PDA

Επιστροφή στο Forum : Μισή ταχύτητα σε 24'αρα!!!



gkostass
12-10-13, 20:10
Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα να παραθέσω τις μετρήσεις μου στήν ταχύτητα πού αναβάθμησα από 4MPS σε 24MPS μιά και είμαστε στήν Ελλάδα και πληρώνουμε δυστυχώς αέρα-πατέρα!!! Θα ήθελα να πώ ακόμη πώς ήρθε τεχνικός στό σπίτι μου και το μόνο πού έκανε ήτανε να αλλάξει το modem από
άσπρο σε μαύρο pirelli.Πόσο μα πόσο μας κλέβουν???
Status:
Configured Current
Line Status --- SHOWTIME
Link Type --- Fast Path

[Go Top]

Data Rate:
Upstream Downstream
Actual Data Rate 1021 (Kbps.) 14358 (Kbps.)

[Go Top]

Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 13.3 dB 6.0 dB
Attenuation 9.0 dB 20.2 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
FEC Error 0 0
CRC Error 119 0
HEC Error 300 0

[Go Top]

Statistics:
Received Cells Transmitted Cells
Cell Counter 14698080 1383111

lover
12-10-13, 20:20
Νομίζω πως λένε, μέχρι 24Mbps και όχι ότι θα πιάνεις ακριβώς 24.
Έχω έναν γνωστό μου, που έχει πάρει ένα πακέτο πραγματικά πολύ οικονομικό και του λένε πως θα πιανει μέχρι 24Mbps, και πιάνει 1.5Mbps και 0.5Μbps download και upload αντίστοιχα. Πρέπει να το κοιτάξουμε κάποια στιγμή το θέμα βέβαια, και δε ξέρω και με σένα μήπως μπορείς να αυξήσεις την ταχύτητά σου, όμως το θεωρώ φυσιολογικό με αυτά που έχω διαβάσει εδώ και γενικότερα έχω ακούσει, το θεωρώ φυσιολογικό να έχεις αυτή την ταχύτητα 13Μbps περίπου ενώ η σύνδεσή σου είναι μέχρι 24Mbps. Και εγώ πριν βάλω vdsl το ίδιο ήμουν. Τώρα όμως πιάνει όχι μόνο τα 30Mbps, αλλά και λίγο παραπάνω! Είναι άλλη τεχνολογία προφανώς κτλ.

gkostass
12-10-13, 22:09
Εν μέρει έχεις δίκιο φίλε μου αλλά τό μέγα Θέμα είναι πώς κάποια στιγμή ίσως αυτοί πού αναζητούν πελάτες και πολλαπλασιάζουν τις αποδοχές τους να κοιτάξουν και αυτούς πού πληρώνουν ΕΩΣ 24 και επειδή είναι εφικτό νομίζω λόγω στατιστικών τής γραμμής μου να δίνουν τό μάξιμουμ και αυτό νομίζω πώς είναι 17-18 και όχι 12-13!!!Τελικά έως ότου βάλουν σε λειτουργία στήν επαρχία το vdsl το adsl θα έχει σκουριάσει και με αυτό κι εμέις πού πληρώνουμε κάτι καλύτερο...Ας μας πεί πιά κάποιος υπεύθυνα πού γνωρίζει γιατί πληρώνουμε ένα κιλό ψωμί και παίρνουμε με τα λεφτά μας μισό!

NexTiN
12-10-13, 22:21
Για 20,2dB Attenuation στο Down μια χαρά είναι τα 14358 που έχεις κουμπώσει.Είσαι σε απόσταση περίπου 1Km απο το αστικό κέντρο και μη ξεχνάς και τους εξωτερικούς παράγοντες (συνακροάσεις, ποιότητα χαλκού, κλπ.).Και εγώ ίδιο Attenuation έχω σε μια γραμμή μου και είμαι στα 12200.Είχα ξεκινήσει πριν κάτι χρόνια με ΟΤΕ στα 21100 και σταδιακά όσο πλήθαιναν οι ADSL συνδέσεις, έπεφτα...

