PDA

Επιστροφή στο Forum : Με το cableTV, η Vivodi απαξιώνει MaXx, DSLphone & Telefonet;



Σελίδες : [1] 2 3 4

ssonic
12-02-07, 15:22
Μετά την ανακοίνωση του cableTV, η Vivodi δίνει την αίσθηση ότι με τιμολόγιο 33€/μήνα για 12μήνες με απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά και με το ρίσκο βέβαια να ανέβει η τιμή μέχρι και 65€ μετά τον πρώτο χρόνο, δεν υποστηρίζει πλέον τιμολογιακά τον «παραδοσιακό» της τομέα των Shared και Full LLU συνδέσεων με ή χωρίς συνδυασμό τηλεφωνίας.

Αυτή τη στιγμή για παράδειγμα, η φθηνότερη επιλογή για σκέτο Internet είναι η ΜaXx2 (2Mbps) Shared LLU στα 29€ (όπου πρέπει να πληρώνεις και ΟΤΕ) ενώ σε Full LLU το ίδιο πακέτο κοστίζει 33,80€ δηλ. περισσότερο από το cableTV!!! Αν προσθέσετε και τα πάγια του DSLphone για όσους θέλουν και τηλεφωνία τότε ξεφεύγει κατά πολύ η τιμή...

Από την άλλη το Telefonet128 κοστίζει 17,85€ με 180' κλήσεις και μόλις 128kbps Internet, ενώ το Telefonet1024 πάει στα 29,75€ με 500' κλήσεις και 1024kbps Internet.

Είναι φανερό λοιπόν, ότι εκτός του Telefonet128 που καλύπτει ορισμένες περιορισμένες ανάγκες, όλα τα άλλα πακέτα είναι εντελώς ασύμφορα πια για LLU μέσω της Vivodi, ενώ ήδη υπήρχε δυσανάλογη τιμολογιακή πολιτική για το Telefonet έναντι των MaXx+DSLphone! Θα ήταν ενδιαφέρον να ξέραμε αν η Vivodi έχει σκοπό να προσφέρει κάτι ανταγωνιστικό σε Shared & Full LLU ή θα ακολουθήσει την απαράδεκτη πολιτική της Tellas που χαρατσώνει όσους έχουν Shared LLU και δεν θέλουν να πάνε σε Zisto...

ΥΓ: Ανέβηκαν κάποιες πρώτες λεπτομέρειες για το cableTV στη σελίδα της Vivodi (http://www.vivodi.gr/site/content.php?sel=107)

lewton
12-02-07, 15:46
Φυσικά τους παλιούς θα τους κατακλέψει μέχρι να το πάρουν χαμπάρι και να ζητήσουν να μπουν στο Cable TV.

nikgl
12-02-07, 16:45
...... ενώ το Telefonet1024 πάει στα 29,75€ με 500' κλήσεις και 1024kbps Internet.
........


23,80€ μέχρι τέλος Ιουνίου λέει στο pdf με τις τιμές στο site τους.

Εγώ λέω ότι θα μείνει εκεί και μετά τον Ιούνιο :cool:

Όσο για τα υπάρχοντα DSLPhone κάποιος έγραψε εδώ μέσα ότι του είπαν στο 13880 να περιμένει γιατί αναμένονται και εκεί νέα πακέτα με διαφοροποιήσεις.

Όσο για το cableTV υπενθυμίζω ότι έχει τιμή προσφοράς/κράχτη 33€ μέχρι τέλος Μαρτίου. ΔΕΝ θα είναι η τελική του τιμή. ΔΕΝ βγαίνει εταιρία να αντέξει στον ανταγωνισμό παρέχοντας τέτοια υπηρεσία και τέτοιο εξοπλισμό μπαίνοντας μέσα και να "ξεβρακωθεί". Απλά μαζεύει πελάτες για να μην πάνε στους άλλους με σκοπό να τους αξιοποιήσει οικονομικά στο μέλλον. Πελάτες καβάντζα δηλαδή.
Ας είμαστε ρεαλιστές: όλα αυτά τα δωρεάν κλήσεις παντού και πάντοτε είναι μια ακραία τάση της εποχής. Οι εταιρίες για να επιβιώσουν θέλουν έσοδα/πελάτη και όχι "Πάρτε κόσμε".

Μήπως νομίζετε ότι υπάρχει κανένα κέρδος από τον πελάτη telefonet 128 που δίνει 17,85? Κανένα τη στιγμή που η κάθε εταιρεία πληρώνει περίπου 9€/μήνα στον ΟΤΕ με ετήσια σύμβαση είτε φύγει ο πελάτης είτε μείνει. Γιατί πληρώνοντας ο πελάτης 17,85 φεύγει πριν το 12μηνο και η κάθε vivodi μένει με το vood στο χέρι. Πελάτης καβάντζα είναι και αυτός. Για μελλοντική αξιοποίηση.

Μοντέλο δοκιμασμένο από την κινητή τηλεφωνία στο ξεκίνημά της. Όταν χαρίζανε συσκευές. Άντε τώρα να πάρεις δωρεάν συσκευή.

Το όριο οτων 500' λεπτών για μια λογική χρήση της τηλεφωνίας είναι αξιοπρεπέστατο. Όλα τα υπόλοιπα τσαμπέ απλά δεν έχουν μέλλον και μόνο προβλήματα θα δόσουν στις εταιρίες.

Ελπίζω σύντομα να σταθεροποιηθεί η κατάσταση να αποφασίσουμε κι εμείς τι θα κάνουμε. Πάντως έχω να παρατηρήσω ότι το μοντέλο μηνιαίας χρέωσης που 1η η vivodi λάνσαρε και κατόπιν πιέσης από τον ανταγωνισμό παραγκώνισε, επανέρχεται τώρα θριαμβευτικά. Πάντα προς όφελός μας.

ppet
12-02-07, 17:32
Φυσικά τους παλιούς θα τους κατακλέψει μέχρι να το πάρουν χαμπάρι και να ζητήσουν να μπουν στο Cable TV.


Δεν είναι εύκολο να αλλάξεις. Πρέπει να αλλάξεις και αριθμούς τηλεφώνου. Αυτό δεν είναι για όλους τόσο απλό όσο ακούγεται.... :mad:

ssonic
12-02-07, 17:40
@nikgl
Σχετικά με το Telefonet128, ναι μεν μικρό αλλά έχει κέρδος! Σκέψου και τα «κρυφά» έσοδα από τα πακέτα τηλεφωνίας που εκτός από τα προφανή και αρκετά προσοδοφόρα (κλήσεις προς κινητά & διεθνή), βγάζει και κέρδος από τις εισερχόμενες κλήσεις λόγω των τελών τερματισμού ;) Και για φυγή πριν το 12μηνο όλες οι εταιρείες έχουν κάποια έξτρα χρέωση!

