PDA

Επιστροφή στο Forum : Αίτηση υποβάθμισης από 24Mbps σε 4Mbps και προβλήματα ταχύτητας...



F_Kal
01-10-13, 21:39
Καλησπέρα,

Όλο αυτό τον καιρό ήμασταν στο conn-x με τα 24mbps αλλά λόγω απόστασης (έτσι το είχαν δικαιολογήσει) κτλ, ο router κλείδωνε περίπου στα 6mbps ενώ οι ταχύτητες που κατέβαζα δεν ξεπερνούσαν τα 550kB/s. Αφού μίλησα με τεχνικό στο 13888 χθες μου είπαν πως στην περίπτωση μου θα συνέφερε να μεταφερθώ στο πρόγραμμα 4mbps αφού έχω οικονομικό όφελος και η ταχύτητα μου είναι άλλωστε γύρω στα 4mpbs. Και το έκανα!

Όμως σήμερα που έγινε η μεταφορά, η ταχύτητα παίζει πάρα πολύ έντονα ανάμεσα σε 150-350kB/s (ακόμα και στο ftp speedtest του ΟΤΕ)
Φυσικά ούτε κουβέντα να φτάσει το θεωρητικό όριο των 4mbps(500kB/s).
Οι απορία μου (εκφρασμένη σε 3 μικρότερες απορίες) είναι η εξής:
αν ήταν 350kB/s σταθερή ταχύτητα, θα έπρεπε να είμαι ικανοποιημένος;Είναι λογικό να έχω τόσο χαμηλή ταχύτητα και μακριά απ'το όριο των 4Mbps (οπότε να ζητήσω την επιστροφή στα 24);
ή είναι βάσιμο να πιστεύω πως αφού με την 24αρα ξεπερνούσα τα 500kB/s τώρα θα έπρεπε να τα αγγίζω (οπότε να τους πιέζω ώσπου να φτάσω πάνω από 450kB/s);

Σας παραθέτω τα στοιχεία της σύνδεσης (router: Sagem 1704w ADSL2+)
ADSL Information
- Bandwidth Down / Up (kbps) 4096 / 1023
- SNR Margin Down / Up (dB) 8.0 / 8.6
- OCD Down / Up 1 / 0
- LCD Down / Up 0 / 0
- HEC Down / Up 6 / 148

Ευχαριστώ πολύ!

Υγ. έκανα κάμποσα reboot, power-off στο router, δοκίμασα να απενεργοποιήσω τα annex m, adsl2+ μήπως δεν συγχρονίζεται καλά, αλλά τίποτα...

Nikiforos
01-10-13, 21:55
Καλησπέρα! και το δέχτηκαν αμέσως? επειδή και εγώ εχω αυτο το πακέτο μου είπαν πρέπει να περάσει και το υπολοιπο μηνων να ληξει το συμβόλαιο εκτος αν ο τεχνικος διαγνωση βλάβη! οταν το εκανα μεχρι 24 (ειχα 2 πριν ΠΑΝΤΑ με fast path) επιασα 10 κατι και σταδιακα εφτασε στα 7 κατι. Δηλώνω βλάβη αφού δεν μου αλλαζουν πακετο και μετα εγινε 5,5 και εντωμεταξυ το εκαναν και σε interleaved! κατι που φυσικα δεν θελω λογω online gaming και εχεις μεγαλύτερα pings. Τελικά ηρθε τεχνικος αλλαξε ζευγαρι κατανεμητη και μετα απο reset στο κεντρο εγινε 10+ και μου είπαν πως ήταν απο εκει το προβλημα! παλι με inteleaved, ζητησα να γινει σε fast path μου ειπαν οτι πέφτει ομως η ταχυτητα αλλα ανεβαζει λιγο το SNR και έτσι το αφησαμε. Αμα κατεβασεις απο FTP ntua τι πιανεις? δεν εμπιστευομαι κατι αλλο!
http://ftp.ntua.gr/pub/linux/debian-cd/7.1.0/i386/iso-dvd/ εμενα βλεπω τωρα παει πανω απο 700 μεχρι 710 kb/sec.