P.S. Τώρα είδα ότι έχεις και Fast Path.Υπολόγισε και κανα 1-2Mbps χονδρικά απώλειας λόγω Fast Path...

HackFreak
12-10-13, 22:49
Μήπως το ρούτερ είναι σε ADSL απλό;
Δοκίμασε να το γυρίσεις σε ADSL2+ αν έχει επιλογή το ρούτερ σου, γιατί θεωρητικά με αυτό το attenuation φτάνει περίπου τα 20.

NexTiN
12-10-13, 23:38
Μήπως το ρούτερ είναι σε ADSL απλό;
Δοκίμασε να το γυρίσεις σε ADSL2+ αν έχει επιλογή το ρούτερ σου, γιατί θεωρητικά με αυτό το attenuation φτάνει περίπου τα 20.

Φίλε μου, μια χαρά είναι τα στατιστικά.Αν κλείδωνε σε ADSL δεν θα ξεπερνούσε τα 8Mbps.Όπως το είπες και μόνος σου "Θεωρητικά".Τα μέγιστά του είναι μια χαρά για το 20άρι Attenuation και τα Ελληνικά δεδομένα στα δίκτυα χαλκού.Υπάρχουν και περιπτώσεις, που ναι πιάνει κάποιος τις θεωρητικές τιμές, αλλά σπάνια.Πίστεψε με, λόγω της δουλειάς μου, τα ζω καθημερινά...

gkostass
12-10-13, 23:40
Η κατάσταση στό ρούτερ μου είναι στίς παραμέτρους του pirelli στό automatic,αλλά και να το βάλω σε adsl2+ δέν αλλάζει κάτι...τουλάχιστον έτσι δείχνει γιατί και στις 2 περιπτώσεις το attenuation μου είναι σταθερά στα 20,02db στό download.Ακριβώς και βέβαια αναλόγως την ip πού παίρνει το ρούτερ κάθε φορά πού το αποσυνδέω είναι εκεί στα 14200-14370kbps.Μήπως να τους ζητήσω να μου κατεβάσουν κι άλλο το noise margin και από 6 να γίνει 4???

HackFreak
13-10-13, 01:05
Η κατάσταση στό ρούτερ μου είναι στίς παραμέτρους του pirelli στό automatic,αλλά και να το βάλω σε adsl2+ δέν αλλάζει κάτι...τουλάχιστον έτσι δείχνει γιατί και στις 2 περιπτώσεις το attenuation μου είναι σταθερά στα 20,02db στό download.Ακριβώς και βέβαια αναλόγως την ip πού παίρνει το ρούτερ κάθε φορά πού το αποσυνδέω είναι εκεί στα 14200-14370kbps.Μήπως να τους ζητήσω να μου κατεβάσουν κι άλλο το noise margin και από 6 να γίνει 4???

Ήδη με το 6 είσαι στο όριο. Αν πέσει παρακάτω το πιθανόν είναι να χεις αποσυνδέσεις.

- - - Updated - - -


Φίλε μου, μια χαρά είναι τα στατιστικά.Αν κλείδωνε σε ADSL δεν θα ξεπερνούσε τα 8Mbps.Όπως το είπες και μόνος σου "Θεωρητικά".Τα μέγιστά του είναι μια χαρά για το 20άρι Attenuation και τα Ελληνικά δεδομένα στα δίκτυα χαλκού.Υπάρχουν και περιπτώσεις, που ναι πιάνει κάποιος τις θεωρητικές τιμές, αλλά σπάνια.Πίστεψε με, λόγω της δουλειάς μου, τα ζω καθημερινά...

