PDA

Επιστροφή στο Forum : evoice & fax



sdn
11-02-07, 18:38
Έχει δοκιμάσει κάποιος να συνδέσει fax σε λογαριασμό evoice? Αν ναι... δούλεψε απροβλημάτιστα?

plotter
24-02-07, 12:42
Φίλε μου το evoice είναι υπηρεσία τηλεφωνίας και μόνο και δύσκολα θα σου δουλέψει το fax εκεί πάνω.Έχει συμβεί να λειτουργήσει αλλά μάλλον θα σε ταλαιπωρήσει.Αν έχεις κάποια ελπίδα είναι με Τ38 πρωτόκολλο αλλά και πάλι δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά.

nmakry
24-02-07, 14:14
Συμφωνώ κι εγώ με τον plotter... γιατί να ταλαιπωρηθείς; Αξίζει τόσο πολύ η διαφορά του κόστους; Άσε που εάν είναι μία αποστολή να διαρκεί το διπλάσιο χρόνο, τελικά τα ίδια θα πληρώσεις πάνω κάτω και μπορεί να γίνουν και τα νεύρα σου τσατάλια...

Εάν θέλεις να στέλνεις κάπου μακριά (λ.χ. εξωτερικό), μήπως να δεις κάποια υπηρεσία fax μέσω Internet;

aiadas
16-06-07, 13:27
Τελικά, παιδιά, το fax μπορεί να λειτουργήσει απροβλημάτιστα με evoice; ΄Οσοι το έχουν δοκιμάσει, ας δώσουν τα φώτα τους. Χρειάζομαι απαραίτητα έναν αριθμό για fax και αν δουλεύει, το evoice είναι μια καλή και φθηνή λύση. Αλλιώς με βλέπω για αίτηση 2 ακόμη MSN στον ΟΤΕ...Προσωπικά, όταν το είχα δοκιμάσει πριν από λίγους μήνες συνήθως δούλευε, αλλά υπήρχαν και περιπτώσεις που έστελνε άλλα αντ' άλλων...

turboirc
16-06-07, 21:08
Το fax είναι για αποστολή/λήψη πληροφοριών μέσω PSTN.


Το e-voice είναι voIP, ψηφιακό σήμα και χρησιμοποιεί ψηφιακούς συμπιεστές (codecs) και έτσι εξ'ορισμού δεν πρόκειται να δουλέψει, εκτός και αν βρείς συμβατές συσκευές, και δεν νομίζω τα απλά φαξ που κυκλοφορούν στο εμπόριο να είναι σχεδιασμένα για λειτουργία τέτοια.

Είτε πάρε ένα φαξ, είτε βρές κάποιο Fax Over Internet, υπάρχουν αρκετά.

nmakry
16-06-07, 21:12
Το fax είναι για αποστολή/λήψη πληροφοριών μέσω PSTN.


Το e-voice είναι voIP, ψηφιακό σήμα και χρησιμοποιεί ψηφιακούς συμπιεστές (codecs) και έτσι εξ'ορισμού δεν πρόκειται να δουλέψει, εκτός και αν βρείς συμβατές συσκευές, και δεν νομίζω τα απλά φαξ που κυκλοφορούν στο εμπόριο να είναι σχεδιασμένα για λειτουργία τέτοια.

Είτε πάρε ένα φαξ, είτε βρές κάποιο Fax Over Internet, υπάρχουν αρκετά.

Ναι, αλλά αυτοί οι codecs, δεν είναι για ήχους στην περιοχή συχνοτήτων του τηλεφωνικού δικτύου, και άρα και σε αυτή που χρησιμοποιεί το fax;

Αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να υπάρχουν προβλήματα, συμφωνώ ότι είναι πρακτικό το fax over internet (αν και μάλλον ακριβότερο από όσο θα ήθελα) αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω το "εξ ορισμού δεν πρόκειται να δουλέψει" που είπες...

sdikr
16-06-07, 23:26
Ναι, αλλά αυτοί οι codecs, δεν είναι για ήχους στην περιοχή συχνοτήτων του τηλεφωνικού δικτύου, και άρα και σε αυτή που χρησιμοποιεί το fax;

Αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να υπάρχουν προβλήματα, συμφωνώ ότι είναι πρακτικό το fax over internet (αν και μάλλον ακριβότερο από όσο θα ήθελα) αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω το "εξ ορισμού δεν πρόκειται να δουλέψει" που είπες...

