PDA

Επιστροφή στο Forum : authentication failure



Σελίδες : [1] 2 3

chrisimone
12-02-07, 11:15
καλημερα σε ολους....
εδω και ενα μηνα εχω συνδεση connex - οτενετ ... πριν ειχα για ενα χρονο χολ χωρις να εχω αυτο το προβλημα
λοιπον

οταν αφηνω το πισι να κατεβαζει ... καλουδια .... το μεσημερι παρατηρω οτι εχει παγωσει

μπαινω στο interface του ρουτερ (usr 9108) και ενω βλεπω οτι εχω κανονικα Ip μου γραφει
authentication failure .....
κανω επανεκιννηση το ρουτερ και επανερχεται

... γιατι μου το κανει αυτο
ειναι σπαστικο

dtzgr
12-02-07, 11:51
Χμμμ... Δεν ξέρω αν σχετίζεται, αλλά κι εγώ πολλές φορές προσπαθώντας να συνδεθώ με Οτενετ παίρνω το μήνυμα "Το όνομα χρήστη ή ο κωδικός πρόσβασης δεν είναι έγκυρα στο domain" (ή κάτι τέτοιο... δεν θυμάμαι πώς είναι η διατύπωση)...

Αυτό γίνεται στο 20-30% των προσπαθειών για σύνδεση. Όταν συμβαίνει, με δεύτερη ή τρίτη συνεχόμενη προσπάθεια, μπαίνει...

Συμβαίνει και σε άλλους;

iwnas
12-02-07, 13:49
Μηπως κολαει το router σου?ειναι συχνο φαινομενο το 691 (authentication failure) οταν μενει το pc για αρκετες ωρες σε αδρανεια.

gedi
12-02-07, 16:15
Δοκίμασε να βάλεις τη σύνδεση σε always on, αν δεν την έχεις ήδη.

chrisimone
12-02-07, 17:57
ευχαριστω για τις απαντησεις.
Λυση ομως δεν βρηκαμε.
Αναφερω ποιο πανω οτι με το ιδιο μηχανημα ενα χρονο που ημουν στην χολ δεν ειχα τετοιο προβλημα.
Οχι το ρουτερ δεν κολαει .... αναφερω εξαλλου ποιο πανω οτι μπαινω στο sto interface tou router

Xguru
12-02-07, 22:51
@chrisimone

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, κι εγώ με otenet. Είναι θέμα ή γραμμής ή σύνδεσης με otenet και όχι hardware (κατά 99%) αφού συμβαίνει και σε εμένα αφού άλλαξα περιοχή/isp.

Πέρα από αυτό, 3-4 στις 10 επανεκινήσεις του router τρώω authentication failure.

Πήρα βλάβες και τεχνική υποστήριξη αλλά δεν έχει κανείς όρεξη να ασχοληθεί για ένα πρόβλημα που παρουσιάζεται σποραδικά (ούτως ή άλλως δεν πολυασχολούνται οπότε μάλλον ζητάμε πολλά). Καλό κουράγιο.

gvp
12-02-07, 22:58
ελατε ρε παιδια ... κι εγω ομοιοπαθης ...
νομιζα οτι ειχε προβλημα ο ρουτερ usr 9105 !!!

συνδεση οτε - isp οτενετ ... περιοχη Λιβαδεια ...
αλλαξα firmware, authentication method και το κακο συναπαντημα ... τα ιδια σκ@τ@ ...

5-10 φορες τρωω πόρτα :down: :twisted: :mad:

chrisimone
13-02-07, 11:19
ακριβως παιδια αυτο ειναι το προβλημα ....

κατι πρεπει να κανουμε δεν μπορουμε να το αφησουμε ετσι....
Ναι οντως δεν ειναι θεμα hardware .....