Σε ότι αφορά τα κανονικά τιμολόγια των 65€ της Vivodi και 60€ της On Telecoms για το Triple Play, δύσκολα θα προσελκύσουν πολλούς στο άμεσο μέλλον αν δεν μειωθούν κάπου στα 50€ και ειδικά όταν δεν υπάρχει η τρομερή ζήτηση για TV από πολλούς.

Πάντως όπως και να 'χει, η Vivodi σίγουρα χρειάζεται να κάνει μια επανατιμολόγηση στα LLU+DSLphone γιατί σε σχέση με Tellas & Forthnet είναι πάρα πολύ ακριβότερη. Για το triple play ο καιρός θα δείξει αν θα προσελκύσει χρήστες με τα 65€ και τα μόλις 2Mbps εγγυημένη ταχύτητα.

m3fisto
13-02-07, 02:32
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει τι να κάνω?
Βρίσκομαι στην Πάτρα,¨εχω full llu + dslphone.Οι εγκαταληψίες της Βιβόδι με χρεώνουν απο το Δεκέμβρη 35,7 ευρώ για 1Mbps(στην Πάτρα δεν έφτασε ποτέ το Maxx2) και 500 λεπτά ομιλία.
Κάθε μέρα στέλνω μέιλ και απάντηση δεν παίρνω...

xantho
13-02-07, 06:16
Ας συζητήσουμε και κάτι ακόμα όμως... Έχω προπληρώσει 12 μήνες 2Μbps(Full LLU) από 1 Σεπτεμβρίου. Δε θα ήταν λογικό να κάνουν ένα υπολογισμό και να μου πιστώσουν κάποια χρήματα έτσι ώστε να μπορώ να αλλάξω πακέτο (Cable TV); Αντίθετα όπως λένε πρέπει ,είτε να περιμένω μέχρι το Σεπτέμβριο, είτε να κάνω αίτηση και να χάσω το υπόλοιπο του χρόνου που έχω πληρώσει! Τι έχετε να πείτε για αυτό;

kanenas3
13-02-07, 09:58
Ας συζητήσουμε και κάτι ακόμα όμως... Έχω προπληρώσει 12 μήνες 2Μbps(Full LLU) από 1 Σεπτεμβρίου. Δε θα ήταν λογικό να κάνουν ένα υπολογισμό και να μου πιστώσουν κάποια χρήματα έτσι ώστε να μπορώ να αλλάξω πακέτο (Cable TV); Αντίθετα όπως λένε πρέπει ,είτε να περιμένω μέχρι το Σεπτέμβριο, είτε να κάνω αίτηση και να χάσω το υπόλοιπο του χρόνου που έχω πληρώσει! Τι έχετε να πείτε για αυτό;

Μα άμα ήταν διαφορετικά πιο θα ήταν το νόημα του 12μηνου προπληρωμένου, θα είχαν μόνο αορίστου. Τους δίνεις λιγότερα χρήματα γιατί δεσμεύεσαι για ένα χρονικό διάστημα.

Πάντως υπάρχει μια περίπτωση να κερδίσεις κάτι όπως έγινε όταν βγήκαν τα Maxx που τους αναβαθμίσαν όλους στα 2Mbps.

aroutis
13-02-07, 10:27
Πάντως όπως και να 'χει, η Vivodi σίγουρα χρειάζεται να κάνει μια επανατιμολόγηση στα LLU+DSLphone γιατί σε σχέση με Tellas & Forthnet είναι πάρα πολύ ακριβότερη. Για το triple play ο καιρός θα δείξει αν θα προσελκύσει χρήστες με τα 65€ και τα μόλις 2Mbps εγγυημένη ταχύτητα.Σε άλλες εταιρίες δεν υπάρχει κάν το εγγυημένο. Σου δίνουν 2 mbits για παράδειγμα και παίρνεις 384, και αν πείς και κάτι σου μιλάν οτι απλά τα 2mbits ειναι το ανώτερο, και απο κει και πέρα οτι πιάσεις (ελληνική πραγματικότητα).

Τώρα, κανείς δε λέει οτι τα 65 αν γινουν 50 δεν θα είναι καλό. Προσωπική άποψη; Μέχρι τέτοιο καιρό του χρόνου τα 65 θα πέσουν στα 40 αλλά αυτό remains to be seen.

Για το αν κλέβει (οπως είπε ο lewton) τους Full/Shared LLU; Οχι θα διαφωνήσω. Ο πελάτης οφείλει να έχει κριτική ικανότητα και να κάνει τις κινήσεις του, πάνω από ολα. Αν λοιπόν βλέπει οτι βγαίνει κάτι τέτοιο και δεν μπορεί να κάνει τον συλλογισμό του ssonic, ας πληρώνει τα διπλά, δε του φταίει η Vivodi..

nikgl
13-02-07, 10:53
Ας συζητήσουμε και κάτι ακόμα όμως... Έχω προπληρώσει 12 μήνες 2Μbps(Full LLU) από 1 Σεπτεμβρίου. Δε θα ήταν λογικό να κάνουν ένα υπολογισμό και να μου πιστώσουν κάποια χρήματα έτσι ώστε να μπορώ να αλλάξω πακέτο (Cable TV); Αντίθετα όπως λένε πρέπει ,είτε να περιμένω μέχρι το Σεπτέμβριο, είτε να κάνω αίτηση και να χάσω το υπόλοιπο του χρόνου που έχω πληρώσει! Τι έχετε να πείτε για αυτό;

Χμμμμ.....
ρε συ 1η Σεπτεμβρίου αγόρασες 1Mbit και τσουπ τον Οκτώβρη βρέθηκες με 2Mbit ετήσιο να σου έρχετε 17€/ μήνα. Ήσουν ήδη κερδισμένος μια και το ετήσιο 2Μβιτ έκανε παραπάνω (6€) κι εσύ το είχες φθηνότερα! Μην τα θέλουμε και όλα δικά μας.
Αν πας τώρα σε cable tv η χασούρα που θα έχεις θα σου έρθει όσο η διαφορά του πακέτου που αγόρασες το Σεπτέμβρη (1Μβιτ) με το πακέτο που βρίσκεσαι τώρα στην τωρινή του τιμή.

Έχουμε μια τάση να αισθανόμαστε ότι μας εξαπατούν. Δεν το λέω μόνο για σενα. Κι εγώ μέσα. Κάποτε μου έκοψε το λογιστήριο παραπάνω πιστωτικό (6€) που δεν το έμαθαν ποτέ κι εγώ έκανα ολόκληρο σαματά σε άλλο λογαριασμό για 1€!

nikgl
13-02-07, 10:57
...
Για το αν κλέβει (οπως είπε ο lewton) τους Full/Shared LLU; Οχι θα διαφωνήσω. Ο πελάτης οφείλει να έχει κριτική ικανότητα και να κάνει τις κινήσεις του, πάνω από ολα. Αν λοιπόν βλέπει οτι βγαίνει κάτι τέτοιο και δεν μπορεί να κάνει τον συλλογισμό του ssonic, ας πληρώνει τα διπλά, δε του φταίει η Vivodi..

