PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα καλωδίωσης? Βοήθεια!



jar76
11-02-07, 17:53
Λοιπόν διαβάστε με προσοχή τα παρακάτω και όποιος μπορεί ας βοηθήσει γιατί εγώ δε βγάζω άκρη:
Έχω το hiBox στα 8 Mbps και δε χρησιμοποιώ το fritz αλλά ένα ασύρματο Linksys (το WAG 200) γιατί με βολεύει μέσα στο σπίτι λόγω laptop. Χτες το μεσημέρι το λαμπάκι του ιντερνετ στο Linksys άναψε κόκκινο ενώ υπήρχε συγχρονισμός με τη γραμμή. Πριν πάρω τηλέφωνο στο support της HOL δοκιμάζω σε άλλη πρίζα τηλεφώνου το fritz και συνδέεται κανονικά στο internet. Αρχικά νόμισα ότι χάλασε το Linksys. Πάω να βάλω το fritz στην πρίζα που είχα αρχικά το Linksys και δουλεύει κι εκεί. Οπότε αποκλείω και την περίπτωση να φταίει κάτι στη συγκεκριμένη πρίζα. Βγάζω για λίγο το fritz από το ρεύμα για να τακτοποιήσω τα καλώδια, το ξανασυνδέω και τίποτα. Συγχρόνιζε με τη γραμμή αλλά internet γιοκ! Πaίρνω το fritz και το συνδέω στην πρίζα που το είχα δοκιμάσει στην αρχή και έπαιζε αλλά τίποτα κι εκεί. Παίρνω το Linksys και το βάζω στην ίδια πρίζα όπου το fritz δεν έπαιζε και συνδέεται κανονικά!! (ζαλιστήκατε ε; :) )
Τώρα έχω μείνει με το Linksys συνδεδεμένο (όχι στην πρίζα που ήταν στην αρχή) το οποίο παίζει κανονικά αλλά φοβάμαι να του αλλάξω πρίζα γιατί μπορεί να χάσω το internet πάλι. Είναι πρόβλημα καλωδίωσης του σπιτιού ή κάτι άλλο; Όποιος γνωρίζει ας μου πει τη γνώμη του γιατί δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει. :hmm:

No-Name
11-02-07, 18:13
Αν ήταν θέμα καλωδίωσης δεν θα έπαιζε καν συγχρονισμός δεν θα είχες προβλημα με το internet
Μήπως απλά έπεφτε η μία προσπάθεια σύνδεσης του linksys στην σύνδεση που είχε γίνει με το φριτζ και επειδή δεν είχε προλάβει να ενημερωθεί ο server της hol δεν σου εδινε access?

jar76
11-02-07, 18:16
Αν ήταν θέμα καλωδίωσης δεν θα έπαιζε καν συγχρονισμός δεν θα είχες προβλημα με το internet
Μήπως απλά έπεφτε η μία προσπάθεια σύνδεσης του linksys στην σύνδεση που είχε γίνει με το φριτζ και επειδή δεν είχε προλάβει να ενημερωθεί ο server της hol δεν σου εδινε access?

Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό που λές γι αυτό άφηνα να περάσει αρκετός χρόνος από τη στιγμή που αποσύνδεα το ένα και έβαζα το άλλο.

tolisp
12-02-07, 15:59
Από πειράματα που έχω κάνει το dslam της HOL κάνει reset σε περίπου 10 λεπτά μετά την αποσύνδεση (πχ εμενα γύριζε από ADSL σε ADSL2+ και το ανάποδο)
Aρα αυτό δεν είναι θέμα... πολύ περισσότερο που εδώ δεν έχουμε αλλαγή mode
Αλήθεια jar, το Fritz τι σου γραφει? Authentication error η PPPoE error??