φυσικά και μπορεί, λέγεται τ38 (http://www.vocal.com/data_sheets/t38.html)
Το πρόβλημα είναι οτι θέλει καθαρά 64kbps (g711u) καθώς και υποστήριξη απο τον sip server/ata

Στο γραφείο μου δουλέυει κανονικά με pap2t και με asterisk server (με εξόδο σε καθαρή γραμμή ΟΤΕ)

Οσό αφόρα το evoice, θα πρέπει να το υποστηρίζει ο server του evoice, απο όσο γνωρίζω δεν το υποστηρίζει

nmakry
16-06-07, 23:34
Να το πάρουμε απλά: Εάν δοκιμάσω να στείλω από το evoice ένα fax, χωρίς τίποτα το ξεχωριστό, τι θα γίνει; (θα μου πεις δοκίμασέ το :oops: )

sdikr
16-06-07, 23:38
Να το πάρουμε απλά: Εάν δοκιμάσω να στείλω από το evoice ένα fax, χωρίς τίποτα το ξεχωριστό, τι θα γίνει; (θα μου πεις δοκίμασέ το :oops: )

κατά 90% απλά δεν θα μπορέσει να τελειώσει το πρώτο handshake (εκεί που καλείς και απαντά το αλλο φαξ και κάνει τους γνωστους θορύβους)
το έχω δοκιμάσει με I-call και evoice

nmakry
16-06-07, 23:41
κατά 90% απλά δεν θα μπορέσει να τελειώσει το πρώτο handshake (εκεί που καλείς και απαντά το αλλο φαξ και κάνει τους γνωστους θορύβους)
το έχω δοκιμάσει με I-call και evoice

Και αυτό οφείλεται στους codecs ή στο ότι δεν υποστηρίζεται κάτι από τον server του evoice? Και τι είναι αυτό το κάτι?

sdikr
16-06-07, 23:47
Και αυτό οφείλεται στους codecs ή στο ότι δεν υποστηρίζεται κάτι από τον server του evoice? Και τι είναι αυτό το κάτι?

σε όλα!
θέλει γραμμη καθαρή πχ g711 καθαρά δηλάδη 64kbps client to server, θέλει σταθερό jitter, (εδώ πρόβλημα πακέτων ΟΤΕ), και θέλει και το ΑΤΑ και ο server να υποστήριζει το τ38
σε αλλον παροχο αν δείς λέει για κλήσεις Φαξ διαφορετική χρεώση, μάντεψε γιατί;

γιατί αντί σε 64kbps να έχουν 6 γράμμες (g729 6-10kbps) πρέπει να έχουν 1

nmakry
16-06-07, 23:56
σε όλα!
θέλει γραμμη καθαρή πχ g711 καθαρά δηλάδη 64kbps client to server, θέλει σταθερό jitter, (εδώ πρόβλημα πακέτων ΟΤΕ), και θέλει και το ΑΤΑ και ο server να υποστήριζει το τ38
σε αλλον παροχο αν δείς λέει για κλήσεις Φαξ διαφορετική χρεώση, μάντεψε γιατί;

γιατί αντί σε 64kbps να έχουν 6 γράμμες (g729 6-10kbps) πρέπει να έχουν 1

Στις ρυθμίσεις για το evoice έχει επιλογή για G711. Εάν το βάλω δε θα έχει G711 ή την έχουν μόνο για εφέ?

aspirin
18-06-07, 22:37
ρε φίλε, σου λέει με 100 τρόπους ο sdkir ότι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Πάρτο χαμπάρι. Αν θές κανονικό φάξ, μόνο από οτε ή από υπηρεσία στο ίντερνετ που είναι ειδική γι'αυτό το θέμα

yianniscan
19-06-07, 00:34
Υπάρχουν δυο πρωτόκολλα που υποστηρίζουν FoIP. Το G.711 pass-through, και το fax relay ή T.38.

