PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχόμενες Βλάβες Στον ΟΤΕ



Vkontogeorgos
28-09-13, 13:28
Καλησπέρα..
Απο Ιτέα Φωκίδας.

ΤΟν Φλεβάρη του '12 έγινα συνδρομητής ΟΤΕ.
Τον Σεπτέμβριο του '12 έγινα και συνδρομητής ΟΤΕ (ip)TV.
Απο 4 /9/2012 και μετά λοιπόν και μέχρι 10/7/2013 κανέναν πρόβλημα δεν είχα ούτε στην ποσότητα (ταχύτητα)
ούτε στην ποιότητα (χοντρά χοντρά Ping).
Σημειώνω ότι είμαι μόλις 275μ απο το τοπικό DSLAM και παρεμβάλετε ανάμεσα σε μένα και στο DLASM μόνο ένα ΚΑΦΑΟ το οποίο βρίσκεται ακριβώς έξω απο το κτίριο του ΟΤΕ.

Απο 10/7 και μετά μέχρι και χθες 27/9 δηλώνω συνεχείς βλάβες.
Συνεχώ το διορθώνουν για μια μέρα και συνεχώς έχω το ίδιο πρόβλημα

Σημειώνω ότι δεν μπορώ απο το Ping ούτε κάν σε Ελληνικό TeamSpeak Server να συνδεθώ.
Οι ενέργειες που έχω πραγματοποιήσει εγώ.
Αλλαγή όλων των καλωδίων.
Αλλαγή του spliter.
Αλλαγή του router.

Σας παραθέτω εικόνες για να δειτε τα χάλια μου

129325129326129327129328129329129330129331129332129333

Πρώτα έχω γράψει την ημερομήνια των screenshot και μετά ακολουθεί και η ώρα

Έχω ενημερώσει την ΕΕΤΤ με καταγγελία και γενικότερα δεν ξέρω τι άλλο να κάνω

Καμμιά ιδέα ;;
Ευχαριστώ.

msp
28-09-13, 15:05
Άλλαξε πάροχο!

Vkontogeorgos
28-09-13, 15:07
Μόνο HOL έχουμε Ιτέα και πίστεψε με ίσως είναι τα ίδια και χειρότερα

DJG
28-09-13, 20:00
Άλλαξε πάροχο!

τώρα αυτή είναι σοβαρή απάντηση;

HackFreak
28-09-13, 20:12
Μπορείς να ποστάρεις τα στατιστικά της γραμμής απο το ρούτερ σου;

maxtak
29-09-13, 14:54
τώρα αυτή είναι σοβαρή απάντηση;



..φυσικά..!

AssVas
29-09-13, 20:33
Βασικά ο μόνος λόγος για να έχεις Ping όταν οι άλλοι με Connx δεν έχουν είναι το DSLAM σου να έχει πιτάρει (στην ουσία η πίτα στην οποία ανήκεις) πράγμα που με τα εργαλεία διαχείρισης ο κάθε πάροχος το διπλασιάζει με μερικά κλίκ εντός της ημέρας.

Έχεις και άλλα τερματικά - συσκευές επάνω στο Router σου ;

Vkontogeorgos
30-09-13, 00:12
129407

Αυτά είναι τα στατιστικά της γραμμής μου τώρα αυτή την στιγμή
30/9/2013
00,06

Μετά απο αίτηση δική μου έπεσε στα 12 απο 19 μήπως και σταθεροποιηθεί η γραμμή αλλά μπιιιιπ

Εχω δηλώσει εκ νέου βλάβη.

Οι βλάβες με χρονολογική σειρά είναι οι εξής.
10/7 Υψηλό Ping
19/7 Υψηλό Ping & Βλάβη ΟΤΕ τιβι
(Υπάρχει κενό δύο μηνών λόγω ότι δεν άνοιγα η/υ)
15/9 Υψηλό Ping
17/9 Υψηλό Ping
20/9 Υψηλό Ping
25/9 Υψηλό Ping
27/9 Υψηλό Ping
Και κάπου εδώ πήραν απόφαση ότι υπάρχει πρόβλημα .

Απο τον Φλεβάρη του 12 που είμαι στο ΟΤΕ και με μια αλλαγή στην γραμμή - προστέθηκε το iptv στις 4/9/12- μέχρι και 9/7/2013 δεν υπήρχε κανένα μα κανένα πρόβλημα
Ήμουν κλειδωμένος 22 με Ping 9
Απόσταση απο το dslam 275m με ένα ΚΑΦΑΟ μόνο ανάμεσα μας.
(Μιλάω πάντα με γνώμονα το teamspeak server που είναι Ελλάδα)
Απο εκεί και μετά δεν ξέρω τι σκατά έχουν κάνει.