jar76
12-02-07, 17:53
Από πειράματα που έχω κάνει το dslam της HOL κάνει reset σε περίπου 10 λεπτά μετά την αποσύνδεση (πχ εμενα γύριζε από ADSL σε ADSL2+ και το ανάποδο)
Aρα αυτό δεν είναι θέμα... πολύ περισσότερο που εδώ δεν έχουμε αλλαγή mode
Αλήθεια jar, το Fritz τι σου γραφει? Authentication error η PPPoE error??
Μου έγραφε PPPoE error. Τώρα με το Linksys παίζω μια χαρά, αλλά και πάλι φοβάμαι να αλλάξω πρίζα τηλεφώνου γιατί ποτέ δεν ξέρεις...:)

tolisp
12-02-07, 18:11
Επειδή δυστυχώς δεν το έχω δουλέψει το linksys (αλλα κάτι θυμάμαι να θέλει από firmware upgrade γιατί βγάζει κάποιο πρόβλημα)
Μήπως για κάποιον λόγο "μπερδεύει" το dslam? Του έχεις βάλει το τελευταίο firm?
Δεν είναι πάντως ούτε θέμα HOL ούτε καλωδίωσης (η δουλεύουν η δεν δουλεύουν αυτά)
Κανε μια αναζήτηση σε forum της linksys... είμαι 100% σίγουρος ότι κάτι τρέχει με το συγκεκριμένο μοντέλο router

jar76
12-02-07, 18:14
Επειδή δυστυχώς δεν το έχω δουλέψει το linksys (αλλα κάτι θυμάμαι να θέλει από firmware upgrade γιατί βγάζει κάποιο πρόβλημα)
Μήπως για κάποιον λόγο "μπερδεύει" το dslam? Του έχεις βάλει το τελευταίο firm?
Δεν είναι πάντως ούτε θέμα HOL ούτε καλωδίωσης (η δουλεύουν η δεν δουλεύουν αυτά)
Κανε μια αναζήτηση σε forum της linksys... είμαι 100% σίγουρος ότι κάτι τρέχει με το συγκεκριμένο μοντέλο router

Τώρα παίζει καλά το Linksys και φοβάμαι να το πειράξω. Το firmware το έχω αναβαθμίσει μία φορά και τώρα έχω το 1.00.09. Θα το ψάξω όμως, μήπως χρειάζεται και νέα αναβάθμιση γιατί αυτή την είχα κάνει πριν κανά 6μηνο. Ίσως έχει βγει και νεότερη έκδοση firmware. Ευχαριστώ!

jar76
12-02-07, 18:21
Είχες δίκιο, έχει βγει η έκδοση 1.01.01. Την κατεβάζω τώρα και θα πάρω το ρίσκο (!!!) να την εγκαταστήσω! :)

chris25873
12-02-07, 18:34
Πάντως και το fritz θέλει αναβάθμιση firmware για να παίξει σωστά σε ADSL2+.
Αυτό γιατί όλα τα DSLAM των Αττικών (όπως αυτό που πέφτεις εσύ) είναι ADSL2+. Αν σου συγχρονίσει σε ADSL απλό θα είσαι ΟΚ με το fritz ακόμη και με το παλίο firmware. Άν όμως (στο fritz παντα) δει την γραμμή ώς ADSL2+ θα κάνει διάφορα κουλά...
Δες τι είδους ADSL (απλό ή 2+) βρίσκει το fritz και θα πές μας. Πάντως 100% αν δεν έχεις αναβαθμίσει το fritz θα έχεις πρόβλημα συγχρονισμού, όπως άλλωστε εγώ και πολλοί άλλοι εδώ μέσα. Είναι θέμα bug στο fritz.

tolisp
12-02-07, 18:39
Το πρότυπο adsl2+ είναι ΠΟΛΎ καινούριο (αν θυμάμαι οριστικοποιήθηκε το 2004) γι ' αυτο και υπάρχουν προβλήματα από αρκετές εταιρίες.
Επειδή τώρα ουσιαστικά το δοκιμάζουμε εμείς της HOL καλο είναι να κάνουμε πάντα (ανεξάρτητα από το μοντέλο router) firmware update. Παίζουμε πάνω σε ότι πιο τελευταίο στην τεχνολογία adsl:)

