PDA

Επιστροφή στο Forum : PCM γραμμή...Τι γινεται,τον ήπια?



Σελίδες : [1] 2

Dead_Garden
14-07-04, 13:36
Παιδιά βοήθεια! Εχω μια στοιχειωμένη αίτηση
απο 19/2/04 και μαθαίνω οτι επιτέλους ενεργοποιήθηκαν
άτομα απο Ηλιούπολη. Επειδη ήμουν 11ος λεω
δε μπορεί γιατί είμαι απέξω κατι συμβαίνει.
Ε λοιπόν μετά απο αλλεπάλληλα τηλ. σε διάφορες υπηρεσίες οτε μαθαίνω οτι έχω δεσμευμένη πόρτα
αλλα η γραμμή μου ειναι pcm και επίσης υποβοηθητική.
Βέβαια όσοι μίλησα δεν ήξεραν τι παίζει και αν
τελικά μπω ή πρεπει να κανω αναβάθμιση.
Επειδη ειμαι άσχετος γραμμές και αναβαθμίσεις
η κάθε αποψη/γνωμη/συμβουλή ειναι δεχτή
Υ.Γ Α ναι,προχτες ενώ έλλειπα ηρθαν τεχνικοί του οτε
και κατι πείραζαν στο κουτί,αλλά ουτε φωνή ούτε ακρόαση και απο τμήμα βλαβών δεν ξέρουν τίποτα...

mechdim
14-07-04, 14:29
Φιλικα παντα... τον ηπιες!! Για να βαλεις DSL πρεπει να απαλλαγεις απο το φερεσυχνο (pcm). Αμα βαλεις isdn θα απαλλαγεις. Αλλα τοτε μπορει να μην βρεις πορτα διαθεσιμη για adsl over isdn. Ρωτα αμα εχουν ανοιχτες πορτες για isdn!!Αν εχουν κανε γρηγορα 8)

Dead_Garden
14-07-04, 15:19
Το γελοίο ειναι οτι εχω και isdn και εκανα νεα pstn γιατι δεν υπηρχαν πορτες τον Φλεβαρη...με προτροπη απο οτε...

AsGoodAsItGets
14-07-04, 16:53
Νομίζω ότι μπορείς να τους ζητήσεις χωρίς χρέωση να βγάλουν το pcm από τη δική σου γραμμή και να το βάλουν αλλού.

Άμα φωνάξεις πολλά μπορείς να καταφέρεις με τον πΟΤΕ.

mechdim
14-07-04, 17:05
Στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα. Το καλυτερο που χεις να κανεις ειναι να παρεις τηλεφωνο και να κοψεις την pstn!! Και ξανακανεις αιτηση για adsl over isdn, γιατι με αυτη την pstn dsl δεν θα δεις

Dead_Garden
14-07-04, 17:17
Ρε παιδιά επειδη η isdn βασικα ειναι στο ονομα του πατέρα και δε θελω να μπλέκω τους λογαριασμούς αμα τη μετατρέψω isdn α)ποσο θα παει? Θα δω προκοπη?.
Παντως ευχαριστω για τη βοηθεια! :)

Dead_Garden
14-07-04, 18:10
Aς το δοκιμάσω κι αυτο γιτί εχω δεσμευέ΄νη πόρτα και ειναι αμαρτία να περιμενω πάλι 50 χρόνια... :?

Νομίζω ότι μπορείς να τους ζητήσεις χωρίς χρέωση να βγάλουν το pcm από τη δική σου γραμμή και να το βάλουν αλλού.

Άμα φωνάξεις πολλά μπορείς να καταφέρεις με τον πΟΤΕ.

nnn
14-07-04, 22:15
δοκίμασε αυτό που λες γιατί υπάρχει περίπτωση να σου βάλουν isdn πάνω σε pcm,ναι γίνεται :evil: ,οπότε πάλι δεν θα έχες δυνατότητα adsl.

mechdim
15-07-04, 00:34
Πως γινεται αυτο ρε nnn, δεν το χω ακουσει ποτε. Το αντιθετο μαλιστα..το isdn ειναι η εξασφαλιση σου οτι δεν θα σαι πανω σε pcm. Τυπικα παντα δεν μπορει να τον υποχρεωσεις τον ΟΤΕ να βγαλει απο πανω σου το pcm. Επειδη το θεμα ειναι και οικονομικο αν το isdn το χες μονο για νετ και δεν σου χρειαζεται ο δευτερος αριθμος τοτε πρηξε τους να βγεις απο το pcm (αν τα καταφερεις), μετα αιτηση για adsl over pstn και μετα λες bye bye isdn :wink:

sdikr
15-07-04, 00:38
mechdim,
intracom advanced technology, ναι έχουν βρεί τρόπο να βάλουν συσκευή που να δίνει δύο γραμμές isdn

del_ahmettt
15-07-04, 01:23
Νομίζω ότι μπορείς να τους ζητήσεις χωρίς χρέωση να βγάλουν το pcm από τη δική σου γραμμή και να το βάλουν αλλού.

Άμα φωνάξεις πολλά μπορείς να καταφέρεις με τον πΟΤΕ.


Οχι φωνές,please!Η παραπανω πρόταση είναι η καλύτερη, αλλα με το "μαλακο"!
Πες "ξερετε το ιντερνετ είναι η δουλειά μου,ειναι πολυ βασικο για μένα να εχω Adsl,καταστραφηκα...μπλα μπλα.."
Η "δουλεια" μπορει να γινει αν ρωτησεις στον τοπικο ΟΤΕ που στεγαζονται οι τεχνικες υπηρεσιες, το "αρχηγειο" δηλαδη.Πχ εδω δτην Πατρα ειναι το Τηλεπικοινωνιακο Διαμέρισμα Αχαϊας,σε Αθηνα & Θεσ/νικη δεν ξερω πως ειναι η οργανωση.

