PDA

Επιστροφή στο Forum : DSL θέλω, όχι Ph.D.



karamanis
11-02-07, 14:15
Κατ' αρχήν, καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος και ομολογώ ότι θα τα βάψω μαύρα.

Έχω διαβάσει αρκετά, σίγουρα δεν μπορώ να διαβάσω όλα τα θέματα, και χρειάζομαι τη συμβουλή σας. Στάνταρ κάποιες από τις απορίες μου βρίσκουν απάντηση στο φόρουμ ήδη, θα εκτιμούσα όμως τις απαντήσεις σας.

Είμαι ήδη πελάτης της Tellas, και ενώ αρχικά είχα συμφωνήσει για το Zisto, έστειλα φαξ και ζήτησα να ενεργοποιήσουν και το DSL. Η διαδικασία όπως με ενημέρωσαν θα κρατήσει 3 μήνες μέχρι να έρθει στην περιοχή μου το δίκτυο. Απ' ότι καταλαβαίνω:

1. Το 3 μήνες δε λέει κάτι. Μπορεί και να μου βάλουν δίκτυο ακόμα πιο μετά.

2. Υπάρχει περίπτωση να μείνω και χωρίς τηλέφωνο.

3. Δουλεύω 9-9. Για να γίνει η εγκατάσταση θα πρέπει να κλείνω διάφορα ραντεβού μέχρι να έρθει το επιθυμητο αποτέλεσμα. Πόσες άδειες θα χάσω?

4. Αν μπεις στο δίκτυο, γενικά δεν υπάρχουν προβλήματα.

5. Καλά που το 13800 είναι πλέον δωρεάν.

6. Το φαξ ίσως χρειαστεί να το στείλω ξανά.

7. Για να βάλω δίκτυο πρέπει να μάθω τα πάντα, για να τα κάνω εντέλει και μόνος μου.

Τι να κάνω; Όντας ήδη μέλος της Tellas, μου φάνηκε καλή ιδέα να 'δικτυωθώ' σε αυτούς, και το 50 € τα αντέχω. Να σταματήσω και να απευθυνθώ σε άλλο provider;

Και μια μικρή παρατήρηση. 'Οταν μπαίνεις σε μια μονοπωλιακή αγορά, χτυπάς εκεί που ο παίχτης της αγοράς πονάει. Δηλαδή, τιμή παροχής προιόντος και customer service, για να έχεις ελπίδες να κερδίσεις μερίδιο αγοράς. Μα καλά, χαζοί είναι;

ermis333
11-02-07, 14:50
Κατ' αρχήν, καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος και ομολογώ ότι θα τα βάψω μαύρα.

Έχω διαβάσει αρκετά, σίγουρα δεν μπορώ να διαβάσω όλα τα θέματα, και χρειάζομαι τη συμβουλή σας. Στάνταρ κάποιες από τις απορίες μου βρίσκουν απάντηση στο φόρουμ ήδη, θα εκτιμούσα όμως τις απαντήσεις σας.

Είμαι ήδη πελάτης της Tellas, και ενώ αρχικά είχα συμφωνήσει για το Zisto, έστειλα φαξ και ζήτησα να ενεργοποιήσουν και το DSL. Η διαδικασία όπως με ενημέρωσαν θα κρατήσει 3 μήνες μέχρι να έρθει στην περιοχή μου το δίκτυο. Απ' ότι καταλαβαίνω:

1. Το 3 μήνες δε λέει κάτι. Μπορεί και να μου βάλουν δίκτυο ακόμα πιο μετά.

2. Υπάρχει περίπτωση να μείνω και χωρίς τηλέφωνο.

3. Δουλεύω 9-9. Για να γίνει η εγκατάσταση θα πρέπει να κλείνω διάφορα ραντεβού μέχρι να έρθει το επιθυμητο αποτέλεσμα. Πόσες άδειες θα χάσω?

4. Αν μπεις στο δίκτυο, γενικά δεν υπάρχουν προβλήματα.

5. Καλά που το 13800 είναι πλέον δωρεάν.

6. Το φαξ ίσως χρειαστεί να το στείλω ξανά.

