PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως προτιμάτε τις φωτογραφίες σας;



Tony_Ts
14-07-04, 16:48
Είτε έχετε ψηφιακή φωτογραφική μηχανή είτε αναλογική, πως απολαμβάνετε καλύτερα τις φωτογραφίες σας;

AsGoodAsItGets
14-07-04, 16:49
Εννοείται ψηφιακές, και μόνο λίγες καλές τυπωμένες.

Είναι και οικολογικό! :mrgreen:

AC9800PBA
14-07-04, 17:02
Ψηφιακά Albums με τις φωτογραφίες μου για να τις βλέπω στον υπολογιστή!!!¨
Όποτε χρειαστώ κάποια δεν θα χρειάζεται να ψάχνω να βρω πού είναι στο Χ album απλά θα κάνω ένα fast search με το filename και καθάρισα :mrgreen:

AsGoodAsItGets
14-07-04, 17:17
"Fast search με filename"?

Έλεος! Εδώ μπορείς να φτιάξεις (π.χ. με ACDSee) ολόκληρη βάση με keywords, με ημερομηνίες, κλπ. :D

AC9800PBA
14-07-04, 17:20
:P Δεν μου χρειάζεται... με ένα διακοπές-θάλασσα2.jpg είμαι καλυμένος

zouzouni
14-07-04, 17:44
Μέχρι πριν λίγο καιρό....μόνο αναλογικές μηχανές.....τώρα εξετάζω για ψηφιακή...
...και οι καλύτερες φωτογραφίες όλων σε μεγέθυνση σε κορνίζες στον τοίχο να τις απολαμβάνεις κάθε στιμή.....
Καλές οι ψηφιακές φωτογραφίες, αλλά άλλη αίσθηση η τυπωμένη φωτογραφία, κι ειδικά όσο περνούν τα χρόνια κι πιάνεις μια φωτογραφία στα χέρια σου...αναμνήσεις που ξυπνούν με την αφή ακόμη κι την μυρωδιά της.....

aesir
14-07-04, 18:13
Nαι, δεν βάζετε και άλλη μια επιλογή στο poll και για τα δυο μαζί;

niath7
14-07-04, 20:44
Ψηφιακό άλμπουμ για να τις βλέπω στον υπολογιστή

sdikr
14-07-04, 22:20
τις βάζω στο PocketPc για να τις έχω μαζί μου! :mrgreen:

yiapap
15-07-04, 12:46
:P Δεν μου χρειάζεται... με ένα διακοπές-θάλασσα2.jpg είμαι καλυμένος

Το οποίο μετά από 4 χρόνια το ξεχωρίζεις από το διακοπές-θάλασσα627.jpg πως ακριβώς;
Άσε που πρέπει να αλλάζεις τα ονόματα των αρχείων ένα προς ένα!
[shameless ad]Το ACDSee μου έλυσε τα χέρια![/shameless ad]

XTCgr
15-07-04, 14:38
σε ψηφιακή μορφή ασυζητιτι.... να κρατάτε backup όμως για να μην την πάθετε σαν και εμένα που έχασα όλες τις photo απο διακοπές στην ισπανία όταν χτύπησε ο σκληρός :evil: :evil: :evil: πάλι καλά που είχαν βγάλει αρκετές photo φίλοι

yiapap
15-07-04, 15:03
σε ψηφιακή μορφή ασυζητιτι.... να κρατάτε backup όμως για να μην την πάθετε σαν και εμένα που έχασα όλες τις photo απο διακοπές στην ισπανία όταν χτύπησε ο σκληρός :evil: :evil: :evil: πάλι καλά που είχαν βγάλει αρκετές photo φίλοι

Και άντε στην Ισπανία ξαναπάς... Εγώ που έχασα 128MB smartmedia (χτύπησε η κάρτα) από Ταϋλάνδη και Μπαλί; :cry:

Tony_Ts
15-07-04, 15:07
Nαι, δεν βάζετε και άλλη μια επιλογή στο poll και για τα δυο μαζί;