Θα συμφωνήσω 100%. Προσπαθούμε πάντα να αγοράζουμε το best value της τρέχουσας στιγμής. Αν αύριο βγει μια καλύτερη προσφορά σίγουρα δε μας κλέβει κανείς. Υπήρξαμε κερδισμένοι κι εμείς έστω για μια μέρα!

Θυμάμαι την αγορά της 1ης μου ψηφιακής φωτογραφικής. Ήμουν χαρούμενος μόλις για 3 μήνες γιατί μετά η τιμή της ήταν 200€ φθηνότερη από την ήδη φθηνή που είχα πληρώσει εγώ αρχικά.

nikgl
13-02-07, 11:05
Εν πάσι περιπτώσι το cabletv είναι ένα νέο προϊόν και ως νέο ίσως να είναι best value με σκοπό να ωθήσει τους πελάτες να μεταβούν σ'αυτό. Είδατε καμιά φορά εταιρία κινητής τηλεφωνίας να βγάζει νέο πακέτο και αλλάζει τις τιμές και στα παλιά για να τους φέρει στα ίσια; ΟΧΙ γιατί τους ενδιαφέρει να μεταβούν οι πελάτες στα νέα. Αυτή η λογική υπάρχει και στην περίπτωσή μας. Τώρα αν χάσουμε 5-10€ το μήνα για λίγο καιρό είναι πολύ μικρό το κακό μπροστά στα όσα σπαταλάμε σε άλλες δραστηριότητες στη ζωή μας για πιο ευτελή πράγματα.
Επίσης ελπίζω κάποια στιγμή να σταματήσουμε να νοιαζόμαστε τόσο πολύ για το πόσο πιο γρήγορα κατεβάζει κάποιος από κάποιον άλλον εφόσον μιλάμε πια για ταχύτητες Mbit. Σε άλλες χώρες δεν ασχολούνται τόσο πολύ με τα πιτουρα. Τους ενδιαφέρει να έχουν μια αξιοπρεπή υπηρεσία. Πολλοί μάλιστα δε γνωρίζουν και το μέγεθος της γραμμής τους. "Έχω broadband" σου λέει ο Άγγλος και ο αμερικάνος. Αδιαφορούν για το πόσο έχουν. Εμείς εδώ ασχολούμαστε ακόμα με το αν κατεβάζουμε με 400 ή 300 από την 4άρα γραμμή.
Ίσως άλλο είναι το πρόβλημά μας και μάλλον είναι ψυχολογικό. Έχουμε πέσει με τα μούτρα σαν του πεινασμένους στα p2p χωρίς να αντιλαμβανόμαστε ότι τα "ποτάμια" που κατεβάζουμε δε θα προλάβουμε να τα δούμε ή να τα ακούσουμε σε μεγάλο ποσοστό. Το internet είναι και πολλά άλλα πράγματα.
Αυτά και συγνώμη για το πλήθος των αμπελοφιλοσοφιών.

ssonic
13-02-07, 11:49
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει τι να κάνω?
Βρίσκομαι στην Πάτρα,¨εχω full llu + dslphone.Οι εγκαταληψίες της Βιβόδι με χρεώνουν απο το Δεκέμβρη 35,7 ευρώ για 1Mbps(στην Πάτρα δεν έφτασε ποτέ το Maxx2) και 500 λεπτά ομιλία.
Κάθε μέρα στέλνω μέιλ και απάντηση δεν παίρνω...

Να κάνεις σχετικά με τι; Για το γεγονός ότι η Vivodi τα έχει κάνει ακόμα πιο μπάχαλο με τα τιμολόγια στην επαρχία που είναι διαφορετικά και πολύ ακριβότερα από αυτά της Αθήνας, τι να πει κανείς;


Σε άλλες εταιρίες δεν υπάρχει κάν το εγγυημένο.

Η Tellas για παράδειγμα στο Zisto λέει στο συμβόλαιο πως μειώνεται το πάγιο αν η γραμμή σου δεν φτάσει τα 4Mbps. Η On Telecoms λέει κάτι αντίστοιχο και πως αν δεν είσαι ικανοποιημένος μπορείς εντός 15 ημερών να φύγεις χωρίς κόστος. Τα ίδια και η Forthnet στο 2play.

Η Vivodi λέει, όπως είπαν όσοι έγραψαν στο forum γιατί στη σελίδα της δεν είδα κάτι σχετικό ακόμα, ότι σου δίνει MAX20Mbps αλλά αν δείς ακόμα και 2Mbps πληρώνεις κανονικά και ούτε γάτα ούτε ζημιά :whistle: Δε λέω ότι θα το κάνει η Vivodi, αλλά μπορεί κάλλιστα να το εκμεταλλευτεί αν θελήσει ;)

Τέλος πάντων. Οι εγγυήσεις αφορούν το cableTV. Εδώ σχολιάζαμε τα τιμολόγια της Vivodi και δε νομίζω να απαγορεύεται να έχουμε άποψη περί αυτών ;)

etsouk2000
13-02-07, 12:05
23,80� μέχρι τέλος Ιουνίου λέει στο pdf με τις τιμές στο site τους.
Εγώ λέω ότι θα μείνει εκεί και μετά τον Ιούνιο :cool:

Οντως τοσο ειναι! Μα τι *καφενείο* αυτη η vivodi;!;! Στη σελιδα του telefonet λεει 29,75. Στον τιμοκαταλογο.pdf λεει 23,80. Απιθανα πραγματα...

Απορια: το μηνιαιο παγιο του cabletv που λεει προσφορα 33 ευρω για αιτησεις ως 31/3/2007, τι σημαινει;; Οτι για οσους κανουν αιτηση μεχρι 31/3/2007 θα ειναι 33 ευρω το παγιο για ολους τους 12 υποχρεωιτκους μηνες της συμβασης;; Ή εννοει οτι μεχρι 31/3/2007 θα ειναι 33 ευρω και μετα τους υπολοιπους μηνες θα χρεωνουν τα 65 ευρω;; Θελω να πιστευω οτι ισχυει το πρωτο, αλλιως ειναι τρομερη εξαπατηση μεσα απο την διατυπωση αυτη. Θα παρω να ρωτησω να βεβαιωθω.



Μοντέλο δοκιμασμένο από την κινητή τηλεφωνία στο ξεκίνημά της. Όταν χαρίζανε συσκευές. Άντε τώρα να πάρεις δωρεάν συσκευή.