ειχα παρει τηλ στην υποστηριξη της οτενετ βγαινει μια τσουπρα της λεω το προβλημα, σκεφτεται λιγο και μου λεει σας βλεπουμε μια χαρα καλεστε τον οτε ..... μα της λεω το authenication failure δεν εχει να κανει με την πιστοποιηση μου σαν χρηστη στη οτενετ; ναι μου λεει. αρα τι σχεσει εχει ο οτε , εξαλλου δεν μου κανει διακοπη...παραμενω συγχρονισμενος με το dslam εχω ip αλλα δεν εχω νετ ...... περιμενετε ενα λεπτακι ,λεει .Μετα απο κανα τριλεπτο επανερχεται μου λεει σας βλεπω οτι εχετε κανει αποσυνδεση , επανασυνδεση μετα απο δικη σας επιλογη. Απαντω οτι εκανα ρεσταρτ το ρουτερ και επανηλθε.Την στιγμη που μιλουσαμε το ξανακανει. Τις λεω να τωρα εχει παλι authentication και την στιγμη που το βλεπει τσουπ συνδεεται ΄παλι .... τι να πω .....σπαστικα και την εκλεισα... θα μιλησω και με τον οτε (ξαχασα να πω οτι μου προτεινε να βαλω τον εξοπλισμο τον δικο τους γιατι λεει ειναι συμβατος ... εκει τα πηρα τελειως ).....

θα κανω και firmware update μηπως και ......

andz
13-02-07, 11:51
υπάρχουν και άλλοι με το ίδιο πρόβλημα, http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=30663&page=27
αρχικά νομιζα οτι ειναι θεμα μοντεμ, μετα dslam αλλά τελικά ..δε ξέρω.
Παντως έκανα και ένα update στους drivers του sagem800 και θα δω

gvp
13-02-07, 14:47
δεν μπορει να ειναι θεμα hardware ... εβαλα οτα τα διαθεσιμα firmware στο 9105 και δευτερο router και το κανει με όλα και με ολες τις ρυθμισεις authentication (pap, chap ..)

μπoρει καποιος ομοιοπαθης με δευτερο routeraki να το τσεκαρει για να σιγουρευτούμε ?

chrisimone
13-02-07, 15:28
για να δουμε ...

εψαξα και αλλα threds αλλα λυση δεν βρηκα .. και εδω αλλα και στον φιλο μας τον γουγλη αλλα τιποτας

ωχ!!! το παρακανα λιγο με το αλλα ... αλλα δεν γινοταν αλλιως :rofl:

Xguru
13-02-07, 16:11
Δοκιμάζω με το alcatel 585. Το "συμβατό" hardware.

Όσον αφορά τα ξερά authentication failures μετά από reboots είναι ακριβώς η ίδια κατάσταση με το usr μου. Οπότε σχεδόν σίγουρα πλέον δεν είναι θέμα hardware.

Αναφορικά με τα disconnects κατά τη διάρκεια λειτουργείας, είναι πολύ νωρίς ακόμα. Μάλλον θα το αφήσω για σήμερα, να δω και πώς παει, αν και τα disconnects δεν μου τα κάνει συχνά, θα πρέπει να μείνει όλο το βράδυ ανοικτό. Όπως και να χει το πράγμα δείχνει να μην οφείλεται σε hardware.

vchristos
13-02-07, 19:38
Δεν πρέπει να είναι θέμα hardware γιατί μου το κάνει και εμένα που έχω usb modem sagem.
Εδώ και δέκα μέρες η σύνδεση γίνεται μετά από δύο-τρεις προσπάθειες αλλά ευτυχώς μετά δεν κόβεται.

NUTSIS
13-02-07, 21:57
Μηπως θα'πρεπε να κοιταζατε λιγο τα στατιστικα γραμμης .
Δηλαδη αν υπαρχουν πολλα λαθη, χαμηλο snr, θορυβος .
Σε εμενα το κανει οταν εχει τέτοια τριβόλια και άλλλες δυνάμεις του σκότους:twisted:

Gordito
13-02-07, 22:00
+1
Και εγω εχω τετοια προβληματα με 9105. Γινεται τις τελευταιες μερες.Δηλωσα βλαβη αλλα δεν περιμενω πολλα.
Σημειωτεον οτι εδω και 8 μηνες δεν εκανε τετοια και αρχισε τωρα.

