PDA

Επιστροφή στο Forum : μετατροπή PSTN σε ISDN και ποιες οι επιπλοκές στο ADSL?



eliasbats
01-10-13, 23:21
Γεια χαρά,

θα ήθελα να ρωτήσω του συν-Forthnetιανούς εάν έχει κάποιος ISDN Forthnet και πως παίζει το ADSL over ISDN.

Καταρχάς, να δηλώσω πως έχω aDSL over PSTN. Γίνεται μετατροπή PSTN σε ISDN? Υφίσταται ως οικιακό προϊόν στη Forthnet? Διότι το site τα λέει λίγο μπερδεμένα...

Δεύτερον, επειδή είμαι πολύ ικανοποιημένος με την ταχύτητα που κλειδώνει αυτή τη στιγμή το ADSL (>17Mbps -- πραγματικό payload 1,7ΜΒ/s), υπάρχει λόγος να ανησυχώ ότι θα επηρεαστεί αυτή η καλή επίδοση μετά από αναβάθμιση σε ISDN?

Ευχαριστώ!

DSLaManiaC
02-10-13, 00:37
Δε νομίζω (βασικά είμαι σίγουρος) ότι η Forthnet δε δίνει ISDN ειδικά στα οικιακά πακέτα.

Αυτό που ενδεχομένως έχει σαν υπηρεσία είναι να σου δώσει δεύτερο αριθμό πάνω από VoIP.

Nikiforos
02-10-13, 11:01
Καλημερα! ειχα χρονια isdn και το εκανα Pstn, δεν στο συνιστω μονο αν ησουνα ΟΤΕ και νομιζω οι αλλοι δεν δινουν....αν ειναι για δευτερο νουμερο τοτε με VOIP το κανουν μερικοι οπως ειχαμε καποτε vivodi και netone με το speedtouch 780 νομιζω και η cyta τωρα. Ποιο καλα συμφερει ετσι και δεν θελει μετατροπες αλλα αν χαλασει το Internet δεν εχεις και τηλεφωνο. Η isdn επισης πιανει χαμηλοτερη ταχυτητα (1,5-2mbps κατω από την pstn), θες και αλλο router και splitter και ειναι επιρεπης σε προβληματα με αλλα ζευγη δλδ παρεμβολες και κανει και σε αλλους διοτι στα καλωδια της εχει περισσοτερη ταση δλδ αν χτυπαει το τηλ και μετρησεις ξεπερναει τα 90-100volts αν τα πιασεις σε χτυπαει ρευμα, μιλαω στο κατανεμητη στην πολυκατοικια σου. Ενω η pstn ζητημα αν εχει 5. Και εγω μετα απο χρονια σε isdn την εκανα pstn τελικα εδω και χρονια και ειχα και vivodi και netone με voip και 2 σταθερα νουμερα.

invaider
02-10-13, 16:45
υπάρχει κάποιος συγκεκριμενος λόγος που θέλεις ISDN?

yiapap
02-10-13, 16:49
Καλημερα! ειχα χρονια isdn και το εκανα Pstn, δεν στο συνιστω μονο αν ησουνα ΟΤΕ και νομιζω οι αλλοι δεν δινουν....αν ειναι για δευτερο νουμερο τοτε με VOIP το κανουν μερικοι οπως ειχαμε καποτε vivodi και netone με το speedtouch 780 νομιζω και η cyta τωρα. Ποιο καλα συμφερει ετσι και δεν θελει μετατροπες αλλα αν χαλασει το Internet δεν εχεις και τηλεφωνο. Η isdn επισης πιανει χαμηλοτερη ταχυτητα (1,5-2mbps κατω από την pstn), θες και αλλο router και splitter και ειναι επιρεπης σε προβληματα με αλλα ζευγη δλδ παρεμβολες και κανει και σε αλλους διοτι στα καλωδια της εχει περισσοτερη ταση δλδ αν χτυπαει το τηλ και μετρησεις ξεπερναει τα 90-100volts αν τα πιασεις σε χτυπαει ρευμα, μιλαω στο κατανεμητη στην πολυκατοικια σου. Ενω η pstn ζητημα αν εχει 5. Και εγω μετα απο χρονια σε isdn την εκανα pstn τελικα εδω και χρονια και ειχα και vivodi και netone με voip και 2 σταθερα νουμερα.Συμφωνώ. Είχα ISDN από εποχής dial-up (2x64Kbps γουάου) και είδα όλα τα παραπάνω όταν την έκανα PSTN.

eliasbats
02-10-13, 19:09
Ναι, υπάρχει λόγος που θέλω την ISDN, και αυτός είναι για να δοκιμάζω asterisk με κάρτες BRI. Έχω ένα σύστημα που είναι σε πελάτη και στην παραγωγή, και δεν έχω την πολυτέλεια να το "πειράζω" όσο θα ήθελα. Θέλω ένα καθαρά τεστ περιβάλλον που να μπορώ να κάνω οποιοδήποτε πείραμα.