Γιατι δεν παιρνεις δωρεαν συσκευες;; Εγω μια χαρα δωρεαν κινητο παιρνω παντα. Απλα δεν ειναι το super κινητο με φωτογραφικη που φτιαχνει και καφε. Ειναι ενα απλο μοντελο, ελαφρυ και απεριττο...

pbarbalias
13-02-07, 12:17
Εν πάσι περιπτώσι το cabletv είναι ένα νέο προϊόν και ως νέο ίσως να είναι best value με σκοπό να ωθήσει τους πελάτες να μεταβούν σ'αυτό. Είδατε καμιά φορά εταιρία κινητής τηλεφωνίας να βγάζει νέο πακέτο και αλλάζει τις τιμές και στα παλιά για να τους φέρει στα ίσια; ΟΧΙ γιατί τους ενδιαφέρει να μεταβούν οι πελάτες στα νέα. Αυτή η λογική υπάρχει και στην περίπτωσή μας. Τώρα αν χάσουμε 5-10€ το μήνα για λίγο καιρό είναι πολύ μικρό το κακό μπροστά στα όσα σπαταλάμε σε άλλες δραστηριότητες στη ζωή μας για πιο ευτελή πράγματα.
Επίσης ελπίζω κάποια στιγμή να σταματήσουμε να νοιαζόμαστε τόσο πολύ για το πόσο πιο γρήγορα κατεβάζει κάποιος από κάποιον άλλον εφόσον μιλάμε πια για ταχύτητες Mbit. Σε άλλες χώρες δεν ασχολούνται τόσο πολύ με τα πιτουρα. Τους ενδιαφέρει να έχουν μια αξιοπρεπή υπηρεσία. Πολλοί μάλιστα δε γνωρίζουν και το μέγεθος της γραμμής τους. "Έχω broadband" σου λέει ο Άγγλος και ο αμερικάνος. Αδιαφορούν για το πόσο έχουν. Εμείς εδώ ασχολούμαστε ακόμα με το αν κατεβάζουμε με 400 ή 300 από την 4άρα γραμμή.
Ίσως άλλο είναι το πρόβλημά μας και μάλλον είναι ψυχολογικό. Έχουμε πέσει με τα μούτρα σαν του πεινασμένους στα p2p χωρίς να αντιλαμβανόμαστε ότι τα "ποτάμια" που κατεβάζουμε δε θα προλάβουμε να τα δούμε ή να τα ακούσουμε σε μεγάλο ποσοστό. Το internet είναι και πολλά άλλα πράγματα.
Αυτά και συγνώμη για το πλήθος των αμπελοφιλοσοφιών.

Φίλε θα συμφωνήσω απόλυτα.. Κάποτε γκρινιάζαμε γιατί δεν μας άνοιγαν οι σελίδες, τώρα γιατί δεν πιάνουμε τα 400.. Ας καταλάβουμε ότι είμαστε μια μικρή αγορά, που δεν επιτρέπει τεράστιες επενδύσεις, αλλά μέχρι ενα σημείο ικανοποιητικο φτάσαμε. Αν μη τι άλλο έχουμε και δυνατότητα επιλογής και για το τηλέφωνό μας και για το ιντερνετ.

Στο σερφάρισμα είτε έχεις 512 είτε 4 mbit είναι 99% το ίδιο. Στο κατέβασμα παίζει ρόλο βέβαια αλλά ποσα θα κατεβάσεις? Πήρα δύο σκληρούς εξωτερικούς 500gb σύνολο. Έβαλα να κατεβάζει και μέσα σε μια βδομάδα γέμισαν τα 50GB. Και από τι? Από αρχεία που ούτε το 10% έχω δει ή θα δω. Θα αγοράζω νέο σκληρό κάθε μήνα?

Ας χαλαρώσουμε λίγο, είναι πιο σημαντικό να είναι σταθερή η υπηρεσία. Κι εγώ χάρηκα όταν το 1mbit έγινε 2, αλλά πρακτικά μόνο στα downloads αλλάζει κάτι. Και όσοι μένουν μόνοι τους (καλή ώρα) θα το σκεφτούν να αφήνουν 24/7 το μηχάνημα αναμένο με 500άρι τροφοδοτικό.. Ποιος πληρώνει την ΔΕΗ μετά?...

ssonic
13-02-07, 12:17
@etsook2000
Δε χρειάζεται να πάρεις τηλέφωνο. Το λέει ξεκάθαρα στην ανακοίνωση του cableTV πως: «ΠΡΟΣΦΟΡΑ για αιτήσεις έως 31 Μαρτίου: €33 το μήνα για 12 μήνες»

etsouk2000
13-02-07, 12:24
@etsook2000
Δε χρειάζεται να πάρεις τηλέφωνο. Το λέει ξεκάθαρα στην ανακοίνωση του cableTV πως: «ΠΡΟΣΦΟΡΑ για αιτήσεις έως 31 Μαρτίου: €33 το μήνα για 12 μήνες»

Ναι το ειδα! ευχαριστω!

aroutis
13-02-07, 14:08
Η Tellas για παράδειγμα στο Zisto λέει στο συμβόλαιο πως μειώνεται το πάγιο αν η γραμμή σου δεν φτάσει τα 4Mbps. Η On Telecoms λέει κάτι αντίστοιχο και πως αν δεν είσαι ικανοποιημένος μπορείς εντός 15 ημερών να φύγεις χωρίς κόστος. Τα ίδια και η Forthnet στο 2play.

Η Vivodi λέει, όπως είπαν όσοι έγραψαν στο forum γιατί στη σελίδα της δεν είδα κάτι σχετικό ακόμα, ότι σου δίνει MAX20Mbps αλλά αν δείς ακόμα και 2Mbps πληρώνεις κανονικά και ούτε γάτα ούτε ζημιά :whistle: Δε λέω ότι θα το κάνει η Vivodi, αλλά μπορεί κάλλιστα να το εκμεταλλευτεί αν θελήσει ;)

Τέλος πάντων. Οι εγγυήσεις αφορούν το cableTV. Εδώ σχολιάζαμε τα τιμολόγια της Vivodi και δε νομίζω να απαγορεύεται να έχουμε άποψη περί αυτών ;)Δεν είδα πουθενά στις προαναφερθείσες εταιριες όμως να αναφέρουν εγγυημένο minimum bandwidth σε αντίθεση με τη Vivodi που λέει οτι 2MBits θα τα έχεις. Τουλάχιστον αυτό αναφέρεται γενικά στο forum.

Το thread αφορά στο cabletv και στο αν απαξιώνει τα Maxx2/4 κλπ και telephoneNet , DSLPhone. Aπο κεί και πέρα δεν νομίζω οτι κάποιος σου απαγόρεψε να σχολιάσεις, οπως άλλωστε δεν απαγόρεψε και σε μένα ;)

ariadgr
13-02-07, 14:34
Δεν είδα πουθενά στις προαναφερθείσες εταιριες όμως να αναφέρουν εγγυημένο minimum bandwidth σε αντίθεση με τη Vivodi που λέει οτι 2MBits θα τα έχεις. Τουλάχιστον αυτό αναφέρεται γενικά στο forum.

Ούτε η Vivodi αναφέρει πουθενά γραπτά (στο site ή στους όρους σύμβασης, το σημαντικότερο) οτι υπάρχει κάποια ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα.
Οπότε μέχρι να το δεις γραπτά, κράτα μικρό καλάθι.

