PDA

Επιστροφή στο Forum : σύνδεση pc με old tv



nikos317
01-10-13, 10:49
Καλημέρα... παιδιά έχω μια παλιά τηλεοραση με εισοδους scart και rca και θέλω να συνδέσω το pc μου με έξοδο vga... ένας μετατροπέας θα μου κάνει δουλεία?

theopan
05-10-13, 00:29
nikos317 νομίζω με έναν απλό αντάπτορα θα κάνεις δουλειά. Εγώ έχω πιο περίπλοκο πρόβλημα και θα ήθελα τη γνώμη όσων γνωρίζουν: θέλω να κάνω το ίδιο πράγμα, αλλά η δική μου vga (MSI Radeon HD-7750) δεν βγάζει vga έξοδο. Μόνο 1XDVΙ-I Dual Link (το οποίο αν κατάλαβα καλά σημαίνει ότι υποστηρίζει έξοδο και αναλογικού σήματος), 1XDisplay port και 1XHDMI. Η DVI-I της κάρτας είναι ήδη κατειλημένη καθώς συνδέω εκεί το monitor (το οποίο δεν έχει είσοδο HDMI παρά μόνο μια DVI και μια VGA). Πως θα γίνει να συνδέσω το PC με την παλιά CRT τηλεόραση (ταυτόχρονα εννοείται και σε απόσταση περίπου 5 μέτρων από το PC) που διαθέτει μόνο υποδοχές SCART/S-Video/RCA;

theopan
07-10-13, 13:31
Κανείς δεν έχει άποψη; Τίποτα; Δοκίμασα χθες να βάλω έναν αντάπτορα DVΙ>VGA (εφόσον η DVI-Ι της κάρτας μου βγάζει και αναλογικό σήμα) και πάνω σε αυτόν σύνδεσα ένα καλώδιο μετατροπής VGA>rca και στη συνέχεια 5μετρο καλώδιο RCA μέχρι την τηλεόραση. Τζίφος.. Θέλει κάποια ρύθμιση ο driver για να βγάλει αναλογικό σήμα η DVI-I ή το βγάζει πάντα και ταυτόχρονα σε άλλα pins;

host505
08-10-13, 20:40
Αμφότεροι δεν πρόκειται να κάνετε τίποτα με τα απλά ανταπτοράκια που χρησιμοποιείτε...
Χρειάζεστε ενεργούς αντάπτορες μετατροπής σήματος (κοστίζουν). Επειδή δύο σήματα είναι αναλογικά δεν σημαίνει πως είναι και συμβατά μεταξύ τους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.