PDA

Επιστροφή στο Forum : Άυριο πάω μέχρι τα κεντρικά του ΟΤΕ στο Μαρούσι για βρίσιμο!



Sovjohn
15-07-04, 21:31
...Θέλει να ρθει κανείς? :)


Μετά από όλα αυτά, σήμερα πέρασα από τον ΟΤΕ Πειραιά. Εκεί, ένας ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΤΑΤΟΣ (για να λέμε και τα καλά!) άνθρωπος στο τοπικό τμήμα σχεδιασμού και υλοποίησης DSL/Data με ενημέρωσε ότι "όλες οι εργασίες από αυτούς έχουν τελειώσει στις 6/7, και κανονικά τώρα περιμένουν να πάρω το modem για να κάνουν σύνδεση με BBRAS και ενεργοποίηση".

Στο 134, όπου κάλεσα μόλις έφυγα από τον ΟΤΕ Πειραιά, μου είπαν τα ίδια (μπλα μπλα μπλα στο τρέχον στάδιο σας υπεύθυνοι είναι τα κεντρικά του ΟΤΕ στο Μαρούσι, τηλέφωνα κτλ) και γενικά με προέτρεψαν να μιλήσω με τον..."κύριο" που μου είχε πει ότι θα πάρω γραμμή (μάλλον) μετά τους Ο.Α.

Μετά (και αφού του επανέλαβα ότι λέω παρακάτω για τον φραπέ και το τάβλι) με προέτρεψε..να στείλω επιστολή στον ΟΤΕ για διαμαρτυρία. Του είπα ότι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει, και θα πάω από το Μαρούσι κατευθείαν!

Οι κύριοι στον ΟΤΕ Πειραιά είναι ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΤΑΤΟΙ και ΕΥΓΕΝΕΙΣ (σπάνιο?? Κι όμως!) και έχουν τελειώσει ότι πρέπει να κάνουν, αλλά στο Μαρούσι μάλλον...έχουν αράξει με φραπέ και τάβλι και δεν μπορούν να τελειώσουν μια υπόθεση...λίγης ώρας!!! Οπότε, θα περάσω από εκεί αύριο και θα εξηγήσω ΕΥΓΕΝΙΚΑ (...το κατά δύναμιν) στον προιστάμενο, στον διευθυντή, σε οποιονδήποτε είναι άνω των κ. Βασιλείου και κας. Τσαγανού τα παρακάτω:

α) Αν δεν μπορούσε ο πΟΤΕ να εξυπηρετήσει τους ΟΑ, γιατί πήρε την χορηγία?
β) Από που κι ως που από τη στιγμή που έχω ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΡΑΜΜΗ (ούτε σε οπτικές, ούτε σε φερέσυχνο, ούτε σε γραμμή με ιδιαίτερο θόρυβο, ούτε σε περιοχή χωρίς πόρτες..) έχουν δικαίωμα να κάνουν ενεργοποίηση σε 45-50 εργάσιμες και να τους την πληρώσω κι από πάνω?
γ) Θα ενημερώσω...λίγα, μέσα ενημέρωσης για το πόσο καλά κάνει τη δουλειά του ο πΟΤΕ...Με Fax και όχι Email :)
δ) Για μηνυσούλα για υλική και ηθική βλάβη δεν το έχω αποφασίσει ακόμα, θα μιλήσω με τον δικηγόρο μου και βλέπουμε (Είμαι φοιτητής και πρέπει να κατεβάσω τεράστια αρχεία video για κάποια reports και εργασίες!). Αν μου πει ότι θα την κερδίσω, θα ζητήσω άνετα 60.000 Euro από τον κωλοοργανισμό..ΑΝ αύριο δεν κάνουν τίποτα!

Τα παρακάτω..ολίγα και άσημα:

BBC, CNN, Times of London, The Guardian, The Independent, The Register, The Daily Telegraph, και όλα τα κατινίστικα Ελληνικά ΜΜΕ (εφημεριδούλες, τηλεοπτικά καναλάκια alter/ star κτλ, και τέτοια γελοία).