Και τα δυο είναι προβληματικά για τους λόγους που ανέφερε ο sdikr. Τα πρωτόκολλα του fax σχεδιάστηκαν για γραμμές PSTN. Ειδικά το T.38 απαιτεί ότι όλα τα σημεία απ' τα οποία θα περάσει η κλήση, πρέπει να υποστηρίζουν T.38.

Το FoIP είναι απλά ένα νεροπέρασμα στο οποίο δεν θα πρέπει να στηρίζεσαι. Αν δουλέψει δούλεψε, αλλιώς κάντο scan και στείλε to σαν attachment.

nmakry
19-06-07, 02:49
Αν υπάρχει ευρεία συναίνεση στο να υποβάλω ένα ακόμα διευκρινιστικό ερώτημα:

Εάν δηλώσω στο evoice ως codec το G711, βελτιώνεται η κατάσταση ή έτσι κι αλλιώς είναι καταδικασμένο εξαιτίας άλλων περιορισμών;

paravoid
19-06-07, 20:40
φυσικά και μπορεί, λέγεται τ38 (http://www.vocal.com/data_sheets/t38.html)
Το πρόβλημα είναι οτι θέλει καθαρά 64kbps (g711u) καθώς και υποστήριξη απο τον sip server/ata
Το T.38 είναι fax over IP και δεν έχει σχέση με το codec φωνής G.711 a-Law ή μ-Law.

Στο γραφείο μου δουλέυει κανονικά με pap2t και με asterisk server (με εξόδο σε καθαρή γραμμή ΟΤΕ)[/quote]
Δεν αμφισβητώ ότι παίζει αλλά πολύ αμφιβάλλω ότι παίζει με T.38.
Το Asterisk δεν υποστηρίζει T.38, και αν και υπάρχουν κάποια GPL-only patches για αυτό (λέγε με spandsp) δεν κάνουν, εξ' όσων γνωρίζω, λειτουργία gateway (T.38 <-> T.30, λέγε με FoIP <-> αναλογικό Fax) παρά μόνο termination (λέγε με app_txfax/app_rxfax).

Πιθανότατα παίζεις σε G.711 passthrough σε συνδυασμό με κάποια χαρακτηριστικά του Sipura που κάνει fax tone detection και α) γυρνάει σε G.711 ανεξαιρέτως β) κλείνει το echo cancellation και το silence detection γ) αλλάζει το jitterbuffer.
Ειδικά σε ένα Ethernet LAN, παίζει αρκετές φορές και σε συνδυασμό με την ενεργοποίηση του error correction (ECN) από τη μεριά του fax μπορεί να παίζει σχεδόν πάντα.


Υπάρχουν δυο πρωτόκολλα που υποστηρίζουν FoIP. Το G.711 pass-through, και το fax relay ή T.38.
Δεν θα τα έλεγεα πρωτόκολλα, αλλά μεθόδους.
Η πρώτη είναι απλά ότι το περνάς ως φωνή, απλώς δεν την κωδικοποιείς σε κάποιο high-compression codec αλλά την περνάς ασυμπίεστη (G.711) -- αν και το G.726 είναι σχεδιασμένο ώστε να περνάει fax, αν δεν απατώμαι.

Το Τ.38 είναι πρότυπο του ITU για την μετάδοση φαξ σε πραγματικό χρόνο, είτε ως ξεχωριστό πρωτόκολλο (ως ένα UDP-encapsulated protocol) είτε ως μέρος ενός RTP stream (στην ουσία ως ένα επιπλέον codec).

