PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιό mikrotik προτείνετε για router?



kavouras
11-10-13, 01:38
Καλησπέρα σας,

Θέλω να εγκαταστήσω σε ενοικιαζόμενα δωμάτια hotspot.
Προς το παρόν εχω βάλει ενα unifi outdoor και εχω φτιάξει hotspot με το λειτουργικό του unifi που λειτουργεί μια χαρά.
Το router που συνδέεται στο internet είναι ενα zyxel.
Θέλω να αλλάξω το router ώστε να έχω τις εξής δυνατότητες:
1.Equal bandwidth management στους χρηστες του hotspot.
2.Να μη βλέπει ο ενας χρήστης τον άλλο.
Γιαυτό θέλω να βάλω για router ενα mikrotik.Ένας φίλος μου έδωσε το RB751U.Πιστεύετε οτι κάνει για τη δουλειά που το θέλω; (Το ανώτερο που έχω συναντήσει είναι 20-25 χρήστες ταυτόχρονα συνδεδεμένοι στο hotspot). Αν δεν κάνει προτιμώ να πάρω κάποιο άλλο αρκεί να γίνει σωστά η δουλειά.

Η δεύτερη ερώτηση είναι αν είναι καλύτερα να φτιάξω το hotspot μέσα στο mikrotik ή να το διατηρήσω στο unifi(το hotspot του unifi απαιτεί υπολογιστή που τρέχει 24/7, ο οποίος όμως χρειάζεται για άλλο σκοπό να μένει ανοιχτός).Τί όμως θα δουλέψει καλύτερα;

Τέλος πιστεύετε οτι καλό είναι να αλλαχθεί το unifi outdoor με κάποιο mikrotik outdoor, ή δεν υπάρχει λόγος;

Τονίζω ξανά οτι το βασικό είναι να υπάρχει ενα σταθερό σύστημα που δε θέλει πολύ συντήρηση και δε βγάζει προβλήματα(κατα το δυνατόν).
Σας ευχαριστώ πολύ...

kavouras
13-10-13, 11:23
Παρακαλώ κάποιον mod να σβήσει το συγκεκριμένο post, γιατι είναι σε λάθος section και το μεταφέρω σε άλλο...Επίσησ προσπάθησα να το διαγράψω αλλα δυστυχώσ δε μπορώ.
Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για την αναστάτωση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.