7. Για να βάλω δίκτυο πρέπει να μάθω τα πάντα, για να τα κάνω εντέλει και μόνος μου.

Τι να κάνω; Όντας ήδη μέλος της Tellas, μου φάνηκε καλή ιδέα να 'δικτυωθώ' σε αυτούς, και το 50 € τα αντέχω. Να σταματήσω και να απευθυνθώ σε άλλο provider;

Και μια μικρή παρατήρηση. 'Οταν μπαίνεις σε μια μονοπωλιακή αγορά, χτυπάς εκεί που ο παίχτης της αγοράς πονάει. Δηλαδή, τιμή παροχής προιόντος και customer service, για να έχεις ελπίδες να κερδίσεις μερίδιο αγοράς. Μα καλά, χαζοί είναι;

1. Όντως έτσι όπως τα λές είναι.

2. Εξαιρετικά σπάνιο, αλλά καμιά φορά συμβαίνει, τεχνικά μένεις χωρίς τηλέφωνο για 2-3 ώρες εκτός και αν σου αρχίσει η φορητότητα Παρασκευή.

3. Δεν θα κλείνεις διάφορα ραντεβού, μόνο για τον εξοπλισμό θα χρειαστείς, εν ανάγκη ζητάς να το πάρεις εσύ από τα κεντρικά τους.

4. Δεν υπάρχουν γενικά προβλήματα, μερικές παιδικές ασθένειες υφίστανται όμως.

5. Δεν είναι, μόνο για πελάτες Zisto, είτε του κανονικού είτε της ειδικής προσφοράς.

6. Δεν ξέρω.

7. Μπά εδώ είμαστε εμείς να σε καθοδηγήσουμε.


Ερώτηση, τι έχεις ζητήσει Φορητότητα ή νέα γραμμή με νέο αριθμό;

hairybeast
11-02-07, 14:57
1. Το 3 μήνες δε λέει κάτι. Μπορεί και να μου βάλουν δίκτυο ακόμα πιο μετά.

Εγώ περίμενα 3 μήνες παρὀλο που υπήρχε δίκτυο στην περιοχή μου. Τελικά βαρέθηκα την κοροϊδία και ακύρωσα την αίτηση.



2. Υπάρχει περίπτωση να μείνω και χωρίς τηλέφωνο.

Τα χέρια σου θα τρέμουν τόσο πολύ εάν ασχοληθείς με την Τελλάς που δεν θα μπορείς να σηκώσεις το τηλέφωνο ούτε να πληκτρολογήσεις αριθμό. Άρα και να μείνεις χωρίς τηλέφωνο μικρό το κακό.



3. Δουλεύω 9-9. Για να γίνει η εγκατάσταση θα πρέπει να κλείνω διάφορα ραντεβού μέχρι να έρθει το επιθυμητο αποτέλεσμα. Πόσες άδειες θα χάσω?

Λογικά 3-4 ημέρες. Αν και η λογική σταματά εκεί που αρχίζει η Τελλάς. Σκέψου βέβαια ότι 3-4 μέρες σε περἰοδο 18 μηνών που υπολογίζω για να συνδεθείς δεν είναι πολλές.



4. Αν μπεις στο δίκτυο, γενικά δεν υπάρχουν προβλήματα.

Με χίλιες συνδέσεις που έκαναν και πάλι πολλά προβλήματα υπάρχουν. Δες σε άλλο νήμα.



'Οταν μπαίνεις σε μια μονοπωλιακή αγορά, χτυπάς εκεί που ο παίχτης της αγοράς πονάει. Δηλαδή, τιμή παροχής προιόντος και customer service, για να έχεις ελπίδες να κερδίσεις μερίδιο αγοράς. Μα καλά, χαζοί είναι;


Αυτοί δεν είναι χαζοί. Χαζός ήμουν εγώ που έμπλεξα μαζί τους.