Ετσι ειχα βαλει και εγω ISDN σε παλιότερο σπιτι που εμενα και ημουν σε φερεσυχνο.
(σε εποχες που η Ιντρακομ δεν ειχε αναπτυξει αυτη την καταπληκτικη τεχνολογια για ISDN σε φερεσυχνα...)

Εγω σε καποιο τμήμα Αναβαθμισης/Επεκτασης δικτυου ειχα παει.
Κοιταει ο τυπος σε ενα τεραστιο υπολογιστη :computing, πως ηταν η τοπολογια του δικτυου εκει κοντα στο σπιτι μου, εκαναν καποιες μετατροπές (εβαλαν το φερεσυχνο σε αλλον δλδ),τους ευχαριστησα και σε μια μερα με πήραν τηλ. και μου ειπαν οτι ειμαι ΟΚ!

Καμια φορα μας ξαφνιαζει ευχαριστα αυτος ο πΟΤΕς! :mrgreen:

Dead_Garden
15-07-04, 09:08
Θα πάω παιδιά Παρασκευή πρωί στον οτε της περιοχής μου
και θα σας πω. Βασικα ειναι και σε τι άτομα θα πεσεις εκεί μέσα.
Η πείρα μου λέει οτι με τον οτε χρειάζεται πολύ η τύχη!

mechdim
15-07-04, 14:41
Intracom..edge of technology :evil:

Dead_Garden
15-07-04, 15:40
Υπάρχει εδώ μέσα κανείς που να ζήτησε απο τον οτε να το ξαποστείλει αλλου (για διάφορους λόγους π.χ adsl)?
Πως αντέδρασαν? Είπαν μα μου?βοήθησαν?σας εγραψαν?
Ρωτάω γιατι αύριο πάω να τους το ζητήσω και πρέπει να
ξέρω πως θα αντιδράσω!
(jonhgr sorry, εχεις δικιο :oops:΄)

JohnGR
15-07-04, 15:43
Dead_Garden κανένα πρόβλημα. Αν υπάρχουν ελεύθερα ζεύγη, λογικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα να σου κάνουν την αλλαγή, αλλά δυστυχώς δεν ξέρω πόσο χρόνο μπορεί να πάρει...

arcanum
15-07-04, 15:54
Ναι εγώ

Πριν μερικα χρόνια (1998-9?).

Είμουν σε φερέσυχνο και δεν μπορούσα να μπώ Internet (έμπαινε με μκρή ταχύτητα και με πεταγε έξω συνέχεια)

Φυσικά είμουν μικρός και δεν ήξερα πως να χειριστώ μια κατάσταση τότε.

Οταν πήγα στον ΟΤΕ (μετά του γνωστό περα δώθε απο υπάλληλο σε υπάλληλο) έφτασα στον 'Αρχηγό' του ΟΤΕ Περιστερίου (ενας γέρος ήταν). Αυτός λοιπόν μου είπε κάτι που δεν θα ξεχάσω ποτέ (γιατι μπήκα αμέσως στο πνεύμα του Greek Civil Service).

"Θέλεις? Internet? Γίνατε όλοι πλούσιοι και θέλετε Internet.
Εδώ μας ζητάνε απο εργοστάσια και δεν τους δίνουμε γραμμές.
Υπάρχουν γριές χωρίς τηλέφωνο και εσύ θέλεις Internet?"

Εγώ τα έχασα. Δεν ήξερα τι να πω (κάθε φορά που πάω σε δημόσια υπηρεσια απο τότε πάω έτοιμος να τσακωθώ.)

Απλά έφυγα.

Και όπως έφευγα, με βρίσκει ένας τεχνικός (απο οτι κατάλαβα αυτός ήταν τεχνικός διευθυντής Περιστερίου).
Και ήθελε να του εξηγήσω τι συμβαίνει μήπως μου βρεί λύση.
Έκανε ερωτήσεις που δεν τις καταλάβαινα στην αρχή. Αν ακουμπάει καλά το ακουστικό και κάτι τέτοια. Του έλεγα οτι είναι κατευθείαν στην πρίζα τηλεφώνου το modem και με κοίταγε περίεργα.
Με τα πολλά κατάλαβα οτι ο τύπος νομιζε πως ακόμα έχουμε τα modem που βάζεις το ακουστικό πάνω στην συσκευή!!!!!!!!!!!!!!
War Games φάση!! (Η ταινία)!!


Η λύση?
Μετά απο κανα χρόνο έβαλα ISDN. Αναγκάστηκαν να το αλλάξουν τότε.

Φυσικά οι τύποι με την ISDN έβγαλαν την καλωδίωση άχρηστη ("Ο ηλιθιος ηλεκτρολόγος φταεί για όλα") και μου έλεγαν οτι _ΔΕΝ_ θα δουλέψει με τίποτα. (Αφού φυσικά έκαναν τους high tech ελέγχους με το τρομερό εργαλείο/μπαταρία! :) )
Τους είπα να φύγουν και το έβαλα μονος μου. (είναι 2 ζευγάρια καλώδια, και το ένα είναι ISDN. Απο το 1 pots ρίχνω σήμα πάνω στο άλλο ζευγάρι καλώδια και έτσι δουλέουν τα υπόλοιπα τηλέφωνα στο σπίτι)

Για αυτό, ετοίμασε μερικά σενάρια στο μυαλό σου, και πως θα απαντήσεις.

del_ahmettt
15-07-04, 16:21
Θέλεις? Internet? Γίνατε όλοι πλούσιοι και θέλετε Internet.
Εδώ μας ζητάνε απο εργοστάσια και δεν τους δίνουμε γραμμές.
Υπάρχουν γριές χωρίς τηλέφωνο και εσύ θέλεις Internet?"
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

giageo
15-07-04, 16:27
[περιέργια] Τί είναι το pcm; [/περιέργια]

del_ahmettt
15-07-04, 17:39
PCM:Pulse Code Modulation (Παλμοκωδική διαμόρφωση, ελληνιστί)

Γενικά είναι ψηφιακή μεθοδος μεταδοσης αναλογικών δεδομένων.Το PCM σήμα ειναι δυαδικο:1-0..Χρησιμοποιείται γενικα για την ψηφιοποίηση ολων των μορφων αναλογικής πληροφοριας:βίντεο,φωνή,μουσική κτλ
Βασιζεται στην αρχη της δειγματοληψίας ανα τακτα χρονικα διαστηματα και στην μετατροπη αυτων των δειγματων ως δυαδικη πληροφορια.