Αν δεν κάνουν ΤΙΠΟΤΑ, τουλάχιστον θα έχω βγάλει το άχτι μου! ΝΙΣΑΦΙ ΠΙΑ!

-Γιάννης

DiM
16-07-04, 00:11
Και έλεγα πως η ζεστη έχει επηρεάσει μονο εμενα. Τον ΟΗΕ και την UNICEF ξέχασες βρε :) Ερε και να πιάσει κανεις καύσωνας τι έχουμε να διαβάσουμε σε αυτό το forum α πα πα.

Sovjohn
16-07-04, 00:18
...Μου πέρασαν τα νεύρα :(

Κρίμα, τώρα δεν θα βγάλω το άχτι μου...Άστο, και πάω και Κυριακή διακοπές, άσε μην πάθω τίποτα και δεν πάω...

zouzouni
16-07-04, 00:30
"Δεν θέλει νεύρα.....θέλει τρόπο" :wink:
Κάνε εγγράφως την διαμαρτυρία σου όπως ακριβώς χρειάζεται σύμφωνα με τις διαδικασίες που δέχεται ο ΟΤΕ, κι μια ταυτόχρονη κοινοποίηση στο ΙΝΚΑ, ώστε να καταγραφεί αυτή σου η δυσαρέσκεια.
Καλό είναι να γεμίζει το "κοντέρ" καταγγελιών από δυσαρεστημένους πολίτες.....

dantouan
16-07-04, 01:52
Πως θα αντιδράσει ο ΟΤΕ όταν πάμε να παραπονεθούμε για τα πάγια της DSL? http://www.modszone.com/john/ote.wmv


Πολυ καλο το βιντεακι με τους Α.Μ.Α.Ν., οτι πρεπει για τετοιες περιπτωσεις.... :lol: :lol: :lol:

aesir
16-07-04, 01:59
"Δεν θέλει νεύρα.....θέλει τρόπο" :wink:
Κάνε εγγράφως την διαμαρτυρία σου όπως ακριβώς χρειάζεται σύμφωνα με τις διαδικασίες που δέχεται ο ΟΤΕ, κι μια ταυτόχρονη κοινοποίηση στο ΙΝΚΑ, ώστε να καταγραφεί αυτή σου η δυσαρέσκεια.
Καλό είναι να γεμίζει το "κοντέρ" καταγγελιών από δυσαρεστημένους πολίτες.....

Δεν θυμάμαι για ποιό λόγο, αλλά δεν μπορείς να παραπονεθείς πιά στο ΙΝΚΑ για τον ΟΤΕ... Το δοκίμασα πριν λίγους μήνες... :?

dantouan
16-07-04, 02:02
δεν μπορείς να παραπονεθείς πιά στο ΙΝΚΑ για τον ΟΤΕ


Βαρεθηκαν πια......... :lol: :lol: :lol:

Alexis666
16-07-04, 02:15
Εμενα καναν 7 μηνες να μου ενεργοποιησουν την γραμμη.

teacake
16-07-04, 02:17
Δάχτυλος της Λουκά ήταν. Τι περιμένεις με τέτοιο Nickname...

WAntilles
16-07-04, 02:31
Sovjohn, το παρακάτω που θα σου υποδείξω, αφορά το βρίσιμο στον πΟΤΕ.

Try not. Do, or do not. There is no try.

Sovjohn
16-07-04, 02:34
Αυτό το τελευταίο φιλοσοφικό μ'άρεσε.

Εντάξει, μου πέρσαν τα πολλά νεύρα, συμβιβάζομαι με την ιδέα ότι θα έχω ISDN μέχρι να ξαναπάω Αγγλία, δεν πάω πουθενά.

Κρίμα όμως που δεν μπορώ να τους κάνω ρεζίλι anyway..

