PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL εύλογες απορίες!



glouk7
11-10-13, 11:24
Καλησπερα σας,

Μολις εχθες μου ενεργοποιηθηκε η aDSL γραμμη μου στο Χαιδαρι (με φορητοτητα αριθμου) στην Forthnet με το router της Techniκατι πως λεγεται...
Απο το σαιτ της Forthnet για VDSL εβλεπα οτι η περιοχη μου (και ο δρομος μου) υποστηριζει vdsl υπηρεσια, ομως στο τηλεφωνο με την Forthnet μου ειπαν οτι μου προτεινουν να μην το βαλω...
τι κανουμε??
Ειχα ψηθει τοσο καιρο οτι θα εχω VDSL αφου το ειχα τσεκαρει απο το σαιτ και περιμενα να ενεργοποιηθει η γραμμη...απογοητευτικα να πω την αληθεια

υπαρχουν ενεργειες που θα μπορουσα να κανω προς καποια κατευθυνση ωστε να αλλαξει κατι σε αυτο? :(:(:(

lover
11-10-13, 16:00
Σου πρότεινε η Forthnet να μη βάλεις vdsl! Δε το έχω ξανακούσει. Συνήθως οι εταιρείες παρακαλούν και παίρνουν τηλέφωνο συνέχεια τους πελάτες τους και μη, ώστε να αναβαθμίσουν τη σύνδεσή τους.
Δε ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό. Πάντως αφού έχει ενεργοποιηθεί η σύνδεσή σου, σύμφωνα με αυτά που ξέρω τουλάχιστον από τον ΟΤΕ, δε μπορείς να φύγεις και να πας σε άλλη εταιρεία για ένα χρόνο. Εκτός και δίνουν κάποιες μέρες περιθώριο; Για ρώτησέ τους μήπως σε παίρνει ακόμα να φύγεις; Αλλιώς αν είναι να πληρώσεις πόσα χρήματα επειδή θα σπάσεις το συμβόλαιο ίσως να μην αξίζει και να περιμένεις να περάσει ο καιρός.
Άλλη λύση πάλι είναι να πεις στην ίδια τη Forthnet, ας μη συμφωνείται εσείς, εγώ θέλω vdsl :) (καθώς βλέπω στη σελίδα σας ότι είναι διαθέσιμη στην περιοχή μου και να το συζητήσεις μαζί τους το θέμα περισσότερο). Να σου εξηγήσουν τη διστακτικότητά τους απέναντι στη vdsl κλπ

glouk7
11-10-13, 17:00
Υπαρχει νεοτερο επι του θεματος...απο τα νευρα μου αποφασισα να ξαναπαρω τηλεφωνο κατευθειαν στους τεχνικους...(πριν μιλουσα με καποιον απο το εμπορικο στον οποιο ο τεχνικος ειπε αυτο που εγραψα παραπανω)

Τελος παντων παιρνω τηλεφωνο και μου κανει ο τεχνικος οτι καλα ποιος σου ειπε οτι δε μπορεις να βαλεις vdsl? του εξηγω..μου λεει κοιτα εγω οπως βλεπω τη γραμμη σου μπορεις να βαλεις απλα μπορει να μην πιασει φουλ ταχυτητα.
μου εξηγησε τελος παντων οτι η αποσταση απο το..(πως λεγεται) ειναι στα 1200 μετρα ενω συνηθως μπαινει οριο 1000 οπως μου ειπε και attenuation 19...μου λεει επισης βλεπω εχεις κλειδωσει στα 8200 ενω με τα στοιχεια που εχεις θα'πρεπε να εχεις κλειδωσει γυρω στα 15.. κανει τα μαγικα του (εγω εκτος σπιτιου) αυτος απο εκει και μου λεει οτι τωρα εχει συνδεθει στα 13...και τελος παντων μου ειπε να προχωρησω κανονικα με το vdsl.

Πριν λιγο με ξαναπηρανε απο τη Forthnet τεχνικος, γιατι ειχε περαστει σαν προβλημα αυτο...(προφανως ο προηγουμενος) και του ξαναξηγησα το στορυ...ε αυτος ο τεχνικος μου ειπε οτι θα ειναι πολυ οριακο και μπορω να προχωρησω και να δουμε πως θα παει και αν ειναι γυρναω παλι σε 24...μου ειπε οτι σηνυθως η αποσταση που λενε ειναι 800μ εμενα λεει ειναι στα 1200...και μου ξαναειπε οτι ειναι οριακο..


Εγω εχω αποφασισει να προχωρησω στο vdsl και ο θεος βοηθος να δουμε τι θα γινει...

παρεπιπτοντως γυρισε η κοπελα μου σπιτι και την εβαλα να δει ποσο εχει συνδεθει...μου λεει 9-11 (οχι τοσο απλα κ γρηγορα οσο νομιζετε :p). Εγω χθες το αφησα 8-9 (9 εκει που λεει max).

