PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποχώρηση από τον ΟΤΕ κι εξοπλισμός.



nkarytia
08-10-13, 12:28
Πρόσφατα έφυγα από τον ΟΤΕ για Wind. Ο λόγος ήταν ότι από το 24 που πλήρωνα συγχρωνιζόμουν μέχρι τα 9. Δεδομένου του κόστους αποφάσισα να φύγω από αυτόν. Το ερώτημά μου είναι πως εδώ και τέσσερα χρόνια που ήμουνστον ΟΤΕ, δεν μου είχε δοθεί τίποτα. Θα μου ζητήσουν τώρα να τους επιστρέψω τίποτα;

emeliss
08-10-13, 12:49
Στον ΟΤΕ επιστρέφεις εξοπλισμό που του ανήκει, όπως τερματικά ISDN και DSL router αν είναι με χρησιδάνειο (κάνα χρόνο τα δίνει έτσι). Δεν θα σου ζητήσουν κάτι. Θα πάρεις όταν βγει ο εκκαθαριστικός λογαριασμός.

Vitruvian78
08-10-13, 15:25
Λογικά το ρούτερ σου ανήκει αν το πήρες πολυ πριν απο τον ενα χρόνο, οποτε οχι δεν θα σου ζητηθει εκτος και αν εχεις isdn γραμμη, οπου εκει επιστρεφεις το μηχανημα

nmavro73
08-10-13, 15:32
Της αδερφής μου που κόψαμε τον ΟΤΕ δεν το επιστρέψαμε εδώ και 1 έτος και δεν το ζήτησε κανένας

dionisis1925
08-10-13, 21:45
Πρόσφατα έφυγα από τον ΟΤΕ για Wind. Ο λόγος ήταν ότι από το 24 που πλήρωνα συγχρωνιζόμουν μέχρι τα 9. Δεδομένου του κόστους αποφάσισα να φύγω από αυτόν. Το ερώτημά μου είναι πως εδώ και τέσσερα χρόνια που ήμουνστον ΟΤΕ, δεν μου είχε δοθεί τίποτα. Θα μου ζητήσουν τώρα να τους επιστρέψω τίποτα;


Kαι εγώ πρόσφατα έφυγα,αλλά δεν μου ζήτησαν το ρούτερ πίσω,ήμουνα παλιός συνδρομητής από το 2007 και χρησιδάνεια δεν έπαιζαν.

Nikiforos
09-10-13, 08:09
Καλημέρα! εγω 2 φορές είχα Isdn και εφυγα και την ξανακανα, και πηγα πισω μονο το isdn netmod, και εκοψαν δελτιο επιστροφης. Το adsl router που ειχαν δωσει τοτε το huwaui ειναι δωρο το ελεγε τοτε. Τωρα τελευταια οντως κανας χρονος ειναι που ειναι με χρησιδανειο, πρεπει να το αναφερουν αυτο, οποτε πρεπει να επιστραφει. Παντως και η netone που ειχα καποτε και εκλεισε και εδινε το speedtouch 780 ειπαν αν καμια φορα παω απο εκει να το επιστρεψω, τους λεω αν το θελετε στειλτε κουριερ να το παρει οπως εκανε η vivodi γιατι εγω εκει δεν ερχομαι και ετσι εδω και μερικα χρονακια μου εμεινε και δεν ξαναειπε κανεις τπτ.

nkarytia
18-10-13, 15:32
Εγώ ήμουν στον ΟΤΕ από το 2005. Αγανάκτησα γιατί ενώ ο λογαριασμός ανέβαινε η ταχύτητα του ADSL κατέβαινε (από τα 19.5 αρχικά στα 11.Χ τώρα). Η πλάκα είναι πως όταν έμαθαν πως τη κάνω, με πήραν τηλέφωνο και για να με κρατήσουν μου έκανα προσφορά... κρατηθήτε... 30 ευρώ το μήνα για το 4άρι!!!
Έκανα να τους πατούσα ένα βρισίδι, αλλά με κράτησα σκεπτόμενος πως στην άλλη άκρη είναι ένας απλός υπάλληλος.
Από την αρχή της συνδρομής μου δε μου είχαν δώσει τίποτα. υποτείθετε πως σε μια βδομάδα θα έπερνα ένα modem/router αλλά το τράβηξαν έτσι για ένα δίμηνο και πήγα και πήρα δικό μου.

Nikiforos
18-10-13, 19:14
χαχαχαχαχα θα συμφωνησω μαζι σου! ο μονος λογος που παραμενω στον ΟΤε ειναι επειδη υπαρχει προβλημα στην εσωτερικη καλωδιωση της πολυκατοικιας μου και πρεπει να βγαλουμε καλωδια απεξω και μετα ο ΟΤΕ να σκαψει στον δρομο να βρει το κεντρικο να το συνδεσει στο κουτι εξω απο την πολυκατοικια που θα βαλουμε. Αν δεν ειχα αυτο το προβλημα θα την ειχα κανει τωρα με τετοιες τιμες! ΗΜΑΡΤΟΝ δλδ!!!! και οκ δεν πιανουμε ταχυτητα τουλαχιστον να με αφηναν να παω σε μικροτερο πακετο! ειχα 10 mbps και εγινε 7 μεσα σε λιγο καιρο. Ζηταω 4 και δεν μου δινουν. Να ληξει το συμβολαιο και θα δουμε.