Alexis666
16-07-04, 02:38
Δεν γινετε τιποτα ρε και να τους σκοτωσεις την μανα.Οσο παιζει ταβλι,φραπε και τσοντα στο γραφειο πρεπει να κανουμε υπομονη.ΟΤΕ ινε αφτος

Valder
16-07-04, 13:34
Αυτό το τελευταίο φιλοσοφικό μ'άρεσε.

Εντάξει, μου πέρσαν τα πολλά νεύρα, συμβιβάζομαι με την ιδέα ότι θα έχω ISDN μέχρι να ξαναπάω Αγγλία, δεν πάω πουθενά.

Κρίμα όμως που δεν μπορώ να τους κάνω ρεζίλι anyway..

Γιατί ρε να συμβιβαστείς; Επειδή κάποιοι στο Μαρούσι έχουν πήξει στο ξύσιμο; Ασχετο,δεν ξέρω αν με θυμάσαι αλλά ειχαμε επικοινωνήσει και παλαιοτερα μεσω email για το greeceoffline.org

Λοιπόν,αρκετά εχω υπομείνει σαν Valder τον ΟΤΕ:

1)Εισηγούμαι στους υπευθυνους του site μέσω αυτού του μηνύματος να αλλάξει ο τίτλος σε κάτι πιο κατάλληλο για τις ανάγκες της διαμαρτυρίας και να υποστηρηχθεί ανάλογα και απο τα μέλη με συνδέσμους προς τα μεγαλύτερα ΜΜΕ και Οργανισμούς Προστασίας του Καταναλωτή σε Ελλάδα και Ε.Ε.

2)Παρακαλώ όσα μέλη επιθυμούν να βοηθήσουν σε αυτή την προσπάθεια να το αποδείξουν και εμπράκτως.

3)Οσα άτομα δεν θέλουν να βοηθήσουν καλύτερα ας μείνουν σε σιωπηράν κατάσταση. Απο ειρωνίες,ωχαδερφισμούς και Ελληναράδες,στο 'να χερι ο φραπές και στ' άλλο αγκαλιά η Αλβανίδα,έχουμε πηξει πολλά χρόνια και αυτό είναι που βουλιάζει αυτή τη χώρα στα σκ..α (Δεν επιτρέπεται και να βρίζουμε :wink: ) Το ζελέ στο μαλλί σας και δρόμο!

Sovjohn,το πρώτο πόστ σου τα λέει όλα:
1)ΔΕΝ χρωστάμε στον ΟΤΕ λεφτά κι υπομονή
2)ΔΕΝ γουστάρουμε το θεατράκι τους με τις καθυστερήσεις.
3)ΔΕΝ θα γίνουμε θυματα στην κερδοσκοπία ενος Οργανισμού.
4)ΔΕΝ θα μείνουμε άπραγοι σε θέματα που μας αφορούν.
5)ΔΕΝ θα μας διαλύουν την αξιοπρέπεια επειδή ξέχασαν οτι ο πελάτης εχει ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΙΟ!

ΞΥΠΝΑΜΕ! Ο ΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΤΗΘΕΙ!ΠΩΣ; Οριστε:
α) Κόβοντας εντελώς το Ιντερνετ (μόνιμη αποχή) οπότε πλέον και αυτός χάνει αλλά και εσυ ηρεμείς.

β)Ρίχτε του ενα διασυρμό!Γουστάρετε ε; Ξεκινάμε:
ALTER:
news@alter.gr
ANT1:
Γενική Δ/νση Ειδήσεων ΑΝΤ1
210-6886342
STAR:
e-mail:info@star.gr
τηλ:210-3481000
ΑΘΗΝΑΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ:
Διεύθυνση Ειδήσεων: editor@ana.gr
Διεύθυνση Πληροφορικής: it@ana.gr

EETT:
http://www.eett.gr/gr_pages/Katanalotes/AITHSH.doc και το στέλνετε
Ταχυδρομικώς στη διεύθυνση: ΕΕΤΤ, Λεωφόρος Κηφισίας 60, 151 25 ΜΑΡΟΥΣΙ
μέσω e-mail στην ηλεκτρονική διεύθυνση katanalotes@eett.gr ή consumers@eett.gr
μέσω fax: 210 610 5049

Συνεχίστε τη λίστα όποιοι ξέρετε κι άλλα!

tvelocity
16-07-04, 13:42
Πλάκα πλάκα μια εβδομαδιαία πανελλήνια αποχή απο το internet θα τραβούσε την προσοχή, αρκεί να είχε κάλυψη απο τα ΜΜΕ.