Υπάρχει και μια τρίτη μέθοδος, η Τ.37, store and forward fax, που δεν είναι ιδιαίτερα δημοφιλής λόγω πολλών προβλήμάτων και λόγω της ύπαρξης του T.38.


Και τα δυο είναι προβληματικά για τους λόγους που ανέφερε ο sdikr. Τα πρωτόκολλα του fax σχεδιάστηκαν για γραμμές PSTN. Ειδικά το T.38 απαιτεί ότι όλα τα σημεία απ' τα οποία θα περάσει η κλήση, πρέπει να υποστηρίζουν T.38.

Το FoIP είναι απλά ένα νεροπέρασμα στο οποίο δεν θα πρέπει να στηρίζεσαι. Αν δουλέψει δούλεψε, αλλιώς κάντο scan και στείλε to σαν attachment.
Το πρωτόκολλα του fax (= Τ.30) ναι μεν σχεδιάστηκαν για το PSTN, αλλά το πρωτόκολλο του Fax-over-IP (T.38) σχεδιάστηκε για IP και λειτουργεί εξαίσια.

Υπάρχουν κάποια πολύ κακά gateways (μεταφράζουν το T.30 σε T.38 και τούμπαλιν) αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν λειτουργεί σαν πρωτόκολλο.

Όσον αφορά το ότι πρέπει όλο το path να υποστηρίζει T.38, αυτό ισχύει εν μέρει.
Όλο το path πρέπει να υποστηρίζει T.38 passthrough. Η υλοποίηση κάτι τέτοιου διαφέρει σημαντικά από την υλοποίηση ενός gateway, μιας συσκευής που πρέπει να μιλάει και T.38 και Τ.30.

yianniscan
20-06-07, 01:07
Το πρωτόκολλα του fax (= Τ.30) ναι μεν σχεδιάστηκαν για το PSTN, αλλά το πρωτόκολλο του Fax-over-IP (T.38) σχεδιάστηκε για IP και λειτουργεί εξαίσια.

Υπάρχουν κάποια πολύ κακά gateways (μεταφράζουν το T.30 σε T.38 και τούμπαλιν) αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν λειτουργεί σαν πρωτόκολλο.

Όσον αφορά το ότι πρέπει όλο το path να υποστηρίζει T.38, αυτό ισχύει εν μέρει.
Όλο το path πρέπει να υποστηρίζει T.38 passthrough. Η υλοποίηση κάτι τέτοιου διαφέρει σημαντικά από την υλοποίηση ενός gateway, μιας συσκευής που πρέπει να μιλάει και T.38 και Τ.30.

Επειδή σχεδόν κάθε μέρα ασχολούμαι με routes τηλεπικοινωνιακών παρόχων, κανείς από αυτούς δεν εγγυάται ότι κάθε κλήση fax με χρήση T.38 θα δουλέψει άψογα. Το παρακάτω απόσπασμα εξηγεί γιατί το T.38, σαν εφαρμογή κι όχι σαν μέθοδος, δεν λειτουργεί άψογα.

Αν διαφωνείς να το συζητήσουμε. Αν έχεις πρόσβαση σε routes που υποστηρίζουν T.38 άψογα, θα μ' ενδιέφεραν πολύ.


FAX, and other modem applications, operating over VoIP channels are quirky, and unreliable. This will not get better over time. It will get worse. In general, the more sophisticated the equipment gets in trying to make speech work smoothly, the worse it behaves for modems. In the near term (i.e. until all data applications are native IP applications) store and forward protocols, and protocols tailored to reasonably conveying modem data across an IP channel are the only way to achieve consistent results.

sdikr
20-06-07, 01:10
Επειδή σχεδόν κάθε μέρα ασχολούμαι με routes τηλεπικοινωνιακών παρόχων, κανείς από αυτούς δεν εγγυάται ότι κάθε κλήση fax με χρήση T.38 θα δουλέψει άψογα. Το παρακάτω απόσπασμα εξηγεί γιατί το T.38, σαν εφαρμογή κι όχι σαν μέθοδος, δεν λειτουργεί άψογα.

