PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιμενα 4 μηνες!! Ηρθε χθες.. Αυριο θα το ακυρωσω!!



geo_design
14-07-04, 13:32
Μεσα μαρτιου εκανα αιτηση για dsl over pstn!
Δεν εχουν πορτες..
Με τα θα βαλουμε κτλ χτες (13 Ιουλιου!!) πηρα πορτα!
Το λαμπακι στο jetspeed 520 δεν εχει σταματησει να αναβοσβηνει..
Παιρνω τηλ τον ΟΤΕ Τουμπας και ρωταω, παιρνω το 1500, παιρνω το 8011167700. Ολοι εχουν την ιδια απαντηση: εχετε πορτα και ειναι ενεργοποιημενο το dsl στη γραμμη σας!
Εγω ομως δεν μπορω να συγχρονιστω με το dslam..
Και τι δεν εχω δοκιμασει με τα καλωδια!
Το μοδεμ δεν συγχρονβιζεται ουτε αν το συνδεσω απευθειας στο καλωδιο της πριζας..
Μιλαω με εναν τεχνικο του ΟΤΕ προσπαθουμε να βγαλουμε ακρη του εξηγω μου εξηγει αλλα το μοδεμ μου δεν μπορει να το δει!
Λεει να δηλωσω βλαβη στο 121
Το κανω και τους περιμενω να ερθουν το απογευμα να δουμε τι θα κανουν και αν θα χρεωσουν η οχι!
Το λαμπακι το χαβα του εν τω μεταξυ. Σκεφτομαι να το ακυρωσω και να κλαψω τα ευρω για καρτες και μοδεμ..
Ο ΟΤΕ μου εδωσε ενα splitter της alcatel το οποιο παιρνει γραμμη σε rj-11, δινει τηλεφωνο rj-11 και modem σε rj-45!!!
To προβλημα ειναι οτι το modem παιρνει γραμμη για dsl σε rj-11!!
H φαση ειναι οτι δεν εχουν αλλα splitter!
Που μπορει να βρει κανεις τετοια εξαρτηματα??
Δυστυχως εχω τη δυνατοτητα μονο για μια πριζα τηλεφωνου σε αυτο το νουμερο (το ειχε δει παλια ενας τεχνικος!) και αυτη η πριζα ειναι πισω απο μια τεραστια ντουλαπα που δεν μετακινειται με τιποτα..
Για να παρω γραμμη εχω ενα καλωδιο 13-15m!!
Ομως δουλευε καλα με το 56Κ. Παντα μπαινω στα 44Κ..
Τι να πω? Θελω να δω πως θα τα βγαλουν περα οι τεχνικοι του ΟΤΕ...

Καθε σχολιο ευπροσδεκτο!!!

niath7
14-07-04, 13:38
Splitter μπορείς να αγοράσεις απο κάποιο μαγαζί σχετικό με υπολογιστές (αν φυσικά έχει) ή απο ένα ΟΤΕshop, αρκεί να τους εξηγήσεις μη σου δώσουν το ίδιο.

Όμως το RJ-45 δεν είναι πρόβλημα, απλά βάλε του καλώδιο με βύσμα RJ-11, το Zyxel μου πέρνει βύσμα RJ-45 και το splitter της Siemens έχει 3 RJ-11, μια χαρά θα δουλέψει έτσι. Το καλώδιο δεν έχει κάποια διαφορά, μόνο το βύσμα είναι διαφορετικό σε αυτή την περίπτωση.