Ducklord
16-07-04, 14:46
Ναι, και όλες οι εταιρίες θα τρέξουν να κόψουν το Ίντερνετ για να μας υποστηρίξουν. Ο ΟΤΕς δεν θα μας ζητήσει πάγιο της aDSL για τις μέρες που δεν θα το χρησιμοποιήσουμε, και η Forthnet θα δυσαρεστηθεί που θα της αφήσουμε πλεόνασμα bandwidth δίχως να χρειάζεται να μας το επιστρέψει...

Καμιά άλλη καλή ιδέα; Διότι, αυτά τα λέγαμε και πέρυσι (για να μας δώσουν aDSL) και τίποτα δεν έγινε...

Αυτό που μπορεί να κάνει κανείς είναι, απλά, να τους σπάσει τα νεύρα παίζοντας το παιχνίδι με τους δικούς τους όρους:

1. Με όποιον και αν μιλάτε, να ζητάτε και να καταγράφετε το όνομά του.

2. Όποτε συμβαίνει "κάτι στραβό", να απαιτείτε ΑΜΕΣΗ δικαίωση και για οποιαδήποτε, μη-λογική καθυστέρηση, αποζημίωση (ναι, ΚΑΙ δια της νομικής οδού). Τι πάει να πει "χαμηλές ταχύτητες για 30 μέρες λόγω αναβάθμισης";;; "Θα πληρώσω, λοιπόν, την ταχύτητα που μου παρέχετε και όχι αυτήν που ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να μου παρέχετε" (φυσικά, κατόπιν ενημερώσεως δικηγόρου και εκτενούς καταγραφής logs με μέσους όρους ταχυτήτων).

3. Μην νιώθετε πως βρίσκεστε σε μειονεκτική θέση, και μην κομπλάρετε όταν μιλάτε με τους τεχνικούς. Ψάχτε, επίσης, πληροφορίες για αυτό που σας ενδιαφέρει πριν καν επικοινωνήσετε. Όταν εμένα δοκίμασαν να μου πουν μαλακίες για το "διαθέσιμο bandwidth", την "μη-δεδομένη ταχύτητα" κ.λπ. απλά τους παρέθεσα στοιχεία τόσο απο το εξωτερικό όσο και απο τον ίδιο τον Οργανισμό τους, παλαιότερες ανακοινώσεις τους κ.λπ.

4. Να θυμάστε πάντα πως ο ΟΤΕ είχε ανακοινώσει (και το γνωρίζω ΑΜΕΣΑ, και μάλιστα και με ΟΝΟΜΑΤΑ υπευθύνων) πως οι "αρχικές τιμές του aDSL θα είναι υψηλές διότι θα υπάρχει, ταυτόχρονα, πρόσβαση σε streaming περιεχόμενο, δωρεάν ταινίες κ.λπ.". Είδατε κάτι τέτοιο; Δεν το έχουν ακούσει και δεν το έχουν μυριστεί πολλοί μα, ναι, το είχαν πει. Αν πιέσουν τα όρια, έχω και καταγεγραμένη (νομιμότατα, παρακαλώ!) συνομιλία όπου έλεγαν αυτές τις βλακείες. Άντε, για να συνερχόμαστε σιγά - σιγά, και να μην σκύβουμε το κεφάλι σαν τα πρόβατα.