Xguru
13-02-07, 22:13
Μηπως θα'πρεπε να κοιταζατε λιγο τα στατιστικα γραμμης .
Δηλαδη αν υπαρχουν πολλα λαθη, χαμηλο snr, θορυβος .
Σε εμενα το κανει οταν εχει τέτοια τριβόλια και άλλλες δυνάμεις του σκότους:twisted:


H γραμμή μου από πλευράς ποιότητας είναι πολύ καλή-(άλλο που συγχρονίζει χαμηλότερα απ΄ότι πρέπει).


+1
Και εγω εχω τετοια προβληματα με 9105. Γινεται τις τελευταιες μερες.Δηλωσα βλαβη αλλα δεν περιμενω πολλα.
Σημειωτεον οτι εδω και 8 μηνες δεν εκανε τετοια και αρχισε τωρα.

Απ΄τις βλάβες σου λένε ότι η γραμμή σου την στιγμή που συγχρονίζει και παίρνεις ip είναι ok και από τεχνική υποστήριξη δεν ξέρουν που πάνε τα 4.

pan05
13-02-07, 23:04
Εδώ και περίπου 15 μέρες έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα. Η σύνδεση συνήθως γίνεται με την 3-4 προσπάθεια.

Έχω το Sagem fast 800 με τους τελευταίους drivers της otenet. Πίστευα αρχικά ότι ίσως να οφείλεται στους τελευταίους drivers που εγκατέστησα, αλλά αυτό απορρίπτεται, καθώς τις δύο τελευταίες εβδομάδες έχω το ίδιο πρόβλημα και από linux, χωρίς να έχω αλλάξει κάτι εκεί.

gvp
14-02-07, 02:39
Μηπως θα'πρεπε να κοιταζατε λιγο τα στατιστικα γραμμης .
Δηλαδη αν υπαρχουν πολλα λαθη, χαμηλο snr, θορυβος .
Σε εμενα το κανει οταν εχει τέτοια τριβόλια και άλλλες δυνάμεις του σκότους:twisted:

δεν νομίζω ...


Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 29.2 28.0
Attenuation (dB): 18.0 4.5
Output Power (dBm): 11.4 10.8
Attainable Rate (Kbps): 7648 1000
Rate (Kbps): 1024 256

alwaysalone
14-02-07, 03:16
Και μενα μου το έβγαζε τις τελευταίες μερες το σφαλμα 691 με το ακυρο ονομα χρηστη.. Με το τρίτο redial ομως, με συνέδεε..

chrisimone
14-02-07, 10:03
και εμενα η γραμμη μου ειναι καθαρη δεν την εχω ενα μηνα και ο τεχνικος που μου την εβαλε την ’’προσεξε ιδιαιτερα’’.
Το θεμα ειναι , ειναι προβλημα του οτε (dslam ktlp) η οτενετ ;

andz
14-02-07, 11:38
και όλα μετα την αναβαθμιση στη Κωλετη... τυχαίο είναι:hmm:

Gordito
16-02-07, 16:47
Eμενα μου εχει σπασει τα νευρα. Γινεται 2-3 φορες τη μερα.

voyager_sat
16-02-07, 19:17
λοιπον ακουστε με λιγο και θα καταλαβετε...
ΤΟ προβλημα αυτο ειναι απο τον σεπτεμβριο απλα τωρα εσκασε ομαδικα .

Οφειλεται στους Authentcation Servers οι οποιοι ειναι πιτα και δεν φταινε ουτε τα ρουτερακια ουτε οι γραμμες αλλα οι Servers καθεαυτου, Το εχω επισημανει απο τοτε αλλα ολοι με περναγαν για παλαβο και συγνωμη κιολλας αλλα θεωρω απαραδεκτο απο την οτενετ να μην κανει upgrade τα μηχανηματα της .

Κυριοι το προβλημα αυτο θα το εχετε μεχρι ο αριθμος των χρηστων ερθει σε ικανοποιητικο επιπεδο αναλογως του hardware.