WAntilles
14-07-04, 13:42
Γιατί θες να το ακυρώσεις;

Μαζόχας είσαι;

Αφού περίμενες τόσους μήνες;

limassol
14-07-04, 13:44
hi geo!!!εγω στην θεση σου θα πηγαινα να δω σε ποια αλλη περιοχη υπαρχει dslam alcatel.πχ εστω οτι στο χαλανδρι εχει dslam alcatel παρε εκει ενα τηλ και πεστους οτι στην περιοχη μου δεν εχει αλλα splitter και περιμενα 4 μηνες να βαλω dsl.αρχιζε να παιρνεις και ολα τα oteshop.ααα πριν κανεις ολα αυτα μπορεις καπως να δοκιμασεις το μοδεμ σου σε κανενα φιλο σου αλλο που εχει dsl over pstn;
good luck bro!!!
p.s περιμενω να μου πεις τι εγινε!!!

pelasgian
14-07-04, 15:49
Πρόβλημα με τα καλώδια έχεις! Βγάλε ό,τι άλλο έχεις από τη γραμμή και δες αν συγχρονίζει. Τράβα μία ευθεία κατευθείαν από τη ροζέτα. Όταν δουλέψει το μόντεμ, ΤΟΤΕ βάλε σπλιτερ και τράβα παράλληλα και ένα τηλέφωνο.

Υπάρχει ενδεχόμενο να έβαλες τον splitter ανάποδα; (τότε κόβεις το φάσμα των ηψηλών του μόντεμ και φυσικά ΔΕΝ θα δουλέψει).

Δοκίμασε απευθείας το μοντεμ χωρίς τίποτα άλλο επάνω.

geo_design
14-07-04, 15:58
Ηρθαν οι τεχνικοι του ΟΤΕ!
Μου εδωσαν ενα splitter με 3 rj-11 της Ιντρακομ. Συνεδεσαν ενα δικο τους jetspeed 520 και διαπιστωσαμε ολοι μαζι οτι και αυτο δεν μπορουσε να συγχρονιστει..
Αυριο οταν ανοιξουν τα κεντρα θα κανουν ενα τεστ να δουνε τι παιζει με τη γραμμη μου και αν συγχρονιζεται στο κεντρο. Αν ναι πρεπει να κανουμε ανασκαφες στο σπιτι να δουμε τι παιζει με τα καλωδια, αν οχι μαλλον θα δοκιμασουν αλλη πορτα.
Τι να πω!
Το θεμα ειναι οτι στο σπιτι ειμαι ο μονος πορωμενος με το δικτυο και οσο και να προσπαθω να πισω οτι ειναι καλο το μονιμο και γρηγορο ιντερνετ το κοστος ειναι μεγαλο για καποιον που δεν μπαινει ποτε ιντερνετ..
Οταν εκανα αιτηση ειχα χρονο μπροστα μου, τελη Αυγουστου φευγω για Αγγλια. Εκει ξερουν τι κανουν και υπαρχει και το καλωδιακο!
Με 25000 δραχμες το μηνα η Telewest σου δινει cable στα 3Μbit..
Και ειναι κ σιγουρο! Και αν οχι ειναι τοσοι αλλοι φορεις που μπορουν να σε καλυψουν, να σε εξυπηρετησουν, να σε βοηθησουν..
Οχι να προσπαθεις να πεισεις τον ΟΤΕ οτι αφου εχεις μια πριζα θελεις splitter για να δουλευουν ολα μαζι ή να τους εξηγεις οτι ναι το modem για τη γραμμη εχει rj-11.
Tι ειναι το rj-11. Οχι εκει που ειναι φαρδυ θα το βαλεις, ασχετα αν εκει η υποδοχη για το δικτυο..
Πως περιμενουν να πανε μπροστα? Πως?
Σε οσους μιλησα απο τον ΟΤΕ ολοι βιαστηκαν να καταληξουν οτι φταει το οτι θα τα συνεδεα μονος μου και οχι οι τεχνικοι!!!
Χριστε μου! Ενα καλωδιο ειναι που μπαινει σε μια τρυπα.. Ας τους δωσω και 50 ευρω για αυτο! Ηδη με χρεωνουν παγιο dsl ασχετα αν ειμαι ακομα με το παλιο modem..
Δεν μιλαω αλλο!
Ελπιζω μονο να υπαρχουν και ανθρωποι στον ΟΤΕ που διαβαζουν κατι, κανα περιοδικο, που μπαινουν στο forum αυτο..
Βοηθεια μας!