Μετά τα αποθαρρυντικά μηνύματά σας μάλλον με βλέπω το πολύ να ψάχνω εάν στο διαμέρισμά μου φτάνει και 2ο αχρησιμοποίητο ζευγάρι καλωδίωσης (φίλος ηλ. μηχανικός μου είπε πως είναι συνήθης πρακτική για οικοδομές μετά το '80) και να ζητήσω στον ΟΤΕ να μου φέρει εκεί μία νέα BRI. Αυτή η λύση θεωρείτε πως είναι καλύτερη?

sdikr
02-10-13, 19:25
η forthnet δίνει στα επαγγελματικά τις πακέτα isdn που πατάει πάνω στο router (στην ουσία voip), το έχω δει να δουλεύει σχετικά χωρις προβλήματα σε κέντρο της nec (Isdn)
νομίζω πως η λύση του να βάλεις μια γραμμή απο ΟΤΕ είναι καλύτερη

Nikiforos
02-10-13, 19:46
Ναι παντου υπάρχουν και ζευγη σε αναμονη. Πιστευω οτι ειναι η καλυτερη λυση αλλα θα πληρωνεις χρηματα για παγια κτλ δεν ξερω αν σε συμφερει αυτο. ISDN οταν ειχα βαλει εγω ακομα δεν ειχε ανακαλυφθει η ADSL! χαχαχαχα ειχα και ενα zyxel isdn modem και χτυπαγα 128kbps (αμα συνδεομουνα και με τα 2 καναλια) και με εσκιζε η χρονοχρεωση! αλλες εποχες τοτε! εχω δοκιμασει ολα τα μοντελα netmod isdn αλλά και το αλλο το siemens που ειχαν φερει μετα! asterisk δουλευω και εγω επάνω σε ενα routerstation pro με openwrt linux, και για διαχειριση γραμμης χρησιμοποιω το linksys SPA 3102, ειναι pstn η εισοδος αλλα το εβαζα στην μια εξοδο τηλεφωνου του netmod και το ρυθμιζα και οι 2 εξοδοι να βαρανε εκει. Επισης το εχω δουλεψει και με VOIP adsl router πχ 780 (vivodi, netone) και μετα με pstn γραμμη του ΟΤΕ μεχρι σήμερα. Η αληθεια ειναι οτι η ISDN ειναι μανα για τετοια πραγματα και κλασεις ανωτερη απο VOIP σε ποιοτητα κτλ αλλα εχει μεγαλο κοστος. Επισης με την ISDN εχεις κανονικα 2 νουμερα αλλα μπορεις να παρεις μεχρι 8 αν θυμαμαι καλα, οταν ομως κοπει το ρευμα μονο 1 νουμερο που το ρυθμιζεις εσυ απο το μηχανημα του ΟΤΕ μπορει να δουλεψει. Σε VOIP αν σου κοπει το internet δεν εχεις τηλεφωνα, βεβαια να μου πεις αν εχεις μονο ασύρματα τηλεφωνα έτσι κι αλλιως δεν θα εχεις!

invaider
03-10-13, 16:14
Forthnet professional me έξοδο ISDN "S0" μπορείς να βάλεις. δεν ξέρω όμως αν θα σε συμφέρει, ρώτα σε κατάστημα.

tsiris
03-10-13, 20:04
Όπως είπε και ο sdikr, το ISDN που δίνει η forthnet είναι από το router (VoIP) και όχι από το αστικό κέντρο, και η ADSL είναι annex A, όπως ακριβώς και στις αναλογικές γραμμές, οπότε δεν θα αλλάξει τίποτα στη γραμμή σου. Κλασσική ISDN από το αστικό κέντρο δίνουν ο ΟΤΕ και η Wind.
Όσον αφορά την τηλεφωνία, οι εναλλακτικοί έχουν κάποια θέματα στην υποστήριξη των ISDN και αν δεν είσαι σίγουρος για το Asterisk μπορεί να παιδευτείς μέχρι να παίξει σωστά ή σε περίπτωση βλάβης.

Nikiforos
05-10-13, 07:05
όντως μονο ο ΟΤΕ και η wind δίνουν. Αν δεν θες πολλαπλα νουμερα δεν αξιζει τον κοπο, καλυτερα να πας σε VOIP τεχνολογία. Εγώ πάντως ξεφορτώθηκα οτι ειχα σε ISDN και δεν ξαναπάω σε αυτή με τπτ, ένα netmod που μου χαρισε φιλος μου εχει μεινει καπου τελευταιας γενιας.

NexTiN
05-10-13, 11:13
Γιατι θες αποκλειστικα BRI??.Η ISDN για μενα εχει πεθανει απο καιρο.Η καλυτερες πλεον λυσεις με Asterisk / Elastix ειναι με SIP TRUNK.

Nikiforos
06-10-13, 22:00
και για μενα εχει πεθανει! θα συμφωνησω με τον γειτονα απο πανω! και εγω δουλευω asterisk κονσολα μονο απο openwrt linux και για διαχειριση pstn γραμμης με το linksys SPA 3102.

@ ADSLgr.com All rights reserved.