Αν διαφωνείς να το συζητήσουμε. Αν έχεις πρόσβαση σε routes που υποστηρίζουν T.38 άψογα, θα μ' ενδιέφεραν πολύ.

Απλά αναφόρα, στο γραφείο με asterisk μαζί με linksys (πρωην sipura) μια χαρά δουλέυει το Φαξ

το πρόβλημα είναι στο SIP πάροχο που με μια γραμμη g711 έχει 10 g729 ;)

paravoid
20-06-07, 01:26
Επειδή σχεδόν κάθε μέρα ασχολούμαι με routes τηλεπικοινωνιακών παρόχων, κανείς από αυτούς δεν εγγυάται ότι κάθε κλήση fax με χρήση T.38 θα δουλέψει άψογα. Το παρακάτω απόσπασμα εξηγεί γιατί το T.38, σαν εφαρμογή κι όχι σαν μέθοδος, δεν λειτουργεί άψογα.
Κανείς δεν το εγγυάται γιατί είναι ρίσκο να το εγγυηθεί.
Η NetOne που δίνει Τ.38 πάντως (και δεν ξέρω καμμία άλλη να δίνει σε καταναλωτές) το "εγγυάται".

Το quote που έδωσες είναι του Steve Underwood, που έχει γράψει μεταξύ άλλων το spandsp, patch για το Asterisk που δεν έχει γίνει merge (γιατί δεν υπογράφει τα disclaimers της Digium) το οποίο ήδη ανέφερα. Είναι αρκετά παλιό και το έχω υπόψιν μου.
Έχει δίκιο, κατά τη γνώμη μου, σε όσα λέει.
Τα οποία όμως δεν είναι αυτά που λες.

Το άρθρο χωρίζεται σε δύο ενότητες (δες τα κόκκινα bullets αριστερά): "Trying to live with FAXing over VoIP networks" και "FAX over IP (FoIP) specifications".
Το quote που έδωσες δεν μιλάει για Τ.38, που είναι μετάδωση του Fax πάνω από IP και δεν έχει καμμία σχέση με φωνή και DSP, αλλά εμπεριέχεται στην πρώτη ενότητα που εξηγεί γιατί το Fax (T.30)-over-Voice-over-IP δεν δουλεύει πάντα.

Θα σου δώσω ένα άλλο quote από εκείνη τη σελίδα, η οποία παρεπιπτόντως είναι εξαιρετική και την συνιστώ στον οποιονδήποτε:

FAXing over VoIP networks doesn't work. You can sometimes arrange things so a fairly high percentage of FAXes get through OK. You can occassionally create setups that work 100% of the time. These are rare and unrepeatable setups. You need to use a proper FAX over IP protocol, such as T.38, to achieve consistent reliable FAXing across IP networks.
(emphasis mine)

Το setup που περιγράφει ο sdikr, που 99% δεν είναι T.38, πέφτει σε αυτό που λέει ο Steve "occassionaly". Η αξιοπιστία ενός LAN σε συνδυασμό με λίγη τύχη.

sdikr
20-06-07, 01:29
Κανείς δεν το εγγυάται γιατί είναι ρίσκο να το εγγυηθεί.
Η NetOne που δίνει Τ.38 πάντως (και δεν ξέρω καμμία άλλη να δίνει σε καταναλωτές) το "εγγυάται".

Το quote που έδωσες είναι του Steve Underwood, που έχει γράψει μεταξύ άλλων το spandsp, patch για το Asterisk που δεν έχει γίνει merge (γιατί δεν υπογράφει τα disclaimers της Digium) το οποίο ήδη ανέφερα. Είναι αρκετά παλιό και το έχω υπόψιν μου.
Έχει δίκιο, κατά τη γνώμη μου, σε όσα λέει.
Τα οποία όμως δεν είναι αυτά που λες.