Και εν τέλει τι σημαίνει "ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα"; Αναφερόμαστε στο συγχρονισμό με το DSLAM (δηλ. να συγχρονίζει στα 2Mbps αλλά αν παίρνεις 512Κ δεν τρέχει τίποτα αφού συγχρόνισε στην "εγγυημένη") ή στην πραγματική ταχύτητα download/upload (αν κατεβάζεις με μικρότερη ταχύτητα έχεις δικαίωμα να το δώσεις σα βλάβη);

aroutis
13-02-07, 14:45
Ούτε η Vivodi αναφέρει πουθενά γραπτά (στο site ή στους όρους σύμβασης, το σημαντικότερο) οτι υπάρχει κάποια ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα.
Οπότε μέχρι να το δεις γραπτά, κράτα μικρό καλάθι.

Και εν τέλει τι σημαίνει "ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα"; Αναφερόμαστε στο συγχρονισμό με το DSLAM (δηλ. να συγχρονίζει στα 2Mbps αλλά αν παίρνεις 512Κ δεν τρέχει τίποτα αφού συγχρόνισε στην "εγγυημένη") ή στην πραγματική ταχύτητα download/upload (αν κατεβάζεις με μικρότερη ταχύτητα έχεις δικαίωμα να το δώσεις σα βλάβη);Νομίζω οτι από τη διατύπωση που χρησιμοποίησα, καταλαβαίνεις το προβληματισμό μου.

ΑΝ ισχύει πάντως ελάχιστο bandwidth utilization θα πρέπει -λογικά- να αναφέρεται σε πραγματική ταχύτητα. Φυσικά αυτό αφορά προσωπική εκτίμηση.:hmm:

xantho
13-02-07, 14:57
Μα άμα ήταν διαφορετικά πιο θα ήταν το νόημα του 12μηνου προπληρωμένου, θα είχαν μόνο αορίστου. Τους δίνεις λιγότερα χρήματα γιατί δεσμεύεσαι για ένα χρονικό διάστημα.

Πάντως υπάρχει μια περίπτωση να κερδίσεις κάτι όπως έγινε όταν βγήκαν τα Maxx που τους αναβαθμίσαν όλους στα 2Mbps.

Ας συνεχίσουν να με δεσμεύουνα μέχρι το τέλος του 12μήνου και ας αλλάξω πακέτο! άλλωστε τα χρήματα τα έχουν πάρει! :-)

Yiannis32
13-02-07, 20:02
Δεν είναι εύκολο να αλλάξεις. Πρέπει να αλλάξεις και αριθμούς τηλεφώνου. Αυτό δεν είναι για όλους τόσο απλό όσο ακούγεται.... :mad:

Όπως ανάφερα και σε άλλο νήμα, μετά από επίσημη ενημέρωση που είχα, οι υπάρχοντες συνδρομητές FULL LLU, δεν αλλάζουν αριθμοδότηση, καθότι είναι μεταβολή της υπάρχουσας σύνδεσης. http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1001381#post1001380

ppet
14-02-07, 12:11
Όπως ανάφερα και σε άλλο νήμα, μετά από επίσημη ενημέρωση που είχα, οι υπάρχοντες συνδρομητές FULL LLU, δεν αλλάζουν αριθμοδότηση, καθότι είναι μεταβολή της υπάρχουσας σύνδεσης. http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1001381#post1001380

Αγαπητέ φίλε δεν ξέρω τι ενοείς με το "Επίσημη ενημέρωση". Εγώ έχω πάρει 2 φορές τηλέφωνο στο customer service και μου έδωσαν την ίδια απάντηση. Ο αριθμός θα πρέπει να αλλάξει από 211-75χχχχχ σε 211-11χχχχχ "επειδή είναι άλλη τεχνολογία" και άλλα κουραφέξαλα. Δεν μπήκα καν στον κόπο να διαφωνήσω μιας και δεν είχε νόημα. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Φίλος που εργάζεται στην vivodi μου είπε ότι αυτό είναι πρόβλημα και μάλλον θα λυθεί στους επόμενους 1-2 μήνες μιας και είναι όντως απαράδεκτο να συμβαίνει. Αυτό βέβαια εγώ δεν το θεωρώ "επίσημη ενημέρωση". Επίσημη ενημέρωση για μένα είναι οι ανακοινώσεις που δημοσιεύει η εταιρία στον τύπο ή στο site της άντε και οι απαντήσεις που παίρνω από το customer service. Αν κάποιος δεν κάνει καλά τη δουλιά του δεν είναι δικό μου θέμα.

Το θέμα αυτό πάντως είναι πραγματικά πάρα πολύ σημαντικό. Ελπίζω να το καταλαβαίνεις. Εδώ υπάρχει φορητότητα αριθμών μεταξύ παρόχων και δεν υπάρχει μέσα στον ίδιο πάροχο!!!!:down: Εμένα πάντως δεν μπορεί να το χωρέσει το μυαλό μου!!!

ssonic
14-02-07, 12:25
Μήπως η Vivodi συνεχίζει να «αγοράζει» χρόνο γιατί δεν είναι έτοιμη να προσφέρει το cableTV ακόμα; Με κάτι τέτοια προβλήματα αρκετοί Full LLU που θεωρητικά θα μπορούσαν να μεταβούν αμέσα σε 2-3 εργάσιμες το πολύ σε cableTV θα το σκεφτούν διπλά τώρα μέχρι να ξεκαθαρίσει το ομολογουμένως πολύ θολό τοπίο στις υπηρεσίες του cableTV.

Οι όποιες φήμες υπήρχαν πάντως για αλλαγές στα τιμολόγια των άλλων υπηρεσιών, δεν φαίνεται να έχουν βάση μέχρι σήμερα.

ronaldinio
14-02-07, 12:45
Μήπως η Vivodi συνεχίζει να «αγοράζει» χρόνο γιατί δεν είναι έτοιμη να προσφέρει το cableTV ακόμα;

Χαλαρά κερδίζει χρόνο.
Και αυτή και η ON.
Διαφορετικά θα είχαν βγάλει όλοι αναλυτικούς τιμοκαταλόγους...

ssonic
14-02-07, 12:53
Η ON από τις πρώτες μέρες είχε βγάλει τιμοκαταλόγους, αιτήσεις, όρους γι'αυτό και πήραμε μυρωδιά τα καλά και τα κακά της προσφοράς. Τώρα σχετικά με τις ενεργοποιήσεις λογικό είναι να μην είναι κάποιος ακόμα ενεργός στην On, με τις εργάσιμες μέρες που απαιτούνται για τον τοπικό βρόχο. Λογικά θα πρέπει να έχουμε τους πρώτους On-ίτες μέσα στην επόμενη ή μεθεπόμενη εβδομάδα.