Δεν μπορώ να το αλλάξω :(

dantouan
15-07-04, 15:09
Nαι, δεν βάζετε και άλλη μια επιλογή στο poll και για τα δυο μαζί;

Ναι ρε παιδια, εγω αυτο θα ψηφιζα....

kinq1
15-07-04, 15:22
Τις κρατάω όλες στο σκληρό και μόλις μαζέψω 700mb τις καίω σε CD. Τις καλύτερες τις τυπώνω στον εκτυπωτή σε photo paper και τις κρατάω σε άλμπουμ.
By the way, έχω τη Nikon Coolpix 4300 και τον εκτυπωτή HP Deskjet 9650.

XTCgr
15-07-04, 17:12
σε ψηφιακή μορφή ασυζητιτι.... να κρατάτε backup όμως για να μην την πάθετε σαν και εμένα που έχασα όλες τις photo απο διακοπές στην ισπανία όταν χτύπησε ο σκληρός :evil: :evil: :evil: πάλι καλά που είχαν βγάλει αρκετές photo φίλοι

Και άντε στην Ισπανία ξαναπάς... Εγώ που έχασα 128MB smartmedia (χτύπησε η κάρτα) από Ταϋλάνδη και Μπαλί; :cry:

γ@μώ την γκαντεμιά! :twisted: :twisted: :twisted: [/img]

Desperado
15-07-04, 18:43
θα ελεγα ψηφιακα με την ευχη να μην παθει ποτε τιποτα ο δισκος και τα dvdια που τα κανω backup. κακα τα ψεματα το μελλον ψηφιακο και ειναι τωρα !!! (σαν ατακα του hitech ακουστηκε αυτο!!! :lol: )

Tony_Ts
16-07-04, 10:14
Κι εγώ σε ψηφιακή μορφή τις θέλω αλλά έχω και πάρα πολλά films που έχω τραβήξει τα τελευταία 10 χρόνια. Το κακό είναι ότι ζητάνε 15 ευρώ το 36άρι για εμφάνιση σε αρχεία (ανάλυσης 1ΜΒ jpeg) κι όπως καταλαβαίνετε θα μου κοστίσει πάρα πολύ. Αν ήταν 5 ευρώ π.χ. δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου! Χμ... μήπως να το κάνω poll; "Εσείς μέχρι πόσα χρήματα θα δίνατε για να μετατρέψετε τις φωτογραφίες σας από 35mm film σε αρχεία ;" :lol:

yiapap
16-07-04, 10:28
Κι εγώ σε ψηφιακή μορφή τις θέλω αλλά έχω και πάρα πολλά films που έχω τραβήξει τα τελευταία 10 χρόνια. Το κακό είναι ότι ζητάνε 15 ευρώ το 36άρι για εμφάνιση σε αρχεία (ανάλυσης 1ΜΒ jpeg) κι όπως καταλαβαίνετε θα μου κοστίσει πάρα πολύ. Αν ήταν 5 ευρώ π.χ. δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου! Χμ... μήπως να το κάνω poll; "Εσείς μέχρι πόσα χρήματα θα δίνατε για να μετατρέψετε τις φωτογραφίες σας από 35mm film σε αρχεία ;" :lol:


If (ScannerPrice + YourHourlyPay*NumOfPhotos/60)< 15*NumOfPhotos/36 Then DoItYourself
:mrgreen:

Tony_Ts
16-07-04, 11:11
yiapap, χαχαχα! Πολύ ωραίος ο κώδικά σου... Αλλά έχει ένα bug, θα έπρπε να είναι:


<?
if !isset($FreeTime) || $FreeTime == 0 {
echo "There is no free time. Please have your photos scanned by someone else";
} elseif ((ScannerPrice + YourHourlyPay*NumOfPhotos/60)< 15*NumOfPhotos/36) {
DoItYourself();
} else {
HaveThemScanned();
}
?>


... επειδή είναι 30+ fimls 36άρια

kubiak
16-07-04, 11:27
δεν υπάρχουν scanner με feeder;

και μία ερώτηση, πως αποθηκεύετε τις ψηφιακές φωτό σας; εννοώ πως βγάζετε άκρη, με ΒΔ, με naming, πώς;

φιλικά...