Ιδιαιτερη σημασια εχουν για την τηλεφωνία τα συστηματα PCM, λογω της ευελιξίας τους στη μεταδοση και τη μεταγωγη σηματων κωδικοποιημενα κατα αυτο τον τροπο.

Συχνα γίνεται συγχυση-αλληλοκαλυψη μεταξυ των ορων "PCM" και "φερεσυχνο".Οι τεχνικες αυτες διαφερουν σημαντικα στον τροπο που κωδικοποιουν τα δεδομένα-η μεν πρωτη χρησιμοποιει την πολυπλεξη με επιμερισμο χρονου,TDM, ενω στη δευτερη την πολυπλεξη με επιμερισμο συχνότητας,FDM.
O σκοπός και των δυο τεχνικών ειναι ομως πανομοιότυπος:
H πολλαπλή εκμεταλλευση ενος μέσου μεταδοσης,ετσι ωστε να ειναι δυνατη η ταυτοχρονη διαβίβαση απο το μεσο αυτο μεγάλου αριθμου διαφορετικου τυπου σηματων.Εχουμε ετσι σημαντικη μείωση του κοστους μεταδοσης ανα κυκλωμα.

Στην ΤDM(Τime Division Multiplexing),
καθε σημα εχει το δικο του απειροστο χρονικο διαστημα,που μπορει να μεταδιδεται.Μεταξύ δυο διαδοχικών παλμών του ιδιου σηματος μεταδιδονται διαδοχικα οι παλμοι των υπολοιπων σηματων.

Στην FDM (Frequency Division Multiplexing),σε καθε σημα οριζεται μια διαφορετικη ζωνη συχνοτήτων που ειναι διαθεσιμη για τη μεταδοσή του, κατι σαν επιμερους καναλι,μεσα στο καναλι.
Πχ για μια dial-up internet συνδεση απαιτειται να εχουμε στη διαθεσή μας 3-4 ΚΗz πλατος αυτης της ζώνης ωστε να εχουμε αξιοπιστη μεταδοση.
Eστω πχ οτι ειμαστε ο ΟΤΕ και εχουμε στη διαθεσή μας ενα καναλι που "χωραει" 2MHz=2000KHz,τοτε μπορουμε να εξυπηρετησουμε τις απαιτησεις 2000ΚΗz/4KHz πχ= 500+ απλων οικιακών πελατών μας.
Στην πραξη οι τηλεπικοινωνιακοι παροχοι χρησιμοποιουν παραλλαγες-συνδυασμους PCM και "φερεσυχνων".

Περα απο το επιστημονικο-τεχνικο κομματι, που πιθανον να φαινεται ακαταλαβιστικο για μερικους, αυτο που πρεπει να μας μεινει ειναι οτι pcm ή "φερεσυχνο" ειναι τεχνικες εξοικονομησεις πορων δικτυου για τους τηλεπικοινωνιακους οργανισμους.

Dead_Garden
15-07-04, 23:57
Eυχαριστω παιδια,θα σας πω αύριο τα αποτελέσματα...
Ρε del_ahmettt τι κατεβατό ήταν αυτό? Τριπάκι πήρες? ή έχεις Μαστερ? :whiteflag :)

del_ahmettt
16-07-04, 00:33
Ρε del_ahmettt τι κατεβατό ήταν αυτό?
Dead_Garden, το "κατεβατό" ηταν μια προσπαθεια επεξήγησης στον giageo.Ισως "παρασύρθηκα" και λίγο,αλλα ειναι γενικα πολύ δυσκολο να εξηγεις με απλα λογια,συνθετα θεματα θεωριας τηλεπικοινωνιων! :(
Iσως ηταν καλυτερα να σκεφτω ενα ρεαλιστικο παραδειγμα,για να το εξηγησω.


Τριπάκι πήρες? ή έχεις Μαστερ?
Mπα, κατσε να παρω το δίπλωμα από το κwλοπανεπιστήμιο πρώτα... (Σχετικο με H/Y και τηλεπ/νίες θα είναι πάντως)
Καλή τυχη για αυριο (σημερα μαλλον) και με ευγενεια στους ΟΤΕτζηδες! :wink:

l3ft3r1s
16-07-04, 04:30
Και πως μπορούμε να διαπιστώσουμε εκ των προτέρων εαν η γραμμή μας είναι PCM ή φερέσυχνο?
Και κάτι ψιλοάσχετο, μένω σε παλιά πολυκατοικία και στο διαμέρισμα μου φτάνουν μόνο 2 καλωδιάκια, ένα ζεύγος δηλαδή, το "κεντρικό". Θα υπάρξει πρόβλημα για ADSL over PSTN? Μήπως χρειάζονται και τα δύο ζεύγη? :?