iliask
11-02-07, 15:00
Καλώς ήρθες καταρχάς.
Στο 1. Αμα σου λένε πως θα καλύφθει σε 3 μήνες μην είσαι πολύ σιγούρος οτι θα το κάνουν !!!!!
2. Πιθανώς από οτι έχω διαβάσει αλλά δεν ειναι βέβαιο οτι θα συμβεί !
3.Αν ενεργοποιηθεί η υπηρεσία τοτε μόνο χρειαζεταί να είσαι στο σπίτι σου για να έρθει ο τεχνικός.Αρα 1 μόνο ραντεβού.
4.Σωστο μέχρι στιγμής.
5.Επισής σωστό.
6.Καλέσε για να επιβεβαιώσεις οτι το παρέλαβαν.
7,Εδω μέσα θα βρείς αρκετή βοήθεια από όλους.Και εγώ εδώ μέσα έμαθα πολλά !!!!(Thanks adslgr:oneup: )
Tώρα το αν θες να πάς σε αλλο provider είναι αλλό θέμα.Πρώτα κάνε έλεγχο για το αν σε καλύπτει το δύκτιο του .Μετά δες τι θες οσο αφορά τις υπηρεσίες που παρέχουν. Γενικά πάντως ακόμα θέλει υπομονή 2-3 μήνες για να ενέργοποιηθείς. Οσο για την παρατήρηση σου είναι σωστή αλλά στην ουσία ο ΟΤΕ παραμένει ο κυριαρχος και ρυθμιστής της αγοράς .

Με πρόλαβαν οι άλλοι και τα είπαν πριν από μένα !!!!:)

armodios
11-02-07, 15:43
Από την στιγμή που σου είπαν ότι δεν καλύπτουν ακόμα την περιοχή σου με το ιδιόκτητο δίκτυό τους, θα σου πρότεινα να μην κάνεις ακόμα αίτηση για ZISTO αλλά να περιμένεις και να κάνεις αίτηση μόνο όταν μάθεις ότι η περιοχή σου καλύπτεται. Οι 3 μήνες που σου είπαν ότι θα χρειαστούν μέχρι να καλύψουν την περιοχή σου μπορεί πολύ εύκολα να γίνουν 5, 6 ή περισσότεροι. Εξάλλου, είναι πιθανό μέχρι τότε η όλη διαδικασία μεταφοράς/αποδέσμευσης συνδρομητή από τον ΟΤΕ προς έναν εναλλακτικό πάροχο να λειτουργεί καλύτερα λόγω ρύθμισης των κανόνων από την ΕΕΤΤ ή όσον αφορά συγκεκριμένα την TELLAS λόγω καλύτερης οργάνωσής της αλλά και αντιμετώπισης των παιδικών ασθενειών που αναφέρθηκαν.

karamanis
12-02-07, 09:52
[/QUOTE]Ερώτηση, τι έχεις ζητήσει Φορητότητα ή νέα γραμμή με νέο αριθμό;[/QUOTE]

Φορητότητα ζήτησα.

Παιδιά, ευχαριστώ για την καθοδήγηση. Προσανατολίζομαι να κρατήσω την Tellas σαν εξτρά τηλεφωνικό παροχέα, και για κανά εξάμηνο να πάρω μια σύνδεση τύπου Otenet, και να υποστώ το πάγιο του ΟΤΕ. 'Ισως στο τέλος του έτους να έχουν ξεπεραστεί κάποιες παιδικές ασθένειες και τότε να μπορεί κανείς να επιλέξει (πραγματικά να επιλέξει) παροχέα. Τι κι αν δεν έχω 4mbps, θα κατεβαίνει το lost σε 5 ώρες αντί για 40΄.

ermis333
12-02-07, 10:39
Ερώτηση, τι έχεις ζητήσει Φορητότητα ή νέα γραμμή με νέο αριθμό;[/QUOTE]

Φορητότητα ζήτησα.

