PDA

Επιστροφή στο Forum : Από ΟΤΕ σε Wind (Παγκράτι)



Humunculus
09-10-13, 15:11
Καλησπέρα σε όλους.

Όπως λέει και ο τίτλος έχω δεχθεί μια προσφορά από Wind για 24 adsl και απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά με 19κάτι
ευρώ το μήνα για ένα χρόνο. Σε σχέση με τα λεφτά που πληρώνω τώρα στον ΟΤΕ ακούγεται πολύ καλύτερο, αλλα
επειδή μέχρι τωρα είμαι φοβερά ικανοποιημένος από τον ΟΤΕ (και από την τεχνική του υποστήριξη κάθε φορά που
έχει χρειαστεί), ειμαι κάπως επιφυλακτικός με το να αλλάξω πάροχο. Είναι όμως πλέον απαγορευτική η τιμή του ΟΤΕ και
δεν γινεται αλλιώς.

Ξερω πως έχουν γραφτεί πολλά παρόμοια θέματα και διαβασα αρκετά από αυτα πριν γράψω το δικό μου. Ξέρω λοιπόν πως
είναι λίγο θέμα τύχης κάποια πράγματα (ειδικά σε θεματα τεχνικής υποστήριξης η πρβλημάτων είναι να μη σου κάτσει από οτι έχω καταλαβει)
και κάποι άλλα είναι θέμα της γραμμής του ΟΤΕ που έχω ήδη.

Θα ήθελα λοιπόν να δώσω τα χαρακτηριστκά της γραμμής μου και να μου πείτε και εσείς τη γνώμη σας σχετικά με τον συγκλεκριμένο πάροχο, γιατι
από αλλού έχω ακούσει να αποφύγω τη Wind....

Downstream Upstream
SNR Margin: 7.8 14.0 db
Line Attenuation: 8.9 5.2 db
Data Rate: 18950 861 kbps
Max Rate: 20252 950 kbps

Από γραμμή είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και αν δεν μου την αλλάξουν φανταζομαι πως δε θα έχω προβλημα, αλλά δεν ξερω τι να περιμένω απο υποστήριξη...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

theopan
09-10-13, 18:16
861Kbps στο up μόνο;; Αμαρτία! :) Δε θα έπρεπε να είσαι ικανοποιημένος! Τέλος πάντων πέρα από την πλάκα -αν και αυτό το 861 δε μου κολλάει όντως καλά δεδομένου ότι είσαι κοντά στο α/κ και η γραμμή σου είναι άριστη με βάση το down και το attenuation-, εξαρτάται από το τι είδους προβλήματα είχες και διαπίστωσες την ποιότητα της εξυπηρέτησης του ΟΤΕ. Κανονικά δεν θα έπρεπε να είχες καν τέτοια εμπειρία... Ο βρόχος πάντως δεν αλλάζει όταν αλλάζουμε πάροχο έχε υπόψη σου υπό κανονικές συνθήκες.

Humunculus
09-10-13, 19:29
Α ναι, για αυτό με το 816 upstream είχα αλλάξει για σε Annex-A (κερδιζα αρκετα σε downstream) μετα απο συμβουλη ενος φίλου.
Όσο για τα προβλήματα που είχα, κάποια στιγμή ενώ πάλι για χρόνια συνδεόμουν με τέτοιες ταχύτητες, μέσα σε μια νυχτα έπεσα στα 12down/δεν θυμάμαι up και φρίκαρα. Και τους πήρα τηλέφωνο
και μέχρι και (με λίγη πίεση) χάλκινο ζευγος μου αλλάξαν και επέστρεψα στα ίδια...

@ ADSLgr.com All rights reserved.