Από την άλλη η Vivodi με τόσους Full LLU που έχει, είναι αποκλειστικά στο χέρι της να τους ενεργοποιήσει ακόμα και άμεσα στο cableTV, αλλά μάλλον χρειάζεται τον χρόνο της γιατί ακόμα πολλά δεν έχουν ξεκαθαρίσει όπως η μετάβαση από άλλες LLU συνδρομές είτε αορίστου είτε προπληρωμένες, εγγυημένο BW, πόσο θα κάνει η TV, εσωτερική φορητότητα και άλλα που δε θυμάμαι τώρα. Θα δείξει...

chemic
14-02-07, 13:17
από το να είχαμε τα χάλια της κινητής τηλεφωνίας που συνενοούνται και οι τρεις εταιρίες απο την αρχή λειτουργίας τους για τους τιμοκαταλόγους-προσφορές, νομίζω πως προτιμώ αυτα τα χάλια πάντως! Δείχνει πως έχει ξεκινήσει αγώνας δρόμου και σε πολλά θα είναι απροτοίμαστες οι εταιρίες με συνέχεια το μάτι τους στον ανταγωνισμό! Απλά θέλει λιγο υπομονή το θέμα, και μη νομίζετε πως όλοι οι καταναλωτές είναι σαν εμάς!

Yiannis32
14-02-07, 17:26
Αγαπητέ φίλε δεν ξέρω τι ενοείς με το "Επίσημη ενημέρωση". Εγώ έχω πάρει 2 φορές τηλέφωνο στο customer service και μου έδωσαν την ίδια απάντηση. Ο αριθμός θα πρέπει να αλλάξει από 211-75χχχχχ σε 211-11χχχχχ "επειδή είναι άλλη τεχνολογία" και άλλα κουραφέξαλα. Δεν μπήκα καν στον κόπο να διαφωνήσω μιας και δεν είχε νόημα. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Φίλος που εργάζεται στην vivodi μου είπε ότι αυτό είναι πρόβλημα και μάλλον θα λυθεί στους επόμενους 1-2 μήνες μιας και είναι όντως απαράδεκτο να συμβαίνει. Αυτό βέβαια εγώ δεν το θεωρώ "επίσημη ενημέρωση". Επίσημη ενημέρωση για μένα είναι οι ανακοινώσεις που δημοσιεύει η εταιρία στον τύπο ή στο site της άντε και οι απαντήσεις που παίρνω από το customer service. Αν κάποιος δεν κάνει καλά τη δουλιά του δεν είναι δικό μου θέμα.

Το θέμα αυτό πάντως είναι πραγματικά πάρα πολύ σημαντικό. Ελπίζω να το καταλαβαίνεις. Εδώ υπάρχει φορητότητα αριθμών μεταξύ παρόχων και δεν υπάρχει μέσα στον ίδιο πάροχο!!!!:down: Εμένα πάντως δεν μπορεί να το χωρέσει το μυαλό μου!!!

Φίλε μου, λέγοντας επίσημη ενημέρωση, εννοώ την ενημέρωση που έχω σαν εμπορικός αντιπρόσωπος από το αντοίστιχο τμήμα της Vivodi. Όπως έχω αναφέρει και σε άλλο νήμα, μόλις έχω περισσότερες πληροφορίες (πιθανών εως την Παρασκευή) θα ενημερώσω με τη σειρά μου το forum.

Φιλικά Γιάννης

Antonis21
14-02-07, 19:25
Αγαπητέ φίλε δεν ξέρω τι ενοείς με το "Επίσημη ενημέρωση". Εγώ έχω πάρει 2 φορές τηλέφωνο στο customer service και μου έδωσαν την ίδια απάντηση. Ο αριθμός θα πρέπει να αλλάξει από 211-75χχχχχ σε 211-11χχχχχ "επειδή είναι άλλη τεχνολογία" και άλλα κουραφέξαλα. Δεν μπήκα καν στον κόπο να διαφωνήσω μιας και δεν είχε νόημα. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.


Δεν θα αλλαξεις αριθμο φιλε μου θα εχεις αυτο που εχεις με 21175 αλλα απο 1/3 και μετα!!

nikgl
15-02-07, 10:09
Αν και οι admins παρά τις αντιρήσεις μου έκριναν ότι πρέπει να μεταφερθεί αλλού, σας παραθέτω εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=77481)την πληροφορία που ενδιαφέρει όλους μας.

kwstas_pap
16-02-07, 11:36
σχετικά με την CableTV λέει ότι στο πακέτο είναι δωρεάν τα "κανάλια" μέχρι 30/4.. μετά τι γίνεται; ξέρει κανείς πώς χρεώνεται; θα μας "κοτσάρουν" έξτρα πάγιο ή θα πληρώνουμε με την ώρα "θέασης";

Mercyful_Fate_666
16-02-07, 12:59
Το πιθανότερο είναι να υπάρχει χρέωση ανά ταινία. Δε νομίζω να υπάρχει ούτε επιπλέον πάγιο (ένα συμβόλαιο θα υπογράψεις, δεν θα υπογράφεις κάθε λίγο και λιγάκι συμβόλαια), ούτε με την ώρα θέασης βγάζει νόημα, γιατί π.χ. μια ταινία 2 ωρών θα είναι φτηνότερη από μια ταινία 3 ωρών, κάτι το οποίο δεν ακούγεται λογικό. Οπότε μάλλον θα χρεώνουν με την ταινία.

pstr
16-02-07, 13:20
Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Το ένα είναι οι ταινίες που θα βλέπεις κατά παραγγελία (και θα χρεώνονται με το "κομμάτι") και το άλλο τα κανάλια, που πιθανόν να χρεώνονται κατά "μπουκέτα" (θεματικές κατηγορίες) ή ανά κανάλι... Θα δούμε στο μέλλον τι θα αποφασιστεί...

ppet
16-02-07, 14:10
Δεν θα αλλαξεις αριθμο φιλε μου θα εχεις αυτο που εχεις με 21175 αλλα απο 1/3 και μετα!!

Άπό που αντλείς την πληροφόρησή σου? Έχει βγεί κάποια σχετική ανακοίνωση?
Δηλαδή μπορώ να κάνω αίτηση από τώρα και να περιμένω μέχρι το Μάρτιο για την ενεργοποίηση?

ronaldinio
16-02-07, 15:59
Άπό που αντλείς την πληροφόρησή σου? Έχει βγεί κάποια σχετική ανακοίνωση?
Δηλαδή μπορώ να κάνω αίτηση από τώρα και να περιμένω μέχρι το Μάρτιο για την ενεργοποίηση?
Συντοπίτη, έχει αναφερθεί πιο πριν.
Πάντως αν δεν ξεκαθαριστεί τι θα πληρώνεις και πόσο επακριβώς, θα έλεγα hold your horses...