Επισης η Οτενετ αρνειται οτι σημβαινει κατι τετοιο ομως σε ανεπισημες συζητησει με καποια τεχνικο που ειχα κανει κατα τον οκτωμβριο ειχε αφησει υπονοουμενο για το οτι ισως οι level 3 να το ξερουν.

Αν θελετε να δειτε αν λεω την αληθεια ανατρεξτε σε ποστ του σεπτεμβριου/οκτ/νοεμ
λυπαμε για την οτενετ γιατι μεχρι τον σεπτεμβριο την ειχα σε υποληψη.

doganos1985
16-02-07, 22:23
Και εγω μια απο τα ιδια παιδια.......!!!!!
Τους ειχα πρηξει...και κανεις δεν ηξερε....!
Τις τελευταιες μερες ομως....εχει σταματησει...το προβλημα...!

gvp
16-02-07, 23:02
Τις τελευταιες μερες ομως....εχει σταματησει...το προβλημα...!


δεν νομίζω ... σήμερα συνδέθηκα με την 3η προσπάθεια ...

tupolev
17-02-07, 00:19
Μια απτα ιδια παιδια. Συνήθως μπαίνει με την 2-3η προσπάθεια, είναι αρκετά σπαστικό όμως. Αυτό γίνεται εδώ και σχεδόν 1 μήνα.

Έχω το κλασικό sagem 800 που δίνει η οτενετ

Gordito
17-02-07, 18:14
Oλο και γινεται. Συνεχεια.
Τι αλλο να κανουμε εκτος απο το να περιμενουμε?

andz
17-02-07, 20:09
Το περιεργο είναι ότι χθες δεν μπορούσα να συνδεθώ καθόλου, παιρνω στην οτενετ και μου λεει θα έχεις λάθος τους κωδικους. Πως αφού δεν τους πειραζω? μετα μου δίνει κατι demo κωδικούς και συνδεται, ο τυπος δεν το πιστευε κανε μου λεει update τους drivers εχει καινούργιους και μαλλον κολαει το μοντεμ, τους εχω βαλει του λεω. Τι να πει δεν ήξερε.

Παντως το θεμα είναι όπως στις pstn που περιμενες ελεύθερο μοντεμ για να συνδεθείς

harogeo
18-02-07, 14:01
Ρε παιδιά αυτό το πρόβλημα εγώ το έχω από τον Σεπτέμβριο που ξεκίνησε η συνδρομή μου με την otenet..Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα γίνεται συνήθεια:)

Εδώ δεν μπορούν να σου δώσουν λύση σε ποιο σημαντικά προβλήματα..σε αυτό θα μπορέσουν?:evil:

Xguru
19-02-07, 02:10
λοιπον ακουστε με λιγο και θα καταλαβετε...
ΤΟ προβλημα αυτο ειναι απο τον σεπτεμβριο απλα τωρα εσκασε ομαδικα .

Οφειλεται στους Authentcation Servers οι οποιοι ειναι πιτα και δεν φταινε ουτε τα ρουτερακια ουτε οι γραμμες αλλα οι Servers καθεαυτου, Το εχω επισημανει απο τοτε αλλα ολοι με περναγαν για παλαβο και συγνωμη κιολλας αλλα θεωρω απαραδεκτο απο την οτενετ να μην κανει upgrade τα μηχανηματα της .

Κυριοι το προβλημα αυτο θα το εχετε μεχρι ο αριθμος των χρηστων ερθει σε ικανοποιητικο επιπεδο αναλογως του hardware.

Επισης η Οτενετ αρνειται οτι σημβαινει κατι τετοιο ομως σε ανεπισημες συζητησει με καποια τεχνικο που ειχα κανει κατα τον οκτωμβριο ειχε αφησει υπονοουμενο για το οτι ισως οι level 3 να το ξερουν.