Υπάρχει μια έντονη φημολογία ότις αρχές Ιουλίου ήρθε η HOL Ιτέα και για κάποιον λόγο γαμ.... τα πάντα..

Αυτά όσο αφορά την δική μου ενημέρωση προς εσάς.
Απλά έχω σκοπό να γίνει ένα πανηγύρι Τετάρτη που θα είμαι στην Άμφισσα στα κεντρικά και θα ήθελα περισσότερες
πληροφορίες απο εσάς τι στο καλό μπορεί να χρησιμοποιήσω ώς επιχειρήματα

Και για να απαντήσω..
Επάνω στο router είναι ταυτόχρονα το iptv , το gaming pc όποτε είναι ανοιχτό και το laptop όποτε είναι ανοιχτό.

sdikr
30-09-13, 11:12
Επειδή είχα μια απο τα ίδια με εσένα, άλλαξα ρουτερ και ηρέμησα, το zte εκάνε βλακείες, έριχνε για λίγο το snr με αποτέλεσμα εκείνη την στιγμή να είναι χωρίς internet, ακόμα αν θέλεις Ping θα πρέπει να βάλεις το tv μέσω δορυφόρου ώστε να κάνεις την γραμμή fastpath

AssVas
30-09-13, 17:41
Κάνε τα εξής

1. Βγάλε το STB από το Ρεύμα (το κουτί του TV)
2. Κάνε Shut down ΌΛΑ τα PC
3. κλείσε το WIFI του Router από το κουμπάκι επάνω στο Router ή από το GUI του Router σου στην καρτέλα Interface Setup-> Wireless , την πρώτη επιλογή.
4. Άναψε τον Η/Υ σου και πήγαινε

start -> Run -> και γράψε CMD , και πάτα Enter.

5. Μετά στο μαύρο παράθυρο γράψε
ping -t my.otenet.gr

και πάτα Enter . Άστο να κάνει Ping , θα δεις διαδοχικά τους χρόνους απόκρισης σε Milisecond . Θα πρέπει να έχεις κάτω του 30ms αν όλα είναι οκ .
Ανέφερε το αποτέλεσμα #1 εδώ.

6. Σβήσε το PC , άναψε το Laptop , βάλε το Ethernet καλώδιο στο LAPTOP , κάνε ξανά το ping και ανέφερε εδώ το αποτέλεσμα #2 .


Εμπειρικά σου λέω πως φταίει κάτι από εσένα man και τσάμπα δηλώνεις όλες αυτές τις βλάβες ... μακάρι να είμαι λάθος.
Η απόσταση από το DSLAM και το αν κλειδώνεις στα 10 ή στα 50Mbit δεν παίζει κανένα ρόλο στο Ping ...

Το ΜΕΓΑΛΟ Ping είναι θέμα abuse της γραμμής σου (κάτι κατεβάζει ή ανεβάζει στον χώρο σου) ή του κόμβου του ΟΤΕ στην περιοχή σου, που για να το έχεις ανοίξει 6 φορές βλάβη δεν νομίζω να σε γράψαν 6 φορές στα απαυτά τους , αφού λύνεται μέσα σε λίγα λεπτά.

Vkontogeorgos
01-10-13, 01:11
Κάνε τα εξής

1. Βγάλε το STB από το Ρεύμα (το κουτί του TV)
2. Κάνε Shut down ΌΛΑ τα PC
3. κλείσε το WIFI του Router από το κουμπάκι επάνω στο Router ή από το GUI του Router σου στην καρτέλα Interface Setup-> Wireless , την πρώτη επιλογή.
4. Άναψε τον Η/Υ σου και πήγαινε

start -> Run -> και γράψε CMD , και πάτα Enter.

5. Μετά στο μαύρο παράθυρο γράψε
ping -t my.otenet.gr

και πάτα Enter . Άστο να κάνει Ping , θα δεις διαδοχικά τους χρόνους απόκρισης σε Milisecond . Θα πρέπει να έχεις κάτω του 30ms αν όλα είναι οκ .
Ανέφερε το αποτέλεσμα #1 εδώ.
129440

6. Σβήσε το PC , άναψε το Laptop , βάλε το Ethernet καλώδιο στο LAPTOP , κάνε ξανά το ping και ανέφερε εδώ το αποτέλεσμα #2 .