Λογικά, μετά το τριήμερο θα έχουμε νεώτερα (ή νεότερα; ). :hmm:

Mercyful_Fate_666
16-02-07, 16:53
Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Το ένα είναι οι ταινίες που θα βλέπεις κατά παραγγελία (και θα χρεώνονται με το "κομμάτι") και το άλλο τα κανάλια, που πιθανόν να χρεώνονται κατά "μπουκέτα" (θεματικές κατηγορίες) ή ανά κανάλι... Θα δούμε στο μέλλον τι θα αποφασιστεί...
Πάντος σήμερα ξεκαθάρισα (τηλεφωνικά πάντα) ότι, εφόσον δεν το επιθυμείς, χρέωση για υπηρεσίες τηλεόρασης δεν θα υπάρχουν.

kwstas_pap
16-02-07, 17:53
δηλαδή μετά τις 30/4 μπορείς να μείνεις με 20 Mpbs και 33 euro;... ή μήπως από τα 20mpbs τα 10 (λέω τυχαία) δεσμεύονται αναγκαστικά και μόνο για την cable;

chemic
16-02-07, 18:03
δηλαδή μετά τις 30/4 μπορείς να μείνεις με 20 Mpbs και 33 euro;... ή μήπως από τα 20mpbs τα 10 (λέω τυχαία) δεσμεύονται αναγκαστικά και μόνο για την cable;
πιστεύεις πραγματικά πως θα εχουμε 20mbps και ανησυχείς πως 10 δεν θα σου φτάνουν;
Εγώ αν μου δώσει 8-10 θα κάνω τούμπες .
Πάντως αποκλείεται να δεσμεύει 10 για την τηλεοραση, αφού εγγυαται min 2, αποκλειεται η tv να θέλει πάνω από 2 και θα είναι χαζό να στα δεσμεύει όταν δεν τραβάς εικόνα, ειδικά αν έχεις προωβλημτική γραμμή:hmm:

sdn
16-02-07, 18:05
δηλαδή μετά τις 30/4 μπορείς να μείνεις με 20 Mpbs και 33 euro;... ή μήπως από τα 20mpbs τα 10 (λέω τυχαία) δεσμεύονται αναγκαστικά και μόνο για την cable;

Καλά τι ήταν αυτό που είπες (τυχαία?) τώρα!!!

Με αυτούς όλα είναι πιθανά. Έλεγα να κάνω αίτηση αλλά θα το καθυστερήσω μέχρι να οριστικοποιηθούν οι όροι.

Ευχαριστώ.

Antonis21
16-02-07, 18:24
Άπό που αντλείς την πληροφόρησή σου? Έχει βγεί κάποια σχετική ανακοίνωση?
Δηλαδή μπορώ να κάνω αίτηση από τώρα και να περιμένω μέχρι το Μάρτιο για την ενεργοποίηση?

Για σκεψου....
Απο τωρα οχι απο 01/03 θα την κανεις φιλε μου!!

pr3dator
16-02-07, 18:57
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει τι να κάνω?
Βρίσκομαι στην Πάτρα,¨εχω full llu + dslphone.Οι εγκαταληψίες της Βιβόδι με χρεώνουν απο το Δεκέμβρη 35,7 ευρώ για 1Mbps(στην Πάτρα δεν έφτασε ποτέ το Maxx2) και 500 λεπτά ομιλία.
Κάθε μέρα στέλνω μέιλ και απάντηση δεν παίρνω...


κάνε λίγο καιρο υπομονή για να μάθεις αν υπάρχουν η αν θα υπάρχουν εξελίξης

Catchphrase
16-02-07, 18:59
Έστειλα τη Δευτέρα ένα mail ρωτώντας πως μπορώ να κάνω μεταφορά από το telefonet στο cable tv.

Σήμερα λοιπόν με πήραν τηλέφωνο και αφού μου ζήτησαν συγνώμη για την καθυστέρηση, μου είπαν ότι η μεταφορά αυτή θεωρείται αναβάθμιση υπηρεσίας του telefonet και έτσι δεν θα χρειαστεί να πληρώσω τα τέλη απενεργοποίησης. Η τιμή που θα πρέπει να πληρώσω έξτρα για την αναβάθμιση είναι 17 ευρώ.

Η μόνη διαφορά είναι ότι οι διαδικασίες αναβάθμισης θα αρχίσουν από 1 Μαρτίου.

sdn
16-02-07, 19:06
Έστειλα τη Δευτέρα ένα mail ρωτώντας πως μπορώ να κάνω μεταφορά από το telefonet στο cable tv.

Σήμερα λοιπόν με πήραν τηλέφωνο και αφού μου ζήτησαν συγνώμη για την καθυστέρηση, μου είπαν ότι η μεταφορά αυτή θεωρείται αναβάθμιση υπηρεσίας του telefonet και έτσι δεν θα χρειαστεί να πληρώσω τα τέλη απενεργοποίησης. Η τιμή που θα πρέπει να πληρώσω έξτρα για την αναβάθμιση είναι 17 ευρώ.

Η μόνη διαφορά είναι ότι οι διαδικασίες αναβάθμισης θα αρχίσουν από 1 Μαρτίου.

Έτσι ακριβός είναι. Βλέπεις έτσι καταλαβαίνουν σε αυτό το μπ@@@λο τι σημαίνει να έχεις εγκλωβισμένους πελάτες = θύματα. Αυτοί που θα πάνε από άλλη εταιρεία είναι πιο κερδισμένοι από του Ίδη πελάτες της.

Είμαι 1 κλίν από το να διακόψω τελείως την vivdi.

Catchphrase
16-02-07, 19:14
Έτσι ακριβός είναι. Βλέπεις έτσι καταλαβαίνουν σε αυτό το μπ@@@λο τι σημαίνει να έχεις εγκλωβισμένους πελάτες = θύματα. Αυτοί που θα πάνε από άλλη εταιρεία είναι πιο κερδισμένοι από του Ίδη πελάτες της.

Δεν καταλαβαίνω το σχόλιό σου.:hmm: Θεωρείς δηλαδή κακό που αντί να πληρώσω 60 ευρώ για ενεργοποίηση του cable tv θα πληρώσω συνολικά 15 (για το telefonet) + 17 (για την αναβάθμιση), σύνολο δηλαδή 32 ευρώ;;;

Antonis21
16-02-07, 19:20
Κατι μαλλον σου ειπανε λαθος...
Για τους υπαρχοντες πελατες της vivodi οι οποιοι επιθυμουν να μεταβουν στο cable tv θα πληρωσουνε τελεος ενεργοποιησης 60 ε + 17 ,85 για αλλαγη υπηρεσιας!!

Catchphrase
16-02-07, 19:26
Επιμένω, επειδή τον ρώτησα και δεύτερη φορά και μου είπε ότι το κόστος της αναβάθμισης είναι 17 ευρώ.

Αν μου έλεγε ψέματα ή αν δεν ήταν καλά πληροφορημένος sorry. Εγώ απλά ενημερώθηκα και ήθελα να το αναφέρω.

sdn
16-02-07, 19:56
Επιμένω, επειδή τον ρώτησα και δεύτερη φορά και μου είπε ότι το κόστος της αναβάθμισης είναι 17 ευρώ.

Αν μου έλεγε ψέματα ή αν δεν ήταν καλά πληροφορημένος sorry. Εγώ απλά ενημερώθηκα και ήθελα να το αναφέρω.

Ένας Θεός ξέρει. Είμαστε 3-3 Οι μισοί μου είπαν ότι πληρώνω και οι άλλοι ότι δεν πληρώνω. Βγάλε συμπέρασμα!!!