jar76
12-02-07, 18:54
Πάντως και το fritz θέλει αναβάθμιση firmware για να παίξει σωστά σε ADSL2+.
Αυτό γιατί όλα τα DSLAM των Αττικών (όπως αυτό που πέφτεις εσύ) είναι ADSL2+. Αν σου συγχρονίσει σε ADSL απλό θα είσαι ΟΚ με το fritz ακόμη και με το παλίο firmware. Άν όμως (στο fritz παντα) δει την γραμμή ώς ADSL2+ θα κάνει διάφορα κουλά...
Δες τι είδους ADSL (απλό ή 2+) βρίσκει το fritz και θα πές μας. Πάντως 100% αν δεν έχεις αναβαθμίσει το fritz θα έχεις πρόβλημα συγχρονισμού, όπως άλλωστε εγώ και πολλοί άλλοι εδώ μέσα. Είναι θέμα bug στο fritz.
Το fritz το έχω αναβαθμίσει στην έκδοση 6.4.24 που νομίζω ότι είναι η τελευταία. Το fritz βλέπει ADSL 2+.

nexxer
13-02-07, 12:19
Έχω το hiBox στα 8 Mbps και δε χρησιμοποιώ το fritz αλλά ένα ασύρματο Linksys (το WAG 200) γιατί με βολεύει μέσα στο σπίτι λόγω laptop.

Μπορείς επίσης να βάλεις το fritz για DSL gateway (κατευθείαν στην τηλεφωνική μπρίζα δηλαδή, όπως δείχνουν οι οδηγίες) και να συνδέσεις την ethernet θύρα του με μια ethernet (ή uplink αν έχει) στο linksys. Έτσι κάνω μήνες τώρα και δουλέυει μια χαρά.

Φάνης

Tem
13-02-07, 12:24
Μπορείς επίσης να βάλεις το fritz για DSL gateway (κατευθείαν στην τηλεφωνική μπρίζα δηλαδή, όπως δείχνουν οι οδηγίες) και να συνδέσεις την ethernet θύρα του με μια ethernet (ή uplink αν έχει) στο linksys. Έτσι κάνω μήνες τώρα και δουλέυει μια χαρά.

Φάνης
ισχύει βέβαια και το αντίστροφο. Δηλαδή oρίζεις ως DSL gateway το linksys και επάνω σε αυτό το fritz

tolisp
13-02-07, 12:47
Συγγνώμη αλλα επειδή αυτό με ενδιαφέρει ΠΟΛΎ - να έχω δηλαδή το Fritz για ADSL+VoIP και το Cisco για hardware firewall.... πως ακριβώς γίνεται?
Πως ακριβώς συνδέονται φυσικά τα 2 router και τι settings μπαίνουν στο ένα και το άλλο?
Να υποθέσω ethernet Fritz με οποιαδήποτε ethernet του cisco? και μια δεύτερη eth του Cisco με το switch του δικτύου μου?
Το Fritz DMZ configuration στα ports και NAT (PAT) στο cisco και θα δουλέψουν???

Tem
13-02-07, 12:52
Συγγνώμη αλλα επειδή αυτό με ενδιαφέρει ΠΟΛΎ - να έχω δηλαδή το Fritz για ADSL+VoIP και το Cisco για hardware firewall.... πως ακριβώς γίνεται?
Πως ακριβώς συνδέονται φυσικά τα 2 router και τι settings μπαίνουν στο ένα και το άλλο?
Να υποθέσω ethernet Fritz με οποιαδήποτε ethernet του cisco? και μια δεύτερη eth του Cisco με το switch του δικτύου μου?
Το Fritz DMZ configuration στα ports και NAT (PAT) στο cisco και θα δουλέψουν???
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=75816
στο παραπάνω φαίνεται η διαδικασία σύνδεσης fritz - USR 9108

tolisp
13-02-07, 13:45
Σε ευχαριστώ Tem!
Εγώ βεβαια θέλω να κάνω το ανάποδο (fritz στην dsl και το cisco μονο routing+firewall)
Θα το δοκιμάσω μόλις βρω λίγο χρόνο και θα σας ενημερώσω τι έγινε

@ ADSLgr.com All rights reserved.