PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμικά/Σοφές κουβέντες.....



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8

zouzouni
15-07-04, 00:05
Στον αντίποδα των μαργαριταριών....ας βάλει ο καθένας κι η καθεμιά μας τα γνωμικά ή τις σοφές κουβέντες που του εντυπώθηκαν, κι ας εξηγήσει - αν θέλει - για ποιό λόγο.


Παρακαλώ να διατηρήσουμε ήρεμο κι φιλικό τρόπο στην συζήτηση αυτή, κι να γίνουν σεβαστές όλες οι απόψεις.


Κάνω λοιπόν την αρχή.....

"Αγάπα τον πλησίον σου ως σεαυτόν"

Γιατί η σοφία της απλότητας κι της λιτότητας αυτής της φράσης είναι ανεπανάληπτη, μιας κι σε 6 μόνο λέξεις εκφράζονται ιδέες κι θεωρήσεις ζωής με μοναδικό κι αξεπέραστο τρόπο.

Όσο απλό κι αν φαίνεται σε κάνει ν'αναρωτηθείς τόσα πολλά με την πρώτη φορά κιόλας

Τι εννοεί με το "αγάπα"?
Τι είναι αγάπη?
Πώς την εκφράζεις?
Γιατί "αγάπα τον πλησίον σου"?
Για ποιό λόγο?
Ποιός είναι ο πλησίον σου?
Πώς το εφαρμόζεις αυτό?
Γιατί να τον αγαπάς τον πλησίον σου "ως σεαυτόν"?
Το "κλειδί" είναι τελικά αυτό το "ως σεαυτόν"? (πιστεύω ότι είναι)
Τι σημαίνει να αγαπάς τον εαυτό σου, πραγματικά, αληθινά?
Πώς τον αγαπάς?
Πώς εκφράζεις αυτή την αγάπη?
Για να τον αγαπάς, πρέπει να τον ξέρεις, άρα πως τον μαθαίνεις? Μέσα από ποιά διαδικασία?

sdikr
15-07-04, 00:16
μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε εσένα.

σοφό απο την αποψή οτι αν εσένα δεν σου αρέσει να σου κάνουν κάτι κατα 99% δεν θα αρέσει και στους άλλους.

ο έρωτας φέυγει, οι φιλοί μένουν.

πονεμένη ιστορία,
έρωτας, επιθυμία στα αγγλικά Lust, αυτό κάποτε ξεθωριάζει
οι φίλοι μένουν (και εννόω φίλους όχι γνωστοι)


και
τους φιλους τους διαλέγεις τους συγγενείς οχι (πιστέυω το καταλαβένουν οι παθοντες)

teacake
15-07-04, 00:20
Η αλεπού είχε αργατιά και κείνη ακριδολόγαγε... (Μεσσηνιακή παροιμία που την έλεγε η γιαγιά μου η σχωρεμένη)

Ducklord
15-07-04, 00:23
"Τον αράπη κι` αν τον πλένεις, το σαπούνι σου χαλάς"

Ώπου "αράπης", με την... "παλιά", άμυαλη και ρατσιστική έννοια μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί ο αγαπημένος μας οργανισμός (ΈΕΕνας είναι) με τις διαφημίσεις και τις υποσχέσεις του. Λέμε τώρα...


"Ό,τι είναι να πάει στραβά, θα πάει στραβά"

Γνωστόν. Δυστυχώς.


Φιλικά
Παπιάρχοντας

tvelocity
15-07-04, 00:31
"Φάε λάδι και έλα βράδυ"

:P

aesir
15-07-04, 00:33
"Το να διαβάζεις χωρίς να σκέφτεσαι είναι σαν να τρως χωρίς να χωνεύεις". Burke.

aesir
15-07-04, 00:36
"Φάε λάδι και έλα βράδυ"

:P

:lol: Για πες μας και σε ποιά περίπτωση και γιατί το λένε γιατί ίσως μερικοί να μην ξέρουν... :lol:

Papous
15-07-04, 00:45
Μη καλύπτεις τα πάθη σου με λέξεις αρετής

WAntilles
15-07-04, 01:02
Ουδέν κακόν αμιγές καλού.

Ουδέν καλόν αμιγές κακού.