Το άρθρο χωρίζεται σε δύο ενότητες (δες τα κόκκινα bullets αριστερά): "Trying to live with FAXing over VoIP networks" και "FAX over IP (FoIP) specifications".
Το quote που έδωσες δεν μιλάει για Τ.38, που είναι μετάδωση του Fax πάνω από IP και δεν έχει καμμία σχέση με φωνή και DSP, αλλά εμπεριέχεται στην πρώτη ενότητα που εξηγεί γιατί το Fax (T.30)-over-Voice-over-IP δεν δουλεύει πάντα.

Θα σου δώσω ένα άλλο quote από εκείνη τη σελίδα, η οποία παρεπιπτόντως είναι εξαιρετική και την συνιστώ στον οποιονδήποτε:

(emphasis mine)

Το setup που περιγράφει ο sdikr, που 99% δεν είναι T.38, πέφτει σε αυτό που λέει ο Steve "occassionaly". Η αξιοπιστία ενός LAN σε συνδυασμό με λίγη τύχη.

Και όμως είναι t38, μιλάω για φαξ απο κανονικό φαξ, που περνά σαν voip απο ενα pap2t μέσω asterisk και zap σε γραμμη isdn του ΟΤΕ ;)

paravoid
20-06-07, 02:02
Και όμως είναι t38, μιλάω για φαξ απο κανονικό φαξ, που περνά σαν voip απο ενα pap2t μέσω asterisk και zap σε γραμμη isdn του ΟΤΕ ;)
Πώς είσαι σίγουρος ότι είναι T.38;

Το stock Asterisk δεν υποστηρίζει T.38, ούτε termination (αποστολή/λήψη στο ίδιο
το Asterisk), ούτε passthrough (προώθηση T.38 σε άλλο SIP proxy) ούτε gateway (μετάφραση T.38 σε Τ.30 με DSP).
Υπάρχει το spandsp, το οποίο μόνο σε πολύ τελευταίες εκδόσεις υποστηρίζει gateway (δεν έχει φτάσει καν ακόμη στο CallWeaver, fork του Asterisk που είναι GPL-only).

Ακόμη, το PAP2 δεν έχει καν T.38 ενώ το Sipura SPA-2200 (αν δεν απατώμαι) που έβαλε T.38 δεν έχει σωστό implementation του T.38 και δεν δουλεύει.

Το 1% το άφησα μήπως δεν κατάλαβα κάτι καλά :)

yianniscan
20-06-07, 22:36
Κανείς δεν το εγγυάται γιατί είναι ρίσκο να το εγγυηθεί. Έχει δίκιο, κατά τη γνώμη μου, σε όσα λέει. Τα οποία όμως δεν είναι αυτά που λες.

Θα σου δώσω ένα άλλο quote από εκείνη τη σελίδα, η οποία παρεπιπτόντως είναι εξαιρετική και την συνιστώ στον οποιονδήποτε:

FAXing over VoIP networks doesn't work. You can sometimes arrange things so a fairly high percentage of FAXes get through OK. You can occassionally create setups that work 100% of the time. These are rare and unrepeatable setups. You need to use a proper FAX over IP protocol, such as T.38, to achieve consistent reliable FAXing across IP networks.
Το σχόλιό μου, ότι η αποστολή fax μέσω VoIP δικτύων (FoIP) είναι σαν νεροπέρασμα, είχε βασιστεί στο παραπάνω quote και την προσωπική εμπειρία μου σε αυτό το θέμα.