Dead_Garden
16-07-04, 15:09
Λοιπόν παιδιά πήγα το πρωί. Μπαινω στο αρμόδιο γραφείο και ηταν
2 ευγενέστατοι και εξυπηρετικότατοι κύριοι.Τους λέω την ιστορία
μου και για να μη τα πολυλογώ μου είπαν ότι:
α)Ή κάνεις αίτηση για αναβάθμιση και περιμένεις καποιους μήνες
β)Ή την αλλάζεις σε isdn και πάλι με προυποθέσεις.
γ)Εισαι ατυχος που τη φορτώσαν πάνω σου...(Αυτό δεν ειναι επιλογη
είναι σχόλιο του ενος :?
Τους εξηγω μετά οτι πληρώνω κερατιατικα παγια γιατι εχω αλλη
γραμμή για κλήσεις και αν γίνεται να την "περάσουν καπου αλλού"
(συνωμοτικά και με τρόπο βέβαια) και μου απάντησαν δε γινεται αυτο
γιατι μπορεί να βρούν το μπελά τους απο κανα γείτονα κτλ.
Τέλος πάντων τους ευχαρίστησα και σηκώθηκα να φύγω αφού δεν ήθελα
να παρακαλάω για κατι που πληρώνω.Η γραμμή θα ακυρωθεί και τελειώνει
εκεί το θέμα.Ετσι κι αλλιώς ζω σε τριτοκοσμική χώρα και πρέπει να
δεχτώ τη μοίρα μου.
Ε μη τα θέλουμε κι ολα δικά μας ετσι?
Καποιος απο Ηλιούπολη είναι πολύ τυχερός...απο Δευτέρα ελευθερώνεται
πόρτα. Τρεξτε κόσμε! :D

Dead_Garden
21-07-04, 10:21
Νομίζω ότι μπορείς να τους ζητήσεις χωρίς χρέωση να βγάλουν το pcm από τη δική σου γραμμή και να το βάλουν αλλού.

Άμα φωνάξεις πολλά μπορείς να καταφέρεις με τον πΟΤΕ.

Τελικά εκει στον Οτε οι ανθρωποι ειναι αψυχολογητοι!
Λογω φόρτου εργασίας δε πρόλαβα να κανω διακοπή και θα
πηγαινα σήμερα.Ανοιγω το μόντεμ ετσι για τελευταία φορα , και με εκπληξη βλέπω οτι εγένετω φως!
Ρωτάω τη μάνα αν κανα πρωινο ειδε τιποτα τεχνικους
και μου λεει τη Παρασκευη ηραν και κατι πειραζαν στο κουτί εξω! Δηλ. τι να πω? Ουτε φωνές ουτε συνεχή τηλ.
ούτε τίποτα! Μάλλον καθαρά θέμα τύχης!
Υ.Γ Και ένα μικρό off topic :roll: :Εκανα setup
το μοντεμ και στo diagnostic:
test adsl synchronization:pass
test adsl (atm oam) loopback test : fail
Τι παιζει?

nnn
21-07-04, 22:23
υπομονή,σε 2 μερούλες θα είσαι οκ,δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η σύνδεση.

αν πάντως ακούσεις κάποιον γείτονα σου να βρίζει τον οτε που του πείραξε την γραμμή και δεν μπορεί να μπει ούτε με pstn στο internet,θα ξέρεις σε ποιόν βάλανε την pcm σου.
:wink:

yiapap
22-07-04, 09:55
Τελικά εκει στον Οτε οι ανθρωποι ειναι αψυχολογητοι!
Λογω φόρτου εργασίας δε πρόλαβα να κανω διακοπή και θα
πηγαινα σήμερα.Ανοιγω το μόντεμ ετσι για τελευταία φορα , και με εκπληξη βλέπω οτι εγένετω φως!
Ρωτάω τη μάνα αν κανα πρωινο ειδε τιποτα τεχνικους
και μου λεει τη Παρασκευη ηραν και κατι πειραζαν στο κουτί εξω! Δηλ. τι να πω? Ουτε φωνές ουτε συνεχή τηλ.
ούτε τίποτα! Μάλλον καθαρά θέμα τύχης!
Υ.Γ Και ένα μικρό off topic :roll: :Εκανα setup
το μοντεμ και στo diagnostic:
test adsl synchronization:pass
test adsl (atm oam) loopback test : fail
Τι παιζει?

Δλδ ρε γμτ, ΑΚΟΜΗ και όταν ο ΟΤΕς μας διευκολύνει, πάλι για βρίσιμο είναι!!!
Πόσο δύσκολο ήταν να πάρουν ένα τηλέφωνο και να πούνε "Ερχόμαστε να το ψάξουμε για τη γραμμή σας". Να τους πεις και 10 ευχαριστώ και να κάνεις και 3 πανηγυρικά post!!!
Εκτός βέβαια αν ήρθαν νύχτα, έρπειν, με μαύρες κουκούλες να μην τους πάρει γραμμή ο γείτονας :)

Όσο για το ΥΓ σου, συνήθως σημαίνει ότι φθάνεις μέχρι το DSLAM σου αλλά μετά δε φθάνεις στον παροχέα σου. Αν δεν έχεις περάσει στοιχεία ISP τότε έτσι θα πρέπει να δείχνει.

Υ.Γ. del_ahmett, πολύ καλή η ανάλυση! Εγώ νόμιζα ότι το φερέσυχνο είναι μετάφραση του PCM... Δεν είναι, όμως τότε ποιά είναι η μετάφραση του PCM. Υπάρχει λέξη (όχι μετάφραση του Pulse Code Modulation);

Dead_Garden
22-07-04, 15:04
Ναι ρε συ,σκάσαν μύτη σαν κομάντος και ουτε φωνή ουτε ακρόαση.
Λες και εγώ ο ΠΕΛΑΤΗΣ τους δε πρέπει να ξέρω τι έκαναν στη
γραμμή μου.
Τέλος πάντων επειδή είναι ο Οτε και επειδή περίμενα 6 μήνες
ας μη παραπονιέμαι,θεωρούμαι τυχερός απ'οτι κατάλαβα βλέποντας
και άλλα posts :shock:

@Yiapap:To θέμα ειναι ότι εχω isp(netkarta) και έκανα όλες τις
ρυθμίσεις για zyxel 650(από ενα αφιερωμένο topic) και μου βγαζει
πάντα το ίδιο :(

wintech2003
22-07-04, 15:10
Dead_Garden,

Στο username βάζεις @acn.gr από πίσω?

aesir
22-07-04, 15:16
Αν είναι να πάτε off topic για settings υπάρχει σίγουρα το ανάλογο thread... :mrgreen:

kanagias
22-07-04, 17:04
Υπάρχει λέξη (όχι μετάφραση του Pulse Code Modulation);


PCM Παλμοκωδικη Διαμορφωση :lol:

DRaPeTiS
26-07-04, 20:17
Αληθεια.. πως διαπιστωνεις η γραμμη σου ειναι PCM η οχι?