Αν θελετε να δειτε αν λεω την αληθεια ανατρεξτε σε ποστ του σεπτεμβριου/οκτ/νοεμ
λυπαμε για την οτενετ γιατι μεχρι τον σεπτεμβριο την ειχα σε υποληψη.

thnx με καλύπτει η απάντηση σου πολύ περισσότερο από εκείνη που πήρα από το 1242...:rolleyes:

xaotikos
19-02-07, 21:01
Πάντως εμένα την λύση την έδωσε ένας τεχνικός από την Otenet. Αν μου κολήσει το usr9105, κάνω προσπάθεια να συνδεθώ με άλλο user/pass (πχ το αρχικό της otenet νομίζω otenet@otenet.gr/otenet) και έπειτα ξαναπροσπαθώ με το δικό μου και μπαίνω.

Μου είχε πει ότι αν μπορεί να κολήσει καμια φορά και να φαίνεσαι logged in ενώ δεν είσαι γιαυτό και αλλάζεις username/pass. Τεχνικά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά σε μένα πιάνει ;)

Gordito
19-02-07, 21:59
Ρε xaotikos μηπως νομιζεις οτι εδωσες το Tip Of The Day?:lol:
Αυτο που σου ειπε ο "τεχνικος" (κατ'ονομα μαλλον):
1)Ειναι μπακαλικο και νομιζω καταλαβαινεις και εσυ οτι δεν ειναι "λυση"
2)Ειναι αφελες να μπαινεις καθε φορα στο μενου και να σπαταλας το χρονο σου.
3)Ειναι ΑΚΥΡΟ. Και χωρις να αλλαξεις user + pass με την 2-3 προσπαθεια μπαινει.
Το θεμα ειναι να μην τα κανει αυτα.
Την αλλη φορα που θα μιλησεις με τον "τεχνικο" πες του να παει να κουρευτει. Και να πει στην ΟΤΕΝΕΤ να αναβαθμισει τους authentication servers της

Xguru
19-02-07, 23:53
@nikchris

Σε εμένα μου είπαν να μου στείλουν τεχνικό σπιτί για να δουν το πρόβλημα. Ε στείλτε τους λέω,
-να πάρετε τηλέφωνο στο 11888 και να ζητήσετε τηλέφωνο του γιατί δεν έχουμε!

Δύο επιλογές:
α) Δεν γνωρίζουν το πρόβλημα τους και κανονικά θα έπρεπε να τους σχολάσουν γιατί δεν ξέρουν τι τους γίνεται και τρώνε το χρόνο του κόσμου αν όντως υπάρχει πρόβλημα με τους authentication servers.

β) Γνωρίζουν το πρόβλημα και :whistle: κλέφτικα- όπου εκεί εκτός από το σχόλασμα θέλουν και ένα χέρι ξύλο για να μάθουν να κοροϊδεύουν.

είπε κανείς πΟΤΕ;

btw με το otenet@otenet.gr/otenet με βάζει πάντα απ΄ότι θυμάμαι.

Gordito
20-02-07, 00:02
btw με το otenet@otenet.gr/otenet με βάζει πάντα απ΄ότι θυμάμαι.
Eγω μια φορα που προσπαθησα δεν μου εδωσε ip.
Επομενως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ USER + TO PASS το προβλημα αλλα οι κωλοservers τους.
Αυριο θα τους χ#σω κανονικα στο τηλεφωνο.

spirosta
20-02-07, 00:11
Λοιπόν εδώ και αρκετές μέρες έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα. Το ανακάλυψα τυχαία αφού χρειάστικα για την παραμετροποίηση του δικτύου μου αρκετά restart.

Είναι πάντως ανελέητα εκνευριστικό αφού θέλεις 2 λεπτά γι ακάθε restart και για να πετύχει παίζει να το κάνεις 2-3 φορές...