Αγαπητέ Κύριε/α
Η επικοινωνία μας (μετά από υπερβολικά μεγάλο χρονικό διάστημα που
χρειάστηκε για να γίνει) με κάλυψε ως προς την πληροφόρηση αλλά όχι και ως
προς την ουσία.
Έχω την αίσθηση ότι παραπληροφορήθηκα (ξεγελάστηκα) από την προσφορά σας
στο προπληρωμένο πρόγραμμα 2048/640. Αυτό γιατί διακόπτεται την εξάμηνη ή
ετήσια συνδρομή και το πλέον το δίνεται σαν αορίστου με υπερβολικά υψηλή
τιμή.
Έτσι, την στιγμή που οι τιμές, τόσο από εσάς όσο και από τους ανταγωνιστές
σας, μειώνονται ραγδαία εγώ θα πρέπει να πληρώσω υπερβολικά υψηλό μηνιαίο
τίμημα. Βέβαια υπάρχει και η λύση της υποβάθμισης του upload σε 256 αλλά
επ' ουδενί δεν δέχομαι να πληρώσω το κόστος υποβάθμισης. Την στιγμή
μάλιστα που θα κάνω αίτηση για μεταφορά σε cableTV. Δηλαδή σε ένα
πρόγραμμα (cableTV)που το διαφημίζεται και εγώ θα δεσμευτώ από τον
Ιανουάριο για να το έχω περίπου το Μάρτιο. Έτσι, εκτός από το unfair που
ανέφερα παραπάνω σχετικά με το 2046/640 πρόγραμμα να προσθέσω ότι μου
ζητάτε να πληρώσω κόστος υποβάθμισης για εσείς δεν είστε σε θέση να δώσετε
μια υπηρεσία που διαφημίζετε και ζητάτε από εμένα (πελάτη) να δεσμευτώ
τώρα ότι θα την αποκτήσω.

Με βάση τα παραπάνω, παρακαλώ να μου απαντήσετε με email ποία είναι η
πραγματική πολιτική που θα ακολουθήσετε σε αυτόν τον τομέα. Για να
αποφασίσω αν θα πρέπει να κάνω άμεσα διακοπή της σύνδεσης μου και αίτηση
σε άλλον πάροχο.

Σημειώστε. Ότι σε πολλαπλά τηλέφωνα στο help desk και στο τμήμα πληρωμών
έχω ακούσει διάφορες εκδοχές και μάλιστα για να γίνει αυτό χρειάστηκε να
περιμένω κατά μέσο όρο 15-20 λεπτά πληρώνοντας για να διαπιστώσω ότι
τελικά δεν γινόταν πληροφόρηση, αλλά πάρα-πληροφόρηση.

Ευχαριστώ

ΧΧΧΧΧΧΧ


ΣΗΜ. Ελπίζω να καταλαβαίνεται ότι δεν είναι το κόστος των 17 περίπου ευρώ
αυτό που με εξοργίζει στην συγκεκριμένη περίπτωση αλλά η "πρωτότυπη"
επιχειρηματική συμπεριφορά που ακολουθείται.

On Thu, 15 Feb 2007 12:08:55 +0200, customerservice@vivodi.gr
<customerservice@vivodi.gr> wrote:

> Αγαπητέ κύριε ΧΧΧΧΧΧΧ,
>
> Ελπίζουμε να σας κάλυψε η σημερινή τηλεφωνική μας επικοινωνία.
> Βρισκόμαστε στη διάθεση σας για οποιαδήποτε συμπληρωματική πληροφορία.
>
> Με εκτίμηση,
>
> Τμήμα Εξυπηρέτησης Συνδρομητών
>
>
> ΧΧΧΧΧΧ wrote:
>> Όνομα: ΧΧΧΧΧΧΧ
>> Τηλέφωνο : ΧΧΧΧΧ
>> Κωδικός Συνδρομητή : ΧΧΧΧΧΧ
>>
>> Κύριοι
>> Είμαι κάτοχος προπληρωμένης σύνδεσης σε ταχύτητα 2048/640 που λήγει
>> στις 28/2/2007. Την ταχύτητα αυτή δεν την δίνεται πλέων σαν
>> προπληρωμένο και αν υποβαθμισθώ σε 2048/256 θα πρέπει να πληρώσω το
>> κόστος υποβάθμισης. Έτσι, αποφάσισα να διακόψω την σύνδεση μου με την
>> εταιρεία σας.
>>
>> Θα ήθελα να μου απαντήσετε με email σχετικά με τον μέγιστο χρόνο που
>> χρειάζεστε για να ελευθερωθεί η γραμμή μου έτσι ώστε να μπορώ να
>> χρησιμοποιήσω άλλον provider για internet.
>>
>> Σας Ευχαριστώ
>>
>

Antonis21
16-02-07, 22:42
Επιμένω, επειδή τον ρώτησα και δεύτερη φορά και μου είπε ότι το κόστος της αναβάθμισης είναι 17 ευρώ.

Αν μου έλεγε ψέματα ή αν δεν ήταν καλά πληροφορημένος sorry. Εγώ απλά ενημερώθηκα και ήθελα να το αναφέρω.

Συγνωμη αλλα αν καποιος δεν κανει σωστα την δουλεια του ειναι αλλο θεμα!!
Το γνωριζω καλα οτι υπαρχει χρεωση...
Αλλα μεχρι την 01/3 πολλα αλλαζουν!!!

droutis
17-02-07, 11:35
Για το αν κλέβει (οπως είπε ο lewton) τους Full/Shared LLU; Οχι θα διαφωνήσω. Ο πελάτης οφείλει να έχει κριτική ικανότητα και να κάνει τις κινήσεις του, πάνω από ολα. Αν λοιπόν βλέπει οτι βγαίνει κάτι τέτοιο και δεν μπορεί να κάνει τον συλλογισμό του ssonic, ας πληρώνει τα διπλά, δε του φταίει η Vivodi..

Συμφωνώ και επαυξάνω.:oneup: :clap:

Ich_Baboulen
20-02-07, 18:25
Η απόφαση της Vivo να δώσει περισσότερες πληροφορίες (πολιτική της εταιρείας) σχετικά με το CableTV και τους υπάρχων πελάτες shared & full LLU ΜΕΤΑ τις 1/3 μου φαίνεται λίγο "περίεργη", δεδομένου πως 28/2 τελειώνει η "προσφορά" της ΟΝ και στην περίπτωση που κάποιος η κάποιοι δεν συμφωνούν με την πολιτική που πρόκειται να ανακοινώσει θα είναι ασύμφορο να μεταβούν σε άλλο πάροχο (ΟN Telecoms).

Όντας κάτοχος full LLU μίλησα με το cs για την μετάβαση στην υπηρεσία CableTV. Η απάντηση που πήρα είναι πως θα πληρώσω κανονικά το κόστος ενεργοποίησης 59,50€ καθώς και τέλος αλλαγής υπηρεσίας 17,85€.

Νομίζω πως το σκορ έγινε 4-3. :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.