Ιν άδερ νιούς, οι βρισιές ναι, δεν είναι αποδεκτές απο το aDSL.gr μα αυτό δεν σημαίνει πως αν, όντως, στα πλαίσια ενός κειμένου ταιριάζει απόλυτα η λέξη "μαλακία" δεν θα μπορείτε να την γράψετε. Μάλιστα, δεν θα είναι προσβλητική. Προσβλητικό, αντίθετα, είναι το να γράφονται συνέχεια βρισιές με αστεράκια, λες και δεν γνωρίζουμε όλοι το τι είναι η "π**τσα". Αν δεν υπάρχει τρόπος να εκφραστεί κανείς δίχως να χρησιμοποιήσει μια βρισιά, και σε ένα συγκεκριμένο νοηματικό πλαίσιο, πιστεύω πως μπορεί, απλά, να την γράψει. Το σωστό και πρέπον, όμως, είναι, απλά, να μην καταφεύγει σε τέτοιες λέξεις για ψύλου άλμα. Αυτά με αφορμή το "στα σκ..α (Δεν επιτρέπεται και να βρίζουμε Wink )" του Valder (όχι όμως "προσωπικά" προς αυτόν, μα προς όλους μας).

Παρένθεση:
Τα άνωθεν αναφερθέντα αποτελούν προσωπική άποψη, και όχι πολιτική του aDSLgr, ούτε γνωρίζω την άποψη του Νεκτάριου και των λοιπών υπευθύνων στο θέμα. Πιστεύω, όμως, πως είναι καλύτερη μια περιστασιακή "μαλακία" απο πενήντα καθημερινές "π**τσες"...

Φιλικά
Παπιάρχοντας

sdikr
16-07-04, 18:33
δωρεάν ταινίες κ.λπ.". Είδατε κάτι τέτοιο;

εγώ είδα!!! :mrgreen: πως το λένε, αααα αρχίζει απο μ.........

πάντως να πώ και εγώ τον πόνο μου, παίζει σε ποιον θα πέσεις, αν θα πέσεις στον "παππου" που θέλει 1 χρόνο για σύνταξη μην περιμένεις να ξέρει τι είναι η εργκκ. adsl.
Αλλά έχω μιλήσει με παληκάρια στον οτε που κάνουν την δουλεία τους, είχα πρόβλημα με την γραμμή και τους πήρα τηλ, ασχολήθηκε μαζί μου γύρω στις 3 ώρες,
μου είπε οτι θα άλλαζα την σύνδεση του dslam με το atm. το οποίο και έλυσε το πρόβλημα.
Εγώ φυσικά έλληνας δεν τον πήρα να του πώ οτι δουλέυει, κατά τις 9 το βράδι χτυπάει το τηλέφωνο και λέει ναι απο τον οτε είμαι ήθελα να μάθω αν είσαστε εντάξει

Bayern7
17-07-04, 04:17
Πως πήγε το βρίσιμο SovJohn? :?

elias24
17-07-04, 09:09
Το μόνο μειονέκτημα είναι πως δεν θα τα ακούσει αυτός που πρέπει να τα ακούσει, αλλα συμφωνώ με την όλη ιδέα. Κάποιος πρέπει να τα ακούσει. The more you react, the more they count on you

guru
17-07-04, 10:42
θα ξεφλυγω λίγο από το θέμα:

Αν δεν μπορούσε ο πΟΤΕ να εξυπηρετήσει τους ΟΑ, γιατί πήρε την χορηγία;
Για τον ίδιο λόγο που και άλλες κρατικές εταιρείες (Δ.Ε.Η., ΕΛ.ΤΑ., Ε.Ρ.Τ., Ολυμπιακές Αερογραμμές) έγιναν μεγάλοι εθνικοί χορηγοί (http://www.athens2004.com/athens2004/page/legacy?lang=el&cid=8e58470429149f00VgnVCMServer28130b0aRCRD)! Και καλά τα ΕΛ.ΤΑ., πες ότι έχουν ένα κάποιο ανταγωνισμό από τις ιδιωτικές εταιρείες μεταφορών (courier), η Δ.Ε.Η. ποιον έχει να ανταγωνιστεί; Τις ανύπαρκτες ιδιωτικές εταιρείες ή τις (επίσης μηδαμινές) ανανεώσιμες πηγές ενέργειας;