Ναι έχεις δίκιο, παρέλειψα εντελώς την ταχύτητα που κλειδώνει τώρα:(

Artemius
13-10-13, 15:38
Η κατάσταση στό ρούτερ μου είναι στίς παραμέτρους του pirelli στό automatic,αλλά και να το βάλω σε adsl2+ δέν αλλάζει κάτι...τουλάχιστον έτσι δείχνει γιατί και στις 2 περιπτώσεις το attenuation μου είναι σταθερά στα 20,02db στό download.Ακριβώς και βέβαια αναλόγως την ip πού παίρνει το ρούτερ κάθε φορά πού το αποσυνδέω είναι εκεί στα 14200-14370kbps.Μήπως να τους ζητήσω να μου κατεβάσουν κι άλλο το noise margin και από 6 να γίνει 4???

μη κοιτας το μεγιστο θεωρητικο. οπως το λεει και η λεξη ειναι "θεωρητικο",αρα κατα προσεγγιση.

επιπλεον εισαι ηδη σε μολις 6 dbSNR,και αυτο λεει αρκετα.
καταρχας οτι για καποιο λογο εισαι ηδη σε οριακη τιμη,γιαυτο και συγχρονιζεις ως εκει.
και οτι πιο κατω αποκλειεται να στο κατεβασουν για να συγχρονισεις υψηλοτερα.
επιπλεον εισαι και σε fast path! ε δεν γινεται να τα θελουμε ολα δικα μας...

συμπερασμα : μια χαρα ειναι και τα 14mbps,ειδικα αν δεν εχεις και αποσυνδεσεις. μην θελουμε και θαυματα...

υ.γ. : αμα θες να το ψαξεις παραπανω,ψαξε -κατα προσεγγιση παντα- ποσο μακρια εισαι απο το Α/Κ, π.χ. μεσα απο καποιο tool στη σελιδα καποιου παροχου , και σκεψου μηπως σε κοβει η δικια σου εσωτερικη καλωδιωση (απο την πριζα μεχρι τον κατανεμητη της πολυκατοικιας ή οπου αλλού στην διαδρομη συνδεεται πρωτα η γραμμή)

billybiros
13-10-13, 16:37
@gkostass
Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα στα παραπάνω στατιστικά και όλα είναι απολύτως φυσιολογικά.
To modem λίγο/πολύ κλειδώνει εκεί περίπου που θα έπρεπε να κλειδώνει, και δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι δουλεύει η συγκεκριμένη τεχνολογία - δεν γίνεται κάτι διαφορετικό με την υπάρχουσα τεχνολογία.
Το όλο μπέρδεμα / σύγχυση δημιουργείται με τους αδόκιμους όρους "έως 24" και "θεωρητικό μέγιστο" - που γενικός έχουν επικρατήσει αλλά φυσικά δεν ισχύουν και δημιουργούν όπως είναι λογικό σύγχυση σε αρκετό κόσμο.
Το 24 είναι καθαρά εμπορική ονομασία και "υποτίθεται" ότι αφορά το θεωρητικό μέγιστο του ADSL2+ που στην πραγματικότητα δεν είναι 24 αλλά πάνω από 27Mbps (άσχετα αν πρακτικά δεν το συναντάμε σχεδόν ποτέ), ενώ το "θεωρητικό μέγιστο" δεν προκύπτει από κάποια θεωρία αλλά αποτελεί καθαρά στατιστικό δεδομένο (άλλης περιοχής και άλλης εποχής).

gkostass
14-10-13, 12:22
Παρατηρώ επίσης πώς τρώει το you-tube κολλήματα και ρωτάω...με αυτή τήν τιμή τής ταχύτητας επιτρέπονται?Ας καταλάβουν επιτέλους οι Κύριοι Υπεύθυνοι της κατάντιας τής cyta ότι πρέπει να ξαναελέγξουν τις σκουριασμένες καλωδιώσεις τους!!!Ιδίως τις ώρες αιχμής το δύκτιο στήν πόλη της Αλεξάνδρειας πού έχει περί τους 11000 συνδρομητές σέρνεται,ενώ τό αντίστοιχο της wind πού έχει μόνο 100 πετάει!!!