Δεν βλέπω την ανακολουθία στα λεγόμενά μου, αφού κι οι δύο συμφωνούμε με όσα λέει ο Underwood. ΟΙ πηγές μας είναι κοινές, άρα ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

sdikr
20-06-07, 22:45
Πώς είσαι σίγουρος ότι είναι T.38;

Το stock Asterisk δεν υποστηρίζει T.38, ούτε termination (αποστολή/λήψη στο ίδιο
το Asterisk), ούτε passthrough (προώθηση T.38 σε άλλο SIP proxy) ούτε gateway (μετάφραση T.38 σε Τ.30 με DSP).
Υπάρχει το spandsp, το οποίο μόνο σε πολύ τελευταίες εκδόσεις υποστηρίζει gateway (δεν έχει φτάσει καν ακόμη στο CallWeaver, fork του Asterisk που είναι GPL-only).

Ακόμη, το PAP2 δεν έχει καν T.38 ενώ το Sipura SPA-2200 (αν δεν απατώμαι) που έβαλε T.38 δεν έχει σωστό implementation του T.38 και δεν δουλεύει.

Το 1% το άφησα μήπως δεν κατάλαβα κάτι καλά :)

Δεν μιλάω για stock, ;)
ναι το pap2 έχει Τ38

paravoid
20-06-07, 22:50
Το σχόλιό μου, ότι η αποστολή fax μέσω VoIP δικτύων (FoIP) είναι σαν νεροπέρασμα, είχε βασιστεί στο παραπάνω quote και την προσωπική εμπειρία μου σε αυτό το θέμα.

Δεν βλέπω την ανακολουθία στα λεγόμενά μου, αφού κι οι δύο συμφωνούμε με όσα λέει ο Underwood. ΟΙ πηγές μας είναι κοινές, άρα ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.
Κάνεις λάθος, ξαναδιάβασε τα όσα σου έγραψα.
Το quote που έδωσες ήταν από άλλη ενότητα του ίδιου κειμένου που μίλαγε για το Fax over VOICE over IP.
Με άλλα λόγια για T.30 πάνω από G.711/G.726 πάνω από IP.

FoIP δεν είναι αυτό, FoIP είναι το Τ.38. Τ.38 πάνω από IP. Χωρίς codecs φωνής στη μέση!

Το κείμενο ουσιαστικά εξηγεί στο πρώτο μέρος γιατί το Fax πάνω από VoIP δεν παίζει ενώ στο δεύτερο εξηγεί γιατί το FoIP παίζει.
O πρόλογος το λέει ξεκάθαρα, "consistent, reliable".

paravoid
20-06-07, 22:53
Δεν μιλάω για stock, ;)
ναι το pap2 έχει Τ38
Μπορείς να μου κάνεις μια χάρη και να μου πεις α) τι patches έχεις βάλει στο Asterisk σου (spandsp, τάδε έκδοσης), β) πως είσαι σίγουρος ότι είναι T.38 (π.χ. ένα show channel θα βοήθαγε).

Δεν έχω υπόψιν μου κάνενα patch που να υλοποιεί T.38 gateway (αυτό που περιγράφεις) και ξέρω ότι τα Sipura που κάνουν T.38 (ομολογώ ότι δεν ξέρω ποιά έκδοση ακριβώς είναι το PAP2), δεν το κάνουν σωστά.

sdikr
20-06-07, 23:01
Μπορείς να μου κάνεις μια χάρη και να μου πεις α) τι patches έχεις βάλει στο Asterisk σου (spandsp, τάδε έκδοσης), β) πως είσαι σίγουρος ότι είναι T.38 (π.χ. ένα show channel θα βοήθαγε).

Δεν έχω υπόψιν μου κάνενα patch που να υλοποιεί T.38 gateway (αυτό που περιγράφεις) και ξέρω ότι τα Sipura που κάνουν T.38 (ομολογώ ότι δεν ξέρω ποιά έκδοση ακριβώς είναι το PAP2), δεν το κάνουν σωστά.