Παλιοτερα πριν βαλω isdn ειχα το προβλημα οτι καθε 30 λεπτα η συνδεση νεκρωνε αλλα χωρις disconnect... και ποτε δεν επιανα πανω απο 33,6...

Βεβαια μετα εκανα αιτηση για ISDN και την ειχα μεχρι πριν λιγο καιρο που την ξαναλλαξα σε PSTN για να βαλω ADSL ...

Αν και ειχα τα παραπανω συμπτωματα που λετε ευχυχως με τη ADSL δεν ειχα το παραμικρο προβλημα...Ισως μετα την μετατροπη απο την isdn σε pstn να εφυγε το Pcm απο πανω μου....

Παντως υπαρχει καποιος τροπος να το μαθω?? και ειναι σιγουρο οτι πανω απο PCM γραμμη δεν μπαινει ADSL?

del_ahmettt
26-07-04, 21:02
Αληθεια.. πως διαπιστωνεις η γραμμη σου ειναι PCM η οχι?
Πρακτικά, το απάντησες μόνος σου ,εχει συγκεκριμένη συμπτωματολογία:


Παλιοτερα πριν βαλω isdn ειχα το προβλημα οτι καθε 30 λεπτα η συνδεση νεκρωνε αλλα χωρις disconnect... και ποτε δεν επιανα πανω απο 33,6...
Θεωρητικά, σε οποιοδήποτε τερματικο του ΟΤΕ ,που είναι καταχωρημενοι ολοι οι συνδρομητες, αναφερεται στα στοιχεια της συνδεσής σου. Απλώς πας και ρωτας στον πΟΤΕ: παιδιά, μηπως με εχετε σε φερέσυχνο? :mrgreen:



Βεβαια μετα εκανα αιτηση για ISDN και την ειχα μεχρι πριν λιγο καιρο που την ξαναλλαξα σε PSTN για να βαλω ADSL ...

Αν και ειχα τα παραπανω συμπτωματα που λετε ευχυχως με τη ADSL δεν ειχα το παραμικρο προβλημα... Ισως μετα την μετατροπη απο την isdn σε pstn να εφυγε το Pcm απο πανω μου....
100% σιγουρα! Αλλωστε δύο φορές "γκαντεμιά", πολύ δυσκολο. (Επι της ουσίας, τα "φερεσυχνα" ελαττωνονται - λογικο δεν ειναι;)


... και ειναι σιγουρο οτι πανω απο PCM γραμμη δεν μπαινει ADSL?
Δεν παίρνω όρκο αν σε ερευνητικό επίπεδο εχει γινει κάποια προσπάθεια να μπει dsl (εστω υποτυποδών ταχυτητων) με τόσο μεγάλη οικονομία ευρους συχνοτήτων, ωστόσο κανένας τηλεπικοινωνιακος φορεας δεν κανει κατι τετοιο...
Τα "φερεσυχνα" και αλλες τεχνικές που "βγάζουν απο τη μύγα ξύγκι" (μπλιααάχ :x ), ειναι χαρακτηριστικα "υποαναπτυκτων" τηλεπικοινωνιακά χωρών! Προσεξτε, μιλώ για την εφαρμογή τους στην συνδεση του πελατη με τα τηλεφωνικα κέντρα και οχι γενικοτερα για αυτες τις τεχνικες, που ειναι θεμελιώδεις για τις τηλ/νίες!

Δείτε στο παρακάτω σχημα, που βρήκα στο Google (το πιο παραστατικο, που βρήκα), γιατί ακριβως δεν μπορει να μπει xDSL σε "φερέσυχνη"/PCM γραμμή:
Εστω οτι είστε ο ΟΤΕ και εχετε στη διαθεσή σας ενα καναλι χωρητικότητας 2 ΜΗz, που ειπαμε σε προηγουμενο post. Στο σχήμα βλέπουμε οτι ενας και μονο χρηστης ADSL "τρώει" απο μόνος του περισσότερο απο 1,1ΜΗz,πάνω απο 55% της χωρητικότητας δλδ :!:
Προφανώς ,δε "χωραει' τίποτε αλλο, γιατι πρεπει να υπαρχει και καποια πρόβλεψη για πιθανες μελλοντικές αναβαθμίσεις σε up/downstream και πολύ περισσοτερο γιατι το φυσικο μεσο (χαλκινο καλωδιο), θα εμφανισει ασταθή συμπεριφορα οταν προσπαθησουμε να το εκμεταλλευτουμε στο οριο!
Θεωρητικά ίσως μπορουσαν να "χωρεσουν" και καποιοι συνδρομητες κλασσικής τηλεφωνίας, αλλα τοτε θα μιλαγαμε για ασυδοτη εκμεταλλευση και πιθανόν να ηταν δυσκολη και η απο-πολύπλεξη των σηματων στο τηλεφωνικο κέντρο!

Dead_Garden
26-07-04, 23:50
... και ειναι σιγουρο οτι πανω απο PCM γραμμη δεν μπαινει ADSL?

...Eγω οταν τους ρώτησα, ήταν απόλυτοι οτι με pcm δε θα δω adsl :?

