PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο Forthnet σε Wind



sportg
06-10-13, 10:56
Καλημέρα.
Έπειτα από 3 χρόνια συνεργασίας με την Forthnet αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα για μετακίνηση σε παροχό με καλύτερη χρέωση (προς το παρόν πιστευω πως ο παροχός αυτός είναι η wind). Δυστυχώς ομως μη έχοντας υπάρξει ποτέ πελάτης της εταιρίας αυτής θα ήθελα όποιος γνωρίζει να με κατατοπίσει αν αξίζει η μετακίνηση αυτή και απο άποψη ταχυτήτων. Στην Forthnet πλήρωνα χρόνια τώρα 24άρι αλλά μετά την εγκατάσταση και για λίγες ημέρες ποτέ δεν ξεπέρασα τα 11 Mbps. Ενα άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής: Όταν ξεκίνησα να έχω Forthnet ήμουν το μόνο σπίτι σε μια περιοχή με 50 σπίτια και η ταχύτητα ήταν πάρα πολύ καλή. Καθως άρχισαν να βάζουν και άλλοι forthnet στην περιοχή μου η ταχύτητα μου έπεσε. Κάποιος φίλος (σχετικός?) είπε ότι οι εταιρίες όταν δεν έχουν έτοιμο δίκτυο σε μια περιοχή κουμπώνουν γραμμές επάνω σε γραμμές για να κερδίζουν από μια γραμμή περισσότερα κέρδη μειώνοντας έτσι την ταχύτητα των πελατών. Έχει κάποια βάση αλήθειας αυτό ή είναι απλά ράδιο αρβύλα?

nyannaco
06-10-13, 12:27
Δεν ισχύει αυτό. Απλά όσο αυξάνονται οι συνδρομητές ADSL (ανεξαρτήτως παρόχου) που κουμπώνουν πάνω σε ένα καφάου αυξάνει και ο θόρυβος που επάγεται σε κάθε γραμμήαπό τις υπόλοιπες, οπότε υποχρεωτικά μειώνεται η ταχύτητα συγχρονισμού για να διατηρηθεί το SNR σε επαρκή επίπεδα ώστε να παραμένει σταθερή η σύνδεση (χωρίς αποσυνδέσεις).
Ολες οι εταιρείες φτάνουν με δικές τους οπτικές ίνες στην καλύτερη περίπτωση μέχρι το καφάου (όχι πολύ κοινό ακόμη), συνηθέστερα δε μέχρι το αστικό κέντρο. Από εκεί και πέρα, ο συνδρομητικός βρόχος (το λεγόμενο last mile) οπωσδήποτε, αλλά και το καλώδιο χαλκού από το Α/Κ μέχρι το Kv (όπου ο πάροχος δεν πάει μόνος του μέχρι εκεί), ανήκουν στον ΟΤΕ και υπενοικιάζονται στον πάροχο. Αλλάζοντας πάροχο, δεν αλλάζεις συνδρομητικό βρόχο. Επομένως οι αναμενόμενες διαφορές δεν είναι μεγάλες, εκτός να φύγεις από πάροχο που φτάνει μόνο μέχρι το Α/Κ, και πας σε κάποιον που φτάνει μέχρι το Kv (αν και νομίζω ότι αυτό μόνο για VDSL γίνεται προς το παρόν).

vforvendetta85
06-10-13, 15:10
Να συμπληρώσω πως θα χάσεις λίγο σε ταχύτητα γιατί στην forthnet έχεις 6 db margin, ενώ στη wind 9.Περίπου δηλαδή θα χάσεις 1, βαριά, 1,5 Mbps.

mariossss
06-10-13, 18:12
Να συμπληρώσω πως θα χάσεις λίγο σε ταχύτητα γιατί στην forthnet έχεις 6 db margin, ενώ στη wind 9.Περίπου δηλαδή θα χάσεις 1, βαριά, 1,5 Mbps.

Μπορει ομως να τους παρει τηλ και να τους πει να τον ριξουν στο 6.

sportg
07-10-13, 21:00
Δηλαδή σε ταχύτητα θα πέσω αλλά θα αυξηθεί η σταθερότητα της σύνδεσης?

greatst
07-10-13, 21:17
Μπορει ομως να τους παρει τηλ και να τους πει να τον ριξουν στο 6.


Δηλαδή σε ταχύτητα θα πέσω αλλά θα αυξηθεί η σταθερότητα της σύνδεσης?