Η αλήθεια είναι μία. (Σωκράτης)

Wars don't make one great.

morfeas-dsl-
15-07-04, 01:42
το μεγαλυτερο αρνητικο της δημοκρατιας ειναι οι ελευθεριες που δινει στους πολιτες της
η ζωη ειναι ενα νοσημα σεξουαλικως μεταδιδομενο

morfeas-dsl-
15-07-04, 01:48
ξερω πολλα αλλα αλλο ενα που δεν ξερω γιατι μου αρεσε ηταν:
βρηκανε παπα θα θαψουν και τους ζωντανους

Papous
15-07-04, 02:04
Vide, Aude, Tace
{Δες(μάθε), Τόλμα, Σιώπα}

Oxymoron
15-07-04, 02:41
Μπορεί η γνώμη μου να έχει αλλάξει, αλλά αυτό που δεν άλλαξε είναι ότι έχω δίκιο!

8)

Και για να σοβαρευτούμε λίγο... Στερνή μου γνώση, να σ' είχα πρώτα. Κάνοντας πρόσφατα έναν απολογισμό, διαπίστωσα πως, αν είχα την ευκαιρία, θα άλλαζα κάποια (λίγα ομολογουμένως) πράγματα στη ζωή μου... αν ήξερα τότε αυτά που ξέρω τώρα. :roll:

zouzouni
15-07-04, 03:07
Συνεχίζοντας από που έγραψε η Oxymoron περί στερνής γνώσης κι αλλαγών αν είχαμε χρονομηχανές....καλύτερα να μετανοιώνεις για κάτι που έκανες παρά να μετανοιώνεις γι'αυτά που δεν τόλμησες...... :roll:

arcanum
15-07-04, 03:55
Wantilles εγώ περίμενα οτι θα έλεγες:

Do, or do not; there is no try.

:)

rebetis
15-07-04, 04:05
1. Ο πόλεμος είναι η μαία της ιστορίας.... :shock:
(Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είμαι υπέρ του πολέμου)!!!!!!! :!: :!:

2. Η σοφία είναι σαν ένα ποτάμι : Όσο βαθύτερο, τόσο πιο αθόρυβο είναι

3. Μη λες κάτι για να ανοίξεις το στόμα σου, άνοιξε το στόμα σου για να πεις κάτι...

4. (συνέχεια του προηγουμένου) : Αν δεν έχεις να πεις κάτι, μη μιλάς :roll:

Oxymoron
15-07-04, 04:16
It is better to remain silent and be thought a fool than to open your mouth and remove all doubt.

rebetis
15-07-04, 06:19
Χαχαχαααα!!!! Θυμήθηκα το "Μερικές φορές, καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς" :D :) :lol:

EvilHawk
15-07-04, 12:41
καλύτερα να μετανοιώνεις για κάτι που έκανες παρά να μετανοιώνεις γι'αυτά που δεν τόλμησες......

zouzouni, έγραψες !!! :wink:

WAntilles
15-07-04, 12:53
Wantilles εγώ περίμενα οτι θα έλεγες:

Do, or do not; there is no try.

:)

Και αυτό πάνσοφο επίσης, αλλά το άλλο πιο επίκαιρο λόγω της θεματολογίας όλων εκείνων των threads που κλειδώνονται.

Σας βρίσκω διαβασμένους πάντως. :D

George978
15-07-04, 12:56
παν μετρον αριστον, αρχαιοι ελληνες.

aesir
15-07-04, 13:05
"Πολλές φορές μετάνοιωσα επειδή μίλησα, αλλά ποτέ επειδή σιώπησα". Shakespeare.

zouzouni
15-07-04, 13:16
καλύτερα να μετανοιώνεις για κάτι που έκανες παρά να μετανοιώνεις γι'αυτά που δεν τόλμησες......

zouzouni, έγραψες !!! :wink:

:oops:

....δύσκολα εφαρμόζεται να πάρει η ευχή.... :? :(
Χώρια που όταν την πρωτοεξέφρασα συζητώντας με κάτι φίλους...νόμισαν ότι έκανα σαρδάμ! τόσο περίεργη τους φάνηκε. :?

profitis
15-07-04, 13:56
Το μονω που ξερω,ειναι οτι δεν ξερω τιποτα.(Σωκρατης)

aesir
15-07-04, 14:05
profitis, βλέπω τον lazar να μας δίνει και το original στα αρχαία ελληνικά και με πολυτονικό...

profitis
15-07-04, 21:00
profitis, βλέπω τον lazar να μας δίνει και το original στα αρχαία ελληνικά και με πολυτονικό...