DRaPeTiS
27-07-04, 12:46
Del_ahmettt εισαι αρχηγος!!Μηπως παραδιδεις ιδιαιτερα σε τηλεπικοινωνιες??Αν ναι δεν θα ελεγα οχι, γιατι τις κουβαλαω μαζι μου 1,5 χρονο τωρα...και θα τις κουβαλαω κιαλο ;-)

Αληθεια αυτα που εγραψες για το PCM σε προηγουμενο ποστ τα εγραψες εκ πειρας και τριβη πανω στι επικοινωνιες? η απο καποιο βιβλιο μεσα? Αν ηταν απο βιβλιο σου ειναι ευκολο να μου πεις πιο? Γιατι αυτα που μας δινουνε εμας ειναι μ***** και δεν διαβαζονται με τιποτα....

del_ahmettt
27-07-04, 13:22
DRaPeTiS, άσε τα εχω "φάει" αρκετά στη "μάπα" όλα αυτά και θα τα "τρώω" για πάρα πολύ ακόμη... αφου εχω επιλεξει στη σχολή μου κατευθυνση σχετικα με Τηλεπικοινωνιες & Πληροφορική!
Αnyway και εγώ θελω ιδιαίτερα, μη νομίζεις! Εχω δρόμο ακόμα για το δίπλωμα! :(
Kοίταξε τα pm's σου, αν θελεις να σου στείλω κάτι!

John_Nastos
13-12-04, 16:10
Αντί να ξεκινήσω καινούργια συζήτηση και αφού είδα ότι μέσω της αναζήτησης ότι υπάρχει ήδη post για το θέμα αυτό είπα να γράψω εδώ για τη δική μου περίπτωση.

Λοιπόν, όπως και ο φίλος Dead_Garden, έτσι και εγώ έμαθα σήμερα (ύστερα από δική μου πρωτοβουλία γιατί αν περίμενα να με ενημερώσουν... :evil: ) ότι δυστυχώς το αίτημά μου για ενεργοποίηση της υπηρεσίας ADSL δεν μπορεί να ικανοποιηθεί διότι το δίκτυο στο οποίο βρίσκομαι είναι τύπου PCX. :evil:

Να σημειώσω εδώ πως στην πολυκατοικία που βρίσκομαι (η οποία είναι νεόκτιστη) ήμουν ο πρώτος που έκανε αίτηση για σύνδεση γραμμή PSTN και ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ λόγος που ήθελα να βάλω τηλεφωνική γραμμή ήταν το DSL (για τα υπόλοιπα υπάρχει και το κινητό και εξάλλου είμαι και φοιτητής που σπουδάζει "εκτός έδρας"). Την αίτηση λοιπόν για σύνδεση τηλεφωνικής γραμμής αλλά και την αίτηση για πρόσβαση DSL ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΜΑΖΙ, ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ. Αναρωτιέμαι λοιπόν, πώς είναι δυνατό ο ΟΤΕ να γνωρίζει από την πρώτη ημέρα ότι ενδιαφέρομαι για πρόσβαση DSL και να με περνάει σε δίκτυο PCM????? :evil: Είναι άραγε τόσο ανόητοι ή το κάνουν επίτηδες για να εκνευρίζουν τον κόσμο? Μήπως επειδή προτίμησα να κάνω την εγκατάσταση μόνος μου και δεν αγόρασα κάποιο από τα Modem που προσφέρουν, επιδυκνείουν κάποιου είδους εκδικητικής συμπεριφοράς?

Το άτομο στο 134 που με ενημέρωσε περί της ατυχίας μου να βρίσκομαι σε δίκτυο PCM (και διαβάζοντας αυτό το thread κατάλαβα γιατί συνδέομαι ΠΑΝΤΑ στα 33.6Κ με το 56άρι Modemaki μου) με συμβούλεψε να επικοινωνήσω με το υποκατάστημα που εξυπηρετεί την περιοχή μου (βρίσκομαι στην περιοχή της Σίνδου Θεσσαλονίκης, σε DSLAM τύπου Siemens) και να τους ζητήσω να κάνουν αλλαγή του δικτύου μου χωρίς ωστόσο να με διαβεβαιώσει αν κάτι τέτοιο είναι τεχνικά εφικτό ή αν είναι διατεθειμένοι από τον ΟΤΕ να προβούν σε μια τέτοια κίνηση.

Παρακαλώ όσοι γνωρίζουν περισσότερα επί του θέματος ή έχουν αντιμετωπίσει ανάλογες καταστάσεις ας γράψουν τη γνώμη τους. Σκέφτομαι να πάω αύριο στο υποκατάστημα του ΟΤΕ και να ζητήσω αλλαγή δικτύου αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν αισθάνομαι και τόσο αισιόδοξος ότι θα ενδιαφερθούν. :cry: Πάντως επειδή από ότι διάβασα σε αυτό το thread, αν κάνω αίτηση για ISDN γραμμή θα ξεφορτωθώ αναγκαστικά το PCM, μήπως να καταφύγω σε αυτή τη λύση και μετά να κάνω πάλι αίτηση για υποβάθμιση της γραμμής σε PSTN για να γλυτώσω το υψηλότερο πάγιο και να βάλω DSL over PSTN? Να σημειώσω επίσης ότι για αρκετό καιρό τώρα υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες στην περιοχή μου και για PSTN και για ISDN γραμμές. Πάντως, αν μου πουν ότι κόλλησα με το PCM δίκτυο για πάντα θα διακόψω την γραμμή εντελώς γιατί δεν γουστάρω να πληρώνω άλλο τον EΠΑΚ, από τη στιγμή μάλιστα που φημολογούνται νέες αυξήσεις!) :evil:

Ευχαριστώ για την ανάγνωση

tasakis
13-12-04, 20:18
Προσωπικά θεωρώ καλύτερη λύση να μετατρέπεις την γραμμή σου σε isdn σε τέτοιες περιπτώσεις,δεν πιστέυω οτι αξίζει να κάθεσαι και να παρακαλάς τον κάθε λακαμα τεχνικό για να σου αναβαθμίσει την γραμμή λες και τους ζητάς να σου συνθέσει κανένα requiem και ενώ η διαφορά παγίου είναι μικρή πλέον.[/i]

John_Nastos
15-12-04, 13:49
Ok πήγα σήμερα στο τοπικό υποκατάστημα. Ο τύπος που καθόταν στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών μου είπε ότι είναι αδύνατη η ενεργοποίηση της υπηρεσίας DSL γιατί η γραμμή μου είναι PCM. Όταν τον ρώτησα αν προβλέπεται από τον σχεδιασμό του ΟΤΕ να μου δοθεί κάποια στιγμή κανονική γραμμή, μου απάντησε ότι δεν γνωρίζει και με έστειλε στον διευθυντή του υποκαταστήματος.