Tony_Ts
16-07-04, 11:31
kubiak, ναι υπάρχουν αλλά οι τιμές είναι 3ψήφιες με πρώτο ψηφίο >= 4 ! (Μιλάω για FilmScanners)

Καλή ερώτηση για την ταξινόμηση... υποθέτω ένας καλός τρόπος για όσους βγάζουν πολλές να είναι με ημερομηνία μια που αποτελεί "σταθερή αξία" (Ιανουάριος 2004, Φεβρουάριος κλπ).

yiapap
16-07-04, 11:59
ACDSee Photo Album (ξανααναφέρθηκε).
Εισάγει κατευθείαν τις φωτό από τη μηχανή (ή από reader) τις βάζει σε φάκελο επιλογής του χρήστη, μπορεί να τις μετονομάσει (μαζικά) με ημερομηνία ή οτιδήποτε άλλο και φυσικά να τις οργανώσει σε άλμπουμ με ιδιότητες.

To σύστημα που έχει βολέψει εμένα είναι:
1. Φάκελος ανά ταξίδι/σύνολο φωτογραφιών με όνομα το μέρος και το έτος (π.χ. Σαντορίνη 2004)
2. Εισαγωγή τους στο φάκελο με όνομα αρχείου το μέρος και την ημερομηνία π.χ. Σαντορίνη16-7-2004.jpg

Μετά, εννοείται ότι μπορείς να κάνεις αναζητήσεις με οποιοδήποτε από αυτά τα κριτήρια (ακόμη και με τις EXIFF ιδιότητες π.χ. ημερομηνία που τραβήχτηκε).

@Tony_Ts :D

GO-GO
16-07-04, 19:32
Οι τυπωμένες φωτογραφίες είναι ασυγκρίτως καλύτερες από να βλέπεις είδωλα σε ένα ψυχρό γιαλί. Αφήστε που το να τις τυπώσεις από το μηχάνημα σου στοιχίζει πολύ εκεί που έχει φτάσει η ακρίβεια στα μελάνια.

sdikr
16-07-04, 21:07
Οι τυπωμένες φωτογραφίες είναι ασυγκρίτως καλύτερες από να βλέπεις είδωλα σε ένα ψυχρό γιαλί. Αφήστε που το να τις τυπώσεις από το μηχάνημα σου στοιχίζει πολύ εκεί που έχει φτάσει η ακρίβεια στα μελάνια.

ναι αλλά, πόσες φωτογραφίες πραγματικά θέλεις να έχεις σε χαρτί;

πλεον με την ψηφιακή βγάζουμε φώτο για ψίλου πήδημα, παλιά καδράραμε, ποζάραμε, δυο τρείς δοκιμές, βλέπαμε τα αρνητικά και επιλέγαμε.
τώρα πχ έχω φωτογραφίες που δεν θα τολμούσα ποτέ να εμφανίσω σε φωτογράφο (οχι ρε αυτό που σκεφτήκατε, την στιγμή που ξυπνάω, ξέρετε μαλιά στον άερα μάτι γαρίδα κλπ κλπ)

yiapap
16-07-04, 23:39
τώρα πχ έχω φωτογραφίες που δεν θα τολμούσα ποτέ να εμφανίσω σε φωτογράφο (οχι ρε αυτό που σκεφτήκατε, την στιγμή που ξυπνάω, ξέρετε μαλιά στον άερα μάτι γαρίδα κλπ κλπ)

Για να μη μιλήσουμε γι αυτές που ο κλασικός "αφωτογράφιστος/η" έχει κλειστά τα μάτια, ή ο ήλιος βρίσκεται ακριβώς πίσω από την αγαπημένη σου, ή τότε που φαίνεσαι χοντρός/κοντός/άσχημος, ή εκείνο το κέρατο/σπυράκι/ελιά/whatever κάνει μπαμ... ή... άλλες πόζες που φυσικά δε σκέφτεται κανείς μας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.