ADSL State : Up
Bandwide Down/Up(kbps) : 7265 kbps / 935 kbps
SNR Margin Down/Up(db) : 8.1 dB / 9.8 dB
FEC Down/Up : 23985 / 0
CRC Down/Up : 18991 / 2
HEC Down/Up : 10229 / 0



adslphxcmd: ADSL driver and PHY status
Status Showtime
Channel: Fast, Upstream rate = 935 Kbps, Downstream rate = 7265 Kbps
Link Power State: L0
Mode: ITU G.992.5(ADSL2PLUS)
Channel: Fast
Line Status: No Defect
Training Status: Showtime
Down Up
SNR (dB): 7.9 9.9
Attn (dB): 34.9 18.8
Pwr (dBm): 18.2 11.3
Max(Kbps): 7968 1012
Rate (Kbps): 7265 935
Intl Depth: 1 1
G.dmt framing
R: 0 0
S: 0 0
D: 0 0
ADSL2 framing

F_Kal
02-10-13, 11:31
Δεν μπορούσαν να πουν και τίποτα- άλλωστε είχε λήξη ήδη το 12μηνο και έπρεπε να αποφασίσουμε αν θα το ανανεώσουμε ή θα κάνουμε κάτι άλλο!
Σήμερα το πρωί που σηκώθηκα τόσο το ftp speedtest του OTEnet όσο και το ftp του ntua έδινα σταθερά ταχύτητα μεταξύ 390-410kB/s οπότε υποθέτω πως τώρα είμαι ικανοποιημένος.

Μια απορία που προέκυψε είναι πως παρ'ότι δεν έχω αλλάξει router ή ρυθμίσεις στο uTorrent (με 200 connections maximum και 35kB/s upload limit) τώρα ακόμα και αν απλά κάνει seeding κάποια αρχεία που είναι εδώ και καιρό μεσ'την λίστα, πρέπει να κλείσω το utorrent για να μπορώ να ανοίξω οποιαδήποτε σελίδα στο web! έχει κανείς ιδέα για το τι μπορεί να φταίει; Νόμιζα πως τέτοια ζητήματα ήταν θέματα του router :S

Nikiforos
02-10-13, 19:36
Το upload επηρεάζει το download! με τις μικρές ταχύτητες ειδικά ειναι λογικο! εδω και μεγαλες ταχυτητες να εχεις το upload παραμενει πολυ μικρο οποτε παλι προβλημα εχεις, αλλα δεν φαινεται τοσο πολυ, μην το θεωρεις αυτο προβλημα, ειναι λογικοτατο για τις ADSL, αν θες να κατεβαζεις γρηγοροτερα και καλυτερα pings να βαζεις περιορισμο στα kb/sec στα uploads σου. Και εννοειτε σε online gaming κλεινεις ΟΛΑ τα torrents και p2p προγραμματα...καλα αμα κλεισω 12μηνο και εγω θα το κανω 4 δεν λεει για 3mbps παραπανω που δεν τα χρειαζομαι κιολας γιατι δεν το λιωνω να πληρωνω περισσοτερα χρηματα. Εχεις fast path εσυ? αν οχι ζητα να στο κανουν εχει σημαντικη διαφορα στα pings! ειδικα αν παιζεις games θα δεις καλες και σημαντικες διαφορες! εγω δεν μπορω χωρις fast path!

F_Kal
02-10-13, 20:40
ευχαριστώ Νικηφόρε! Η γραμμή βέβαια δεν χρησιμοποιείται για gaming οπότε το ping δεν είναι πολύ σημαντικό και απ'οτι έριξα μια ματιά το interleaving προσθέτει error correction άρα και μεγαλύτερες μέγιστες ταχύτητες οπότε θα το προτιμήσω!

Αναφορικά με τον περιορισμό για το upload, επειδή και εγώ το υποψιάστηκα, το είχα ήδη περιορίσει στα 35kB/s (δηλαδή 280kbps, πολύ χαμηλότερο απ'το 1026kbps που κλειδώνει το upstream) αλλά το πρόβλημα ήταν το ίδιο!