Εμπειρικά σου λέω πως φταίει κάτι από εσένα man και τσάμπα δηλώνεις όλες αυτές τις βλάβες ... μακάρι να είμαι λάθος.
Η απόσταση από το DSLAM και το αν κλειδώνεις στα 10 ή στα 50Mbit δεν παίζει κανένα ρόλο στο Ping ...

Το ΜΕΓΑΛΟ Ping είναι θέμα abuse της γραμμής σου (κάτι κατεβάζει ή ανεβάζει στον χώρο σου) ή του κόμβου του ΟΤΕ στην περιοχή σου, που για να το έχεις ανοίξει 6 φορές βλάβη δεν νομίζω να σε γράψαν 6 φορές στα απαυτά τους , αφού λύνεται μέσα σε λίγα λεπτά.

Και για να μην σας ταλαιπωρώ άλλο..
Το πρόβλημα εντοπίστηκε κάπου στην Πάτρα σύμφωνα με τους Τεχνικούς πού πήρα τηλ και παραδέχτηκαν πλέον ότι έχουν αυτοί μεγάλο πρόβλημα.
Δεν ξέρω δεν μου είπαν τι ακριβώς αλλά αύριο που θα έχω νεώτερη επικοινωνία μόλις μάθω θα σας πω.
Με λίγα που κατάφερα και εκμαίευσα κάποιο πρόβλημα εντοπίστηκε στο ΒRAS Πάτρας στην επικοινωνία του με το BRAS Πειραία.

AssVas
01-10-13, 19:45
κάνε και ένα

tracert my.otenet.gr

στο CMD , αν δεν σου κάνει κόπο και ρίξε το εδώ μία.

Vkontogeorgos
01-10-13, 20:16
κάνε και ένα

tracert my.otenet.gr

στο CMD , αν δεν σου κάνει κόπο και ρίξε το εδώ μία.

129474

Χθές λοιπόν το μεσημέρι δέχτηκα τηλ απο έναν Κύριο που δήλωσε ως ιδιότητα Δντης Τεχνικών Υπηρεσιών
στο Bras Πάτρας.
Μου ζήτησε πίστωση χρόνου γιατί σύμφωνα με δική του δήλωση τώρα πήραν σοβαρά τα προβλήματα μου
και για τον λόγο ότι τους ήρθαν βροχή βλαβών Υψηλό Ping.
Φυσικά αν και τον έκραξα γιατί παραδέχτηκε ότι τώρα το πήρα σοβαρά δέχτηκα να περιμένω για να δούμε τι θα γίνει
Σήμερα 1/10 - Καλο μήνα παίδες - είδα μια ΘΕΑΜΑΤΙΚΗ βελτίωση στην γραμμή μου με Ping που δεν είχα ούτε πριν τα προβλήματα.
ΑΛΛΑ
Μου είπανε ότι η βλάβη θα μείνει ανοιχτή μέχρι και την Παρασκευή με τις απαραίτητες αποχρεώσεις απο μέρους του ΟΤΕ
για να ελέγχουμε συνέχεια την σταθερότητα της γραμμής.
Απο πολύ καλά πληροφορημένη πηγή στον Τοπικό ΟΤΕ έπεσαν τρελά γκάζια γενικώς γιατί
τους πήγε η καταγγελία που είχα καταθέσει την επιτροπή με όλα τα αποδεικτικά στοιχεία που είχα και δόθηκε εντολή αποχρεώσης 4 μηνών ως αποζημίωση.

Αυτά.
Σήμερα η γραμμή πετάει και μακάρι να μείνει έτσι.
Φυσικά παραμένει κλειδωμένη στο 12 μέχρι να δούμε και μετά θα ανεβάσουμε και την ταχύτητα.
One step at a time Gent's

Ευχαριστώ.

AssVas
01-10-13, 20:56
Το οτι ειναι με 12άρι προφιλ δεν παίζει κανένα ρόλο , πες τους να σε βάλουν Fastpath 24 ξανά

vforvendetta85
02-10-13, 16:53
Τώρα είδα το θέμα και θέλω να σε ρωτήσω αν όσο καιρό είχες προβλήματα με την γραμμή σου, η εικόνα του iptv ποια ήταν;Έκανε σπασίματα, πιξελιάσματα, κοβόταν;

Vkontogeorgos
02-10-13, 23:37
Για να απαντήσω στην ερώτηση.
Απο Σεπτέμβριο του 12 που έχω το iptv μέχρι και 10/7 δεν είχα ποτέ κανένα μα κανένα πρόβλημα και ποτέ
δεν είχα θέμα είτε στην εικόνα είτε στον ήχο.
Η τουλάχιστον εμείς δεν είχαμε αντιληφθεί κάτι.
Και ίδια παραμένει και η συμπεριφορά του iptv κατά την διάρκεια των προβλημάτων.
Δηλαδή παρά τα όποια προβλήματα συνεχίζω και απολαμβάνω άψογο σήμα.