Μιλάω για trixbox, για zaphfc και για pap2t

Μπορεί να κάνω λάθος με το τ38, δεν είμαι στο γραφείο τώρα, πάντως το φάξ δουλέυει μια χαρά μέσω zaphfc > pap2t > softmodem

paravoid
20-06-07, 23:15
Μιλάω για trixbox, για zaphfc και για pap2t

Μπορεί να κάνω λάθος με το τ38, δεν είμαι στο γραφείο τώρα, πάντως το φάξ δουλέυει μια χαρά μέσω zaphfc > pap2t > softmodem
Όχι, αυτό δεν είναι T.38.
Είναι απλά G.711 passthrough.
Το PAP κάνει Fax tone detection, γυρνάει σε G.711 ανεξαρτήτως τι του έχεις πει εσύ για preferred codecs και στις δύο μερίες (λέει "ψέμματα" στο Asterisk ότι υποστηρίζει _μόνο_ G.711), κλείνει το adaptive echo cancellation, κλείνει το silence suppression/VAD (αν το έχεις ενεργοποιήσει, πιθανότατα όχι μιας και το RFC3389 δεν υποστηρίζεται από το Asterisk, δεν στέλνει comfort noise) και φτιάχνει το jitterbuffer.

Αυτά σε ένα LAN (δεν έχεις lag, δεν έχεις jitter) με ένα όχι πολύ φορτωμένο Asterisk το κάνουν να παίζει τις περισσότερες φορές. Σε συνδυασμό με το ότι έχεις ISDN συνεπώς και στέλνεις ψηφιακά end-to-end, από το Sipura στο soft-switch του ΟΤΕ (θυμίζω: οι ISDN χρησιμοποιούν a/μ-Law, στην Ελλάδα, a-law + το G.711 είναι uncompressed audio) αυξάνουν τις πιθανότητες επιτυχίας.

Αν δε έχεις και ECM (error correction mode) ρυθμισμένο στο αναλογικό σου fax, τότε οι πιθανότητες μπορούν να φτάσουν στο 99%, όχι χειρότερα από ένα αναλογικό fax :)

Όχι, δεν έχεις T.38, δεν έχεις FoIP.
Έχεις Fax over Voice over IP, που μπορεί και να παίξει καλά υπό ιδανικές συνθήκες (σαν τις δικές σου).

sdikr
20-06-07, 23:47
Όχι, αυτό δεν είναι T.38.
Είναι απλά G.711 passthrough.
Το PAP κάνει Fax tone detection, γυρνάει σε G.711 ανεξαρτήτως τι του έχεις πει εσύ για preferred codecs και στις δύο μερίες (λέει "ψέμματα" στο Asterisk ότι υποστηρίζει _μόνο_ G.711), κλείνει το adaptive echo cancellation, κλείνει το silence suppression/VAD (αν το έχεις ενεργοποιήσει, πιθανότατα όχι μιας και το RFC3389 δεν υποστηρίζεται από το Asterisk, δεν στέλνει comfort noise) και φτιάχνει το jitterbuffer.

Αυτά σε ένα LAN (δεν έχεις lag, δεν έχεις jitter) με ένα όχι πολύ φορτωμένο Asterisk το κάνουν να παίζει τις περισσότερες φορές. Σε συνδυασμό με το ότι έχεις ISDN συνεπώς και στέλνεις ψηφιακά end-to-end, από το Sipura στο soft-switch του ΟΤΕ (θυμίζω: οι ISDN χρησιμοποιούν a/μ-Law, στην Ελλάδα, a-law + το G.711 είναι uncompressed audio) αυξάνουν τις πιθανότητες επιτυχίας.

Αν δε έχεις και ECM (error correction mode) ρυθμισμένο στο αναλογικό σου fax, τότε οι πιθανότητες μπορούν να φτάσουν στο 99%, όχι χειρότερα από ένα αναλογικό fax :)

Όχι, δεν έχεις T.38, δεν έχεις FoIP.
Έχεις Fax over Voice over IP, που μπορεί και να παίξει καλά υπό ιδανικές συνθήκες (σαν τις δικές σου).

Σε ευχαριστώ για τα Info :respekt:

@ ADSLgr.com All rights reserved.