PDA

Επιστροφή στο Forum : δυνατό 17αρι με budget στο χιλιάρικο



waltjunior423
13-10-13, 11:14
καλημέρα σε όλους!

ειμαι πολιτικός μηχανικός και ψάχνω 17αρι (αυστηρά) για την δουλεια μου. Κλασσικά autocad κλπ με ενδιαφέρει να έχει καλά τεχνικά χαρακτηριστικά και καλό after sales. Το έχω ψάξει αρκετά και κατέληξα σε δυο laptop το dell http://www.e-laptops.gr/product.php?prd=2345 και στο lenovo http://www.e-laptops.gr/product.php?prd=2344 εσείς που θα καταλήγατε και γιατί?

dim05
13-10-13, 12:42
Καλησπέρα,

το δευτερο εχει ubuntu και οχι windows, οποτε δεν θα μπορεις να τρεξεις autocad. Βεβαια υπαρχουν δωρεαν cad προγραμματα για linux τα οποια ισως σε βολεψουν. Ομως εσυ θα χρησιμοποιεις μαλλον και πιο εξειδικευμενα προγραμματα πχ για στατικα, τα οποια μπορει να μην εχουν εκδοση για Linux. Οποτε ψαξε πρωτα τι ακριβως προγραμματα θα χρησιμοποιεις και σε ποια λειτουργικα τρεχουν. Θα γλυτωσεις βεβαια ενα κοστος εαν προτιμησεις Linux αλλα εχω την εντυπωση οτι εκ των υστερων η αγορα λειτουργικου ειναι ακριβοτερη απο οτι εαν το αγορασεις μαζι με το μηχανημα και στα επιπεδα χρηματων που πας ειναι λιγοτερο σημαντικο. Επισης λες οτι θες 17αρα οθονη. Δεν ξερω πως ακριβως δουλευεις αλλα εγω θα σου προτεινα εναλλακτικα 15αρα οθονη ώστε να εχεις μικροτερο βαρος, καλυτερη φορητοτητα και χαμηλοτερη τιμη και αγορα 19-21 ιντσων σταθερη οθονη για το γραφειο σου. Η μεγαλη οθονη ειναι μεγαλη ευκολια για τα ματια σου εαν θα περνας πολλες ωρες μπροστα στον υπολογιστη.

arkas2004
13-10-13, 13:48
Το οτι θα εχει Linux δεν σημαινει οτι δεν μπορει να βαλει Windows, ισα ισα μειωνει το κοστος αποκτησης τους
επισης επειδη δουλευει σχεδιαστικα προγραμματα οσο μεγαλυτερη η οθονη τοσο καλυτερα

andreas19
13-10-13, 13:49
Οσον αφορα τα λαπτοπ που εχεις ποσταρει, το lenovo εχει πολυ καλυτερο επεξεργαστη (διπυρηνο το dell, τετραπυρηνο το lenovo).
Σε γενικες γραμμες καλυτερο ειναι το λενοβο, αν εξαιρεσουμε την εγγυηση που το dell εχει παρα πολυ καλη onsite εγγυηση.

arkas2004
13-10-13, 13:56
καλημέρα σε όλους!

ειμαι πολιτικός μηχανικός και ψάχνω 17αρι (αυστηρά) για την δουλεια μου. Κλασσικά autocad κλπ με ενδιαφέρει να έχει καλά τεχνικά χαρακτηριστικά και καλό after sales. Το έχω ψάξει αρκετά και κατέληξα σε δυο laptop το dell http://www.e-laptops.gr/product.php?prd=2345 και στο lenovo http://www.e-laptops.gr/product.php?prd=2344 εσείς που θα καταλήγατε και γιατί?

πολυ καλες επιλογες και οι 2
βαλε στην εξισωση σαν 3 και αυτην http://www.skroutz.gr/s/3903480/Dell-Inspiron-17-3737-i7-4500U-8GB-1TB-Linux.html
σαν aftersales και οι δυο εταιρειες ειναι αξιοπιστες αλλα η δικη μου επιλογη ειναι οτι η Dell ειναι ενα σκαλι παραπανω
οι ουσιαστικες διαφορες τους βρισκονται στον επεξεργαστη
τα Dell εχουν Ultra Low Voltage i7 με αποτελεσμα να καταναλωνουν πολυ λιγοτερη ενεργεια αρα να εχουν περισσοτερη αυτομια σε καταστασεις εκτος ρευματος
απο την αλλη το lenovo μπορει να εχει μικροτερη αυτονομια αλλα με κανονικο i7 διαθετει μεγαλυτερη επεξεργαστικη ισχυ (στην ουσια θα εχεις εναν φορητο που θα ειναι σταθερος αφου εκτος ρευματος δουλεια δεν θα γινεται) στην προκειμενη περιπτωση αν ειναι να το δουλεψεις ετσι τοτε καλυτερα να πας στην κατασκευη ενος σταθερου υπολογιστη με πολυ λιγοτερα λεφτα και ετη φωτος επιδοσεις ποιο μπροστα