InsertCoin
15-10-13, 12:06
Φιλε μου η ευκολη λυση ειναι το κραξιμο. Η δυσκολη ειναι να κατσεις να ασχοληθεις λιγακι και να εμπλουτισεις τις γνωσεις σου, σχετικα με αυτα τα θεματα. Ειναι σχεδον σιγουρο πως θα βρεις τις απαντησεις που ψαχνεις :)
Εντελως φιλικα

gkostass
15-10-13, 12:35
Φιλε μου η ευκολη λυση ειναι το κραξιμο. Η δυσκολη ειναι να κατσεις να ασχοληθεις λιγακι και να εμπλουτισεις τις γνωσεις σου, σχετικα με αυτα τα θεματα. Ειναι σχεδον σιγουρο πως θα βρεις τις απαντησεις που ψαχνεις :)
Εντελως φιλικα

Το θέμα είναι διαβάζει κανείς?

Artemius
15-10-13, 12:58
Παρατηρώ επίσης πώς τρώει το you-tube κολλήματα και ρωτάω...με αυτή τήν τιμή τής ταχύτητας επιτρέπονται?Ας καταλάβουν επιτέλους οι Κύριοι Υπεύθυνοι της κατάντιας τής cyta ότι πρέπει να ξαναελέγξουν τις σκουριασμένες καλωδιώσεις τους!!!Ιδίως τις ώρες αιχμής το δύκτιο στήν πόλη της Αλεξάνδρειας πού έχει περί τους 11000 συνδρομητές σέρνεται,ενώ τό αντίστοιχο της wind πού έχει μόνο 100 πετάει!!!

εχμμμ ερωτηση,τι σχεση εχει η Cyta και η καθε cyta με τις καλωδιωσεις και εξου,απο που εως που εχει "σκουριασμενες καλωδιωσεις"? το δικτυο χαλκου ειναι αποκλειστικα στην αρμοδιοτητα και δικαιοδοσια του OTE και κανενος αλλου. εξου και για καλωδιακες βλαβες κτλ.,στο ενδιαμεσο σπιτιου-Α/Κ,χερι μπορει να βαλει μονο ο ΟΤΕ.

η δικαιοδοσια της cyta και του καθε εναλλακτικου isp,αρχιζει και τελειωνει στον εξοπλισμο του εντος του Α/Κ,στο router σου,οπως επισης και μετρησεις που μπορει να κανει στην πριζα του σπιτιου σου και στον κατανεμητη της πολυκατοικιας σου.

σε ολα τα υπολοιπα,αν υπαρχει προβλημα,γινεται συνδυαστικο αιτημα ελεγχου/επισκευης (με παρουσια τεχνικου του ISP οπου ανηκεις και τεχνικου του ΟΤΕ).

επιπλεον τι σχεση μπορει να εχει,αποκλειστικα ενα site που κολλαει,με πιθανο προβλημα καλωδιου.

τωρα για το αν υπαρχει θεμα επαρκειας bandwith στο backbone,δε το γνωριζω,αλλα ουτε και εσυ μπορεις να το ξερεις (οπως και πως γινεται καποιος να γνωριζει ποσους πελατες εχει ο καθε ISP στο "ταδε" Α/Κ).

τελος,συγκεκριμενα για το αν κολλαει το youtube,μπορει,
πολυ "απλα" να ειναι θεμα διεθνους δρομολογησης της internet κινησης απο την cyta π.χ.,και εκει θα ειχε ενδιαφερον να παρατηρησεις τι IP εχει παρει το router οταν παρουσιαζεται αυτο το προβλημα,
η γραμμη σου να μην αποδιδει το αναμενο ωφελιμο download για τον συγχρονισμο που εχει,
ή τελος πολυ απλα να μην φταιει τπτ αλλο απο το οτι φορτωνεις πολυ την γραμμη σου ή εχεις καποιο προβλημα στο pc ή τελοσπαντων κολλαει ο browser.