Δε γνωρίζω τι συνέβη στις άλλες χώρες που ανέλαβαν τη διοργάνωση, ας μας διαφωτίσει κάποιος. Εννοώ ότι εκτός από τα χρήματα που έδωσε το κράτος για τις υποδομές υπήρχαν και τέτοιου τύπου χορηγίες για την περαιτέρω «κάλυψη» του κόστους;

Συμπέρασμα (βιαστικό;): οι χορηγίες αυτές δεν έγιναν με σκοπό τη διαφήμιση των εταιρειών, αλλά για συγκαλυμμένη κάλυψη τμήματος των εξόδων από το δημόσιο, δηλ. από εμάς, τους φορολογούμενους πολίτες και αναγκαστικούς αποδέκτες - πελάτες των υπηρεσιών των (κρατικών και ιδιωτικών) μονοπωλίων.

lazar
17-07-04, 12:18
Συμπέρασμα (βιαστικό;): οι χορηγίες αυτές δεν έγιναν με σκοπό τη διαφήμιση των εταιρειών, αλλά για συγκαλυμμένη κάλυψη τμήματος των εξόδων από το δημόσιο, δηλ. από εμάς, τους φορολογούμενους πολίτες και αναγκαστικούς αποδέκτες - πελάτες των υπηρεσιών των (κρατικών και ιδιωτικών) μονοπωλίων.

ΑΚΡΙΒΩΣ! Με άλλα λόγια: έμμεση φορολογία, χωρίς ωστόσο να φανεί ότι βάλαμε φόρο.

Valder
17-07-04, 13:56
Συμπέρασμα (βιαστικό;): οι χορηγίες αυτές δεν έγιναν με σκοπό τη διαφήμιση των εταιρειών, αλλά για συγκαλυμμένη κάλυψη τμήματος των εξόδων από το δημόσιο, δηλ. από εμάς, τους φορολογούμενους πολίτες και αναγκαστικούς αποδέκτες - πελάτες των υπηρεσιών των (κρατικών και ιδιωτικών) μονοπωλίων.

ΑΚΡΙΒΩΣ! Με άλλα λόγια: έμμεση φορολογία, χωρίς ωστόσο να φανεί ότι βάλαμε φόρο.

Εντάξει με αυτά,είναι πράγματα που πρέπει να γνωρίζουμε,όμως επι της ουσίας του θέματος,δεν είδα καμία άλλη χώρα που διοργάνωσε παλαιότερα Ο.Αγωνες να καταρρέει 6 μήνες πριν και 3 μήνες μετά (γιατι αυτό θα γίνει με τις άδειες που θα πάρουν όλοι αυτοί που θα δουλεύουν τώρα.)

Μήπως τους έχουμε καλομάθει στο ξύσιμο ρε; Φωνάξτε ρε κι όποιον πάρει ο χάρος... Στο κάτω κάτω,δουλειά στον ΟΤΕ δεν θέλανε; Δουλειά τους είναι και να τ ακουνε οταν ο ΟΤΕ είναι ξυσοκλαμπάνιας.

Και κάτι τελευταίο έτσι για να μιλάμε και ντόμπρα Μήπως νομίζετε οτι τους ΟΑ τους ζητησαν οι κυβερνώντες επειδή θα ειναι καλο για τη χώρα και πράσινα άλογα; Απλά είδανε μάσα και πάλι μάσα στο ονομα των Ολυμπιακών Αγώνων και τρώνε εις υγείαν των κορόιδων. Να σου ο ΟΤΕ που σ'αφήνει χωρίς ADSL εξ αιτίας των ΟΑ. Απο Σεπτέμβρη θέλω να δω τι θα πούνε οι καλομαθημένοι βολεψάκηδες εκει μέσα.

Σιγά ρε ΟΤΕκουνέλες μη σπάσετε κανα δόντι απ την πολλή μάσα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.