goku
13-10-13, 13:59
Το οτι θα εχει Linux δεν σημαινει οτι δεν μπορει να βαλει Windows, ισα ισα μειωνει το κοστος αποκτησης τους
επισης επειδη δουλευει σχεδιαστικα προγραμματα οσο μεγαλυτερη η οθονη τοσο καλυτερα
Ναι, αλλά βάλε άλλα 100+ ευρώ που χρειάζεται για να τα αγοράσει, οπότε ξεφεύγει σε τιμή. Εκτός και εννοείς να τα πάρει από τον "θείο" αλλά εφόσον πρόκειται για υπολογιστή που θα τον χρησιμοποιεί για την δουλειά του, καλύτερα να μην μπλέκει με πειρατικά προγράμματα.

waltjunior423
13-10-13, 14:35
παιδιά ξέχασα να αναφέρω πως λειτουργικό έχω και δεν υπάρχει θέμα με το ότι το dell έχει ubuntu, σχετικά με το 3521 που αναφέρθηκε πιο πάνω προτιμάω την σειρά 57... γιατί κατασκευάστηκα είναι αρκετά καλύτερη. Αν υπάρχουν και άλλες απόψεις είναι καλοδεχούμενες, thanks όλους για τον χρόνο σας!!!!

akis95
13-10-13, 18:04
προτεινω το lenovo το dell θα εχει κολληματα οταν θα τρεχεις το autocad λογω του επεξεργαστη
η dell με εχει απογοητευσει τωρα τελευταια θα σου προτεινα να κοιταξεις και στο notebookcheck.net δυστυχως ομως δεν εχουν κανει review για το συγκεκριμενο
παντως ακουω οτι η dell εχει καλο συστημα ψυξης κλπ κατι το οποιο δεν ισχυει. ελπιζω να βοηθησα

zoel13
14-10-13, 14:56
είμαι κάτοχος ενός dell inspiron 7720 και είμαι super ευχαριστημένος, με 3 χρόνια εγγύηση , για μένα το 5737 είναι πολύ καλή επιλογή +1!

mike_
14-10-13, 16:14
Ψηφίζω το Lenovo κυρίως λόγω του δίσκου αλλά και του επεξεργαστή.
Στο μόνο που υπάρχει ένσταση είναι στην κάρτα γραφικών, αν θες καμιά φορά να τρέξεις κανένα απαιτητικό παιχνίδι (που δεν το κόβω), έχε υπόψη σου ότι η 8870Μ με 2GB DDR5 είναι κατά πολύ ανώτερη της GT745M.
Σε διαφορετική περίπτωση, αν δεν σε ενδιαφέρουν απαιτητικά games, δεν έχεις λόγο να πας στο Dell.
Δεν ασχολούμαι καν με προγράμματα όπως autocad,sap κλπ όπου αν δεν κάνεις εξεζητημενές εργασίες (?) δεν έχεις σπουδαίες απαιτήσεις.

dim05
14-10-13, 20:28
Δεν ασχολούμαι καν με προγράμματα όπως autocad,sap κλπ όπου αν δεν κάνεις εξεζητημενές εργασίες (?) δεν έχεις σπουδαίες απαιτήσεις.
Το autocad ειναι πολυ απαιτητικο προγραμμα και δεδομενου οτι με το χρονο θα πεφτουν οι επιδοσεις του υπολογιστη και κυριως της μαπταριας, καλυτερα να δωσεις χρηματα για καλυτερο επεξεργαστη. Ψηφιζω το lenovo
http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-4700MQ-vs-Intel-Core-i7-4500U

mike_
14-10-13, 21:02
Το autocad ειναι πολυ απαιτητικο προγραμμα
Ναι ειδικά αν κάνεις καμιά κάτοψη ή καμιά όψη/τομή ή κανένα κατασκευαστικό σχέδιο σε 2d είναι πολύ βαρύ!

waltjunior423
15-10-13, 00:25
Το βασικό δίλλημα λοιπόν είναι από την μια δυνατότερος επεξεργαστής και από την άλλη 3 χρόνια εγγύηση dell . Αν πω να κάνω επέκταση εγγύησης και μνήμης στο lenovo η τιμή γίνεται απαγορευτική. Αν υπάρχει καμιά βοήθεια ακόμα την περιμένω με αγωνία!