Μιλάμε για μια γραμμή πριν τα προβλήματα απίστευτη..
Κλειδωμένη στα 22 και με Ping το ανώτατο 12 - 15

Δυστυχώς η ευτυχία μου κράτησε λίγο..
Επιστρέψαμε στα ίδια προβλήματα.

Πλέον τους κράζω ανοιχτά στο facebook και μάλιστα ο Κος Χατζηθεοδώρου που με κάλεσε σήμερα 2/10/13 και ώρα 21,30 και που δήλωσε Υπεύθυνος Βάρδιας
στο 13888 με ενημέρωσε πως είναι ενήμερος και για το παρών post και για τις αναρτήσεις μου στην facebook ομάδα του ΟΤΕ.

ΑΡΑ φίλοι παρακολοθούν το τι γράφετε.

AssVas
04-10-13, 22:03
1) Τώρα που έχεις το πρόβλημα ξανά, ρίξε πάλι το Tracert και δώσε το αποτέλεσμα #1.

2) Κατόπιν στην καρτέλα Interface Setup του Router σου , βλέπεις να έχεις επιλογές IPV4 - IPV4/IPV6 και IPV6 ?

Αν ναι κάνε το πείραμα να το γυρίσεις σε IPV4/6 vk_mp@ipv6ote.gr (vk_mp@otenet.gr) και να πατήσεις Save (βάλε και τις λοιπές ρυθμίσεις από εδώ) -> http://ipv6.ote.gr/?page_id=629

Κάνε ξανά το Tracert και δώσε μας το αποτέλεσμα #2

Στο Username σου μετά όρισε το : vk_mp@otenet.gr και σώσε το.
Κάνε ξανά το Tracert και δώσε μας το αποτέλεσμα #3

Αν δεν σου παίξει με το IPV4/6 (δεν λάβεις IP), γύρνα το ξανά σε IPV4 .

Vkontogeorgos
05-10-13, 19:27
1) Τώρα που έχεις το πρόβλημα ξανά, ρίξε πάλι το Tracert και δώσε το αποτέλεσμα #1.

129666129667

2) Κατόπιν στην καρτέλα Interface Setup του Router σου , βλέπεις να έχεις επιλογές IPV4 - IPV4/IPV6 και IPV6 ?

Αν ναι κάνε το πείραμα να το γυρίσεις σε IPV4/6 vk_mp@ipv6ote.gr (vk_mp@otenet.gr) και να πατήσεις Save (βάλε και τις λοιπές ρυθμίσεις από εδώ) -> http://ipv6.ote.gr/?page_id=629

Κάνε ξανά το Tracert και δώσε μας το αποτέλεσμα #2

Στο Username σου μετά όρισε το : vk_mp@otenet.gr και σώσε το.
Κάνε ξανά το Tracert και δώσε μας το αποτέλεσμα #3

Αν δεν σου παίξει με το IPV4/6 (δεν λάβεις IP), γύρνα το ξανά σε IPV4 .

Έκανα ότι είπες και δυστυχώς δεν διορθώθηκε καθόλου η βλάβη.
Σου παραθέτω και το
http://www.speedtest.net/my-result/3014203463

Για να πάρεις μια ιδέα απο εκεί
Και το

129668

Με μια πληθώρα μετρήσεων.

Χθες Παρασκευή 4/10 για κάποιον λόγο απο τις 10,30 το πρωί μέχρι και τις 17,00 πήγαινε μια χαρά η γραμμή ήτοι 16ms Ping
Aπο τις 17,00 μου παρουσίασε μια ξαφνική άνοδο ΑΛΛΑ και σταθεροποίηση στα 33ms
Και σήμερα Σάββατο 5/10 είμαστε στο τί είχες Γιάννη'μ τι είχα πάντα
Αυτό το πράγμα ήθελα να ήξερα δεν τους χτυπάει κάποιο καμπανάκι ρε παιδιά εκεί μέσα

Δεν ξέρουν τι να κάνουν;';;;;

Και απορώ γιατί μέχρι και τις 9/7 δεν είχα κανέναν πρόβλημα και ξαφνικά έχει μαμηθεί η γραμμή.;;;