NetM
18-10-13, 19:41
Πρόσφατα έφυγα από τον ΟΤΕ για Wind. Ο λόγος ήταν ότι από το 24 που πλήρωνα συγχρωνιζόμουν μέχρι τα 9. Δεδομένου του κόστους αποφάσισα να φύγω από αυτόν. Το ερώτημά μου είναι πως εδώ και τέσσερα χρόνια που ήμουνστον ΟΤΕ, δεν μου είχε δοθεί τίποτα. Θα μου ζητήσουν τώρα να τους επιστρέψω τίποτα;

Δεν έχεις την υποχρέωση να επιστρέψεις τίποτα γιατί πολύ απλά δεν πήρες πότε! Όποτε μην ανησυχείς δεν πρόκειται να σου ζητήσουν τίποτα.


χαχαχαχαχα θα συμφωνησω μαζι σου! ο μονος λογος που παραμενω στον ΟΤε ειναι επειδη υπαρχει προβλημα στην εσωτερικη καλωδιωση της πολυκατοικιας μου και πρεπει να βγαλουμε καλωδια απεξω και μετα ο ΟΤΕ να σκαψει στον δρομο να βρει το κεντρικο να το συνδεσει στο κουτι εξω απο την πολυκατοικια που θα βαλουμε. Αν δεν ειχα αυτο το προβλημα θα την ειχα κανει τωρα με τετοιες τιμες! ΗΜΑΡΤΟΝ δλδ!!!! και οκ δεν πιανουμε ταχυτητα τουλαχιστον να με αφηναν να παω σε μικροτερο πακετο! ειχα 10 mbps και εγινε 7 μεσα σε λιγο καιρο. Ζηταω 4 και δεν μου δινουν. Να ληξει το συμβολαιο και θα δουμε.

Αυτό που λες δεν ισχύει , γιατί και ακόμα και σε άλλη εταιρία να ήσουν ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να φτάσει μέχρι το box και να παραδώσει εκεί την γραμμή, από εκεί και πέρα για την ατομική γραμμή εσύ είσαι ο υπεύθυνος. Στο λέω γιατί ανέφερες ότι μένεις στον ΟΤΕ μόνο γι αυτόν τον λόγο.

Nikiforos
19-10-13, 06:47
Καλημερα! το ξερω οτι "θεωρητικα" δεν ισχυει στην πραξη ομως ολες οι αλλες εταιριες σε γραφουν εκει που ξερεις γιατι δεν εχεις οτε να κανει την δουλεια, ο ενας λεει φταιει ο αλλος και παει λεγοντας, και θα σου πω ενα παραδειγμα, αν δεν ειχα ΟΤΕ οπως πριν δεν ειχα ποιος θα απλωνε καλουμπα UTP ποσα μετρα απο τον κεντρικο κατανεμητη στο υπογειο μεχρι το αλλο τετραγωνο στο ΚΑΦΑΟ? η vivodi? η Netone? κανεις δεν εκανε τπτ! απλα ειπαν αυτο πιανεις και τελος. Ο Οτε το εκανε ομως!!! και μου εξηγησαν και αλλα πραγματα που δεν ηξερα ενω οι αλλοι σκασιλα τους απλα. Γιαυτο τα λεω....ασε που οτι θελω παιρνω ενα τηλ και την αλλη μερα εχει γινει!!! πχ αλλαγη απο Interleaved σε fast path και το αντιθετο, αλλαγη ζευγους στον κατανεμητη ή ΚΑΦΑΟ, και εχει γινει και η δοκιμη που ειπα απλωνοντας πολλα μετρα UTP στο πεζοδρομιο μεχρι το ΚΑΦΑΟ στο αλλο οικοδομικο τετραγωνο!!! γιαυτο δεν αλλαζω τον ΟΤΕ, τετοια εξυπηρετηση αλλου δεν υπαρχει, οπως το ιδιο ισχυει και στα τηλεφωνικα κεντρα! εχω ριξει κατι υπνους περιμενοντας να μιλησω με forthnet, vivodi ή netone.....στον ΟΤε η μεγιστη αναμονη ηταν 10λεπτα. Και προσπαθω τωρα να αντικαταστησω τα καλωδια της πολυκατοικιας για να λυσω το προβλημα, αλλα θελει πολυ δουλεια αυτο. Χρειαζεται και υπευθυνη δηλωση ολων των ιδιοκτητων των διαμερισματων και φυσικα απο τους 6 ειμαστε 2 οι αλλοι απλα αφαντοι!!! ακομα τους ψαχνουμε για κατι κοινοχρηστα! χαχαχαχαχα αλλιως θα το ειχα κανει τωρα, βεβαια μαλλον υπαρχει και ο γνωστος πλαγιος τροπος...