Παιδιά, ευχαριστώ για την καθοδήγηση. Προσανατολίζομαι να κρατήσω την Tellas σαν εξτρά τηλεφωνικό παροχέα, και για κανά εξάμηνο να πάρω μια σύνδεση τύπου Otenet, και να υποστώ το πάγιο του ΟΤΕ. 'Ισως στο τέλος του έτους να έχουν ξεπεραστεί κάποιες παιδικές ασθένειες και τότε να μπορεί κανείς να επιλέξει (πραγματικά να επιλέξει) παροχέα. Τι κι αν δεν έχω 4mbps, θα κατεβαίνει το lost σε 5 ώρες αντί για 40΄.[/QUOTE]

Πληροφοριακά το Lost σε mpeg4 (HDTV capture) κατεβαίνει σε 15 λεπτά;), Πίστεψέ με έχει τεράστια διαφορά, μέσα σε κάτι ώρες κατέβασα ολόκληρη τη 2η Σεζόν.

tzampaman
12-02-07, 11:04
Πληροφοριακά το Lost σε mpeg4 (HDTV capture) κατεβαίνει σε 15 λεπτά;), Πίστεψέ με έχει τεράστια διαφορά, μέσα σε κάτι ώρες κατέβασα ολόκληρη τη 2η Σεζόν.

Και η HR HDTV σε 27 λεπτά!! Χεχε δεν άντεξα.. :p

darth_vader
12-02-07, 14:59
off topic αλλά ρωτάω...Μηπως έχετε ιδέα για τα πινγς του Ζιστο se multiplayer games?ευχαριστώ προκαταβολικά....

ermis333
12-02-07, 15:16
off topic αλλά ρωτάω...Μηπως έχετε ιδέα για τα πινγς του Ζιστο se multiplayer games?ευχαριστώ προκαταβολικά....

Δώσε servers να σου κάνουμε Ping.

karamanis
12-02-07, 16:16
Νέα ερώτηση..Έχω κάνει αίτηση για το zisto, το οποίο θα είναι διαθέσιμο σε 3 μήνες. Αν θέλω να αποσύρω την αίτηση, πρέπει να πληρώσω κάποιο πρόστιμο; Αυτό ισχύει αν έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία, σωστά;

darth_vader
12-02-07, 17:11
Δώσε servers να σου κάνουμε Ping.

ermi333 παιζω counterstike source...Πως να σου δωσω πχ τους σερβερς αυτους για ΝΑ τεσταρεις τα πινγκς...Δε πρεπει να είσαι in-game?αν οχι τι πρέπει να σου δώσω..να μωρέ φοιτητής κοζάνη ειμαι και κατεβαίνω μονιμα αθήνα σε 15 μέρες... σερνόμαστε με οτενετ εδω αλλα αθήνα ξέρω οτι πετάει κυρίως τα πινγκς της...Και θέλω να πάρω μια γεύση από ολους τους ισπ για να έχω τα καλυτερα πινγκς στο γκειμ...

sto_psito
14-02-07, 02:19
Με zisto,(full,οχι τιποτε αλλο αλλα εβαλε η ξαδερφη μου και παιζω με wireless :P )στο 62.169.255.23 το ping ειναι στα 8ms.Με Α.ΡΥ.Σ ηταν στα 32.Παντα με opendns.Εγω παιζω wow και δεν υπαρχει προβλημα.Τωρα για CS.......

villasg
15-02-07, 12:37
Νέα ερώτηση..Έχω κάνει αίτηση για το zisto, το οποίο θα είναι διαθέσιμο σε 3 μήνες. Αν θέλω να αποσύρω την αίτηση, πρέπει να πληρώσω κάποιο πρόστιμο; Αυτό ισχύει αν έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία, σωστά;

Εαν δεν εισαι ενεργοποιημενος μπορεις να ακυρωσεις ( και να κρατησεις αποδεικτικα της ακυρωσης , γιαυτο καλυτερα να πας εκει ) χωρις να επιβαρυνθεις τιποτα .

karamanis
16-02-07, 21:03
Ευχαριστώ όσους απάντησαν και με βοήθησαν.

Τελείωσα οριστικά με tellas. Με βλέπω για forthnet.

Λέτε να ποστάρω στο άλλο thread πως να φύγω και από εκεί; Ελπίζω όχι

villasg
17-02-07, 19:02
Καλη τυχη φιλε μου .
Μακαρι να βρεις αυτο που ζητας χωρις ταλαιπωρία

@ ADSLgr.com All rights reserved.