AsGoodAsItGets
14-07-04, 16:46
Φεύγεις για Aγγλία τέλη Αυγουστου και έβαλες ADSL για 1.5 μήνα; :?: :shock:

Άμα φύγεις θα χρησιμοποιεί κανείς άλλος στο σπίτι τη γραμμή; Ή θα πληρώνουν το πάγιο τζάμπα;

geo_design
14-07-04, 18:10
Προσπαθω να εκπαιδευσω τον κοσμο στο σπιτι και να στηριξω στο dsl τη δυνατοτητα αμεσης επικοινωνιας με τους δικους μου..!

pelasgian
14-07-04, 20:16
Οταν εκανα αιτηση ειχα χρονο μπροστα μου, τελη Αυγουστου φευγω για Αγγλια. Εκει ξερουν τι κανουν και υπαρχει και το καλωδιακο!

[...]

Και ειναι κ σιγουρο! Και αν οχι ειναι τοσοι αλλοι φορεις που μπορουν να σε καλυψουν, να σε εξυπηρετησουν, να σε βοηθησουν..


Έχεις ξαναπάει Αγγλία;
Πάρε μπόλικο σελοτέιπ για να κολλάς τα μαλλιά σου πίσω στο κεφάλι σου. Θα σου χρειαστεί. Α, πάρε οπωσδήποτε surge protectors για τις μπρίζες τους και κράνος για τις ... κοτσάνες τους! :mrgreen:

«Telewest αυτοί ξέρουν;!;!»

(Ο pelasgian δεν μπορεί να σχολιάσει γιατί έπεσε στο πάτωμα με σπασμούς και υστερικό γέλιο).

elias24
14-07-04, 22:40
Ρε μεγάλε μη μου πείς ότι είσαι Τούμπα και μπήκανε PSTN πόρτες; Μάλλον μου φαίνεται πως θα είσουν πολύ μπροστά στην λίστα και θα πήρες θέση απο κάποιον που ακύρωσε την σύνδεσή του

Nick2k2
15-07-04, 03:49
Φιλε geo_design, κατα 99.9% είναι θέμα πόρτας.Είχα τραβήξει ακριβώς τα ίδια με σένα πριν 8-9 μήνες που είχα πρωτοβάλει dsl.Τότε η ιστορία είχε τραβήξει κανένα 15ήμερο επειδή οι τεχνικοί νόμιζαν οτι έφταιγα εγώ ενώ στο κέντρο υποτίθεται οτι συγχρόνιζε η γραμμή.Και είχαν έρθει πάμπολες φορές εδώ και δεν έβρισκαν τι έφταιγε.Όταν όμως σύνδεσαν δικό τους μόντεμ απευθείας απο τον κατανεμητή και δεν συγχρονιζε ούτε απο κει,τότε αναγκάστηκαν να το ψάξουν λίγο παραπάνω και ύστερα απο άσκοπη δική ταλαιπωρία, μου άλλαξαν την πόρτα και συγχρόνισε με την μια.Και γω σε Alcatel dslam είμαι,οπότε κατα πάσα έχεις πέσει στην ίδια περιπτωση.

geo_design
15-07-04, 09:49
elias24:
ειμαι τουμπα και ημουν τον τελευταιο καιρο 1ος στη λιστα αναμονης.
Απο κει και μετα μου ειπαν οτι εχουν βαλει το καινουριο dslam και θα δωσει καμια 60αρια πορτες, ισως και παραπανω.. Μιλαγα μαζι τους και τους ελεγα οτι ο ΟΤΕ εκανε μεγαλη μαλ....α με το πως μοιρασε πανελλαδικα της πορτες και δεν ειναι λογικο να βαζεις τον ιδιο αριθμο στη Θεσ/νικη και στο Διδυμοτειχο! Την ιδια ζητηση εχουν?? Το θεμα ειναι οτι εχουν 4 τεχνικους για το θεμα αυτο. Τους 2 τους πηραν Αθηνα για τους Ολυμπιακους και απο τους 2 που εμειναν ο 1 εχει αδεια και ο αλλος ειναι σχεδον λογικο να λεει: Να πατε να ... ολοι!
Ειμαστε στα χερια τους!