Artemius
19-10-13, 12:40
χαχαχαχαχα θα συμφωνησω μαζι σου! ο μονος λογος που παραμενω στον ΟΤε ειναι επειδη υπαρχει προβλημα στην εσωτερικη καλωδιωση της πολυκατοικιας μου και πρεπει να βγαλουμε καλωδια απεξω και μετα ο ΟΤΕ να σκαψει στον δρομο να βρει το κεντρικο να το συνδεσει στο κουτι εξω απο την πολυκατοικια που θα βαλουμε. Αν δεν ειχα αυτο το προβλημα θα την ειχα κανει τωρα με τετοιες τιμες! ΗΜΑΡΤΟΝ δλδ!!!! και οκ δεν πιανουμε ταχυτητα τουλαχιστον να με αφηναν να παω σε μικροτερο πακετο! ειχα 10 mbps και εγινε 7 μεσα σε λιγο καιρο. Ζηταω 4 και δεν μου δινουν. Να ληξει το συμβολαιο και θα δουμε.

αν καταλαβα σωστα (γτ αυτο το "στο κουτι εξω απο την πολυκατοικια που θα βαλουμε",ομολογω με μπερδεψε) ο ΟΤΕ θα σας περασει επιτειχοιο εξωτερικο box οπου πλεον θα συνδεθουν εκει κανουρια ζευγη απο τα διαμερισματα (παρακαμψη του κατανεμητη στο εσωτερικο της πολυκατοικιας),και η πλεξουδα που ερχεται στην πολυκατοικιας ειναι επι του παροντος υπογεια οποτε πρεπει να βγει στην επιφανεια και να πιασει στο box.

αν ετσι ειναι τα πραματα,προσωπικα εχω μεινει κοκκαλο,συξυλος και ενεός :p



Καλημερα! το ξερω οτι "θεωρητικα" δεν ισχυει στην πραξη ομως ολες οι αλλες εταιριες σε γραφουν εκει που ξερεις γιατι δεν εχεις οτε να κανει την δουλεια, ο ενας λεει φταιει ο αλλος και παει λεγοντας, και θα σου πω ενα παραδειγμα, αν δεν ειχα ΟΤΕ οπως πριν δεν ειχα ποιος θα απλωνε καλουμπα UTP ποσα μετρα απο τον κεντρικο κατανεμητη στο υπογειο μεχρι το αλλο τετραγωνο στο ΚΑΦΑΟ? η vivodi? η Netone? κανεις δεν εκανε τπτ! απλα ειπαν αυτο πιανεις και τελος. Ο Οτε το εκανε ομως!!! και μου εξηγησαν και αλλα πραγματα που δεν ηξερα ενω οι αλλοι σκασιλα τους απλα. Γιαυτο τα λεω....ασε που οτι θελω παιρνω ενα τηλ και την αλλη μερα εχει γινει!!! πχ αλλαγη απο Interleaved σε fast path και το αντιθετο, αλλαγη ζευγους στον κατανεμητη ή ΚΑΦΑΟ, και εχει γινει και η δοκιμη που ειπα απλωνοντας πολλα μετρα UTP στο πεζοδρομιο μεχρι το ΚΑΦΑΟ στο αλλο οικοδομικο τετραγωνο!!! γιαυτο δεν αλλαζω τον ΟΤΕ, τετοια εξυπηρετηση αλλου δεν υπαρχει, οπως το ιδιο ισχυει και στα τηλεφωνικα κεντρα! εχω ριξει κατι υπνους περιμενοντας να μιλησω με forthnet, vivodi ή netone.....στον ΟΤε η μεγιστη αναμονη ηταν 10λεπτα. Και προσπαθω τωρα να αντικαταστησω τα καλωδια της πολυκατοικιας για να λυσω το προβλημα, αλλα θελει πολυ δουλεια αυτο. Χρειαζεται και υπευθυνη δηλωση ολων των ιδιοκτητων των διαμερισματων και φυσικα απο τους 6 ειμαστε 2 οι αλλοι απλα αφαντοι!!! ακομα τους ψαχνουμε για κατι κοινοχρηστα! χαχαχαχαχα αλλιως θα το ειχα κανει τωρα, βεβαια μαλλον υπαρχει και ο γνωστος πλαγιος τροπος...


δηλαδη,αμα καταλαβα σωστα,ο ΟΤΕ δεχτηκε να παρακαμψει την παλια απερχομενη καλωδιωση σας,και να σας απλωσει εναεριο καλωδιο απο τον κατανεμητη της πολυκατοικιας μεχρι το ΚΑΦΑΟ σας? :shock:

και αν εγινε αυτο,τοτε για ποιο λογο να σκαψει για να φερει στην επιφανεια την παλια,κατηργημενη απερχομενη καλωδιωση,και να την συνδεσει σε ενα νεοτοποθετημενο box ?

μας εχεις καταμπερδεψει :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.