Nikiforos
02-10-13, 21:26
εχεις μεγαλυτερη ταχυτητα αν κατεβαζεις με το interleaved αλλα στα παιχνιδια ειναι ποιο αργο γιατι εχεις χειροτερα pings, οπως και στις αλλαγες μεταξυ σελιδων κτλ. Eιχα 10+ σε interleaved και πηγε κοντα στα 8 σε fast path.
αντικατεστησα το ΖΤΕ router του ΟΤΕ με αυτο το ZTE της wind που ειναι καλυτερο σε ολα ειδικα στις ευκολιες που εχει και βλεπω ηδη βελτιωσεις και στην γραμμη μου! δες στατιστικα :

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 1023/7832 kbps
Noise Margin (Up/Down) 11.2/10.1 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 16.1/28.9 dB
Output Power (Up/Down) 12.3/18.5 dBm
Data Path (Up/Down) Fast/Fast
Max Rate(Up/Down) 1043/7820 kbps
Interleave depth 0
Annex Type AnnexA
CRC errors 7301

billybiros
02-10-13, 22:40
Το θεωρητικό μέγιστο για μια 4άρα γραμμή (Net Data Rate = 4Mbps) είναι: (αν έχω κάνει σωστά τις πράξεις) 0,42MΒ/s ή 426 Kbps (χωρίς τα Overheads).
Από εκεί και πέρα για να παίζει η ταχύτητα της γραμμής (User Data Rate) πιθανόν να υπάρχουν λάθη.

Για το θέμα αν το interleave ή το fast αυξάνει την ταχύτητα συγχρονισμού είχε γίνει παλιότερα μια αρκετά αναλυτική συζήτηση και δεν ισχύει τίποτα από τα 2, ούτε το interleave ούτε το fast αυξάνουν η μειώνουν την ταχύτητα (πραγματική ταχύτητα) από μόνα τους.
Διαφορετικά είναι τα αποτελέσματα σε μια γραμμή με λάθη και διαφορετικά σε μια "καλή γραμμή" χωρίς λάθη, όπως επίσης διαφορετική η συμπεριφορά σε μια γραμμή με περιορισμό στο "Service Related Profile" (βλέπε 4άρα), και διαφορετική σε μια "πιο ελεύθερη" (βλέπε 24άρα), επίσης διαφορετική σε μια γραμμή πολύ κοντά στο ΑΚ (βλέπε πολύ χαμηλό Line Attenuation) από ότι σε μια γραμμή σε μακρινή απόσταση.

Ο λόγος που έπεσε η ταχύτητα συγχρονισμού (Net Data Rate) στην παραπάνω περίπτωση με το fast είναι ότι πιθανόν η γραμμή να μην είναι και "τόσο καλή" (στην πραγματικότητα η πτώση της ταχύτητας είναι ακόμα μεγαλύτερη αν συμπεριλάβουμε τα Overheads), συν του ότι αυξήθηκε το target Noise Margin στο DSLAM, κάτι που έχει να κάνει με το πως έχει σχεδιάσει ο Provider τα profiles (προφανώς ενσωματωμένα) και όχι με την τεχνολογία αυτή καθεαυτή. Αντίθετα σε μια πολύ καλή γραμμή και κοντά στο ΑΚ το fast μπορεί να αυξήσει την ταχύτητα λόγο ότι δεν υπάρχει πλέον το Overhead και εφόσον η γραμμή είναι αρκετά καλή και δεν έχει λάθη.

Στη γραμμή του πρώτου ποστ (4αρα) από τη στιγμή που υπάρχει περιορισμός ταχύτητας μικρότερος από τα μέγιστα τις γραμμής (γιατί στην πραγματικότητα περιορισμός υπάρχει έστω και θεωρητικός πάντα), η ταχύτητα συγχρονισμού δε θα αλλάξει με το interleave (η ταχύτητα που φαίνεται στο μόντεμ) ή πραγματική (δεν τη δείχνει το μόντεμ) θα αυξηθεί γιατί θα μπει σε αυτήν το RS Overhead. Αυτό που μπορεί να κάνει στην πρώτη περίπτωση το interleave (χωρίς να φανεί κάποια διαφορά στα στατιστικά του μοντεμ) είναι να βελτιώσει την πραγματική ταχύτητα κατεβάσματος λόγο της διόρθωσης των λαθών.

F_Kal
03-10-13, 14:48
Billybiros, ήσουν πολύ κατατοπιστικός, σ'ευχαριστώ!