υ.γ.: προσωπικα παντως κανενα προβλημα δεν εχω με το youtube -εξαιτιας της Cyta τουλαχιστο.
το μονο μου προβλημα ειναι το κωλο Flash (επιπροσθετο προγραμμα/plugin στους browser ειναι) με το οποιο παιζουν και λειτουργουν ολα αυτα τα βιντεακια στο youtube και οπουδηποτε αλλου,με αυτο παιζουν οι διαφημισεις στα site,κτλ κτλ., και το οποιο ηταν/ειναι/θα ειναι ενα σκ@τοπρογραμμα,που σε αρκετα site ισοπεδωνει τον browser (με αποτελεσμα να κολλαει),ανεβαζει την καταναλωση πορων απο τον επεξεργαστη και τρωει ενα σκασμο ram.

HackFreak
15-10-13, 13:09
υ.γ.: προσωπικα παντως κανενα προβλημα δεν εχω με το youtube -εξαιτιας της Cyta τουλαχιστο.
το μονο μου προβλημα ειναι το κωλο Flash (επιπροσθετο προγραμμα/plugin στους browser ειναι) με το οποιο παιζουν και λειτουργουν ολα αυτα τα βιντεακια στο youtube και οπουδηποτε αλλου,με αυτο παιζουν οι διαφημισεις στα site,κτλ κτλ., και το οποιο ηταν/ειναι/θα ειναι ενα σκ@τοπρογραμμα,που σε αρκετα site ισοπεδωνει τον browser (με αποτελεσμα να κολλαει),ανεβαζει την καταναλωση πορων απο τον επεξεργαστη και τρωει ενα σκασμο ram.

Σε καταλαβαίνω, είναι πολύ pain in the ass, αλλά θα μας συντροφεύει (αναγκαστικά) για κάποιον καιρό ακόμα.
Πάντως αν θες να το ξεφορτωθείς για κάποια βίντεο στο youtube, ενεργοποιήσε το html5 στο youtube.

Artemius
15-10-13, 13:11
Σε καταλαβαίνω, είναι πολύ pain in the ass, αλλά θα μας συντροφεύει (αναγκαστικά) για κάποιον καιρό ακόμα.
Πάντως αν θες να το ξεφορτωθείς για κάποια βίντεο στο youtube, ενεργοποιήσε το html5 στο youtube.

μωρε ασε το youtube, στο twitch.tv με λες τι λυση να βρω? :p

George.Hector
15-10-13, 14:05
Φίλε όλοι έτσι είμαστε cyta hol ote ... Υπάρχουν άτομα ο πιάνουν 9000 απο τα 24000 ... Να είσαι ευγνώμων ... (24/8=3mb/s πιάνεις πάνω κάτω τα μισά ) επίσης για τα κολλήματα στο YouTube, ψαρά ( άπειρε όχι για κάποιον άλλο λόγο ) δεν ευθύνεται το Ίντερνετ αλλά ο σκατά κώδικας του YouTube

gkostass
15-10-13, 14:36
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τίς πατατηρήσεις σας,απλά ότι έχω πεί περί wind και λίγους πελάτες ισχύουν στήν πόλη μου και έχω και παράδειγμα χρήστη πού από τήν cyta έφυγε στήν wind στόν ίδιο όροφο με εμένα στήν ίδια πολυκατοικία και διπλανή πόρτα οπότε άν ο χρήστης αυτός συμπεριβαλλομένου τών οτε κυκλωμάτων πιάνει τα 18600 στό ρούτερ του κι εγώ μόλις τα 12000 σέ διάφορα τέστ και downloads από ftp://ntua.gr όπου δείχνει σε κατεύασμα 2 αρχείων το 12 αρι,και φυσικά σε μιά πόλη τών 25000 κατοίκων άν οι μισοί είναι στήν cyta τότε υπάρχει θέμα!!!Οι πηγές μου είναι εξακριβωμένες και δέν γράφω λόγια τού αέρα!

proktor
18-10-13, 00:19
παίδες dont feed the troll ;)

InsertCoin
18-10-13, 15:07
παίδες dont feed the troll ;)

χαχα σωστος!

@ ADSLgr.com All rights reserved.