Δυστηχως δεν τα παω καλα με τα Αρχαια... :evil:
Το εχω δει και στα Αγγλικα αλλα στα Αρχαια Ελληνικα δεν το εχω δει ποτε. :)

zouzouni
15-07-04, 21:09
Αν θυμάμαι καλά (αλλά χωρίς πολυτονικό) :oops:

Εν οίδα ότι ουδέν οίδα ????

lazar :roll: :?:

PReD
15-07-04, 21:26
Φτωχός δεν είναι αυτός που΄έχει λίγα, αλλα αυτός που θέλει πολλά!

DarthVader
15-07-04, 21:28
"Γηράσκω αει διδασκόμενος". Ανεξαρτήτως ηλικίας.

Tony_Ts
15-07-04, 22:20
Όσο βαθιά κι αν έχεις προχωρήσει στο λάθος δρόμο... γύρνα πίσω!

aesir
15-07-04, 22:34
Βάζετε και ποιός το είπε αν ξέρετε...

pelasgian
15-07-04, 23:46
1. Ο πόλεμος είναι η μαία της ιστορίας.... :shock:
(Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είμαι υπέρ του πολέμου)!!!!!!! :!: :!:


απλά είσαι κατά των μαιών :mrgreen:

Βρήκα ένα καλό που είναι και κακιούλα για το thread :mrgreen:

Wise men make proverbs, but fools repeat them.--Samuel Palmer

DarthVader
16-07-04, 01:11
Και ένα που άκουσα πριν από 10 περίπου χρόνια σε μεταμεσονύχτια εκμπομπή της ΕΡΑ και μου έχει μείνει:
"... γιατί ζωή δεν είναι οι μέρες που πέρασες, αλλά οι στιγμές που θυμάσαι"

morfeas-dsl-
16-07-04, 01:56
καλύτερα να μετανοιώνεις για κάτι που έκανες παρά να μετανοιώνεις γι'αυτά που δεν τόλμησες...... :roll:
δεν ξερεις ποσο με συγκλωνησε η φραση σου.την ειχα ξεχασει κ εν ολιγοις ταιριαζει τελεια σε οσα με προβληματιζουν.thnx again

aesir
16-07-04, 02:17
'Tis better to have loved and lost than never to have loved at all. Lord Tennyson

zouzouni
16-07-04, 03:13
καλύτερα να μετανοιώνεις για κάτι που έκανες παρά να μετανοιώνεις γι'αυτά που δεν τόλμησες...... :roll:
δεν ξερεις ποσο με συγκλωνησε η φραση σου.την ειχα ξεχασει κ εν ολιγοις ταιριαζει τελεια σε οσα με προβληματιζουν.thnx again

morfeas-dsl- Να το συνδιάσεις με το ακόλουθο...

"Μάθε από τα λάθη των άλλων και μην περιμένεις να τα κάνεις εσύ για να μάθεις" :wink:


Αυτό δεν ξέρω [/b]aesir[/b] ποιός το είπε.....για την άλλη φράση αναλαμβάνω πλήρως την ευθύνη :oops: (καμμιά φορά μέσα στα τόσα λέμε κι κάτι σωστό)

cadworx
16-07-04, 03:17
Η ζωή είναι ένα αγγούρι,
άλλος το τρώει και δροσίζεται και άλλος το τρώει και ζορίζεται.
-Αγνώστου-

Παλιό αλλά πάντα επίκαιρο!

WAntilles
16-07-04, 03:19
An error does not become a mistake, unless you learn something from it.

PReD
16-07-04, 03:24
Η σκληρή δουλειά δεν σκότωσε κανένα, αλλα γιατί να παίζουμε με την τύχη μας;

zouzouni
16-07-04, 03:24
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν!

(πόσοι το τηρούμε? :roll: )

Oxymoron
16-07-04, 03:30
To be stupid, selfish, and have good health are three requirements for happiness, though if stupidity is lacking, all is lost.
-- Gustave Flaubert

aesir
16-07-04, 03:34
Σοφόν το σαφές.

rebetis
16-07-04, 03:38
Κάθε ταξίδι, όσο μεγάλο κι αν είναι, αρχίζει πάντα με ένα βήμα

-Κινέζικη παροιμία, αν θυμάμαι καλά-

Oxymoron
16-07-04, 04:02
But the eyes are blind. One must look with the heart...
-- Antoine de Saint Exupery