Εάν αναφέρεσαι στο ακριβώς προηγούμενο μήνυμα από το δικό σου ("Μπορει ομως να τους παρει τηλ και να τους πει να τον ριξουν στο 6."), όχι, νομίζω πως θα γίνει το αντίθετο από αυτό που λες: θα ανέβεις λίγο σε ταχύτητα αλλά σίγουρα δεν θα αυξηθεί η σταθερότητα της σύνδεσης.

sportg
09-10-13, 00:35
Να είστε καλά όλοι για την βοήθεια.

iznodur
09-10-13, 10:33
Κοίταξε να δεις, λογικά θα είσαι στα ίδια επίπεδα με την Forthnet ίσως και λίγο καλύτερα στην Wind αλλά αν βάλουμε και τον παράγοντα της τιμής μέσα σίγουρα θα είσαι καλύτερα στην Wind :)

theopan
09-10-13, 18:04
θα ανέβεις λίγο σε ταχύτητα αλλά σίγουρα δεν θα αυξηθεί η σταθερότητα της σύνδεσης.

Καλά μην παίρνετε και όρκο για αυτό... Εγώ αντιμετώπιζα προβλήματα με μεγάλα σκαμπανεβάσματα στο snr όσο ήμουν σε 9άρι προφίλ (από 9,5 κάποιες φορές έπεφτε στο 2-2,3dB, ξανα ανέβαινε κλπ.), δήλωσα βλάβη συνδυαστικά με χαμηλό snr και αυτοί στο ΤΥ κράτησαν μόνο το "χαμηλό snr" από όσα τους είπα οπότε και με κατέβασαν σε 6άρι προφίλ! Ε τους κορόιδευα τότε ότι είναι για τα πανηγύρια. Έλα όμως που παραδόξως μετά την αλλαγή σταμάτησαν τα σκαμπανεβάσματα! 5,5-6,5dB κυμαίνεται τώρα. Μπορεί να ήταν και συμπτωματικό βέβαια, αλλά γενικά αυτά περί του ότι π.χ. 6dB snr είναι "χαμηλό" και θα δημιουργήσει οπωσδήποτε αστάθειες πάντα τα άκουγα με επιφύλαξη. Αν έχεις σοβαρά προβλήματα και 15dB να το πας, πάλι θα έχεις. Αν πάλι είναι καθαρή η γραμμή σου -ανάλογα και τι ρούτερ έχεις- και με 2dB θα κρατάει το συγχρονισμό...

greatst
09-10-13, 19:09
Καλά μην παίρνετε και όρκο για αυτό... Εγώ αντιμετώπιζα προβλήματα με μεγάλα σκαμπανεβάσματα στο snr όσο ήμουν σε 9άρι προφίλ (από 9,5 κάποιες φορές έπεφτε στο 2-2,3dB, ξανα ανέβαινε κλπ.), δήλωσα βλάβη συνδυαστικά με χαμηλό snr και αυτοί στο ΤΥ κράτησαν μόνο το "χαμηλό snr" από όσα τους είπα οπότε και με κατέβασαν σε 6άρι προφίλ! Ε τους κορόιδευα τότε ότι είναι για τα πανηγύρια. Έλα όμως που παραδόξως μετά την αλλαγή σταμάτησαν τα σκαμπανεβάσματα! 5,5-6,5dB κυμαίνεται τώρα. Μπορεί να ήταν και συμπτωματικό βέβαια, αλλά γενικά αυτά περί του ότι π.χ. 6dB snr είναι "χαμηλό" και θα δημιουργήσει οπωσδήποτε αστάθειες πάντα τα άκουγα με επιφύλαξη. Αν έχεις σοβαρά προβλήματα και 15dB να το πας, πάλι θα έχεις. Αν πάλι είναι καθαρή η γραμμή σου -ανάλογα και τι ρούτερ έχεις- και με 2dB θα κρατάει το συγχρονισμό...

Ενδιαφέρον! Δεν αποκλείεται βέβαια πέρα από την αλλαγή του SNR να έκαναν και κάτι άλλο (και να έλυσε αυτό το κάτι άλλο το πρόβλημα σου), σωστά; ;) Σε κάθε περίπτωση, δεν μπορούμε να φτάσουμε στο άλλο άκρο και να λέμε ότι "όσο μικραίνει το SNR, τόσο μειώνονται οι αποσυνδέσεις"!

@ ADSLgr.com All rights reserved.