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε...

jim_nut18
12-10-13, 12:48
η forthnet ακομα δε βαζει απο τα νεα KV ?

glouk7
12-11-13, 20:38
πρωτη μερα με vdsl...κλειδωμα στα 19.5 και το σταθερο δε λειτουργει καν

αναφερθηκε η βλαβη και αναμενω..

ρουτερ εχω το TG788vn και με aDSL κλειδωνα στα 14.5

Ioannis_Gr
26-11-13, 02:10
εχω κανει και εγω αίτηση για vdsl την περασμενη εβδομαδα, είμαι ήδη συνδρομητης forthnet και μου είπαν ότι θέλει 10 εργάσημες μέρες για την αλλαγή. έχω βάλει ήδη το νέο ρούτερ (tg 788vn) και έχω συνδεθεί στο ίντερνετ όπως πριν (adsl). όταν γίνει η αλλαγή πως θα το καταλάβω? θα συνδεθεί μόνο του στο vdsl ή θα πρέπει να δοκιμάζω κάθε μέρα να κάνω connect στο internet_vdsl? ή στο internet2_vdsl? η και τα δύο?ευχαριστώ.

GSF
26-11-13, 02:13
πρεπει να βαλεις τα στοιχεια σου (username και κωδικο) στο internet_vdsl (νομίζω) ... μετα να πατήσεις connect σε αυτό. μετα θα συνδέεται μόνο του.. νομίζω γίνεται και με autosensing αλλα το χει απενεργοποιημένο η forthnet απο τις ρυθμίσεις..

Ioannis_Gr
26-11-13, 02:29
ναι, έχω βάλει τα δικά μου στοιχεία στο πεδίο adsl, χρησιμοποιώ ήδη το νέο ρούτερ, κάτω από το adsl γράφει τα άλλα δύο internet_vdsl, internet2_vdsl και μου έχει τις επιλογές ''connect''. δοκιμάζω εγώ κάθε μέρα να δω αν γίνει.τιποτα ακομη, εν έχει γίνει αλλαγή. απλά απορούσα αν γίνει μόνο του connect (που δεν νομίζω) η να πατάω εγώ (όπως και κάνω). θα δείξει.και στο κουτί με το ρούτερ δεν έχει εγχειρίδιο. οπότε ότι χρειαστεί φαντάζομαι τηλέφωνο στην εξυπ. πελατών για οτιδήποτε.

- - - Updated - - -

α και επίσης στο information του technicolor gateway (στην καρτέλα) μου λέει στο service name : forthnet2play (modified by user). οποτε φαντάζομαι αν αλλάξει θα λέει forthnet3play? έκανα και αλλαγή προγράμματος σε 3play.

GSF
26-11-13, 02:52
εμένα πάντως και τα 3 connecting κάνουν, οπότε μπορεί να γίνει και μόνο του. αρκει να χεις βαλει το username κ password. οχι δεν θα αλλαξει forthnet 2 play θα παραμείνει τώρα ειδα τι έγραψες, ειναι και αργά και το μυαλο δεν δουλεύει... ίσως να αλλάξει :p

Ioannis_Gr
26-11-13, 03:09
α οκ. ευχαριστώ. τα έχω βάλει τα στοιχεία και στα 2 vdsl οπότε αναμένω.μένει να βρω manual για το ρούτερ. και επίσης τις 4-5 πρώτες μέρες που έβαλα το ρούτερ, χρησιμοποιώ το xbox. σε ιντερνετικο παιχνίδι μου είχε το NAT open. χθες μου άλλαξε σε strict (έτσι ξαφνικά μόνο του). προσπάθησα να το κάνω open αλλα τπτ. έκανα assign a game (βάσει αυτά που έλεγε το xbox help), έγινε open αλλά έγινε χειρότερα (έκανα unassign μετά).έκανα reset τπτ. παρατήρησα είσης το wireless. στα πρώτα λεπτά μου έγραφε 135 Mbps. άλλαξε σε 65Mbps. παίζει κάποιο ρόλο για ταχήτητα WiFi?

GSF
26-11-13, 03:43
υπαρχει περίπτωση να έκανε upgrade το firmware του ρουτερ γιαυτο να σου εγινε strict. και θα θέλει ρύθμιση για να ανοίξει... απο όσο κοίταξα τώρα στο ρουτερ μου δεν βλέπω να εχει ρυθμισμένο το STUN.
θα πρέπει να μπείς απο τελνετ (http://the.earth.li/~sgtatham/putty/latest/x86/putty.exe) στο ρουτερ

username: dsath
password: f!g*h!X0

και να γράψεις :connection bind application=CONE(UDP) port=3478
.. όλα αυτα θεωρητικά πάντα γιατι δεν εχω xbox πάνω. δοκίμασε το και πές μου.. αν δουλέψει τελικά πρέπει να κάνεις και :saveall για να σώσει τις αλλαγές στο config.

η ταχύτητα του wifi δεν παίζει κανένα ρόλο ειναι υπεραρκετή

@ ADSLgr.com All rights reserved.