PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπάρχει πιθανότητα για VDSL ?



Artemius
30-09-13, 23:17
καλησπερα στο φορουμ :)

οπως λεει στον τιτλο,σκοπευω να αλλαξω σε μεγαλυτερη ταχυτητα.
και ενω σιγουρα θα πιασω καμια 14-16mbps στο "εως 24" (τοσο ηταν το "ταβανι" και παλια που ειχα "εως" στην Wind),και δεν θα εχω κανενα προβλημα (ΠΟΤΕ δεν ειχα προβλημα με την γραμμη μου) ζαχαρωνω την VDSL προσφορα της Cyta με τα 6€ εκπτωση,πραμα που τιμολογιακα εξισωνει το 35αρι VDSL συμβολαιο με το 24αρι ADSL2+. (αυτη η προσφορα αφορα "νεες συνδεσεις" αλλα με λιγη "πιεση" πιστευω αυτο ξεπερνιεται :p)

το "θεμα" ειναι το Atten. μου.

Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 32.6 dB 17.5 dB
Attenuation 11.9 dB 25.3 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
FEC Error 36505 0
CRC Error 0 0
HEC Error 0 0

κανονικα υποτιθεται πως λογω αποστασης ειναι απαγορευτικο το VDSL (καμια 1800 μετρα). το εργαλειο (http://www.cyta.gr/misc/availability) της Cyta με βγαζει στα 1340 μετρα περιπου.
αρα ή δε τα λεει σωστα το Ζαντολαστιχο, (αλλωστε θα επρεπε να κανει κυκλους στην Ανω Πόλη η μουφα) ή η καλωδιωση (παλια μονοκατοικια) ισως προσθετει atten.

https://maps.google.gr/maps?saddr=%CE%9A%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CF%84%CF%83%CE%B7%CF%82&daddr=%CE%9F%CE%BB%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%AC%CE%B4%CE%BF%CF%82&hl=el&ie=UTF8&ll=40.636773,22.957386&spn=0.003472,0.008256&sll=40.635688,22.955589&sspn=0.001736,0.004128&geocode=Fb8YbAIdE2FeAQ%3BFagMbAIdUUReAQ&mra=me&mrsp=1,0&sz=19&t=m&z=18

οπως φαινεται και στον χάρτη, αυτο το κομματι του Αγιου Παυλου,οπως και ολες οι γειτονιες ανατολικα της Επταπυργιου μεχρι την Ανθεων,ουσιαστικα βλεπουν σε καθετη γραμμη το Α/Κ Αποστολου Παυλου (σημειο Β) οπου και συνδεονται,μεσω του κεντρικου δρομου Ελενης Ζωγραφου. αντε να βαλω 300 μετρα αβαντα,παω στα 1400+. να προσθεσω οτι ολη η περιοχη ουσιαστικα οικοδομηθηκε τελη '80-αρχες και μεσα '90.

η ερωτηση μου ειναι η εξης.

αμα αλλαξω το -λιγων μετρων- παλιο καλωδιο απο το Box του ΟΤΕ μεχρι την πριζα ποσο atten. θα μπορουσα πανω-κατω να ξεφορτωθω? πρεπει να μετραει καμια 20ετια το καλωδιο,αν και ποτε δεν ειχα προβληματα κανενος ειδους.
αμα το αλλαξω,τι καλωδιο να προτιμησω,κλασσικο τηλεφωνικο,cat 5e ή cat 6 ? τα χερια μου πιανουν αλλα και ενα guide θα ηταν καλοδεχουμενο...

αμα αλλαξω καλωδιο και πεσω στα καμια 20 db Atten. , υπαρχει πιθανοτητα να δεχτουν να με συνδεσουν σε VDSL,εν γνωσει μου βεβαια οτι μπορει να μη δουλεψει καλα (και να χρεωθω τα αναλογα για αλλαγη πισω σε adsl "24αρι") ? εχω δει περιπτωσεις συμφορουμιτων μας στο VDSL thread του ΟΤΕ που ηταν στα 1400 μετρα,με απροβληματιστες ομως γραμμες,και τους συνδεσαν σε VDSL και πιασανε καμια 22-24 Mbps...

Ουφ αυτα,σρυ αν σας κουρασα. :)

Artemius
03-10-13, 13:48
τελικα εφαγα ακυρο απο την Cyta για VDSL... οτι και αν τους ειπα ηταν ανενδοτοι :(:p
οποτε και απλα αλλαξα το συμβολαιο σε "24αρι".

το ζητουμενο ομως της αλλαγης καλωδιου παραμενει,και χρειαζομαι την βοηθεια σας. :)

το καλωδιο ειναι παλιο (20ετιας+), ερχεται απευθειας απο το πλαστικο box του ΟΤΕ,χωρις παρεμβολη κατανεμητη,μεσα στην μονοκατοικια.
το box βρισκεται στην εμπροσθια οψη της μεσοτοιχιας που εχει η μονοκατοικια και αυλη μου με την κολλητη πολυκατοικια.δηλαδη το κουτι απεχει απο την αυλη/περιφραξη μου ουτε μισο μετρο.
το καλωδιο που με ερχεται διατρεχει στερεωμενο με ροκες την μεσοτοιχια της αυλης με την πολυκατοικα σε καποιο υψος,και μετα εισερχεται στο σπιτι μου.

με το ματι καμια 20 μετρα αποσταση απο το box μεχρι την πριζα του σπιτιου.