No-Name
20-02-07, 02:32
Ευτυχώς δεν έχει κάνει κάποιο disconnect

iwnas
20-02-07, 14:25
Εγω δεν ειχα ποτε προβλημα με αυτο παντος, συνδεομαι κανονικα με την πρωτη.το μονο που μου εχει συμβει ειναι να μην περνω ip απο τον οτε ημουν οκ απο την οτενετ τα ιδια.τσεκαρα τα στατιστικα μου στο Webself και ειχα port erros με ενα μικρο search sto google ειδα οτι ηταν προβλημα router/modem και απο τοτε που αλλαξα ρουτερακι ειμαι κομπλε!

xaotikos
20-02-07, 19:13
Ρε xaotikos μηπως νομιζεις οτι εδωσες το Tip Of The Day?:lol:
Αυτο που σου ειπε ο "τεχνικος" (κατ'ονομα μαλλον):
1)Ειναι μπακαλικο και νομιζω καταλαβαινεις και εσυ οτι δεν ειναι "λυση"
2)Ειναι αφελες να μπαινεις καθε φορα στο μενου και να σπαταλας το χρονο σου.
3)Ειναι ΑΚΥΡΟ. Και χωρις να αλλαξεις user + pass με την 2-3 προσπαθεια μπαινει.
Το θεμα ειναι να μην τα κανει αυτα.
Την αλλη φορα που θα μιλησεις με τον "τεχνικο" πες του να παει να κουρευτει. Και να πει στην ΟΤΕΝΕΤ να αναβαθμισει τους authentication servers της
1) Φυσικά είναι μπακάλικος τρόπος και δεν είναι λύση.
2-3) Φυσικά είναι πρόβλημα στο authentication της OTEnet. Απλά σε μένα που δεν μπαίνει με την 2η-3η άμα κολήσει (σπάνια κολάει βέβαια) αλλά θέλει καμια 10αριά, αυτό είναι μια λύση άρα δεν είναι άκυρο :)

Και...φυσικά η καλύτερη λύση θα ήταν να φτιάξουν το σύστημά τους :P

spirosta
20-02-07, 20:10
Εγώ πάντως που έχω το πρόβλημα διαβάζοντας προσεκτικά το θέμα είδα κάτι...

Όσοι έχουμε πρόβλημα έχουμε USR routers ή είναι απλά ιδέα μου??

andz
20-02-07, 21:26
Η ιδέα σου είναι αν διαβάσεις πιο προσεκτικά θα δεις ότι γινεται με όλα. Εγώ πχ έχω sagem800
Μήπως να στελναμε μαζικά email μπας και κανουν τιποτα?

pan05
21-02-07, 00:02
Εγώ πάντως τις τελευταίες μέρες είμαι οκ. Βέβαια δε κάνω πολλά disconnect-reconnect, αλλά στα 1-2 καθημερινά, δε παρατήρησα ξανά το πρόβλημα.

Τυχαίο ή λύθηκε οριστικά το πρόβλημα για μένα; Ο χρόνος θα δείξει...

sivadws2
21-02-07, 00:02
Το ίδιο παρατηρώ και με FritzBoxFonWlan7050 και με το απλό Fritz.. Γενικότερο πρόβλημα....

Xguru
21-02-07, 16:22
Εγώ πάντως που έχω το πρόβλημα διαβάζοντας προσεκτικά το θέμα είδα κάτι...

Όσοι έχουμε πρόβλημα έχουμε USR routers ή είναι απλά ιδέα μου??

Εμ δε διάβασες όσο προσεκτικά λες, στην πρώτη σελίδα γράφω τα εξής (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1001007&postcount=12)

BARKOULETOS
21-02-07, 18:28
Χμμμ... Δεν ξέρω αν σχετίζεται, αλλά κι εγώ πολλές φορές προσπαθώντας να συνδεθώ με Οτενετ παίρνω το μήνυμα "Το όνομα χρήστη ή ο κωδικός πρόσβασης δεν είναι έγκυρα στο domain" (ή κάτι τέτοιο... δεν θυμάμαι πώς είναι η διατύπωση)...

Αυτό γίνεται στο 20-30% των προσπαθειών για σύνδεση. Όταν συμβαίνει, με δεύτερη ή τρίτη συνεχόμενη προσπάθεια, μπαίνει...