Πηγαίνω λοιπόν και σε αυτόν και του εξηγώ το πρόβλημά μου. Κατ' αρχήν (και αφού συμβουλεύθηκε τη βάση δεδομένων του ΟΤΕ) μου είπε ότι δεν γίνεται τίποτα. Όταν τον ρώτησα για μια τελευταία φορά αν δεν υπάρχει κανένας τρόπος να αποκτήσω DSL κοίταξε και πάλι τα αρχεία του OTE και μου είπε να επικοινωνήσω και πάλι μαζί του μετά τις γιορτές και ότι υπάρχει περίπτωση να μπορεί να γίνει κάτι.

ISDN επίσης δεν μπορεί να μπει σε PCΜ γραμμή. Απ' ότι κατάλαβα, το PCN διαφέρει σε σχέση με το φερέσυχνο από την άποψη ότι το φερέσυχνο εγκαθιστάται τοπικά και σε περίπτωση που οι υπάρχουσες γραμμές δεν επαρκούν για να καλύψουν τη ζήτηση ενώ οι γραμμές PCM δίνονται από τον OTE σε ολόκληρες περιοχές όταν δεν έχουν γίνει ακόμα τα απαιτούμενα έργα ώστε να μπορεί να φτάσει κανονική γραμμή στις περιοχές αυτές.

Τώρα για να μου πει ο διευθυντής να επικοινωνήσω μαζί του, σκέφτομαι ότι είναι τεχνικώς εφικτή η παροχή κανονικής γραμμής αλλά μάλλον θα εξαρτηθεί από το αν είναι διατεθειμένος ο ΟΤΕ να ξοδέψει έργατικές ώρες για να το κάνει. Τουλάχιστο διατήρησα τις ελπίδες μου και γι' αυτό άλλωστε δεν έκανα και διακοπή της σύνδεσης. Θα γράψω νεότερα όταν υπάρξουν εξελίξεις. :?

John_Nastos
19-01-05, 14:48
\o/ 8) 8)

Σήμερα ξεφορτώθηκα το PCM :twisted: :twisted:


Πήγα πριν από μια εβδομάδα πάλι στον ΟΤΕ και μίλησα με τον προιστάμενο. Μου εξήγησε ότι ο λόγος που με έβαλαν σε PCM ήταν ότι δεν υπήρχαν κενές πόρτες στο ΚΑΦΑΟ όταν με συνέδεσαν στο δίκτυο. Όμως, όταν κοίταξε στον υπολογιστή με τη βάση δεδομένων του ΟΤΕ, είδε ότι υπάρχουν 9 διαθέσιμες πόρτες στο ΚΑΦΑΟ και μου είπε no problem, θα σου δώσουμε κανονική γραμμή.

Μία εβδομάδσ μετά, η βοή στο ακουστικό του τηλεφώνου έχει εξαφανιστεί και πλέον συνδέομαι στα 50.6 Kbps σταθερά και όχι στα 31.2 που συνδεόμουν πάντα όσο ήμουν σε PCM. Όπως είπα σε προηγούμενο post, το σπίτι (και άρα η γραμμή) είναι καινούργιο και η ποιότητα της γραμμής είναι εξαιρετική. Τώρα απλά περιμένω από μέρα σε μέρα να ενεργοποιηθεί και η DSL για να αγοράσω την 256 Kbps της Forthnet. 8)

\ο/ 8) :twisted: 8)

Crosstalk
19-01-05, 15:07
\o/ 8) 8)

Σήμερα ξεφορτώθηκα το PCM :twisted: :twisted:


Αντε, εις ανωτερα :!: 8)

John_Nastos
21-01-05, 17:47
Σήμερα ενεργοποιήθηκε η γραμμή \ο/

8) 8)

Τώρα κατεβάζω με netcarta απο το gamespot με 46 kb το δευτερόλεπτο με το getright \ο/

Μου πήρε δυο μήνες να ξεφορτωθώ το PCM και δύο μέρες να ενεργοποιηθεί η γραμμή... :shock:


8) :) 8)

l3ft3r1s
22-01-05, 22:13
...
Μία εβδομάδσ μετά, η βοή στο ακουστικό του τηλεφώνου έχει εξαφανιστεί και πλέον συνδέομαι στα 50.6 Kbps σταθερά και όχι στα 31.2 που συνδεόμουν πάντα όσο ήμουν σε PCM.
...

Τέτοια ταχύτητα οφείλεται αποκλειστικά σε PCM/φερέσυχνο ή μπορεί να υπάρχουν άλλοι λόγοι?

nnn
23-01-05, 01:23
Τέτοια ταχύτητα οφείλεται αποκλειστικά σε PCM/φερέσυχνο ή μπορεί να υπάρχουν άλλοι λόγοι?