1.πιο καλωδιο cat6 με προτεινετε,δεδομενου οτι μιλαμε για εξωτερικη εγκατασταση,παρολο δεν θα ταλαιπωρειται τοσο πολυ.
2.θα χρειαστω και punchdown ?


Ευχαριστω εκ των προτερων :)

stefkon
03-10-13, 19:57
Αμα δώσουν από ΚΑΦΑΟ τότε να ελπίζεις για VDSL.
Σωστά έφαγες άκυρο.
Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις καλώδιο, αν δεν έχεις πρόβλημα.
Απλά ξεχνάς το VDSL.

Artemius
04-10-13, 17:19
Αμα δώσουν από ΚΑΦΑΟ τότε να ελπίζεις για VDSL.
Σωστά έφαγες άκυρο.
Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις καλώδιο, αν δεν έχεις πρόβλημα.
Απλά ξεχνάς το VDSL.

προβλημα δεν εχω. αλλα σιγουρα χανω αρκετα mbps.
ενεργοποιηθηκα σημερα σε 24αρι,


Data Rate:


Upstream Downstream
Actual Data Rate 1020 (Kbps.) 14159 (Kbps.)

[Go Top]


Operation Data / Defect Indication:


Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 18.2 dB 8.0 dB
Attenuation 11.9 dB 24.7 dB


Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
FEC Error 1711 0
CRC Error 2 0
HEC Error 63 0



τα ιδια με παλιοτερα που ημουν σε εως 24, 14mbps συγχρονισμος.
ενω με 24.7-25.3 atten. θεωρητικα παει αρκετα πιο πανω,και το οποιο atten. παραμενει σταθερο,ασχετα που ανεβηκε ο συχγρονισμος και ειμαι -υποθετω- σε "ελευθερο" προφιλ πλεον.

καλα-καλα,η αποσταση μου απο το Α/Κ (1300-1400 μετρα) μαζι με την σταθεροτητα της γραμμης μου,δεν δικαιολογει ουτε και αυτο το atten. , θα επρεπε να ειναι πιο χαμηλο.

αρα το παλιο καλωδιο απο το box μεχρι την πριζα με "κοβει",και θελει αλλαγη.

απο αυτα τα 4 καλωδια,
http://www.skroutz.gr/s/3201494/Konig-CMP-FTP6R-100S.html,
http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?products_id=6987,
http://computers.xpatit.gr/263-CAT5/6-RJ45/2183-UBNT-ToughCable-PRO-FTP-outdoor-wire-cable-Cat5e-BY-METER.html,
http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?products_id=6984,
ποιο με προτεινεις?

(τα περισσοτερα μαγαζια εχουν στα site τους ενα ελαχιστο ποσο παραγγελιας τα 100m,αλλα τουλαχιστον για το konig μπορω να περασω απευθειας απο καποιο μαγαζι)

nnn
04-10-13, 18:24
Έχω κάνει κάτι ανάλογο (25 μέτρα) με CAT 5 e με εσωτερική ενίσχυση και 2 χρόνια τώρα δεν έχω πρόβλημα, συνδέεις ένα ζευγάρι μόνο από την γραμμή μέχρι το modem.

Πήγαινε σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών και πάρε με το μέτρο.

Artemius
04-10-13, 19:41
Έχω κάνει κάτι ανάλογο (25 μέτρα) με CAT 5 e με εσωτερική ενίσχυση και 2 χρόνια τώρα δεν έχω πρόβλημα, συνδέεις ένα ζευγάρι μόνο από την γραμμή μέχρι το modem.

Πήγαινε σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών και πάρε με το μέτρο.

σε ευχαριστω πολυ 3ple n:p;)

σε καλωδιο με εσωτερικο διαχωριστη/σταυρο μπορει να αντιμετωπισω προβλημα? δηλαδη να μη λυγιζει καθολου/μπετον αρμε?

και για τo box του OTE θα χρειαστω punchdown? αν ναι,ποιο απο αυτα (http://www.skroutz.gr/c/83/diafora-ergaleia-xeiros.html?from=catspan&keyphrase=krone) με προτεινεις? δε θελω κτ ακριβο,απλα κατι που θα με κανει την δουλεια χωρις να χαλασει :p

nnn
04-10-13, 19:46
Με σταυρό είναι και το δικό μου και το έχω πιάσει με ρόκα παράλληλα σε τοίχο και 2-3 γωνιάσματα, δεν τσακίζει πολύ αλλά το κουμαντάρεις.

Εμένα η εισαγωγή ήταν χύμα στο κουτί (μονοκατοικία), οπότε δεν χρειάστηκα krone tool, πάρε το φθηνότερο, αλλά δουλειά κάνεις και με ψιλό δοκιμαστικό, το έχω κάνει :p

Artemius
04-10-13, 20:50
Με σταυρό είναι και το δικό μου και το έχω πιάσει με ρόκα παράλληλα σε τοίχο και 2-3 γωνιάσματα, δεν τσακίζει πολύ αλλά το κουμαντάρεις.

Εμένα η εισαγωγή ήταν χύμα στο κουτί (μονοκατοικία), οπότε δεν χρειάστηκα krone tool, πάρε το φθηνότερο, αλλά δουλειά κάνεις και με ψιλό δοκιμαστικό, το έχω κάνει :p

α ωραια,εχω δοκιμαστικο,ευχαριστω πολυ ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.