Συμβαίνει και σε άλλους;


me too...

spirosta
21-02-07, 18:39
Εμ δε διάβασες όσο προσεκτικά λες, στην πρώτη σελίδα γράφω τα εξής (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1001007&postcount=12)
Εντάξει μην μου το χτυπάτε ένας ένας... Πάντως από περιέργια είπα σε ένα φίλο και ήρθε με το linksys του... Ε και εκεί τα ίδια.. 2 στις τρεις δεν έμπαινε...
Πληροφοριακά παραθέτω τα πλήρη στατιστικά της γραμμής μου...

Downstream
SNR Margin: 31.3dB
Attenuation: 2.0dB
Output Power: 12.6dB
Attainable Rate: 9408Kbps
Upstream
SNR Margin: 31.0dB
Attenuation: 20.5dB
Output Power: 19.2dB
Attainable Rate: 1304Kbps

Δεν είμαι άσχημα... Γενικά δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα με τις γραμμές... Όταν υπάρχει πρόβλημα γραμμής έχω PPPdown και όχι πρόβλημα authentication..

vinilios
21-02-07, 19:39
Και μένα με sagem usb τα ίδια εδω και 2 βδομάδες περίπου.

Xguru
21-02-07, 23:23
Δεν είμαι άσχημα... Γενικά δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα με τις γραμμές... Όταν υπάρχει πρόβλημα γραμμής έχω PPPdown και όχι πρόβλημα authentication..

Κι εμένα τα ίδια η γραμμή μου είναι άριστη, δεν είναι θέμα γραμμής...Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι αν πρόκειται για πρόβλημα στους authentication servers τότε δεν έπρεπε να το είχαν όλοι; Πώς κατανέμονται αυτοί στους χρήστες;

vinilios
22-02-07, 07:10
Πήρα τηλεφωνο χτες και μου είπαν το κλασσικό (να αλλάξω password απο το my.otenet.gr)
δεν νομίζω να παίζει κάποιο ρόλο αλλα απο τοτε που το άλλαξα μπένει με τη 2η κάθε φορά (ενώ προηγουμένος επρεπε να δοκιμάσω 5-6 φορές) παρόλαυτα το πρόβλημα παραμένει. :/

chrisimone
22-02-07, 13:28
ελλαδα το μεγαλειο σου .....

παλια ειχα connx 384 (πριν 3 χρονια) και δεν ειχα κανενα προβλημα , ικανοποιητικες ταχυτητες (οσο μπορουσε η 384) και κανενα authentication προβλημα....αλλα ηταν πανακριβα

ενα χρονο μετα παω στην χολ , καλυτερες τιμες αλλα καθε μερα και χειροτερες ταχυτητες ειδικα μετα τον διπλασιασμο (αυξανονται οι χρηστες μιας και ολοι ανακαλυπτουν το γρηγορο και φτηνο ιντερνετ). Τα πηρα στο κρανιο και κανω διακοπη

Τελος επιστροφη στο connex με υπερικανοποιητικες ταχυτητες ασχετου ωρας και φορτου, αλλα πια με το γνωστο προβλημα της πιστοποιησης .......

ενας παροχος δεν υπαρχει να τα κανει ολα ......

Πιστευω και γω οτι φταινε οι σερβερς της οτενετ μια και οι περισοτεροι πικραμενοι και απογοητευμενοι χρηστες αλλων provider, στραφηκαν εδω......

level545
22-02-07, 15:47
...Αν αναφέρθηκε ήδη παιδιά συγχωρέστε με:

Έχω ακόμη μια...ταπεινή -:lol:- Dial-up από OTEnet (η οποία τις επόμενες μέρες θα γίνει aDSL :rofl:), όμως ακόμη και σε μένα (που έχω Dial-up) εδώ και 2-3 βδομάδες παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα σε κάποιες (όχι σε όλες!) από τις φορές που συνδέομαι:
Μου βγάζει μήνυμα του τύπου (δεν το θυμάμαι ακριβώς) "Your username/password cannot be authonticated and it was denied...".
Στη δεύτερη προσπάθεια βέβαια με συνδέει κανονικά και χωρίς αποσυνδέσεις...

Μάλλον έχουν "πήξει" οι servers της OTEnet... :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.