AssVas
04-10-13, 22:09
Ωραίοοοος

Nikiforos
05-10-13, 07:07
Επειδή τα έχω δοκιμασει και τα 2 θα πω τι βλεπω και τι ειδα και τωρα που το καναμε ΞΑΝΑ! interleaved η δικια μου γραμμη πηγε 10+mbps και ειχα ανεβασμενα pings σε οnline gaming servers καθως και σε εναλλαγη σελιδων πχ στο facebook με ολα αυτα που εχει μεσα. Ζητησα fast path, εγινε κοντα 8mpbs και ειδα σχεδον το μισο Ping σε ιδιο server online gaming πχ ειχα 100ms εγινε 50-55ms και διαφορα στα φορτωματα σελιδων. Η Interleaved παιζει ποιο σταθερα και δινει μεγαλυτερη ταχυτητα κατα 2+mbps ετσι οι περισσοτεροι εναλλακτικοι παροχοι πχ forthnet ΣΠΑΝΙΑ δινουν fast path για ευνόητους λογους!!! ωραια η θεωρια και σωστη αλλα μετραει το τι βλεπουμε και στην πραξη τελικα, ξαναλεω στην δικια μου γραμμη δεν ξερω αν σε ολα γινεται ετσι, αλλα και τεχνικος του ΟΤΕ μου ειπε πως αυτο ισχυει, αλλα και ενας φιλος τεχνικος ADSL του ΟΤΕ. Οντως εχει προβλημα η γραμμη μου στο υπογειο της πολυκατοικιας και θελει σπασιμο μαρμαρα να βρεθει το πολυκλονο! εχει γινει δοκιμη με καλουμπα UTP του ΟΤΕ απο κατανεμητη πολυκατοικιας μεχρι ΚΑΦΑΟ! αλλα λογω του δυσκολου της υποθεσης το εχω αποφυγει για οσο ειναι ζωντανη η γραμμη, καθως σε πολυκατοικια που δεν πληρωνει κανεις ουτε ρευμα κοινοχρηστων ειναι δυσκολο να γινουν τετοιες εργασιες! Η αποσταση μου απο το κεντρο ειναι 2,3χλμ. Τελικα μου το αφησαν ετσι και ειχε προβλημα στο κεντρο του ΟΤε τωρα δεν κανει αποσυνδεσεις και οταν ληξει το συμβολαιο αμα ειναι το κανω στα 4mbps δλδ τον Μαρτιο. Επισης δοκιμες σε παιχνιδια ειδα οτι 10mbps interleaved ειναι ποιο αργα απο 2mbps fast path οταν ειχα 2mbps. Επισης αντι το ΖΤΕ που δινει ο οτε εβαλα ενα ΖΤΕ αυτο που δινει η wind που μου χαρισε φιλος και τι να δω??? ολα καλυτερα!!! ολα τα στατιστικα καλυτερα και καλυτερο up/down!!! επισης το Ν wifi του πιανει πολυ καλυτερα και λεει και μεσα στα στατιστικα αν εισαι interleaved ή fast path! απλα φοβερο! εσβησα και το σηματακι της wind και ολα καλα! σκεφτηκα να απλωσω και ενα utp απο το σπιτι μεχρι το υπογειο να το συνδεσω στο κατανεμητη να δω τις διαφορες μπας και φταινε και τα εσωτερικα καλωδια ειναι πολυ παλια και ηλεκτρολογικα οχι utp! δεν θα ειναι απο το '70?

weather1967
05-10-13, 08:10
Να συμφωνήσω με τον φιλο Νικηφόρο,και εγω απο δοκιμες που εγιναν απο το κεντρο απο fastpath σε interleave κερδισα καπου 1-1.5 mbps download παραπανω ταχυτητα και εγινε πολυ πιο σταθερη η γραμμη γιατι πριν με fastpath ειχα και 2 αποσυνδεσεις την μερα,παιχνιδια δεν παιζω για να με ενδιαφερουν τα ping.Τωρα για τις ιστοσελιδες εγω παρατηρω οτι και fastpath και interleave το ιδιο ανοιγουν,εκτος αν υπαρχει μια απειροελαχιστη διαφορα σε fastpath μιλαμε για ms που δυσκολα θα καταλαβει ο μεσος χρηστης.

Nikiforos
05-10-13, 09:44
ναι στα παιχνιδια φαινεται πολυ η διαφορα! στις σελιδες μονο σε καποιες που εχουν πολλες γρηγορες εναλλαγες και παιχνιδια Online φαινεται γιαυτο ειπα για το facebook. Σε αλλες δεν φαινεται καμια διαφορά. Με λιγα λογια αν δεν παιζει καποιος παιχνιδια ειναι αχρηστο το fast path, γιαυτο βαζουν Interleaved. Εγω το ζηταω επειδη παιζω παιχνιδια 2-3 αλλα συχνα και ειναι 1ου προσωπου και εχει μεγαλη σημασια το καλο ping. Ενω για downloads δεν καιγομαι κιολας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.