PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet Router



Grigorio
28-09-13, 19:07
Καλησπερα σας, έχω ένα router Adsl2/2+ Crypto AirData 300 ADSL.
Aυτό μπορώ να το συνδέσω στην Forthnet βγάζοντας το δικό τους
Το οποίο ειναι κάποιο νεότερο μοντελο της TOMSON.Technicolor TD5130.
Το crypto είναι αυτό με τις τρείς κεραίες,και δεν ξέρω τίποτα γι'αυτό.
Εχει VPN,operation:AP-client,repeater/universal,Multipoint bridge,?
Εάν κάποιος γνωρίζει, τον ευχαριστώ προκαταβολικά...

Γρηγόρης:worthy:

ZORO
29-09-13, 22:29
Φυσικά και μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε router επιθυμείς.
Για τις δυνατότης που έχει το συγκεκριμένο router της crypto, ψάξε στον δικτυακό τόπο της εταιρίας.

nikosj
10-10-13, 11:59
Πριν λιγες μερες πηγα στο δικτυο τις Forthnet. Πριν την Forthnet ειχα ενα δικο μου modem router που χρησιμοποιουσα αλλα μολις εγινε η μεταφορα στη forthnet για να συνδεθω πρεπει να χρησιμοποιησω το modem που σου δινει η ιδια που εχει ετοιμες τις ρυθμισεις? Πως μπορω να βαλω το προηγουμενο modem? Του περασα το username και password αλλα ακομα no internet access μου λεει. Τι αλλες ρυθμισεις πρεπει να αλλαξω?

ZORO
13-10-13, 12:35
φυσικά και μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε adsl modem router. μπες στο προρυθμισμένο router της forthnet και δες το username σου. παλιότερα τουλάχιστον το username στην forthnet ήταν της μορφής username.ath.forthnet.gr
όπου ath ήταν το σημείο σύνδεσης π.χ. εγώ που είμαι από κατερίνη έχω .kat στο ενδιάμεσο. δεν ξέρω αν η forthnet εξακολουθεί να εφαρμόζει αυτή την λογική και για τους καινούργιους πελάτες της.
κατά τα άλλα οι ρυθμίσεις είναι ότι ισχύει και στους υπόλοιπους, δηλαδή 8/35 στο vpi/vci και σαν τύπο σύνδεσης παίζει καλύτερα σύμφωνα με την forthnet το ppoe

paodim
15-10-13, 18:06
ρε παιδια εχω ενα technicolor 5130,μπορει να μου πει καποιος αν κλειδωνει το interface του,εννοωντας οταν παταμε το 192,168,1,1 να μη μπαινει απευθειας,να ζηταει user kai password αν γινεται οπως ειναι σε αλλα ρουτερ......γιατι το ψαξα λιγο αλλα δε βρηκα κατι..


ΕΠΙΣΗΣ,κατι αλλο πριν το βαλω ειχα ενα netfaster iad 2!και επιανα καλυτερη ταχυτητα με τον ιδιο παροχο φυσικα(forthnet)καποια στιγμη εβαλα το tecnhicolor ετσι για δοκιμη αλλα οταν πηγα να το επαναφερω...στο netfaster δεν αναβε το online λαμπακι και κυριως δεν εμπαινε με τπτ interface του router(192.168.2.1) καμμια ιδεα.....????οχι τπτ αλλο αλλα πιανω 3-4 mbps περισσοτερα με της Hol το ρουτερ απο οτι με το technicolor!ευχαριστω εκ των προτερων!

HackFreak
15-10-13, 18:27
ρε παιδια εχω ενα technicolor 5130,μπορει να μου πει καποιος αν κλειδωνει το interface του,εννοωντας οταν παταμε το 192,168,1,1 να μη μπαινει απευθειας,να ζηταει user kai password αν γινεται οπως ειναι σε αλλα ρουτερ......γιατι το ψαξα λιγο αλλα δε βρηκα κατι..


ΕΠΙΣΗΣ,κατι αλλο πριν το βαλω ειχα ενα netfaster iad 2!και επιανα καλυτερη ταχυτητα με τον ιδιο παροχο φυσικα(forthnet)καποια στιγμη εβαλα το tecnhicolor ετσι για δοκιμη αλλα οταν πηγα να το επαναφερω...στο netfaster δεν αναβε το online λαμπακι και κυριως δεν εμπαινε με τπτ interface του router(192.168.2.1) καμμια ιδεα.....????οχι τπτ αλλο αλλα πιανω 3-4 mbps περισσοτερα με της Hol το ρουτερ απο οτι με το technicolor!ευχαριστω εκ των προτερων!

Στο μενού toolbox, User Management, κάτω κάτω Pick a task πάτα το change my password. (Ναι τα technicolor έχουν το χειρότερο interface)
Όσο για netgear δοκίμασε ένα hard reset.

paodim
15-10-13, 22:55
Στο μενού toolbox, User Management, κάτω κάτω Pick a task πάτα το change my password. (Ναι τα technicolor έχουν το χειρότερο interface)
Όσο για netgear δοκίμασε ένα hard reset.



Σε ευχαριστω θερμα,απλα να σου πω οτι ειναι netfaster το αλλο ρουτερ και πως κανω hard reset εχει καποιο κουμπι πανω το ρουτερακι???e

HackFreak
15-10-13, 23:46
Σε ευχαριστω θερμα,απλα να σου πω οτι ειναι netfaster το αλλο ρουτερ και πως κανω hard reset εχει καποιο κουμπι πανω το ρουτερακι???e

Λογικα θα έχει μια μικρή τρύπα στην οποία με μια οδοντοφλυφίδα πιέζοντας για κάποια δεπτερόλεπτα γίνεται reset.

paodim
16-10-13, 16:37
Λογικα θα έχει μια μικρή τρύπα στην οποία με μια οδοντοφλυφίδα πιέζοντας για κάποια δεπτερόλεπτα γίνεται reset.


Σε ευχαριστω πολυ το netfaster ειναι κομπλε τωρα!οσο αναφορα το technicolor ζητα old password και απο κατω new κλασικα αλλα old τι βαζω? δε το χω γιατι δεν ειχε ποτε ή ειχε απο οταν ηρθε απο τη forthnet?lol

ZORO
18-10-13, 19:03
δοκίμασε να το αφήσεις κενό.

ioannis2005gr
20-10-13, 14:02
το username στην forthnet ήταν και είναι της μορφής username.ath.forthnet.gr ανεξάρτητα σε ποιο μέρος συνδέεσε.

το πρόβλημα είναι άλλο!

Κάποια modem/router π.χ. netgear έχουν περιορισμό στους χαρακτήρες του username.
Αν εσένα σε λένε π.χ. papadopoulos leonidas, τότε η forthnet σου δίνει ένα τεράστιο username (εμένα δεν με ρώτησαν αν ήθελα κάποιο δικό μου σύντομο) οπότε αν προσπαθείς να συνδεθείς στο internet δεν θα τα καταφέρεις ποτέ επειδή το username δεν γίνεται αποδεκτό από το modem/router.

Άραγε η forthnet αλλάζει το username με ένα μικρότερο αν τους το ζητήσεις εκ των υστέρων? ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.