PReD
16-07-04, 04:21
"Χαζομάρες, τα ηλεκτρονικά παιχνίδια δεν επηρεάζουν την ψυχολογία των παιδιών. Αν π.χ το Pac Man είχε επηρεάσει την γενιά μας θα έπρεπε να είμαστε σε μια σκοτεινή αίθουσα και να χοροπηδούσαμε πάνω-κάτω, μασουλώντας μαγικά χαπάκια και ακούγοντας μια επαναλμβανόμενη μουσική" (Christian Wilson, CEO Nintendo inc. 1989)

χαχαχα αν μπορεί ας το πει και σήμερα :P

PReD
16-07-04, 04:23
Εμπειρία είναι μια χτένα που σου δίνει η ζωή όταν έχεις χάσει τα μαλλιά σου (judith Stern)

opimis
16-07-04, 09:31
"Ένα χαμόγελο δεν στοιχίζει τίποτα, κι όμως είναι πολύτιμο. Πλουτίζει εκείνον που το δέχεται, χωρίς να πτωχαίνει εκείνον που το δίνει.

Δεν διαρκεί παρά μια στιγμή αλλά η ανάμνηση του είναι καμιά φορά αιώνια. Κανένας δεν είναι τόσο πλούσιος για να μην το έχει ανάγκη και κανένας τόσο φτωχός, για να μην το αξίζει. Δημιουργεί την ευτυχία στο σπίτι. Είναι στήριγμα στις υποθέσεις και ορατή ένδειξη φιλίας.

Ένα χαμόγελο αναπαύει τον κουρασμένο, δίνει θάρρος στον απογοητευμένο, παρηγορεί μέσα στη λύπη, αναπτερώνει την αισιοδοξία στη ζωή. Είναι αντίδοτο σε κάθε θλίψη. Κι όμως δεν δανείζεται, δεν κλέβεται, δεν αγοράζεται, γιατί είναι κάτι που έχει αξία μονάχα τη στιγμή που δίνεται.

Κι αν καμιά φορά συναντήσετε κανέναν άνθρωπο που δεν σας χαρίζει το χαμόγελο του, σταθείτε γενναιόδωροι και δώστε του το δικό σας. Γιατί κανείς δεν έχει τόση ανάγκη το χαμόγελο, όσο εκείνος που δεν μπορεί να το δώσει στους άλλους."

Δεν γνωρίζω ποιος το έχει πει!

aesir
16-07-04, 09:53
Μη λέγεις πάντοτε τα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε τα όσα λες.

Σωκράτης.

Knorcedger
16-07-04, 11:55
Γνώθι σαυτόν (ελπίζω να το έγραψα σωστά)

Καθημερινά μαθαίνω πράγματα για τον εαυτό μου και έτσι καταλαβαίνω καλύτερα τις δυνατότητές μου, προσπαθώ να γίνω καλύτερος, ξέρω καλύτερα πως να συμπεριφερθώ στους άλλους.....

Και ένα δικό μου.
Κάθε άνθρωπος έχει κάτι σωστό να πει. Είτε αυτός είναι γιατρός είτε αγρότης είτε οτιδήποτε άλλο, έχει κάποιες εμπειρίες και έχει μάθει κάποια πράγματα από τη ζωή του και αν θελήσει να τα μοιραστεί μαζί σου, πρέπει να είσαι σε θέση να "αποροφήσεις" αυτά που θα σου πει. Έτσι θα μπορέσεις να μάθεις από τα λάθη του, να κερδίσεις εμπειρίες μέσα από τις εμπειρίες του και γνώσεις μέσα από τα λόγια του.

Όμως, για να καταφέρεις όλα τα παραπάνω, πρέπει να είσαι σε θέση να κρίνεις αυτά που λέει. Γιατί μαζί με τα μαθήματα ζωής θα αναφέρει και πράγματα τα οποιά δεν είναι σωστά ή δεν ισχύουν. Έκει, πρέπει να επιστρατεύσεις την κριτική σου ικάνότητα και συνεχώς να φιλτράρεις αυτά που ακούς πετώντας τα άχρηστα και τα ψέματα και κρατώντας μόνο αυτά που πραγματικά θα σε βοηθήσουν να γίνεις καλύτερος άνθρωπος, να αποφύγεις κάποια λάθη και να γνωρίσεις καλύτερα τος εαυτό σου, βάζοντάς τον πρωταγωνιστή στη θέση του συνομιλήτή σου.


Knorcedger

maria
16-07-04, 12:52
Αυτος που κανει μια ερωτηση ειναι για πεντε λεπτα βλακας. Αυτος που δεν κανει την ερωτηση ειναι βλακας για μια ζωη. (παλια κινεζικη παροιμια)

@ ADSLgr.com All rights reserved.