Nick2k2:
Σημερα αυτο περιμενω να κανουν! Να τσεκαρουν απο το κεντρο τους τι μπορει να παιζει. Μου ειπαν για το δικτυο στο σπιτι μου, μηπως εχει καποια παραλληλ γραμμη που κανει παρασιτα κτλ αλλα μιλησα με τον τεχνικο που την ειχε βαλει και λεει δεν παιζει.. Αν ηταν ετσι δεν θα ειχα μονο μια πριζα για τηλεφωνο!
Στην Τουμπα εχουν Ιντρακομ οχι οτι αλλαζει τιποτα..
Σημερα το πρωι θα δωσω τη μαχη μου! Θα τους κυνηγαω μεχρι να αρχισουν να μου κλεινουν το τηλεφωνο..

runnerma
15-07-04, 10:24
μεχρι να αρχισουν να μου κλεινουν το τηλεφωνο..

Good luck!!!

elias24
15-07-04, 14:20
elias24:
ειμαι τουμπα και ημουν τον τελευταιο καιρο 1ος στη λιστα αναμονης.
Απο κει και μετα μου ειπαν οτι εχουν βαλει το καινουριο dslam και θα δωσει καμια 60αρια πορτες, ισως και παραπανω.. Μιλαγα μαζι τους και τους ελεγα οτι ο ΟΤΕ εκανε μεγαλη μαλ....α με το πως μοιρασε πανελλαδικα της πορτες και δεν ειναι λογικο να βαζεις τον ιδιο αριθμο στη Θεσ/νικη και στο Διδυμοτειχο! Την ιδια ζητηση εχουν?? Το θεμα ειναι οτι εχουν 4 τεχνικους για το θεμα αυτο. Τους 2 τους πηραν Αθηνα για τους Ολυμπιακους και απο τους 2 που εμειναν ο 1 εχει αδεια και ο αλλος ειναι σχεδον λογικο να λεει: Να πατε να ... ολοι!
Ειμαστε στα χερια τους!

Nick2k2:
Σημερα αυτο περιμενω να κανουν! Να τσεκαρουν απο το κεντρο τους τι μπορει να παιζει. Μου ειπαν για το δικτυο στο σπιτι μου, μηπως εχει καποια παραλληλ γραμμη που κανει παρασιτα κτλ αλλα μιλησα με τον τεχνικο που την ειχε βαλει και λεει δεν παιζει.. Αν ηταν ετσι δεν θα ειχα μονο μια πριζα για τηλεφωνο!
Στην Τουμπα εχουν Ιντρακομ οχι οτι αλλαζει τιποτα..
Σημερα το πρωι θα δωσω τη μαχη μου! Θα τους κυνηγαω μεχρι να αρχισουν να μου κλεινουν το τηλεφωνο..

:cry:
Αν πιστέψω ότι μου είπαν πως για PSTN είμαι αριθμός 303 στην ουρά και έχουν ικανοποιηθεί οι αιτήσεις μέχρι το 51 (στις 1 Ιουλίου) τότε με 60 πόρτες δεν είμαι μέσα με τίποτα.

Καθίκια κερδοσκόποι του ΟΤΕ, που βάζετε μόνο ISDN πόρτες! We've got to fight for our rights to have PSTN . . .