Veldrin
15-10-13, 01:01
Ακόμα και με 17άρι τούμπανο laptop δουλειά σοβαρή σε AutoCAD δεν πρόκειται να κάνεις. Και θα έχεις χοντρά κολλήματα λόγω αρχιτεκτονικής, μειωμένη παραγωγικότητα και θα σου βγούν τα μάτια. Πάρε κάτι φθηνό που θα δουλεύει απλά ως viewer (ακόμα και τάμπλετ κάνει αυτή τη δουλειά εξαιρετικά), και επένδυσε σε σταθερό με οθόνη καλή και Quadro κάρτα γραφικών.

Ως μηχανικός βγάζω δουλειά στον σταθερό, και το laptop ή το τάμπλετ τα έχω για να τα περνάω στους projectors όπου χρειαστεί.

Υ.Γ: Εκτός αν δουλεύεις μόνο 2D οπότε πάσο.

arkas2004
15-10-13, 01:17
+1 στην παραπανω σκεψη γιατι ειναι πιο επαγγελματικη

waltjunior423
15-10-13, 20:53
δυστηχώς ο χώρος είναι περιορισμένος για σταθερό υπολογιστή και για αυτόν το λόγο αναζητώ laptop, από θέμα οθόνης ποιο είναι καλύτερο έχει κάποιος φίλος άποψη?

akis95
15-10-13, 21:15
lenovo με τα χιλια στο λεω γιατι δουλευω το autocad ειναι οτι πρεπει με την οθονη full hd

zoel13
16-10-13, 13:59
για τον ίδιο λόγο που θέλεις το laptop είχα πάρει πριν 2 μήνες το dell 7720 , αν η οθόνη του 5737 είναι ίδια στο προτείνω ανεπιφύλακτα!

waltjunior423
17-10-13, 23:41
κατέληξα τελικά στο lenovo σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο σας!

akis95
18-10-13, 13:15
πολυ καλη επιλογη μολις στο φερουν περιμενουμε εντυπωσεις τοσο απο το site οσο και απο το lap

mike_
18-10-13, 19:31
Ναι ενημέρωσε μας σχετικά!

waltjunior423
19-10-13, 19:10
λοιπόν μετά από επικοινώνια που είχαν μαζί μου από το elaptops με ενήμερωσαν πως με τριετή εγγύηση το lenovo βγαίνει στα 1099 και συμφώνησα να μου το στείλουν. Ήρθε σημερα μεσημεράκι και οι εντυπώσεις μέχρι στιγμής ειναι πολύ καλές στο λίγο βέβαια χρονικό διάστημα που το έχω. Επίσης πολύ καλές και οι εντυπώσεις απο το κατάστημα, μου έκανε πολύ θετική εντύπωση και η πληροφόρηση σχετικά με την εγγύηση που νομίζω άξιζε τα 40 e παραπάνω

arkas2004
19-10-13, 19:12
Καλοδουλευτο και στο μελλον συνοδευσε το και με εναν SSD και σιγουρα θα δεις αλλα πραγματα

euri
19-10-13, 19:12
λοιπόν μετά από επικοινώνια που είχαν μαζί μου από το elaptops με ενήμερωσαν πως με τριετή εγγύηση το lenovo βγαίνει στα 1099 και συμφώνησα να μου το στείλουν. Ήρθε σημερα μεσημεράκι και οι εντυπώσεις μέχρι στιγμής ειναι πολύ καλές στο λίγο βέβαια χρονικό διάστημα που το έχω. Επίσης πολύ καλές και οι εντυπώσεις απο το κατάστημα, μου έκανε πολύ θετική εντύπωση και η πληροφόρηση σχετικά με την εγγύηση που νομίζω άξιζε τα 40 e παραπάνω

Η εγγύηση είναι του καταστήματος ή του κατασκευαστή;
Αν είναι του κατασκευαστή, αναφέρει αν είναι διεθνής ή ευρωπαϊκή;

loun3ytunes
19-10-13, 19:13
+1 στην παραπανω σκεψη γιατι ειναι πιο επαγγελματικη

waltjunior423
19-10-13, 22:55
lenovo είναι η εγγύηση σχετικά με τον αν είναι πανευρωπαική δεν το ξέρω δυστηχώς

portoul
20-10-13, 18:51
Εμένα με ενδιαφέρει πολύ το 5737 που είπε και ο φίλος waltjunior423 το έχει δουλέψει κανένας για να αναφέρει εντυπώσεις ?