Vkontogeorgos
06-10-13, 19:50
129732129733129734129735129736

Όπως βλέπετε απο τις μετρήσεις επικρατεί ένα μπάχαλο.
Σύμφωνα όμως με δύο τεχνικούς του ΟΤΕ που μένουν Ιτέα και αυτοί παρατηρήσαμε το εξής :
H ip 80.106.108.40 δημιουργεί το όλο θέμα.
Σε πάρα πολλά tracert που έκαναν και οι τεχνικοί απο τις Οικίες τους και εγώ απο την δική μου οικία και σε
οικίες φίλων που πήγαμε και κάναμε tracert χτυπάει με απίστευτα ping η συγκεκριμένη ip.
To μόνο που μένει να βρεθεί είναι που στην ευχή είναι αυτή κάτι το οποίο φαντάζομαι για τους sys adminers
είναι σχετικά εύκολο.

gkamared
07-10-13, 19:25
Μήπως υπάρχει ζήτημα με το connex-TV

Vkontogeorgos
07-10-13, 22:50
Για να απαντήσω στον gkamared πρώτα..
Έστω και ότι υπήρχε ..
Γιατί μέχρι και τις 9/7 η γραμμή απλά πετούσε ;;;
Και γιατί ώρες ώρες απο μόνη της η γραμμή απλά πετάει φωτιές ;
Επί παραδείγματι σήμερα 7/10/13 στις 07,30 το πρωί ήμουν κλειδωμένος στα 22 και με ping 8
Και το ωραίο είναι πως το πρωί και το iptv έτρεχε κανονικά και το laptop δούλευε στο δίκτυο.

Τα συμπεράσματα δικά σας.


Σας παραθέτω τις μετρήσεις μου που έγιναν
Σήμερα 7/10/13 και ώρα 22:39

129818129819

HackFreak
07-10-13, 22:55
Τα pings είναι πολύ ψηλά όντως. Πιθανότατα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα με τον bras.

gkamared
08-10-13, 15:38
Για να απαντήσω στον gkamared πρώτα..
Έστω και ότι υπήρχε ..
Γιατί μέχρι και τις 9/7 η γραμμή απλά πετούσε ;;;
Και γιατί ώρες ώρες απο μόνη της η γραμμή απλά πετάει φωτιές ;
Επί παραδείγματι σήμερα 7/10/13 στις 07,30 το πρωί ήμουν κλειδωμένος στα 22 και με ping 8
Και το ωραίο είναι πως το πρωί και το iptv έτρεχε κανονικά και το laptop δούλευε στο δίκτυο.

Τα συμπεράσματα δικά σας.


Σας παραθέτω τις μετρήσεις μου που έγιναν
Σήμερα 7/10/13 και ώρα 22:39

129818129819
Αυτό που δεν ξερό είναι ότι ενώ δεν έχεις θέμα με την τηλεόραση έχεις μονάχα με το δίκτυο δεν είναι λογικό. Λογικά θα έπρεπε να είχες πρόβλημα και στα 2 αφού σου λένε ότι υπάρχει θέμα κάπου στην Πάτρα, ενώ εισδύσει λες ότι έχει μονάχα με το δίκτυο και όταν έχεις τόσα μεγάλα ping κάλεσε κανένα τεχνικό του ΟΤΕ στο σπίτι σου, νομίζω ότι οι άνθρωποι στο κέντρο σου λένε βλακείες λόγω κακής ενημέρωσης.

sdikr
08-10-13, 15:53
Αυτό που δεν ξερό είναι ότι ενώ δεν έχεις θέμα με την τηλεόραση έχεις μονάχα με το δίκτυο δεν είναι λογικό. Λογικά θα έπρεπε να είχες πρόβλημα και στα 2 αφού σου λένε ότι υπάρχει θέμα κάπου στην Πάτρα, ενώ εισδύσει λες ότι έχει μονάχα με το δίκτυο και όταν έχεις τόσα μεγάλα ping κάλεσε κανένα τεχνικό του ΟΤΕ στο σπίτι σου, νομίζω ότι οι άνθρωποι στο κέντρο σου λένε βλακείες λόγω κακής ενημέρωσης.

κακή ενημέρωση σίγουρα έχει κάποιος.

Το παλικάρι έχει πρόβλημα, αφού δεν γνωρίζεις τουλάχιστον μην σπαμάρεις και σε αυτό το νήμα

AssVas
08-10-13, 19:09
ΚΑλά σου λέει ρε gkamared καταντάς κουραστικός

@ ADSLgr.com All rights reserved.