Μπορεί να φταίει το καλώδιο ή το modem.
Αλλά συνήθως είναι θέμα Pcm.

l3ft3r1s
23-01-05, 03:02
Εγώ έχω τέτοια ταχύτητα αλλά δεν με πετάει εξω καθόλου ούτε εχει κάποιο ιδιαίτερο θόρυβο το ακουστικό... Λέτε να φταίει που είναι παλιά η πολυκατοικία? (του '70 νομίζω. σε αυτή την περίπτωση, ελπίζω να μην έχω και στην DSL 30Κbbs)

Τεσπα την Δευτέρα που θα πάρω τηλ για αίτηση θα τους ρωτήσω κιόλας, ελπίζω να μπορούν να απαντήσουν.

Dead_Garden εσύ τελικά έβαλες DSL?

Ερώτηση: Πόσα καλωδιάκια πρέπει να έρχονται στο σπίτι? Εππείδη εμένα έρχονται δύο, δηλαδή ένα ζεύγος... Μιλάμε για PSTN. Θα είμαι ΟΚ?

John_Nastos
23-01-05, 13:00
Εγώ έχω τέτοια ταχύτητα αλλά δεν με πετάει εξω καθόλου ούτε εχει κάποιο ιδιαίτερο θόρυβο το ακουστικό... Λέτε να φταίει που είναι παλιά η πολυκατοικία? (του '70 νομίζω. σε αυτή την περίπτωση, ελπίζω να μην έχω και στην DSL 30Κbbs)

Τεσπα την Δευτέρα που θα πάρω τηλ για αίτηση θα τους ρωτήσω κιόλας, ελπίζω να μπορούν να απαντήσουν.

Dead_Garden εσύ τελικά έβαλες DSL?

Ερώτηση: Πόσα καλωδιάκια πρέπει να έρχονται στο σπίτι? Εππείδη εμένα έρχονται δύο, δηλαδή ένα ζεύγος... Μιλάμε για PSTN. Θα είμαι ΟΚ?


Φίλε, αν συνδέεσε πάντα στα 31,2 ή 33,6 τότε πιθανότατα υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Σε PCM αποκλείεται να ξεπεράσεις αυτές τις ταχύτητες. Από την άλλη, ούτε σε εμένα έπεφτε ποτέ η γραμμή, απλά χτύπαγα πάντα 31,2.

Για τον θόρυβο, μη φανταστείς κάτι ιδιαίτερα έντονο. Απλά ήταν τόσο που καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για γραμμή διαφορετική της κανονικής PSTN. Μόλλις έφυγε το PCM, η γραμμή έγινε κρυστάλλινη.

Τώρα για το DSL, αν όντως έχεις PCM, τότε δεν θα μπορείς καν να βάλεις ούτε ISDN ούτε DSL οπότε μην ...ανησυχείς. Από τη στιγμή βέβαια που θα σε βγάλλουν από το PCM (αυτό είναι σίγουρα εφικτό, αρκεί να υπάρχουν κενές πόρτες στο ΚΑΦΑΟ που συνδέεσαι), η γραμμή σου δεν θα διαφέρει σε τίποτα από τις υπόλοιπες κανονικές. Απλά πρέπει να πέσεις και στο κατάλληλο άτομο όταν θα πας στο υποκατάστημα του ΟΤΕ (εγώ ευτυχώς έπεσα σε OK άτομο). Αυτά βέβαια αν όντως είσαι σε γραμμή PCM. Για παραπλήσιες τεχνολογίες όπως το φερέσυχνο δεν ξέρω τι γίνεται.

l3ft3r1s
23-01-05, 17:09
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Αύριο που θα πάρω τηλ για αίτηση ελπίζω να ξεκαθαρίσει το τοπίο...

"Υποκατάστημα του ΟΤΕ"? Και πως βρίσκω ποιο αντιστοιχει στην περιοχή μου? Πχ εγώ μένω Πατήσια, υπάρχει ειδικά για τα Πατήσια ή θα πάω στον ΟΤΕ για όλο τον Δήμο Αθηναίων στο πεδιον του αρεως?

Καφάο είναι αυτά τα μεγάλα κουτιά στον δρόμο ε? Λίγο χλωμό να έχει ελεύθερες γραμμές, μιας και μένω σε πυκνοκατοικημένη περιοχή... (σύνορα Κυψέλης-Πατήσια). Τεσπα. Ο ΟΤΕς θα δείξει...

John_Nastos
23-01-05, 17:14
Καλή τύχη!

Και με το μαλακό στους ΟΤΕτζήδες :mrgreen: Θέλει διπλωματία το θέμα όταν τα πράγματα στραβώνουν.

l3ft3r1s
24-01-05, 18:13
Σήμερα με ενημέρωσαν από το 134 ότι "το δίκτυο σας φένεται κανονικό, ποιός σας είπε τέτοιο πράγμα?"
Άρα προχωρώ ακάθεκτος :)

Me: "Καλά, και οι μικρές ταχύτητες?"
134: "ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕμμμμ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕμμμμμμ τουλάχιστον έτσι φένεται εδώ!" :D

tasakis
26-01-05, 23:53
Τι πιθανότητες έχει μια γραμμή isdn να έιναι πάνω σε pcm;Από τα προλεγόμενα μάλλον ανέφικτο.Ποστάρω κάτι τέτοιο,μιας και το είδα και το θεώρησα αξιοpostato :mrgreen:
Ας επισυνάψω και την πιθανότητα να μην ενημέρωσαν οι τέχνικοι για την αλλαγή ζευγαριού. :wink:

del_ahmettt
27-01-05, 00:03
Τι πιθανότητες έχει μια γραμμή isdn να έιναι πάνω σε pcm;Από τα προλεγόμενα μάλλον ανέφικτο.Ποστάρω κάτι τέτοιο,μιας και το είδα και το θεώρησα αξιοpostato :mrgreen: Aρκετά μικρη, αλλα όχι αμελητέα!(Υπάρχει βλέπεις και η τεχνολογία της Ιντρακομ που βαζει ΙSDN σε PCM...δεν ξερω όμως κατα ποσο εχει διαδοθεί...

@ ADSLgr.com All rights reserved.