PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιπλέον μπαταρίες για online UPS



Zakk_Wylde
10-10-13, 15:59
Καλησπέρα, θα ήθελα κάποιος αν γνωρίζει το αντικείμενο να με πληροφορήσει αν έχει κάνει ένα τέτοιο εγχείρημα
δηλαδή να βάλει επιπλέον μπαταρίες (εκτός της θήκης του ups) σε online ή και line interactive ups... Και αν ναι, αν
χρησιμοποίησε μπαταρίες του κατασκευαστή ή διαφορετικές και γενικά ότι πληροφορίες για προβλήματα-κολλήματα
θα μπορούσα να υπάρξουν αλλά και πόσες θα μπορούσαν να μπουν... Όχι θεωρητικά παρακαλώ γιατί μιλάμε για
ακριβό μηχάνημα :(

Ευχαριστώ

Marios.v
10-10-13, 17:24
Σε line-interactive έχω δοκιμάσει να βάλω μπαταρίες από φορτηγό (4 Χ 250Ah) αλλά μόνο για να δώσει ρεύμα στο UPS. ΟΧΙ να τις φορτίσω μέσω του UPS γιατί τόσα Ah ή θα τις φόρτιζε σε 20 χρόνια ή θα τα έφτυνε το UPS ( μάλλον το δεύτερο ). Το αποτέλεσμα μετριέται σε 24ωρα αυτονομίας για ένα server που το είχα.

SfH
10-10-13, 17:29
Έχω βάλει φορτηγού σε online apc, αντί για τις δικές του, και δούλευε μια χαρά. Αρκεί να έχεις ίδια τάση και να μην το παρακάνεις με τα Ah.

kostarcng
10-10-13, 17:40
Εγώ έβαλα μπαταρία αυτοκινήτου με καλώδιο που τρύπησα την θήκη του ups (βάλε και μια ασφάλεια 10-20Α κοντά στην μπαταρία του αυτοκινήτου). Συνέδεσα στην μπαταρία του ups 12v. Προσοχή τα μεγάλα ups 900va και πάνω συνήθως έχουν 24v, δηλαδή 2 12βολτες σε σειρά. Οπότε θα θες ή 24βολτη φορτηγού ή 2 12βολτες σε σειρά. Τέλος εγώ αφήνω και φορτίζει την μπαταρία του αυτοκινήτου το 600va ups που έχω και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Τέλος, από τότε δεν ξαναασχολήθηκα με την φτηνιάρικη μπαταρία του ups που χαλάει κάθε 2 χρόνια.

Zakk_Wylde
11-10-13, 00:07
Αυτό δεν είναι δαιμόνιο είναι Ελληνικό πανδαιμόνιο!!! και νόμιζα ότι εγώ ήμουν ο φρίξος που τα σκεφτόμουν αυτά... πο πο ρε αλάνια χαχαχα ωραία χαίρομαι... λοιπόν πιο συγκεκριμένα:

η ερώτηση γίνεται για το εν λόγω προϊόν (http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/trofodosia/ups/Accupower-Ups-3KVA-Online-TN2-3000-TN2-3000.htm) το οποίο έχει
είσοδο από πίσω ώστε να μπει επιπλέον μπαταρία... είναι 12volt οι μπαταρίες του... να συνδέσω από την πίσω θύρα ή απευθείας μεσα;


Εγώ έβαλα μπαταρία αυτοκινήτου με καλώδιο που τρύπησα την θήκη του ups (βάλε και μια ασφάλεια 10-20Α κοντά στην μπαταρία του αυτοκινήτου). Συνέδεσα στην μπαταρία του ups 12v. Προσοχή τα μεγάλα ups 900va και πάνω συνήθως έχουν 24v, δηλαδή 2 12βολτες σε σειρά. Οπότε θα θες ή 24βολτη φορτηγού ή 2 12βολτες σε σειρά. Τέλος εγώ αφήνω και φορτίζει την μπαταρία του αυτοκινήτου το 600va ups που έχω και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Τέλος, από τότε δεν ξαναασχολήθηκα με την φτηνιάρικη μπαταρία του ups που χαλάει κάθε 2 χρόνια.

αυτό με την ασφάλεια σωστό :) αν και ευκολονόητο δεν θα το σκεφτόμουν...


Έχω βάλει φορτηγού σε online apc, αντί για τις δικές του, και δούλευε μια χαρά. Αρκεί να έχεις ίδια τάση και να μην το παρακάνεις με τα Ah.