[GR}Nemesis
15-07-04, 17:47
Έχει ενεργοποιηθεί PSTN γραμμή τον τελευταίο καιρό??Απο ότι ξέρω όχι και μάλιστα δεν το βλέπω κιόλας.....Φυσικά εγώ είμαι ερμού αλλά λέω μπάς και ...

lalala
15-07-04, 19:21
Ο ΟΤΕ μου εδωσε ενα splitter της alcatel το οποιο παιρνει γραμμη σε rj-11, δινει τηλεφωνο rj-11 και modem σε rj-45!!!
To προβλημα ειναι οτι το modem παιρνει γραμμη για dsl σε rj-11!!
H φαση ειναι οτι δεν εχουν αλλα splitter!



Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και όταν πήγα να το αλλάξω στον οτε δε μπορούσαν να καταλάβουν την διαφορά και στο τέλος μου είπαν οτι μόνο αυτό υπάρχει.
Μετά που πήγα σπίτι τσατισμένος δοκίμασα να βάλω το Modem(rj-11) στο splitter(rj-45) έτσι για πλάκα και τελικά δούλευε!!

Πάντος εγώ δεν είχα πρόβλημα με τον οτε σχετικά με την εγκατάσταση. Εκανα την αίτηση την προηγούμενη εβδομάδα, σε μια μέρα ηρθαν να μου αλλάξουν τιν ISDN σε PSTN γιατί δεν είχε ports σε isdn, και την επόμενη μέρα ήρθαν για την dsl :D

geo_design
15-07-04, 19:52
Mα ειναι δυνατον να ειναι θεμα τυχης?? Και θεωρει τον εαυτο του εταιρια..?
Σημερα δεν εχω τηλεφωνο!! Μου εχει κοψει τη γραμμη ο ΟΤΕ στην προσπαθεια να δουνε τι παιζει..
Πηρε ενας γνωστος γνωστου την υπευθυνη για τις πορτες στη Θεσ/νικη να δει αν μου αλλαξαν πορτα και αυτη δεν ειχε ιδεα.
Παιρνω το 134 και πετυχαινω μια αχαρακτιριστη.. Τη ρωτησα αν ειναι θεμα βλαβης η ψαξιματος γενικα που δεν εχω γραμμη η αν ειναι απληρωτο το τηλεφωνο.. Ψαχνει απο δω απο κει και τελικα βλεπει αναφορα βλαβης στο 121 και λεει αφου ασχολουνται με τη βλαβη μου αρα δεν ειναι απληρωτος!! Τη πωταω με ποιον να επικοινωνησω για να δω τι παιζει και τι μου λεει, θεε μου..! Ειναι το 134 και το 121!! Δηλαδη με ποιον αλλον θελετε να επικοινωνησετε..?? Να κανω τωρα μηνυση η οχι???
Τελικα ειναι απιστευτο αλλα οι πιο νορμαλ ανθρωποι ειναι στο 1500. Τους πηρα, εψαξαν να δυον τι παιζει και μου ειπαν οτι αυριο παω για αλλαγη πορτας. Θελω να πιστευω οτι το εψαξαν πραγματικα και δε λενε λογια του αερα!

Ασχετο στην Τουμπα τωρα εδωσαν πορτες για ISDN! Οσοι ειχαν κανει αιτηση dsl over isdn περιμενουν πριν απο τα Χριστουγεννα..!

lalala ακριβως τα ιδια εγιναν και με μενα με τη συνεννοηση. Που να δεις τι λεγανε για το πως θα εχω τηλεφωνο κ παραλληλα internet με μια πριζα μονο και χωρις splitter.. Ειναι να τρελενεσαι!
Μα καλα ειναι τοσο δημοσιο?? Ενας δεν πρεπει να ξερει τι λεει εκει μεσα?? Ετσι για τους τυπους!
Δηλαδη εγω ειμαι ιδιοφυια που ξερω τη διαφορα αναμεσα στο 11 και το 45 και τι δουλεια κανει το καθενα??

@ ADSLgr.com All rights reserved.