβει. Έχω και προηγούμενα με το να καταλάβουν τι τους λέω...anyway αυτοί που δουλεύουν τώρα δεν θα είναι για πάντα εκεί! :twisted: :twisted: :twisted:

Bayern7
27-07-04, 20:34
anyway αυτοί που δουλεύουν τώρα δεν θα είναι για πάντα εκεί! :twisted: :twisted: :twisted:

Κάτι μας είπες. Χειρότερους θα φέρουν. :shock: :twisted:

AC9800PBA
27-07-04, 20:39
Τουλάχιστον να φέρουν νέους και να ξέρουν και αγγλικά και όχι να έχουν τους 60άρηδες που ότε την αγγλική αλφαβήτα...Του κάνουν ειδική εκπαίδευση για να λένε ADSL, Alcatel , Siemens και διάφορα :P

william
27-07-04, 21:12
Για τα κεφαλαια εχετε δικιο,συγνωμη....Αλλα που να τους παρει και να τους σηκωσει στον ΟΤΕ πρεπει και εγω να φωναξω να ξεθυμανω.Τους εχω κανει χρυσους!!!!!!!!!!!!!!Κατι αλλο τωρα.....Η ατακα "είναι γεματο το DSLAM" μου την ειπαν αποψε περιπου 10 ατομα στην δουλεια.Υποτιθεται οτι ειναι καθησυχαστικο? Ακους δηλαδη "είναι γεματο το DSLAM" και ηρεμεις?Θα τους παρει και θα τους σηκωσει ετσι και παω στο καταστημα ή θα βρω και εγω μια ατακα "εχει αδειασει η τσεπη μου" να τους την λεω καθε φορα που θα στελνουν τον λογαριασμο.Και για να επανελθουμε επι της ουσιας τα πηγμενα DSLAM ποτε ξεπηζουν?Ποτε?Καποτε?

Ναι Valder σε αυτα τα αετοπουλα πηγα που μου ελεγαν
1)Οτι το online αιτημα που ειχα κανει εδω και 2 μηνες δεν το εβλεπαν(το 134 το εβλεπε -βγαλε ακρη.....)
2)Μια μου ειπε οτι η γραμη μου ειναι ακομα σε PCM(Ακουσον ακουσον- και σπιτι εχω isdn.

Valder
29-07-04, 12:34
Για τα κεφαλαια εχετε δικιο,συγνωμη....Αλλα που να τους παρει και να τους σηκωσει στον ΟΤΕ πρεπει και εγω να φωναξω να ξεθυμανω.Τους εχω κανει χρυσους!!!!!!!!!!!!!!Κατι αλλο τωρα.....Η ατακα "είναι γεματο το DSLAM" μου την ειπαν αποψε περιπου 10 ατομα στην δουλεια.Υποτιθεται οτι ειναι καθησυχαστικο? Ακους δηλαδη "είναι γεματο το DSLAM" και ηρεμεις?Θα τους παρει και θα τους σηκωσει ετσι και παω στο καταστημα ή θα βρω και εγω μια ατακα "εχει αδειασει η τσεπη μου" να τους την λεω καθε φορα που θα στελνουν τον λογαριασμο.Και για να επανελθουμε επι της ουσιας τα πηγμενα DSLAM ποτε ξεπηζουν?Ποτε?Καποτε?

Ναι Valder σε αυτα τα αετοπουλα πηγα που μου ελεγαν
1)Οτι το online αιτημα που ειχα κανει εδω και 2 μηνες δεν το εβλεπαν(το 134 το εβλεπε -βγαλε ακρη.....)
2)Μια μου ειπε οτι η γραμη μου ειναι ακομα σε PCM(Ακουσον ακουσον- και σπιτι εχω isdn.

Την ξέρω ποια λες...εκείνη ρε μιλάει όλη μέρα στο τηλέφωνο αντι να δουλεύει... Ενα κλικ στον υπολογιστη να κάνει και τα βλέπει όλα...
Σ αυτήν έβαλες τις φωνές ή στους τεχνικούς; Να ξέρω σε ποιον θα τα χώσω τη Δευτέρα που θα παω απο κει κατα πάσα πιθανότητα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.