Veldrin
20-10-13, 18:56
Εντυπώσεις = ποιότητα. Το έχω δεί για κάποια λεπτά και μου άρεσε πολύ.

Στην τιμή που το βλέπω, με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και την τριετή είναι κάτι παραπάνω απο καλό.

euri
20-10-13, 18:59
Σκέφτομαι να μου το κάνω δώρο τα Χριστούγεννα :lol:

(γιατί ρε @%$%&*@@! Dell δε βάζεις και gigabit ethernet στα Inspiron, ε; :angryr: )

mike_
20-10-13, 19:01
Σκέφτομαι να μου το κάνω δώρο τα Χριστούγεννα :lol:

Καλά μέχρι τα Χριστούγεννα περίμενε θα έχουν βγει ένα σωρό μοντέλα ακόμα, σαν κατσαρίδες ξεφυτρώνουν.

zoel13
20-10-13, 20:14
το 5737 στα λεφτά του είναι κορυφαίο αν φίλε portoul έχεις τα λεφτά χτύπα το!

akis95
20-10-13, 21:11
το 5737 στα λεφτά του είναι κορυφαίο αν φίλε portoul έχεις τα λεφτά χτύπα το!

αδυναμος επεξεργαστης

zoel13
20-10-13, 22:17
μπορεί να χάνει λίγο σε επεξεργαστική ισχύ άλλα κερδίζει σε αυτονομία εξάλλου με 16GB ram δεν νομίζω να καταλάβει διαφορά, κατά την γνώμη μου πάντα.

akis95
21-10-13, 13:19
μπορεί να χάνει λίγο σε επεξεργαστική ισχύ άλλα κερδίζει σε αυτονομία εξάλλου με 16GB ram δεν νομίζω να καταλάβει διαφορά, κατά την γνώμη μου πάντα.

ας μιλησουν οι tech guru δεν ξερω για τον επεξεργαστη ειδα καποια bechmarks αλλα δεν ξερω τι σημαινει πρακτικα αυτο

andreas19
21-10-13, 15:49
O συγκεκριμενος haswell ειναι πολυ κατωτερος απο τον i7 ivy bridge.
Ο μεν haswell ειναι διπυρηνος, ο δε ivy 4πυρηνος.
Η μερα με την νυχτα δηλαδη.

akis95
23-10-13, 22:42
Eχει φωτιζομενο πληκτρολογιο?

waltjunior423
24-10-13, 23:34
Σέβομαι την dell σαν εταιρεία απλά στην θέση σου θα πήγαινα στο lenovo το οποίο εμένα μέχρι τώρα μου αφήνει άριστες εντυπώσεις. Σχετικα με την διαφορά στην τιμή το elaptops το έβγαλε σε 12 άτοκες δόσεις οπότε νομίζω γίνεται ακόμα ελκυστικότερο

akis95
25-10-13, 12:58
Σέβομαι την dell σαν εταιρεία απλά στην θέση σου θα πήγαινα στο lenovo το οποίο εμένα μέχρι τώρα μου αφήνει άριστες εντυπώσεις. Σχετικα με την διαφορά στην τιμή το elaptops το έβγαλε σε 12 άτοκες δόσεις οπότε νομίζω γίνεται ακόμα ελκυστικότερο

ζεσταινετε?επισης τρεχεις κανα παιχνιδακι?

waltjunior423
25-10-13, 18:25
όχι δεν ζεσταίνεται καθόλου , από παιχνιδια εγώ παίζω απλά παιχνίδια όπως manager κλπ οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω για επιδόσεις σε gaming

paok_revolution
15-05-14, 01:04
Καλησπερα παιδες.Καλως σας βρηκα καθως ειμαι καινουριος στο forum.Ηθελα να ρωτησω τον κατοχο του lenovo Ζ710 πως του βγηκε σαν μηχανημα,ποια τα θετικα και ποια τα αρνητικα του και επειδη και εγω το μονο παιχνιδι που παιζω ειναι το manager πως το τρεχει

portoul
20-05-14, 17:43
είχα και εγώ το παραπάνω δίλημμα παλιότερα και στα 889 θα πήγαινα σίγουρα στο dell είναι μεγάλη κατά την γνώμη μου η διαφορά στην τιμή!

@ ADSLgr.com All rights reserved.