οπότε τις βγάλατε εντελώς τις δικές τους ε; και όταν εννοείς να μην το παρακάνω με τα Ah; δλδ να μην βάλω 3 μπαταρίες πόσα θεωρείς ότι είναι οκ ώστε να φορτίζει και απο το ups; επίσης φόρτιζε κανονικά μέσω ups η μπαταρία φορτηγού και σε εντάξει ώρες; καλώδιο τροφοδοσίας του ups και των μπαταριών είχατε κανονικά ή κανένα ελαφρώς βιομηχανικό για να αντέχει τα Ampere; Οι μπαταρίες φορτηγών-αυτοκινήτων αν ξεφορτιστούν δεν χάνουν μέρος της χωρητικότητάς τους; Ένας λόγος που σκεφτόμουν να βάλω από φωτοβολταϊκά panel ήταν και αυτός γι' αυτό ρωτάω, απλά είναι πιο ακριβές...

τώρα πέρα από αυτό το ups του γραφείου, θέλω να βάλω και ένα στο σπίτι (με το ίδιο σκεπτικό για τις μπαταρίες) τι προτείνετε; να πάρω κάποιο φθηνό αφού θα αλλαχτούν οι μπαταρίες ή (φυσικό μου φαίνεται) επηρεάζεται
και η κυματομορφή λόγω φθηνής κατασκευής;

είχα κάτι τέτοιο (http://www.mrcheap.gr/ups/on-line-ups/cyberpower-ups-on-line-ols1500e-1500va-ols1500e.html?ref=bestprice.gr) κατά νου, μετά πάμε σε turbox... το θέλω για 2 pcs καταγραφικό από κάμερες
6καναλιών ε και τα άλλα είναι αμελητέα.. Επίσης επειδή σκεφτόμουν να πετάξω το ρεύμα κατευθείαν στην παροχή του "server room" τι θα λέγατε για κάποιο διακόπτη τοίχου που να κλείνει και το ups και την παροχή του επειδή
θα είναι σε διαφορετικό μέρος το ups και θα ήθελα να έχω αυτή τη δυνατότητα σε περίπτωση στραβής ή απλά να τα κλείνω μαζικά όλα για κάποιο λόγο...

kostarcng
11-10-13, 08:11
Ίσως να μην φτάνει τι 1500va. Σκέψου ότι είναι 0,7*1500=1050w. Οπότε αν τα 2 pc και οι κάμερες τραβάνε 0,8-0,9 τότε θα το ζορίσεις το ups. Καλώδια βρήκα το πάχος σε ένα σαιτ, δεν το διασταύρωσα αλλά αυτή είναι η λογική http://electronics.stackexchange.com/questions/28929/how-to-calculate-thickness-of-cable-based-on-material-and-current Εμπειρικά εγώ έχω βάλει κάπου 1,5mm πάχος πυρήνα καλωδίου στο δικό μου.

Zakk_Wylde
11-10-13, 17:47
Ίσως να μην φτάνει τι 1500va. Σκέψου ότι είναι 0,7*1500=1050w. Οπότε αν τα 2 pc και οι κάμερες τραβάνε 0,8-0,9 τότε θα το ζορίσεις το ups. Καλώδια βρήκα το πάχος σε ένα σαιτ, δεν το διασταύρωσα αλλά αυτή είναι η λογική http://electronics.stackexchange.com/questions/28929/how-to-calculate-thickness-of-cable-based-on-material-and-current Εμπειρικά εγώ έχω βάλει κάπου 1,5mm πάχος πυρήνα καλωδίου στο δικό μου.

δίνει power factor 0.8 το συγκεκριμένο οπότε είναι 1200Watt τα pcs μου σε νορμάλ χρήση μετρημένα δεν φτάνει πάνω από 200 εκαστο και μόνο όταν τρέχουν κάποιο game φτάνουν τα 350... οπότε στη χειρότερη 700+150 τα περιφερειακά 850 δλδ 85*100/120=70% φόρτος δεν νομίζω να είναι τόσο πολύ ε και όταν γίνεται διακοπή ρεύματος δεν θα μένουν ανοιχτά τα pc, εκτός αν έχεις κάτι κατα νου...

kostarcng
11-10-13, 19:43
Ωραίος, μια χαρά. Και με την μπαταρία (ες) που θες να μπουν θα έχεις και αυτονομία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.